Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jedynozbawczość Adwentystów


  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#21 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-01, godz. 20:04

a jak adwentysta ulegnie np. moim namowom i da się poczęstować kawą, to co mu za to grozi?

Szczerze mówiąc nie wiem. Ale Adwentyści nie są tak fanatyczni, jak ŚJ jeśli chodzi o wykluczanie. Myślę, że by musiało to być o wiele poważniejsze przestępstwo.

BTW: masz jakieś informacje na temat tego czy zarządzający zborami ADS gromadzą jakieś informacje o dochodach swoich wiernych, aby kontrolować czy dziesięcina wpłynęła w odpowiedniej wysokości?

Nie mam żadnych informacji na ten temat, ale nie sądzę, aby zarządzający zborami zbierali takie informacje. Ale raczej sumiennie płacą dziesięcinę, choćby ze strachu, że jak nadejdzie pochwycenie, to ich anioł nie zabierze ze sobą do nieba. Tam kult strachu przed Bogiem i aniołami również jest kultywowany podobnie, jak u śJ przed Jehową. Więc takiego również ciężko by było namówić na kawę, czy na pracę w sobotę.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#22 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-08-01, godz. 20:12

...jako ze padło tu wiele słów na temat ADS [...] chciałbym powiedzieć coś o moim spotkaniu z ta religią ! ups właściwie z jej członkami ;-) poznałem ich sto lat temu ;-) zanim zostałem SJ ;-) spotkałem różnych ludzi, są tacy jak my, mają wady i mają zalety. Może mam takiego „pecha”, że trafiłem na super, normalnych ludzi ! Ludzi, którzy nie tylko wierzą w jakieś tam ideały, ale też starają się wg tych ideałów postępować ! nigdy nie wciskali mi swoich przekonań religijnych ! jak rozmawiamy to rozmawiamy na „ludzkie” tematy ;-) i za to moich adwentystycznych braci cenie ;-)


Adwentystą nigdy nie zostanę (kawka, czekoladka etc…) ale o ile oni będą chcieli ze mną się spotykać to i ja będę z nimi i za nimi ;-) bo cenie ich nie dlatego, że są adwentystami, ale cenie zwłaszcza ich dlatego, że są normalni.

Jeżeli chodzi o ciekawe przeżycia ;-) to polecam uczestnictwo w sabacie Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego (troszkę inni adwentyści ;-) )

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-08-01, godz. 20:39

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#23 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-01, godz. 20:27

Adwentystą nigdy nie zostanę (kawka, czekoladka etc…) ale o ile oni będą chcieli ze mną się spotykać to i ja będę z nimi i za nimi ;-) bo cenie ich nie dlatego, że są adwentystami, ale cenie zwłaszcza ich dlatego, że są normalni.

Może i faktycznie na takich trafiłeś. Ja też tak z początku uważałem, ale ADS są strasznie sprytni, sprytniejsi niż śJ, lepiej obeznani w psychologi i faktycznie potrafią z ludźmi porozmawiać. Wystarczy wejść jednak na tematy doktrynalne i normalność bardzo szybko znika. Niemalże to samo, co u śJ. "Mobbing teokratyczny", "Talmud" tam również występuje. Wystarczy wejść trochę bardziej do środka, aby się o tym przekonać.

Użytkownik Terebint edytował ten post 2007-08-01, godz. 20:27

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#24 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-01, godz. 21:30

Aniołowie sprawdzają księgi podatkowe czy wpłynęła dziesięcina i jak nie wpłynęła to nie chwytają? ;) Przerąbane... ;)

#25 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-08-02, godz. 01:16

Szczerze mówiąc nie wiem. Ale Adwentyści nie są tak fanatyczni, jak ŚJ jeśli chodzi o wykluczanie. Myślę, że by musiało to być o wiele poważniejsze przestępstwo.

Ciekawe, bo wałbrzyska klika wyklucza za niepłacenie dziesięcin, ale nie wiem czy to odgórne zarządenie. Natomiast kilka miejscowych dewotek wycinało kartki z Nowych Testamentów, aby nie było wiadomo, że od Gedeonitów tylko, że to adwentyści rozdają. Czytając "Znaki Czasu" poznajemy całkiem inny obraz ugrupowania niż ten na codzień. Hipokryzja jak w każdej szajce wyznaniowej od a do ź, jednak prym wiodą nadal ŚJ. A tak w ogóle: jaka to różnica, czy za gorszego gatunkowo ma Cię brooklynczyk czy wałbrzyszanin?

Adwentystą nigdy nie zostanę (kawka, czekoladka etc…) ale o ile oni będą chcieli ze mną się spotykać to i ja będę z nimi i za nimi ;-) bo cenie ich nie dlatego, że są adwentystami, ale cenie zwłaszcza ich dlatego, że są normalni.

Rozumiem, że masz tyle do powiedzenia w ich grupie, co każdy wyznawca... Rozmawiamy o adwentystycznej religijności, a nie towarzyskich spotkaniach po godzinach, bo za to i ŚJ mogę pochwalić. Nie ma na tym nieszczęsnym świecie zbieraniny kościelnej, która przychylnie odnosi się do członka, który ma odmienne poglądy doktrynalne. Jezus może i zmartwychwstał, ale pogrzebano Go ponownie... Zostały tylko jego nauki wykorzystywane do własnych celów, tj. jedne do werbunku zagubionych istot, natomiast inne do łajania domniemanych buntowników.
Dołączona grafika

#26 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-02, godz. 06:44

Dokładnie Adelfos. Całkowicie się z Tobą zgadzam. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#27 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-02, godz. 08:49

mnie osobiście dziwi jak można kogoś wykluczyć za niepłacenie dziesięciny.
Rozumiem że partie polityczne skreślają z listy członków za niepłacenie składek. To zrozumiałe, partia jest organizacją ludzką, powołaną do zabiegania o pewne interesy swoich zwolenników i wyborców m.in. interesy materialne. Ale wyznanie religijne? Powinno mieć chyba inne cele.

Moim zdaniem, pobór dziesięciny to łatwizna ze strony kleru takiego wyznania. Taki nie musi się starać, nie musi np. głosić kazań, które zachęcałyby do przychodzenia na nabożeństwo (i rzucania na tacę), jemu "należy się" i już...

Moim zdaniem, to chore.

BTW: jakie grupy oprócz ADS zbierają dziesięcinę?

#28 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-02, godz. 09:45

Chyba tak ogólnie Sabatarianie płacą dziesięcinę oraz niektóre zbory ewangeliczne, szczególnie tzw. ruch trzeciego odrodzenia.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#29 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-02, godz. 11:09

BTW: jakie grupy oprócz ADS zbierają dziesięcinę?

Niemieccy katolicy. W Niemczech jest normalny podatek kościelny. Państwo potrąca z niego parę procent za jakże pożyteczną pracę zbierania pieniędzy i przekazuje resztę Kościołowi.

Metoda ta bardzo dobrze wpływa na finanse Kościoła; na 20 mld dolarów wpłacanych do Watykanu w ramach podatku Świętego Piotra 7 mld pochodzi z Niemiec (dane z ostatniego roku pontyfikatu JP2; źródło - interia.pl). Bardzo źle wpływa jednak na stan wiary. Uważam, że ten podatek był bezpośrednią przyczyną zaniku chrześcijaństwa w Niemczech. (Nie tylko katolicy płacą taki podatek. Te przepisy obowiązują wszystkie Kościoły.) Winne oczywiście było socjalistyczne państwo niemieckie, które jak zawsze chciało położyć łapę na nie swoich pieniądzach.

Dlatego nie możemy dopuścić, żeby rozmaici lewacy wprowadzili podobne prawo w Polsce. Łapy precz od mojej kasy.

#30 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-08-02, godz. 11:20

Może i faktycznie na takich trafiłeś. Ja też tak z początku uważałem, ale ADS są strasznie sprytni, sprytniejsi niż śJ, lepiej obeznani w psychologi i faktycznie potrafią z ludźmi porozmawiać. Wystarczy wejść jednak na tematy doktrynalne i normalność bardzo szybko znika. Niemalże to samo, co u śJ. "Mobbing teokratyczny", "Talmud" tam również występuje. Wystarczy wejść trochę bardziej do środka, aby się o tym przekonać.

Mogę się pod tym podpisać. Po kontaktach z ADS czuję identycznie.


Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#31 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-02, godz. 11:29

Ciekawe, bo wałbrzyska klika wyklucza za niepłacenie dziesięcin, ale nie wiem czy to odgórne zarządenie. Natomiast kilka miejscowych dewotek wycinało kartki z Nowych Testamentów, aby nie było wiadomo, że od Gedeonitów tylko, że to adwentyści rozdają.

Hmm... A skąd wiedzą kto płaci dziesięcine, a nie jedynie 2, czy np 5%? Tym to mnie akurat zaskoczyłeś.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#32 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-02, godz. 15:35

Niemieccy katolicy. W Niemczech jest normalny podatek kościelny.

Ale chyba nie 10%? Bo dziesięcina jak sama nazwa wskazuje jest 1/10 czegoś (np. plonów lub dochodów).

Hmm... A skąd wiedzą kto płaci dziesięcine, a nie jedynie 2, czy np 5%? Tym to mnie akurat zaskoczyłeś.

Zgaduję: kombinują jak KRRiTV z abonamentem RTV czyli nie mogą sprawdzić bezpośrednio ale jeśli ktoś dawniej płacił a teraz nie płaci tzn. że przestał i taką osobę straszą np. odsetkami. Ja nigdy nie płaciłem abonamentu więc nie mają mnie odnotowanego, ale miliony innych są gdzieś odnotowani.Podobnie (jak dedukuję) mogą kombinować starsi u ADS: ktoś kiedyś płacił dużo a teraz mało tzn. że płaci wg stopy % mniejszej niż 10% albo widzą że dawniej płacił a teraz nie płaci. Zakładam że tuż po chrzcie neofita z nadgorliwości zapłacił chociaż jedną składkę wyliczoną uczciwie. I ona może być podstawą szacunków ile powinien płacić. I to starszyźnie wystarcza.

#33 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-08-02, godz. 16:16

Dlatego nie możemy dopuścić, żeby rozmaici lewacy wprowadzili podobne prawo w Polsce. Łapy precz od mojej kasy.

Bardzo dziwne podejście, w końcu i tak jakas tam cześć naszych już płaconych podatków idzie na cele kościoła ! czyż nie było by to sprawiedliwe, gdyby jasno określono że jakiś procent podatku, podatnik przeznacza na swój kościół ?

ps. daleko mi od czerwonej zarazy
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#34 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-02, godz. 16:53

Sytuacja w której ktoś może uniknąć podatku wypełniając deklarację o wystąpieniu z kościoła jest nie tyle "zagrożeniem dla wiary" co ujawnieniem istniejącego kryzysu wiary w społeczeństwie. Jest jednak niepotrzebnym wodzeniem człowieka na pokuszenie.

Możnaby temu zaradzić, w ten sposób że podatek kościelny byłby obowiązkowy dla każdego, a jak ktoś nie wierzy to zamiast wskazywać KRzK, ADS czy WTS np. płaciłby na PCK czy na jakieś obiady dla biednych dzieci, itp.

Sebol, myślę, że byłoby niesprawiedliwie. Moim zdaniem podatek kościelny to zły pomysł. Gdyby w PRL-u istniał podatek kościelny (albo państwo płaciłoby pensje duchownym) nigdy nie narodziłaby się "Solidarność". Niezależność finansowa kościoła od widzimisię urzędników jest podstawą wolności.

IMHO Jeśli już ktoś kogoś ma ssać, to oczywiście kościół ma ssać państwo jak dojną krowę (a nie na odwrót). Ale bez żadnych zobowiązań wzajemnych. Państwo nawet jeśli daje kasę na kościoły nie powinno mieć nic do gadania nt. ich funkcjonowania. Dawajcie kasę ze świadomością że nie macie nic do gadania i spadajcie. Tak powinno być. Amen.

#35 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-08-02, godz. 17:38

Możnaby temu zaradzić, w ten sposób że podatek kościelny byłby obowiązkowy dla każdego, a jak ktoś nie wierzy to zamiast wskazywać KRzK, ADS czy WTS np. płaciłby na PCK czy na jakieś obiady dla biednych dzieci, itp.

własnie o to mi chodzi ;-) ale oczywiscie taki podatek ma się miescić w obowiązujących obecnie stawkach podatkowych ;-) czyli np 19%-FZ 7,75% - n% na wybrany cel duchowy lub społeczny ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-08-02, godz. 17:39

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#36 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-02, godz. 18:14

Sebol, a czy zauważyłeś, że przy takim modelu płaciłbyś większe podatki od swojej DG?
Bo obecnie jedyną niewymigiwalną częścią podatku dochodowego jest NFZ, a jakby pojawił się powiedzmy Fundusz Kościelny to byłyby dwie niewymigiwalne części PDOF... A niechby jeszcze episkopat wynegocjował sobie kroczące zwiększanie stawki %-owej to już w ogóle byłoby przerąbane.

#37 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-08-02, godz. 19:26

moment, napisałem że mam mieścić się w obowiązujących stawkach ;-) ale generalnie my mozmy sobie tylko tu pomarzyć i po gdybać czyli sf ;-) a poza tym to chyba nie jest ten temat ;-) więc powrócę:ską ktoś wziął, że ADS wykluczają za nie płacenie dziesięciny ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#38 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-08-02, godz. 21:02

więc powrócę:ską ktoś wziął, że ADS wykluczają za nie płacenie dziesięciny ?

Wracałem z kursów antynikotynowych i taka rozmowa toczyła się między starszymi zboru, że trzeba kolejnych zalegających z dziesięcinami postawić przed ultimatum, czy chcą nadal być członkami zboru, bo już kilka osób zostało skreślonych z listy.
Dołączona grafika

#39 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-02, godz. 22:19

zakładam że podstawą do takiej wiedzy kto płaci a kto nie płaci jest wgląd w rachunki bankowe i kasę zboru. Jeśli ktoś płacił kiedyś określona kwotę i np. nie utracił pracy albo nie odebrano mu renty na komisji lekarskiej albo nie wydarzyło się nic innego co wyjaśniałoby zmianę sytuacji materialnej, to mają sytuację jak na dłoni...BTW: czy adwentysta OPRÓCZ dziesięciny płaci pełną cenę za książki swojego wyznania?

#40 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-08-03, godz. 04:37

Wracałem z kursów antynikotynowych i taka rozmowa toczyła się między starszymi zboru, że trzeba kolejnych zalegających z dziesięcinami postawić przed ultimatum, czy chcą nadal być członkami zboru, bo już kilka osób zostało skreślonych z listy.

o ile wiem to w Wałbrzychu jest pastor ;-) jeden ;-)

dla pewnosci można sprawdzić u źródla:
tel. 0 74 665 19 86
Wałbrzych, Kunickiego 3a

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-08-03, godz. 04:43

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych