Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jedynozbawczość Adwentystów


  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-29, godz. 08:44

Gdyby ktoś miał wątpliwości, czy Adwentyści są kościołem jedynozbawczym. Oto ich credo:

1. Czy wierzysz w Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego?

2. Czy przyjmujesz śmierć Jezusa Chrystusa na Golgocie jako pojednawczą ofiarę za grzechy ludzkie i wierzysz, że dzięki łasce Bożej przez wiarę w Jego przelaną krew jesteś zbawiony od grzechu i jego kary?

3. Czy przyjmujesz Jezusa Chrystusa za swego Pana i osobistego Zbawiciela? Czy odrzucasz grzechy świata i wierzysz, że Bóg w Chrystusie przebaczył twoje grzechy i dał ci nowe serce?

4. Czy przyjmujesz przez wiarę usprawiedliwienie Chrystusa, uznając w Nim swojego kapłana świątyni w niebie, i czy przyjmujesz Jego obietnicę łaski, której moc przemieni twoje życie na Jego podobieństwo?

5. Czy wierzysz, że Pismo Święte jest natchnionym Słowem Bożym, jedyną i nieomylną regułą wiary i postępowania chrześcijanina?

6. Czy uznajesz Dziesięć Przykazań za wyraz charakteru Bożego i objawienie Jego woli? Czy jesteś przekonany, że twoją powinnością, dzięki mocy żyjącego w tobie Chrystusa, jest przestrzeganie tego prawa, a w tym także czwartego przykazania, które wymaga święcenia siódmego dnia tygodnia, jako Pańskiej soboty, będącej pamiątką aktu stworzenia?

7. Czy wierzysz, że wkrótce powróci Jezus, i wówczas lud Boży otrzyma nieśmiertelność? Czy przygotowując się na spotkanie Pana pragniesz świadczyć o Jego wielkiej miłości, która daje nam zbawienie, a swoim życiem i słowem chcesz innym pomóc przygotować się na Jego chwalebny powrót?

8. Czy wyznajesz biblijną naukę o darach Ducha Świętego i czy wierzysz, że dar proroctwa w Kościele „ostatków” jest ważnym wśród wyróżniających go znaków?

9. Czy uznajesz organizację Kościoła i czy pragniesz wspierać Kościół dziesięciną i darami, aby swoim osobistym wkładem przyczyniać się do jego rozwoju?

10. Czy wierzysz, że twoje ciało jest świątynią Ducha Świętego i że oddajesz chwałę Bogu prowadząc zdrowy tryb życia, wstrzymując się od wszystkiego, co szkodliwe, a mianowicie: od pokarmów nieczystych, od używania, produkowania i sprzedaży napojów alkoholowych, tytoniu w różnych postaciach, narkotyków i innych środków odurzających?

11. Czy znając i rozumiejąc fundamentalne zasady Pisma Świętego, jakich naucza Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, masz pragnienie żyć dzięki łasce Bożej zgodnie z tymi zasadami?

12. Czy uznajesz nowotestamentową naukę o chrzcie przez zanurzenie? Czy pragniesz być ochrzczony i uważasz chrzest za zewnętrzny wyraz twojej wiary w Chrystusa i przebaczenia ci przez Boga grzechów?

13. Czy wierzysz, że zgodnie z proroctwem biblijnym Kościół Adwentystów Dnia Siódmego jest Kościołem „ostatków”, do którego przyjmowani są ludzie spośród wszystkich narodów, ras i języków? Czy pragniesz przyłączyć się do tego powszechnego Kościoła?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#2 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-07-30, godz. 10:50

Gdyby ktoś miał wątpliwości, czy Adwentyści są kościołem jedynozbawczym. Oto ich credo:
[...]


Konkurencja dla ŚJ?

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-30, godz. 11:16

Zauważyliście ten punkcik?

9. Czy uznajesz organizację Kościoła i czy pragniesz wspierać Kościół dziesięciną i darami, aby swoim osobistym wkładem przyczyniać się do jego rozwoju?





A co do "konkurencji", w pewnym sensie tak, odwołują się bowiem do podobnej, antykatolicko nastawionej grupy docelowej. Nie żądają zakazu transfuzji i chodzenia od domu do domu, ale wiele innych nauk mają bliźniaczo podobnych do ŚJ...

#4 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-30, godz. 12:44

Sebastian, Adwentyści głoszą od domu do domu tylko, że nie jest to obowiązek dla wszystkich. Tam głosiciel zdaje się, że zostaje mianowany, po odpowiednim przeszkoleniu.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#5 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2007-07-30, godz. 23:26

i dodatkowo kierunek blizniaczego podobienstwa chyba ma zrodlo w druga strone.

no i o ile chodzenie od domu do domu ma u podloza czysta chec danej osoby a nie 'bo pierwsi chrzescijanie tak robili' to jestem calkowicie za i tylko to moge pochwalic.

#6 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-07-31, godz. 06:25

Konkurencja dla ŚJ?

dla katolii też ;-)

a o co chodzi w tym temacie, poświęconym ADS?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#7 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-31, godz. 07:41

Zamieściłem ten temat, ponieważ moim zdaniem zbawia Chrystus, a nie organizacja. ADS działają na bardzo podobnej zasadzie jak śJ. Piszę o tym, ponieważ znam wielu śJ, którzy jednego niewolnika zamienili na drugiego - ADS. Najwidoczniej niektórzy muszą mieć nad sobą jakiś bat. :(

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#8 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-31, godz. 07:44

Sebastian, Adwentyści głoszą od domu do domu tylko, że nie jest to obowiązek dla wszystkich.

To właśnie miałem na myśli. Praktykują głoszenie od domu do domu ale go "nie żądają".

Jeśli ktoś jest nastawiony antyklerykalnie i antykatolicko (mówiąc potocznie "jak widzi czarny kolor, to go skręca") i ma dwie opcje do wyboru: świadków Jehowy gdzie musiałby głosić i do tego ryzykować życiem w wypadku odmowy transfuzji krwi albo ADS gdzie nie musi głosić a transfuzja nie jest problemem, to ADS wydają się opcją "lajtową" :P

#9 Aleks

Aleks

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 13 Postów

Napisano 2007-07-31, godz. 16:21

To właśnie miałem na myśli. Praktykują głoszenie od domu do domu ale go "nie żądają".

Jeśli ktoś jest nastawiony antyklerykalnie i antykatolicko (mówiąc potocznie "jak widzi czarny kolor, to go skręca") i ma dwie opcje do wyboru: świadków Jehowy gdzie musiałby głosić i do tego ryzykować życiem w wypadku odmowy transfuzji krwi albo ADS gdzie nie musi głosić a transfuzja nie jest problemem, to ADS wydają się opcją "lajtową" :P

Świadkowie mają przewagę na Adwentystami, mogą wymigać się bezboleśnie od wojska, czyli bez służby zastępczej lub innej formy odpracowywania tego zaszczytnego obowiązku. Mogą dalej prowadzić swój rodzinny biznes, sprzedając rajstopy na Stadionie Tysiąclecia, mając za nic bezpieczeństwo naszego kraju oraz bezpieczeństwo USA. :rolleyes:

#10 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-31, godz. 16:40

ADS również mogą się wymigać od wojska. ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#11 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-31, godz. 18:07

co jest grane? Nic nie piłem, a nie rozumiem tekstu czytanego?biblia nakazuje dbać o bezpieczeństwo USA?biblia zabrania sprzedaży rajstop?sprzedaż rajstop zagraża bezpieczeństwu USA? BTW: katolik też może się wymigać od wojska, a jak ma tupet to może pokazać komisji poborowej zaświadczenie pokazane podpisane przez generała polowego wojska polskiego Sławoja Leszka Głodzia w którym stało będzie, że panu X jako katolikowi przysługuje zwolnienie od obowiązku służby wojskowej.przynajmniej TEORETYCZNIE takie zaświadczenie generał GłódŸ powinien wystawić.praktyki nie testowałem.

#12 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-01, godz. 06:32

Sebastian, Adwentyści głoszą od domu do domu tylko, że nie jest to obowiązek dla wszystkich. Tam głosiciel zdaje się, że zostaje mianowany, po odpowiednim przeszkoleniu.

no i susznie, nie wszyscy sa hmmm reprezentacyjni :)
u sj, niestety jest obowiazek, wiec moja babunia z dziaduniem pod dziewiecdziesiatke, bez zebow i szczek sztucznych, chodza i glosza :) razem, bo tak smierdza, ze nikt nie chce sie z nimi umowic w prace....... Jak myslicie czy ludzie ich chetnie sluchaja? No niestety nie. Wydaje mi sie, ze wrecz maja powody do wysmiewania sie z sj. Dodatkowo demencja starcza, ktora dopadla moich dziaduchow, powioduje, ze oni juz nie gliosza tego co nakazuje ck tylko swoje jakies madrosci :)
Mysle ze to nie jest to o co chodzi ck. Powinni sie zastanowic nad tym aspektem i na glosiciela powinien byc egzamin, raz na piec lat dla wszystkich chetnych. Nie kazdy powinien glosic.
Pozdrawiam
nie potrafiłam uwierzyć.......

#13 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-01, godz. 06:35

wszystko ok, ale jak wtedy zapewnić popyt na produkty wydawnicze brooklyńskiej spółki?

#14 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-01, godz. 10:47

w dzisiejszych czasach juz wszyscy wiemy ile zalezy od DOBREGO HANDLOWCA.
Jeden dobry handlowiec sprzeda tyleeeee ile nie sprzeda 10 złych handlowców.
Więc nie czarujmy sie, Gdyby przesiac ich przez sito, reprezentatywnosci, inteligencji, checi, zaangazowania itd itp, to 30% z rzeszy sj, podwoiłoby lub potroiło wpływy ze sprzedazy literatury, musianoby dodrukowywac pokarmu, bo zabrakłoby w magazynach i jeszcze jakby prestiz wzrósł............ zaczetoby ich postrzegac jako prezny młody zaangazowany inteligentny zwiazek wyznaniowy. No niestety dziadkowie z brooklynu, czas zatrudnic kogos od marketingu i wizerunku!

Najfajniejsze skecze sa jak sj pozyskaja w swoje szeregi jakis nienormalnych :) I oni na przyklad chodza po ulicach i spiewaja piesni krolestwa. No swiadectwo hmmmmmm nie z tej ziemi :) Nie dziala to na wasza korzysc! OBUDZIE SIE!!!!!!
nie potrafiłam uwierzyć.......

#15 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-01, godz. 16:25

w dzisiejszych czasach juz wszyscy wiemy ile zalezy od DOBREGO HANDLOWCA.
Jeden dobry handlowiec sprzeda tyleeeee ile nie sprzeda 10 złych handlowców.

I pewnie dlatego Adwentystów jest trzy krotnie więcej niż ŚJ. ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#16 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-01, godz. 19:06

może na świecie ADS jest więcej niż ŚJ, ale nie w Polsce...
nie wiem, czy to przyczyna główna czy poboczna, ale ADS musi płacić dziesięcinę.

Szczerze wątpię, aby ŚJ na emeryturze mając powiedzmy 1000 brutto czyli niecałe 900 netto (zaokrąglam bo temat nie dotyczy podatków) przeznaczył 90 zł czy 100zł na dobrowolne datki. Rzuci wg moich szacunków 10 czy 20zł. A oprócz tego dużo i bezowocnie nachodzi się. A adwentysta siedzi w domu, opala się na ogródku i co miesiąc wpłaca stówkę na swój kościół. I jego kościół ma finanse na dowolne akcje promocyjne. Finanse (jak zakładam - nie wiem czy poprawnie) większe niż WTS. Dlatego Kościół ADS może sobie pozwolić na różne akcje promocyjne nie wymagające angażowania darmowych kolporterów.

BTW: czy Kościół ADS ma jakieś narzędzia kontroli czy wierni uczciwie płacą dziesięcinę? Czy np. pracujący adwentysta musi przedstawiać swojemu pastorowi zaświadczenie o wysokości dochodów? I czy niezapłacenie dziesięciny naraża adwentystę na wykluczenie lub inne, mniejsze sankcje? Czy adwentyści są straszeni wiecznym potępieniem za niepłacenie dziesięciny?

Czyżby antykatolicko nastawieni Polacy woleli dreptać niż płacić gotówkę?
A może nas, Polaków bardziej pociąga wizja raju na ziemi niż adwentystyczny raj w niebie?

BTW, jakoś nie widzę aktywności ADS w mojej okolicy. Nie spotkałem nigdy w życiu adwentycznego głosiciela, nie dostałem nigdy żadnego ich pisemka do skrzynki pocztowej, itd. Chociaż jako ex-ŚJ jestem (a conajmniej byłem do powrotu w szeregi Babilonu Wielkiego ;) ) zapewne kwalifikowany do grupy osób o ponadprzeciętnym prawdopodobieństwie podatności na zostanie adwentystą. Myślę, że te uwagi mogą wskazywać, że marketing u polskich adwentystów leży i kwiczy.

Użytkownik Sebastian Andryszczak edytował ten post 2007-08-01, godz. 19:14


#17 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-01, godz. 19:08

Adwentyści w ogółe nie mogą pić. Może dlatego, tak mało jest ich w Polsce?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#18 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-01, godz. 19:17

dla mnie wymogiem prawie niemożliwym do spełnienia jest zakaz picia kawy ;)
BTW: co grozi adwentyście który lubi kawę?

#19 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-01, godz. 19:22

dla mnie wymogiem prawie niemożliwym do spełnienia jest zakaz picia kawy ;)
BTW: co grozi adwentyście który lubi kawę?

Hmm... No taki chyba nie zostanie Adwentystą, jak sobie nie poradzi z tym "strasznym" nałogiem. ;)

Użytkownik Terebint edytował ten post 2007-08-01, godz. 19:59

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#20 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-01, godz. 19:31

a jak adwentysta ulegnie np. moim namowom i da się poczęstować kawą, to co mu za to grozi?BTW: masz jakieś informacje na temat tego czy zarządzający zborami ADS gromadzą jakieś informacje o dochodach swoich wiernych, aby kontrolować czy dziesięcina wpłynęła w odpowiedniej wysokości?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych