Skocz do zawartości


Zdjęcie

Antykoncepcja oraz planowanie rodziny


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#81 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2010-03-02, godz. 07:43

Od wielu lat Organizacja dopuszcza możliwość stosowania środków antykoncepcyjnych, więc chyba jednak jest nieco inaczej, co potwierdza także poniższy cytat:


Nie chodziło mi o to, że organizacja nie dopuszcza możliwości stosowania środków antykoncepcyjnych. Chodziło mi raczej o to, że niejednokrotnie organizacja podkreślała, jak to stosunki cielesne między kobietą a mężczyzną służą przede wszystkim wydawaniu na świat dzieci. Natomiast niewiele mówiono o tym, że akty płciowe służą np. okazywaniu uczuć i przyjemności, tak jakby to było jakieś tabu. Być może ta tendencja już po trochu zanika (zacytowane przez ciebie fragmenty z nie tak dawno wydanej publikacji), ale jeszcze kilka lat temu sporo o tym mówiono, zarówno w publikacjach jak i moim byłym zborze. Było to też kiedyś poruszane na forum.

Użytkownik ble edytował ten post 2010-03-02, godz. 08:19


#82 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2010-03-02, godz. 17:50

Nie chodziło mi o to, że organizacja nie dopuszcza możliwości stosowania środków antykoncepcyjnych. Chodziło mi raczej o to, że niejednokrotnie organizacja podkreślała, jak to stosunki cielesne między kobietą a mężczyzną służą przede wszystkim wydawaniu na świat dzieci. Natomiast niewiele mówiono o tym, że akty płciowe służą np. okazywaniu uczuć i przyjemności, tak jakby to było jakieś tabu.



Drastycznie mijasz się z prawdą. W zależności od tematu wątku niektóre osoby zarzucają tu organizacji śJ albo zakaz płodzenia, albo nakaz płodzenia. Może podejście śJ do życia nie jest zdrowe, ale akurat stosunek do antykoncepcji wydaje się rozsądny.
Jedno z "PS" (chyba z 2003 roku) było z tematem przewodnim antykoncepcja.
Jeżeli chodzi o cel seksu to nie tylko śJ powiedzą, że jest nim wydawanie potomstwa, ale i każdy ateista ewolucjonista. A organizacja religijna to nie poradnia seksuologiczna, żeby skupiać się na technikach seksu i jego zaletach.
Poza tym bywały teksty o uczuciach i zacieśnianiu więzi. Może nie czytałeś.

Użytkownik kantata edytował ten post 2010-03-02, godz. 17:54


#83 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-03-02, godz. 17:52

Nie chodziło mi o to, że organizacja nie dopuszcza możliwości stosowania środków antykoncepcyjnych. Chodziło mi raczej o to, że niejednokrotnie organizacja podkreślała, jak to stosunki cielesne między kobietą a mężczyzną służą przede wszystkim wydawaniu na świat dzieci.

Miałam na myśli to, że już sam fakt dopuszczenia antykoncepcji stanowi uznanie, że współżycie nie służy przede wszystkim prokreacji i w tym układzie małżonkowie mogą sami zdecydować, czy ich współżycie seksualne jest skierowane na rozród czy bardziej na kwestię wzajemnej przyjemności, przy okazji której chcieliby poczęcia uniknąć. W nauczaniu TS, nawet w bardzo odległych czasach, nie prezentowano zdecydowanego nacisku na posiadanie potomstwa jako sprawę w małżeństwie konieczną.
.jb

#84 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2010-03-02, godz. 19:18

W nauczaniu TS, nawet w bardzo odległych czasach, nie prezentowano zdecydowanego nacisku na posiadanie potomstwa jako sprawę w małżeństwie konieczną.


Chodziło mi o nacisk (no może nie nacisk bo to za mocno powiedziane) na pogląd organizacji na cel aktu płciowego a nie na pogląd na samo posiadanie czy nie posiadanie potomstwa. Ale może jestem przewrażliwiony. Za dużo się nasłuchałem prywatnych opinii.

Użytkownik ble edytował ten post 2010-03-02, godz. 19:26


#85 Amazonka

Amazonka

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 51 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2010-03-03, godz. 18:25

Dziś seksuolodzy nie nauczają, że współżycie ma za cel rozmnażanie, lecz głównie nawiązywanie więzi.
Niedawno w Strażnicy był artykuł o aborcji. Zaakceptowanie nieplanowanego dziecka było ocenione jako dobre.
Dołączona grafika

#86 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2010-03-04, godz. 18:24

Dziś seksuolodzy nie nauczają, że współżycie ma za cel rozmnażanie, lecz głównie nawiązywanie więzi.



Nawiązywanie więzi między kobietą a mężczyzną też służy głównie rozmnażaniu. Potomstwo dwojga zgodnych rodziców ma większe szanse na przetrwanie i lepsze zaplecze materialne.


A co do akceptacji nieplanowanego dziecka, to śJ nie mają innego wyboru przecież. Aborcja jest ciężkim grzechem.

#87 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2010-03-05, godz. 07:41

Potomstwo dwojga zgodnych rodziców ma większe szanse na przetrwanie i lepsze zaplecze materialne.


Gorzej jak rodzice są biedni...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych