Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bony świąteczne


 • Please log in to reply
102 replies to this topic

#101 Liberal

Liberal

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1146 Postów
 • Gadu-Gadu:3381793
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-09-22, godz. 10:26

Tak się zastanawiam nad jedną sprawą. Jaki jest stosunek ŚJ do przyjmowania od pracodawców Bonów świątecznych ?? Są te śr. pieniężne wydawane z okazji Babilońskich świąt. Skoro nie obchodzą świąt, nie mogą wspierać org. charytatywnych powiązanych z innymi religiami itp. Nie przyjmują prezentó z okazji urodzin, imienin itp.. Wydawałoby się że Bony takie także nie powinny być przyjmowane.

A jak to wygląda w rzeczywistości ?


Odpowiedź wprost z kanału:

Strażnica nr14 z 1967, s.12 "Pytania czytelników"

- Pracuję w dużym przedsiębiorstwie, które corocznie w charakterze podarunku gwiazdkowego wypłaca swym pracownikom premię w okresie świąt Bożego Narodzenia. Czy my jako świadkowie Jehowy możemy przyjmować takie podarki?

Przyjęcie prezentu czy też premii pieniężnej przyznanej chrześcijaninowi przez pracodawcę w okresie Gwiazdki nie byłoby niczym opacznym z punktu widzenia Pisma Świętego. Niektóre przedsiębiorstwa handlowe co roku przyznają premię swoim pracownikom (a nie ogółowi klientów) i po prostu najbardziej odpowiada im ten okres czasu. Dlatego też przyjęcie czegoś takiego nie oznacza, że odbiorca obchodzi święta Bożego Narodzenia, bo przecież premia jest dla pracownika uzupełnieniem normalnego wynagrodzenia. Jest to wyraz uznania pracodawcy dla pracownika za trud ponoszony od pewnego czasu i to z korzyścią dla pracodawcy. Rzecz oczywista, że jeśli ktoś na samą myśl o przyjęciu takiej premii odczuwa niepokój sumienia, to może grzecznie i taktownie uchylić się od tego, a tym sposobem zachować czyste sumienie. - 1 Piotra 3:16.
Chrześcijanie nie są na podstawie Pisma świętego zobowiązani do obchodzenia narodzin dzieciątka Jezus, lecz tylko śmierci Chrystusa. (Łuk. 22:19, 20) Ponieważ jedyną doroczną uroczystością, do której przestrzegania nakłania Biblia, jest Wieczerza Pańska, więc też ci, którzy się ściśle stosują do Biblii, nie obchodzą tak zwanego Bożego Narodzenia ani innych świąt. (Gal. 4:9-11) Nie biorą udziału w przyjęciach świątecznych ani z okazji świeckich świąt nie rozsyłają kart pocztowych czy prezentów. Dlatego świadek Jehowy, nawet przyjmując w tym okresie premię albo podarek, niewątpliwie postara się przy wyrażeniu podziękowania nie łączyć tego z odnośnym świętem. Ponadto dla dobra pracodawcy, kiedy chwila będzie stosowna, uda mu się być może wyjaśnić taktownie swoje biblijne stanowisko w sprawie Bożego Narodzenia lub innych świąt.


Użytkownik jb edytował ten post 2009-09-22, godz. 14:23
zdublowana treść

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#102 ble

ble

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1026 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2009-11-29, godz. 09:27

Dlatego świadek Jehowy, nawet przyjmując w tym okresie premię albo podarek, niewątpliwie postara się przy wyrażeniu podziękowania nie łączyć tego z odnośnym świętem.


Tak tak. "Przyjmuję bony świąteczne które zakład pracy daje mi z okazji świąt ale ja tego nie traktuję jak z okazji świąt więc mogę to z czystym sumieniem przyjąć, a to że tak naprawdę to jest z okazji świąt dane to nie będę nawet o tym myślał i w ten sposób jestem niewinny".

To tak samo jak w Sylwestra niektórzy ŚJ zbierają się wieczorem w domach żeby wspólnie coś zjeść, obejrzeć telewizję, posłuchać muzyki, potańczyć, wypić szampana. No ale przecież oni Sylwestra nie obchodzą, po prostu wygląda to podobnie jak Sylwester ale Sylwestrem nie jest. Przecież wszyscy na tym spotkaniu twierdzą że nie obchodzą Sylwestra.

Analogia jest aż nadto widoczna. Jednak zachodzi tutaj ważniejsze pytanie: czy własne widzimisię jest ważniejsze od niepodważalnych faktów?

#103 aPsik

aPsik

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 49 Postów
 • Płeć:Female
 • Lokalizacja:Szklarska Poręba/Wrocław

Napisano 2009-11-29, godz. 13:29

Oj jak mi się ciśnienie podniosło po przeczytaniu tego co Liberał wkleił...
Dziecku odmawiają urodzin, dnia które upamiętnia że przyszło na świat, stawia się to w świetle złego itp...
ale jak rodzice mogą z okazji "heretyckiego święta" dostać pieniądze, o które głównie chodzi WTS, to uspokajają i mówią że to jest OK, bo zaraz po tym jak uspokajają, że można brać bony, premie świąteczne to przypominają jak ważne jest wspieranie organizacji...
Bo ta piosenka jest pisana dla mamony... tak będę teraz odpowiadać każdemu śj...

Moja niechęć do TS wzrosła o kolejny poziom...

:angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

Użytkownik aPsik edytował ten post 2009-11-29, godz. 13:29

"Dla religii tylko to jest prawdziwe, co jest święte; dla filozofii tylko to jest święte, co prawdziwe."

Ludwig Feuerbach

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych