Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wielkanoc czy święto Przaśników?


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 Eugeniusz

Eugeniusz

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2005-01-04, godz. 17:10

Hallelujah!

Witam Was i zapraszam do dyskusji na temat nadchodzącego święta "Wielkanocy". :)

Otóż jest pewien problem. Pismo Sw uczy, że Zbawiciel Jahszua (Jezus) zmartwychwstał podczas święta Przaśników. W ten to sposób wypełnił ON to co te święto symbolizowało. Tak więc pamiątką zmartwychwstania jest święto Przaśników.

Chrześcijanie w większości jednak tak nie uważają, ponieważ obchodzą Wielkanoc jako święto zmartwychwstania w zupełnie inny czas i w inny sposób, uznając, że te święto właśnie symbolizuje zmartwychwstanie Jahszua.

Otóż większość tych wielkanocnych symboli tego święta jest pogańska. Nawet czas święta Wielkanocy jest odmienny od czau święta Przaśników.

W tym roku Wielkanoc przypada na 27 Marca.
Natomiast święto w którym zmartwychwstał Zbawiciel, czyli święto Przaśników przypada na 23 Kwietnia.

Apostoł Paweł napisał w I Liście do Koryntian 5;8 mówiąc o święcie Przaśników tak:

"Obchodźmy więc święto nie w starym kwasie złości i przewrotności, lecz w przaśnikach szczerości i prawdy."

Zatem nawet spożywanie przaśnego chleba przez okres tego święta Przaśników ma swą symbolikę i jest to symbolika biblijna, a nie pogańska.
Obchodąc święto Przaśników nie będziemy też obchodzić tego święta w żadnej przewrotności, jak w przypadku obchodów Wielkanocy.


Pierwsze zbory Drogi Pańskiej gdy były jeszcze czyste obchodziły święta Przaśników zgodnie z Pismem Sw. Historia to potwierdza.

Jaki jest Twój wybór i dlaczego.

Wszak Jahszua powiedział w Ew Jana,4;23-24.
Lecz nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie; bo i ojciec takich szuka, którzy by Mu tak cześć oddawali.
Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześś oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie."


Moim celem jest poszukanie takich czcicieli, aby mieć z nimi wspólnotę.



Szalom.
Eugeniusz. :)

#2 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2005-01-04, godz. 19:14

Nie wiem, czy naprawdę musimy tolerować takie idiotyzmy na tym forum. Przecież to jakaś żałosna groteska.

#3 Eugeniusz

Eugeniusz

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2005-01-04, godz. 20:01

Hallelujah!

Niewiedziałem, że święto zmartwychwstania Jahszua, jest idiotyzmem i żałosną groteską.

Czy reszta się z tym zgadza?



Szalom.
Eugeniusz.

#4 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2005-01-04, godz. 23:15

Niewiedziałem, że święto zmartwychwstania Jahszua, jest idiotyzmem i żałosną groteską.



Zapewne, jak wiesz, Janowi nie chodziło o to. Próbujesz go ośmieszyć, choć wiesz że nie o to mu chodziło... Nieładnie...
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#5 grzesiek32

grzesiek32

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 184 Postów

Napisano 2005-01-05, godz. 09:15

Zapewne, jak wiesz, Janowi nie chodziło o to. Próbujesz go ośmieszyć, choć wiesz że nie o to mu chodziło... Nieładnie...


Dobrze powiedziane... Próbował go ośmieszyć, ale kogo w rezultacie ośmieszył, to już jest chyba oczywiste...

Pozdrawiam i proponuję olać takie tematy.

Grzesiek
Serwis monoteistyczny - trynitarny:
trinitarians.info, apologetyka.info

#6 Zuza

Zuza

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 133 Postów

Napisano 2005-01-05, godz. 16:46

Nie wiem, czy naprawdę musimy tolerować takie idiotyzmy na tym forum. Przecież to jakaś żałosna groteska.

Od jakiegoś miesiąca 90% postów na tym forum jest jakąś groteską :-(

#7 Eugeniusz

Eugeniusz

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2005-01-07, godz. 14:22

Hallelujah!

Czy nie ma tu nikogo, kto kocha prawdę ponad tradycje pogańskie i nauki ludzkie?
Być może to strata czasu aby tu na te forum zaglądać.

Widzę, że nie robi to nikomu tu różnicy, to, że Wielkanoc nie ma nic wspólnego z świętem Przaśników, świętem w którym mój Pan Jahszua zmartwychwstał.

Przecież Jahszua powiedział w Ew Jana 4; 23.

"Lecz nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, którzy by mu tak cześś oddawali."

Jahszua nie powiedział, że prawdziwi czciciele mają Ojcu oddawać cześć; umowną symboliką. Pomijając, że jest ona w większości zaczerpnięta z obrzędów pogańskich.

Szabat Szalom.
Eugeniusz.

#8 Radek Malicki

Radek Malicki

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 40 Postów
  • Lokalizacja:Ustrzyki Dolne

Napisano 2005-01-07, godz. 15:19

Nie wiem, czy naprawdę musimy tolerować takie idiotyzmy na tym forum. Przecież to jakaś żałosna groteska

Dobrze powiedziane. Eugeniuszu, raczej odpuść sobie serwowanie tego typu "informacji" na tym forum. Może u Olczykowskiego (o ile tam jest jakieś forum czy KG) znajdziesz posłuch, ale raczej nie tutaj.

Pozdrawiam

#9 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-02, godz. 13:20

Hallelujah!

Witam Was i zapraszam do dyskusji na temat nadchodzącego święta "Wielkanocy". :)
Szalom.
Eugeniusz. :)

Czy jeszcze cię interesuje rozmowa na temat Wielkanocy ?

#10 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-04-02, godz. 14:15

W tym roku Wielkanoc przypada na 27 Marca.
Natomiast święto w którym zmartwychwstał Zbawiciel, czyli święto Przaśników przypada na 23 Kwietnia.


Nie rozumiem. :(
Jakim kalendarzem posługujesz się?
Czyż Święto Przaśników (Chag Hamacot) nie zaczyna się 15 Nisan?
W tym roku wypada 13 - 20 kwietnia.
Wielkanoc (Pascha, Pesach) jest przecież 14 Nisan – 12 kwietnia wieczorem.
Podaję za:
http://www.izrael.ba...a/keren_07.html
Pamiątkę Ostatniej Wieczerzy obchodzi się 11 kwietnia pod wieczór.
Pamiątkę Śmierci Zbawiciela 12 kwietnia :(

#11 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-04-02, godz. 15:53

W tym roku Wielkanoc przypada na 27 Marca.
Natomiast święto w którym zmartwychwstał Zbawiciel, czyli święto Przaśników przypada na 23 Kwietnia.


Powiedz, skąd masz takie dane ?.

#12 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-02, godz. 18:43

Pamiątkę Ostatniej Wieczerzy obchodzi się 11 kwietnia pod wieczór.
Pamiątkę Śmierci Zbawiciela 12 kwietnia

Nie rozumiem.

Dlaczego 11 kwietnia ?

14 Nisan (według współczesnego kalendarza Izraelskiego) w tym roku zaczyna się w środę po zachodzie słońca.


Warto pamiętać, że w Biblii dzień zaczyna się po zachodzie słońca i trwa do zachodu słońca następnego dnia.

Rodzaju 1:5
5 I Bóg zaczął nazywać światło Dniem, ciemność zaś nazwał Nocą. I nastał wieczór, i nastał ranek — dzień pierwszy.

Trwa on od wieczora do wieczora.

Kapłańska 23:32
„... Od wieczora do wieczora macie obchodzić wasz sabat”.
Nowy dzień zaczyna się wieczorem gdy tylko zajdzie słońce.



Powt. Pr. 16:6
6 Ale w miejscu, które wybierze Jehowa, twój Bóg, by tam przebywało jego imię, masz składać w ofierze paschę wieczorem, gdy tylko zajdzie słońce, w wyznaczonym czasie twego wyjścia z Egiptu.

#13 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-04-02, godz. 18:51

Dlaczego 11 kwietnia ?


Jacku.
Od momentu ustanowienia pamiątki z uczniami (Ostartnia Wieczerza), do śmierci Zbawiciela minęło około 21 godzin.
- Modlitwa w ogrodzie, wydanie przez Judasza, nocny sąd, biczowanie i wreszcie ukrzyżowanie...
Pan skonał 14 Nisan.
Wiemy, że wtedy dzień zaczynał się od naszej 18 godziny. Po zachodzie słońca.

#14 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-02, godz. 19:07

Doba trwa 24 godziny, jeżeli spożył posiłek po 18 a umarł przed zachodem słońca czyli przed 18 to wszystko działo się jednego dnia.
Ponadto dalej nie rozumiem dlaczego datujesz wieczerzę na 13 Nisan.

Ewangelie zgodnie podają, że Jezus w pierwszy dzień przaśników rozmawiał z uczniami i dopiero się umawiał na posiłek.


Mateusza 26:17-20
17 Pierwszego dnia Przaśników podeszli do Jezusa uczniowie, mówiąc: „Gdzie chcesz, abyśmy ci przygotowali do zjedzenia posiłek paschalny?” 18 On rzekł: „Idźcie do miasta, do człowieka tego a tego, i powiedzcie mu: Nauczyciel mówi: ‚Mój wyznaczony czas jest bliski; chcę w twoim domu obchodzić Paschę z moimi uczniami’”. 19 I uczniowie uczynili, jak im kazał Jezus, i przygotowali posiłek paschalny. 20 A kiedy nastał wieczór, półleżał przy stole wraz z dwunastoma uczniami.

Marka 14:12-17
12 A pierwszego dnia Przaśników, gdy jak zwykle składano ofiarę paschalną, jego uczniowie rzekli mu: „Gdzie chcesz, żebyśmy poszli i przygotowali ci do zjedzenia posiłek paschalny?” 13 Wówczas posłał dwóch swoich uczniów i powiedział im: Idźcie do miasta, a napotka was człowiek niosący wodę w naczyniu glinianym. Pójdźcie za nim 14 i tam, gdzie wejdzie powiedzcie gospodarzowi: ‚Nauczyciel mówi: „Gdzie jest dla mnie pokój gościnny, w którym mógłbym z moimi uczniami zjeść posiłek paschalny?”’ 15 A on pokaże wam urządzony duży górny pokój już przygotowany i tam dla nas przygotujcie”. 16 Uczniowie odeszli więc i weszli do miasta, i zastali wszystko tak, jak im powiedział; i przygotowali posiłek paschalny. 17 Po zapadnięciu wieczora przyszedł z dwunastoma.

#15 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-04-02, godz. 19:54

Ponadto dalej nie rozumiem dlaczego datujesz wieczerzę na 13 Nisan.


Baranek (ten Starotestamentowy) był zabijany 14 Nisan „między wieczorami”
2 Moj. 12:6
I będziecie go chowali aż do czternastego dnia miesiąca tego; a zabije go wszystko zebranie zgromadzenia Izraelskiego między dwoma wieczorami. (BG) – Pod koniec dnia.
Tym Barankiem był Nasz Pan, i skonał dokładnie w tym czasie – wieczór (po południu) 14 Nisan (Abib).
O naszej godzinie 18 zaczynało się już Święto Przaśników (15) Nisan...
Jeśli pewne grupy chrześcijańskie obchodzą pamiątkę Wieczerzy, to zbierają się już pod koniec 13 Nisan.
Jest stosowny wykład (kazanie), pieśni (odpowiednie do tematu)...i po zachodzie słońca (na samym początku 14 dnia Nowego Roku żydowskiego, dzielimy się „przaśnym chlebem” – ciastem bez drożdży (kwasu) i winem.
1 Kor 11:23-26
Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę! Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę! Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. (BT)

Ps:
Z tą Pamiątką jest różnie.
Jedni obchodzą Paschę, (pierwsza pełnia księżyca), najbliższa porównania dnia z nocą (równonoc). Inni zawsze w pierwszą pełnie PO porównaniu dnia i nocy.
Jeszcze inni moment śmierci lub spożywania Wieczerzy...
Powstają różnice rzędu 1-2 dni, lub nawet ok. miesiąca...

#16 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-04, godz. 11:49

Jest stosowny wykład (kazanie), pieśni (odpowiednie do tematu)...i po zachodzie słońca (na samym początku 14 dnia Nowego Roku żydowskiego, dzielimy się „przaśnym chlebem” – ciastem bez drożdży (kwasu) i winem.

Właśnie ten problem poruszył Eugeniusz. W zeszłym roku 2005 tak napisał.

„W tym roku Wielkanoc przypada na 27 Marca.
Natomiast święto w którym zmartwychwstał Zbawiciel, czyli święto Przaśników przypada na 23 Kwietnia.”

I tak właśnie było. W zeszłym roku według kalendarza Izraelskiego Miesiąc Nisan wypadał w Kwietniu a Wielkanoc w Marcu.

Kolejnej rzeczy której nie rozumiem to wywody jakoby Jezus umarł 14 Nisan. W Biblii przecież nie ma takiej informacji. Sprawozdania ewangelii w tej kwestii są zgodne. W pierwszy dzień przaśników Jezus umówił się z uczniami. Został pojmany dopiero następnego dnia.

W pierwszym miesiącu 15 dnia tego miesiąca był pierwszy dzień święta przaśników i święte zgromadzenie. Został pojmany 16 dnia, tego miesiąca.

Kapłańska 23:5-7
„W miesiącu pierwszym, czternastego dnia tego miesiąca, między dwoma wieczorami jest Pascha dla Jehowy.”A piętnastego dnia tego miesiąca jest Święto Przaśników dla Jehowy. Przez siedem dni macie jeść przaśniki. Pierwszego dnia urządzicie święte zgromadzenie. Nie możecie wykonywać żadnej ciężkiej pracy.”

#17 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-04-04, godz. 20:50

Ups...Racja. :o
Jacku, nie dopatrzyłem się, że datą jest 2005 rok.
Przepraszam.
Czytałem post, będąc przekonany, że pisano go w tym (2006) roku.
I tu Eugeniusz może mieć racje! (Nie mam zeszłorocznego kalendarza, a nie pamiętam).
Dziękuję za sprostowanie.

Nie wiem jak sobie radzili Kapłani ST, ale w drugim dniu Przaśników (nasza Niedziela) musieli już mieć pierwsze tegoroczne zbiory zbóż.
Z tego zapewne powodu Pascha nie mogła być za wcześnie.
Dodatkową różnicę między rokiem słonecznym a księżycowym korygowano okresowo (13) miesiącem Adar bet (lub Adar szeni). - Były jeszcze dwa dodatkowe dni.
3 Moj. 23:10-11 Przemów do synów izraelskich i powiedz im tak: Gdy wejdziecie do ziemi, którą ja wam dam, i będziecie zbierać żniwo, to snop z pierwocin waszego żniwa przyniesiecie do kapłana, a on dokona obrzędu potrząsania tym snopem przed Panem, aby zyskać dla was upodobanie. Nazajutrz po sabacie kapłan dokona nim obrzędu potrząsania.
5 Moj. 16:1 Bacz, abyś w miesiącu Kłosów odprawiał Paschę dla Pana, Boga twego, gdyż w miesiącu Kłosów wyprowadził cię Pan, Bóg twój, z Egiptu w nocy. (BW)
Miesiąc Kłosów, Nisan, Abib - to nazwy tożsame – Estery 3:7; II Moj.13: 4.
Jest pewna (wierzę, że pozorna) niezgodność pomiędzy Starym a Nowym testamentem:
3 Moj. 23:5-6
W miesiącu pierwszym, czternastego dnia tegoż miesiąca o zmierzchu jest Pascha Pana,
A piętnastego dnia tegoż miesiąca jest Święto Przaśników Pana. Przez siedem dni będziecie jedli przaśniki.

Łuk. 22:7-8
I nastał dzień Przaśników, kiedy należało ofiarować baranka wielkanocnego.
I wysłał Piotra i Jana, rzekłszy im: Idźcie i przygotujcie nam wieczerzę paschalną do spożycia.

Mat. 26:17
A w pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali: Gdzie chcesz, abyśmy ci przygotowali wieczerzę paschalną?
Mar. 14:12
A w pierwszy dzień Przaśników, kiedy zabijali baranka wielkanocnego, zapytali go uczniowie jego: Gdzie chcesz, abyśmy poszli i przygotowali ci wieczerzę paschalną?(BW)
Święto przaśników trwało siedem dni, a poprzedzała go Pascha, - razem osiem dni.
Tu muszę „podeprzeć się” tradycją – czego bardzo nie lubię. :(
Nasz Pan umarł w piątek po południu, ok. 15 (naszej) godziny. Przed sabatem (sobotą) był zdjęty z krzyża.
Mar. 15:42-43
A gdy już nadszedł wieczór, był to bowiem dzień Przygotowania, który jest przed sabatem,
Przyszedł Józef z Arymatei, znakomity członek Rady, który też oczekiwał Królestwa Bożego; on śmiało wszedł do Piłata i prosił o ciało Jezusa.

Jan. 19:31
Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby więc ciała nie pozostawały przez sabat na krzyżu, albowiem dzień tego sabatu był uroczysty, Żydzi prosili Piłata, aby im połamano golenie i zdjęto je. (ciała) - (BW)
W NT Pascha jest nazwana „pierwszym dniem przaśników” – a był to przecież nasz piątek!

"Zgodnie z 2 Mojż. 23:5-8 Święto Paschy i Święto Przaśników były oddzielnymi świętami. Święto Przaśników miało uświadomić Izraelitom, że nie tylko oni sami, ale również wszystko co posiadają, należy do Pana. Uroczystość ta zaczynała się zaraz po Święcie Paschy. [...] Po zburzeniu Świątyni rozdział pomiędzy tymi oboma świętami (Paschy i Przaśników) stracił swe znaczenie, ponieważ zaprzestano składać ofiarę baranka. Dlatego współcześnie Żydzi używają tych nazw zamiennie."
http://www.izrael.ba...rz_hamacot.html

Nie wiem, czy już w czasach apostolskich zatarła się różnica między tymi świętami.
Wierzę jednak, że Jezus był tradycjonalistą. ;)

Piszesz Jacku: „Kolejnej rzeczy której nie rozumiem to wywody jakoby Jezus umarł 14 Nisan. W Biblii przecież nie ma takiej informacji”
Wprost nie.
Jest jednak informacja w ST:
2 Moj. 12:6 Będziecie go (baranka) przechowywać do czternastego dnia tego miesiąca; i zabije go całe zgromadzenie zboru izraelskiego o zmierzchu.
1 Kor. 5:7 Usuńcie stary kwas, abyście się stali nowym zaczynem, ponieważ jesteście przaśni; albowiem na naszą wielkanoc jako baranek został ofiarowany Chrystus. (BW)
Ps: Są to moje osobiste poglądy, które zawsze mogę zamienić na lepsze. :)
Może jakimś cudem Eugeniusz czyta jeszcze To forum, i napisze coś?
Mnie ta sprawa interesuje. Przecież za kilka dni będziemy obchodzić kolejną rocznicę okupowej śmierci Naszego Zbawiciela.
Pozdrawiam.

#18 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-05, godz. 11:03

Zastanawiam się nad przyczyną tych wszystkich różnic.
Mogą to być błędy przekładu.
Niejednokrotnie zdarzało się, że tłumacze dodawali, usuwali lub zmieniali niewygodne im wersety.
Proszę przyjrzyjmy się ‘konfliktowemu’ wersetowi, i porównajmy kilka przekładów.

PBG - Biblia Gdańska
PBT - Biblia Tysiąclecia
PBW - Biblia Warszawska
PBWP - Biblia Warszawsko Praska
PBNŚ - Biblia Nowego Świata

Łukasza 22:7,8

PBG
Tedy przyszedł dzień przaśników, którego miał baranek być zabity.
I posłał Piotra i Jana, mówiąc: Poszedłszy nagotujcie nam baranka, abyśmy jedli.


PBT
Tak nadszedł dzień Przaśników, w którym należało ofiarować Paschę.
Jezus posłał Piotra i Jana z poleceniem: Idźcie i przygotujcie nam Paschę, byśmy mogli ją spożyć.


PBW
I nastał dzień Przaśników, kiedy należało ofiarować baranka wielkanocnego.
I wysłał Piotra i Jana, rzekłszy im: Idźcie i przygotujcie nam wieczerzę paschalną do spożycia.


PBWP
Nadszedł wreszcie dzień Przaśników, kiedy to należało ofiarować Paschę.
Posłał tedy Piotra i Jana mówiąc: Idźcie i przygotujcie wszystko, żebyśmy mogli spożyć Paschę.


PBNŚ
Nadszedł Dzień Przaśników, w którym ma być złożona ofiara paschalna;
i wysłał Piotra i Jana, mówiąc: „Idźcie i przygotujcie nam do zjedzenia posiłek paschalny”.


Zwróćmy uwagę na różnice.

Pojawiają takie różne określenia jak Baranek zabity, nagotujcie Baranka, baranka wielkanocnego, Pascha i posiłek paschalny.

By rozwiązać problem musimy sięgnąć po oryginał grecki (w tym języku są najstarsze przekłady Nowego Testamentu). Niestety nie mam w klawiatury greckiej dlatego napiszę słowa po polsku tłumaczone dosłownie:

PRZYSZEDŁ ZAŚ DZIEŃ PRZAŚNIKÓW W KTÓRYM NALEŻAŁO OFIAROWAĆ PASCHĘ.
I WYSŁAŁ PIOTRA I JANA RZEKŁSZY WYRUSZYWSZY PRZYGOTÓJCIE NAM PASCHĘ ABY ZJEDLIŚMI.


Widzimy wyraźnie, że słowa Baranek, Wielkanoc, Nagotujcie Baranka są ewidentnie dołożone i nie ma ich w oryginalnych przekładach.

Dobrze jest pamiętać o przestrodze Biblijnej.

Przysłów 30: 5-6
„Każda wypowiedź Boga odznacza się czystością. On jest tarczą dla tych. którzy się u niego chronią. Niczego nie dodawaj do jego słów, żeby cię nie zganił i żebyś nie musiał okazać się kłamcą.

Kolejna kwestia to że, baranek był ofiarowywany przez wszystkie dni święta przaśników.

Liczb 28:16-25
17 A piętnastego dnia tego miesiąca będzie święto. Siedem dni będzie się jeść przaśniki. 18 W pierwszym dniu będzie święte zgromadzenie. Nie wolno wam wykonywać żadnej ciężkiej pracy. 19 I złożycie jako ofiarę ogniową, całopalenie dla Jehowy, dwa młode byki i jednego barana oraz siedem rocznych baranków. Mają one być zdrowe, według waszej oceny.
23 Będziecie je składać oprócz porannego całopalenia, które ma być ustawicznym całopaleniem. 24 Takie same jak te będziecie składać codziennie przez siedem dni jak chleb, ofiarę ogniową, o kojącej woni dla Jehowy. Będzie składana wraz z ustawicznym całopaleniem, a także jej ofiarą płynną.

Tradycje to osobny temat, który warto poruszyć i szerzej omówić.
Mogą być one pożyteczne lub wręcz nakazane.
Na przykład Jezus i apostołowie mieli tradycje i są dla nas wzorem do naśladowania.

2 Tesaloniczan 2:13-15
13 My zaś winniśmy zawsze dziękować Bogu za was, bracia umiłowani przez Jehowę, ponieważ Bóg od początku wybrał was ku wybawieniu przez uświęcenie was duchem i przez waszą wiarę w prawdę. 14 Właśnie do tego was powołał przez dobrą nowinę, którą oznajmiamy — abyście dostąpili chwały naszego Pana, Jezusa Chrystusa. 15 toteż, bracia, stójcie niewzruszenie i dalej trzymajcie się tradycji, których was uczono czy to przez ustną wiadomość, czy przez list od nas.

Mamy też przykłady tradycji, które są naganne.

1 Piotra 1:18-21
18 Wiecie przecież, że nie rzeczami zniszczalnymi, srebrem lub złotem, zostaliście uwolnieni od waszego bezowocnego sposobu postępowania, przejętego poprzez tradycję od waszych praojców, 19 lecz drogocenną krwią, podobną do krwi baranka nieskalanego i niesplamionego, mianowicie Chrystusową. 20 Wprawdzie był on przewidziany przed założeniem świata, ale został ujawniony przy końcu czasów ze względu na was — 21 wierzących dzięki niemu w Boga, który wskrzesił go z martwych i obdarzył go chwałą — abyście swą wiarę i nadzieję mieli w Bogu.

Tradycja, że Jezus umarł 14 Nisan, nie wypływa z przekazów Biblijnych, podobnie tradycja, że Jezus umarł w Piątek około 15 i zmartwychwstał w Niedziele (przed wschodem słońca Jezus już był widziany żywym) przed wschodem słońca nie ma potwierdzenia w Biblii i wręcz przeczy słowom samego Jezusa.
Ale to też już zupełnie nowy temat.

#19 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-05, godz. 11:49

Szacun dla Jacka, że zna grekę, ale konsekwentnie popełniałeś jeden błąd: to nie żadne "najstarsze przekłady" Nowego Testamentu są po grecku. To oryginały.

#20 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2006-04-05, godz. 12:26

to nie żadne "najstarsze przekłady" Nowego Testamentu są po grecku. To oryginały.

Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne oryginały. Wszystko czym dysponujemy to odpisy. Najstarszy pochodzi gdzieś ze 125 n.e.

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych