Skocz do zawartości


Zdjęcie

ODSTĘPCY


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#21 qwaz

qwaz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 136 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-12-06, godz. 10:08

[Wczoraj w naszym zborze było zebranie w potrzebach zboru przedstawiono temat odstepcy. ja nie byłam ale ktoś to dla mnie starannie wynotował.
1/Stwierdzono,że zmienił się pogląd na odstępców
2/odstępca to ten, co najpierw słabnie w wierze, później przestaje chodzić na zebrania, nie głosi, poszukuje i staje się odstępcą.
3/ Definicja odstępcy- ufa Biblii nie organizacji.
4/Odstępcą staje się brat lub siostra doszukując się błędów w wierzeniach a równiez przestają mu się podobać niektóre rzeczy w zborze.
5/ Słuchają innych odstępców a żeby to usprawiedliwić zaczęli poszukiwania .
6/Odstępca gdy znajdzie informacje to dzieli się tym ze słabymi w wierze zasiewając wątpliwości.
7/ Nie należy lekceważyć działań odstępców.
8/Jak masz wątpliwości zwróć się do starszych w zborze, a nie szukaj sam.
9/odstępcy wydają literaturę z kłamstwami lub z półprawdą. Fakty wyrywają z kontekstu.
10/ Co zrobić ,gdy ktos ci da taką literaturę albo "wydruk z internetu"- nie wolno tego czytać.
11/ Niektórych ciekawią zarzuty odstępców. Nie wolno być ciekawym, weź przykład z Ewy i żony Lota.

Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że to tak działa.
ma



A ja dodam jeszcze jeden punkt (nowe spojrzenie na odstępców) jak się zachowywać gdy odstępca próbuje wciągnąć nas w rozmowę. Usłyszałem to na jednym z ostatnich zebrań.
A jest to argument biblijny: Rozmowa Jezusa z Samarytanką

J 4:5-10 NS „Przyszedł więc do samarytańskiego miasta zwanego Sychar, w pobliże pola, które Jakub dał swemu synowi Józefowi.(6) A znajdowało się tam źródło Jakuba. Jezus więc, zmęczony wędrówką, siedział sobie przy źródle. było około godziny szóstej.(7) Pewna niewiasta z Samarii przyszła zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: "Daj mi pić".(8) (Bo jego uczniowie poszli do miasta kupić żywności).(9) A ta niewiasta samarytańska powiedziała do niego: "Jakże ty, mimo iż jesteś Żydem, prosisz mnie o coś do picia, skoro jestem niewiastą samarytańską?" (Żydzi bowiem nie utrzymują żadnych stosunków z Samarytanami).(10) Odpowiadając, Jezus rzekł jej: "Gdybyś znała wspaniałomyślny dar Boży oraz tego, który do ciebie mówi: 'Daj mi pić', poprosiłabyś go, a dałby ci wody żywej".”

Z rozmowy tej wynika , że owa niewiasta zapytała się Jezusa o to dlaczego żydzi nie przystają z samarytanami. Jezus nie dał się wciągnąć w dyskusję , tylko dalej głosił jej , że da jej wody życia.
Mógłby tłumaczyć i polemizować o stosunkach żydowsko – samarytańskich, ale nie, on twardo głosił.
Takie teraz jest uzasadnienie unikania czczej gadaniny. Co więcej to nie tylko dotyczy rozmów z odstępcami ale też ludźmi spotkanymi w służbie jak również z braćmi w wierze, którzy zaczynają wypowiadać się negatywnie, zaczynają zadawać niewygodnie pytania itp.
Rady są aby takie rozmowy kierować je na właściwe tory a jak się nie da to unikać, ograniczyć kontakty z takim „złym” bratem.
Jak tak dalej pójdzie to niebawem będzie strach się odezwać, bo nadgorliwy brat lub siostra może nas źle zrozumieć i problem gotowy.
Strach będzie powiedzieć nawet zwykłe „dzień dobry” bo może zostać to źle odebrane. Bo jak może być dobry dzień skoro cały świat leży w mocy złego a my mówimy, że jest „dobry”.
Więc bracia uważajcie co mówicie!

#22 romeo

romeo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 354 Postów

Napisano 2010-08-18, godz. 13:08

qwaz najbardziej podoba mi się punkt drugi - o odstępcach w zborze . A jak się już rozmawia w zborze to zawsze musi być OK , w przeciwnym razie taką osobę trzeba skorygować - oczywiście w duchu miłości - bo może być np. złym bratem . Jeżeli tak się porusza te tematy w zborze , to musi być duże odstępców w zborze sJ lecz jeszcze nie odnalezionych z tłumu którzy głoszą od drzwi do drzwi . Proponuje wprowadzić nowe światło - opinie starszych zboru- czy dany śJ jest potencjalnym odstępcą . A ja myślałem , że jak ktoś jest słaby duchowo trzeba iść porozmawiać , pocieszyć , zrozumieć .




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych