Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jezus Ch. stworzony czy zrodzony?


  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#161 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-02-22, godz. 13:28

Obrońca wiary napisał

byłbym zapomniał.
U Jana 1:1 mamy προς który jest dynamiczny i nie oznacza biernego "u" ale dynamicznego, można to również oddać na "ku". Po hebrajsku można by napisać agaw (przy)


Ów dynamizm Logosu > ku < Bogu może też być odczytywany jako zależność Logosu od Boga stąd Jego (L) zależność od (B)oga jest przedstawiona w owym dążeniu/nachyleniu bycia w Bogu.
Krótko mówiąc (L) w ujęciu Janowym jest jakby w przestrzeni dążąc > ku < (B)ogu,a to jednoznacznie nam pokazuje jakiś dzielący dystans miedzy (L) od (B)oga.

***

Dudu napisał

Oczywiście , że Pan Jezus Chrystus został zrodzony a nie stworzony.


Domyślam się, że odczytujesz biblijne wersety w duchu atanazjańskim stąd Twoje takie, a nie inne rozumienie zrodzenia Syna Bożego.
Tylko mam taka uwagę do Ciebie i Tobie podobnie interpretującym biblijne wersety, aby owe zrodzenie rozumieli i przedstawiali na tym forum jako akt wiecznie trwający – bez początku i bez końca (w Bogu), a nie akt dokonany kiedyś (w Bogu), a to, dlatego bo uczasowienie zrodzenia czy tchnienia w Bogu nie istnieje.
Choć paradoksalnie stanie się człowiekiem przez Boga jest też teologicznym problemem jak należy owe Boże zaistnienie w ludzkim wymiarze czasowości rozumieć?
Ale to już jest teologicznym problemem atanazjanistów.

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#162 adzient

adzient

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 Postów

Napisano 2009-03-13, godz. 18:55

Witam
Przepraszam,że przeszkadzam.
Jestem nowym członkiem Waszej społeczności.
Mam na imię Andrzej.Chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat zrodzenia Jezusowego.

Osobiście wierzę w Boskość Jezusa i Jego prawo do imienia Jahwe.
Nie przychylam się do tezy mówiącej o stworzeniu Jezusa.Po pierwsze nie ma takiej wzmianki w Piśmie ,a po drugie drugie zaprzeczałoby pierwszemu.

Kilka tekstów z Pisma:
Ps 2,7-"Ogłoszę postanowienie Pana: Powiedział do mnie: Tyś Synem moim, Ja Ciebie dziś zrodziłem"
Zastanawia mnie użycie w tym tekście formy:"DZIŚ cię zrodziłem"
Gdyby zrodzenie dotyczyło jakiegoś nieokreślonego czasu w przeszłości nie zostałoby tu użyte słowo "dziś".Tak użyte słowo dowodzi możności określenia go czasowo.
Więc kiedy nastąpiło zrodzenie?:

DzAp13,33-"wypełnił TERAZ Bóg dzieciom ich przez wzbudzenie nam Jezusa, jak to napisano w psalmie drugim: Synem moim jesteś, DZISIAJ cię zrodziłem" (BW)
Tu znajduje się odwołanie do psalmu 2-go i oraz wypełnienie przy wzbudzeniu Jezusa.(zob. Hebr 5,5)

Hebr 1,1-2-"Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna..."
Tu przedstawiono wielość sposobów i prób na dotarcie Bożego słowa do swoich stworzeń.
Chrystusowe "pojęcie" "syn Boży" jest również pewnego rodzaju przekazem ,zobrazowaniem relacji między Bogiem (ojcem) ,a nami (dziećmi-synami)."Bóg zesłał Syna,abyśmy usynowienia dostąpili"Gal 4,4-6;Ap21,7

Hebr1,4-"i stał się o tyle możniejszym od aniołów, o ile znamienitsze od nich odziedziczył imię."
Jakież to imię odziedziczył Jezus?Tekst mówi dalej:
Hebr1,5-" Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu BĘDĘ ojcem, a on będzie mi synem? "
Imię to brzmi: syn Boży.Jest tu użyty czas przyszły -BĘDĘ ojcem.Oznacza to,że nie zawsze Jezus był synem Boga.
Podobną formą czasu przyszłego znajdujemy w 2Sam 7,13-14.Tekst ten również odnosi się do Jezusa-"Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synem"
Podobnie w Łk 1,32 "Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida."
Tu również można odnieść wrażenie,ze nie zawsze Jezus był nazwany Synem.Tu miał dopiero zostać tak nazwany.

Jan 1,14-"A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy"
Tu jest użyte sformułowanie "jedyny Syn" ,a przecież zgodnie z Ps 89,7 i Job 1,6 Bóg posiada więcej synów.
Tak ,jak biblijne słowo JEDYNY oznacza coś innego i nie ma znaczenia liczebnikowego ,tak określenie SYN nie dotyczy więzów rodzinnych.
1Krn 28,6 -"I rzekł do mnie: Salomon, twój syn, zbuduje mi świątynię, gdyż go sobie wybrałem za syna i Ja będę mu ojcem.".Jest to wybór Boży.

1Jana 3,1:"Patrzcie, jaką miłość okazał nam Ojciec, że zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i nimi jesteśmy"

To są takie moje luźne przemyślenia dotyczące Jezusowego określenia "zrodzony syn".Nie wydaję mi się ,aby Jezus został kiedyś w pra dziejach jakoś zrodzony ponadczasowo.Wydaję mi się,że został jedynie zrodzony w Betlejem i do tego czasu odnosi się pojęcie Syn.Jezus był tak uległy Ojcu jak najwspanialszy syn.Dał nam przykład synostwa.
Pozdrawiam

Użytkownik adzient edytował ten post 2009-03-13, godz. 19:28





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych