Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wielkanoc czy święto Przaśników?


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#21 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-05, godz. 13:44

No dobra, ale nie przekłady. Przekłady z greki na grekę? Poza tym te odpisy są w 99% zgodne z oryginałami.

#22 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2006-04-05, godz. 15:21

No dobra, ale nie przekłady. Przekłady z greki na grekę? Poza tym te odpisy są w 99% zgodne z oryginałami.

Tu zgoda :) Chociaż może chodziło mu o manuskrypty, odpisy czy kodeksy, a tak ogólnie napisał "przekłady". Zresztą, nie ma się co czepiać o słowa.

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#23 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-05, godz. 19:57

Zastanawia mnie czy Jezus mówił po Grecku, czy też po Hebrajsku?

A apostoł Piotr w jakim języku mówił i napisał listy ?

#24 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-04-05, godz. 21:10

po aramejsku kolego. Natomiast co do listów to powstawały albo w aramejskim jesli szły na wschód lub co bardziej prawdopodobne po grecku czyli w jeżyku miedzynarodowym. Kto je pisał? Sekretarze znajacy grekę, Zresztą św Piotr miał dar jężyków, jesli o to chodzi.....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#25 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-04-06, godz. 07:30

Tradycja, że Jezus umarł 14 Nisan, nie wypływa z przekazów Biblijnych, 

Tu nie zgodziłbym się z Tobą. :o
Wj 12:6 Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu
Dlaczego nie mamy utożsamiać baranka ST z Jezusem?
Iz 53:7 Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich.
Jn 1:36 i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży.
Ap 5:12 [...] mówiących głosem donośnym: Baranek zabity jest godzien wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo. (BT)
„podobnie tradycja, że Jezus umarł w Piątek około 15”
15Mr 15:34-37 O godzinie dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Eloi, Eloi, lema sabachthani, to znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?
Niektórzy ze stojących obok, słysząc to, mówili: Patrz, woła Eliasza.
Ktoś pobiegł i napełniwszy gąbkę octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić, mówiąc: Poczekajcie, zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, żeby Go zdjąć [ krzyża].
Lecz Jezus zawołał donośnym głosem i oddał ducha.

Jn 19:30 A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się! I skłoniwszy głowę oddał ducha. (BT)
Dziewiątą godzina dnia jest przecież naszą 15 – trzecia po południu.
Za trzy godziny był sabat (sobota).
Jn 19:31 Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. (BT)
„i zmartwychwstał w Niedziele (przed wschodem słońca Jezus już był widziany żywym) przed wschodem słońca nie ma potwierdzenia w Biblii i wręcz przeczy słowom samego Jezusa.”
Mt 28:1, 6
1. Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób.
6. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał.
(BT)
Pierwszy dzień tygodnia jest niedzielą!
Mt 28:8-10 Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom.
A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: Witajcie. One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon.
A Jezus rzekł do nich: Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą
. (BT)
;)

#26 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-07, godz. 14:38

Poza tym te odpisy są w 99% zgodne z oryginałami.

Aby móc stwierdzić, że kopia jest zgodna z oryginałem, trzeba nim dysponować.
Oryginał był tylko jeden, zachowały się tylko odpisy.

Przysłów 14:15
15 Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki.

#27 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-07, godz. 15:26

Dlaczego nie mamy utożsamiać baranka ST z Jezusem?

Twierdzenie, że Jezus umarł 16 Nisan nie podważa uznawania Jezusa za Baranka. Przez wszystkie dni święta przaśników baranek był składany na ofiarę całopalną.

Liczb 28:17-19, 23, 24
17 A piętnastego dnia tego miesiąca będzie święto. Siedem dni będzie się jeść przaśniki. 18 W pierwszym dniu będzie święte zgromadzenie. Nie wolno wam wykonywać żadnej ciężkiej pracy. 19 I złożycie jako ofiarę ogniową, całopalenie dla Jehowy, dwa młode byki i jednego barana oraz siedem rocznych baranków. Mają one być zdrowe, według waszej oceny.
23 Będziecie je składać oprócz porannego całopalenia, które ma być ustawicznym całopaleniem. 24 Takie same jak te będziecie składać codziennie przez siedem dni jak chleb, ofiarę ogniową, o kojącej woni dla Jehowy. Będzie składana wraz z ustawicznym całopaleniem, a także jej ofiarą płynną.

Dobrze jest pamiętać, że Święto Przaśników było też nazywane Paschą, a posiłki posiłkami paschalnymi.

Łukasza 22:1
22 A zbliżało się Święto Przaśników, zwane Paschą.

Święto Przaśników zostało ustanowione na pamiątkę wyjścia z Egiptu.

Wyjścia 12:17
17 „ ‚I będziecie obchodzić Święto Przaśników, gdyż w tymże dniu wyprowadzę wasze zastępy z ziemi egipskiej. I macie zachowywać ten dzień przez wszystkie wasze pokolenia jako ustawę po czas niezmierzony.

Izraelici wyszli z Egiptu 15 Nisan.

Liczb 33:3
3 I wyruszyli z Rameses w miesiącu pierwszym, piętnastego dnia miesiąca pierwszego. Zaraz nazajutrz po Passze synowie Izraela wyszli z podniesioną ręką na oczach wszystkich Egipcjan.

Obchody Święta Paschy i Przaśników miały trwać od 14 do 21 Nisan.

Wyjścia 12:18
18 W miesiącu pierwszym, czternastego dnia tego miesiąca, macie jeść wieczorem przaśniki aż do wieczora dwudziestego pierwszego dnia tego miesiąca.

Przypomnijmy sobie jeszcze raz rozkład obchodów.

Kapłańska 23:5-8
5 W miesiącu pierwszym, czternastego dnia tego miesiąca, między dwoma wieczorami jest Pascha dla Jehowy.
6 „ ‚A piętnastego dnia tego miesiąca jest Święto Przaśników dla Jehowy. Przez siedem dni macie jeść przaśniki. 7 Pierwszego dnia urządzicie święte zgromadzenie. Nie możecie wykonywać żadnej ciężkiej pracy. 8 Ale przez siedem dni będziecie składać Jehowie ofiarę ogniową. Siódmego dnia będzie święte zgromadzenie. Nie możecie wykonywać żadnej ciężkiej pracy’”.

Rozpiszmy teraz dni od 14 do 21 Nisan.

14 Abib (Nisan) – Pascha, zjedzenie baranka
15 Abib (Nisan) – pierwszy dnia przaśników, dzień wyjścia z Egiptu, święte zgromadzenie
16 Abib (Nisan) – drugi dzień przaśników
17 Abib (Nisan) – trzeci dzień przaśników
18 Abib (Nisan) – czwarty dzień przaśników
19 Abib (Nisan) – piąty dzień przaśników
20 Abib (Nisan) – szósty dzień przaśników
21 Abib (Nisan) – siódmy dzień przaśników, święte zgromadzenie

Teraz przejdźmy do czasów Jezusa. W pierwszy dzień przaśników Jezus spotyka się z uczniami.

Marka 14:12-17
12 A pierwszego dnia Przaśników, gdy jak zwykle składano ofiarę paschalną, jego uczniowie rzekli mu: „Gdzie chcesz, żebyśmy poszli i przygotowali ci do zjedzenia posiłek paschalny?

#28 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-08, godz. 12:45

Zastanawia mnie czy Jezus mówił po Grecku, czy też po Hebrajsku?

po aramejsku kolego.

Umiał też prawdopodobnie po grecku i w tym języku rozmawiał z Herodem.

Aby móc stwierdzić, że kopia jest zgodna z oryginałem, trzeba nim dysponować.
Oryginał był tylko jeden, zachowały się tylko odpisy.

Nie trzeba znać oryginału, żeby wiedzieć, że jakiś odpis jest z nim zgodny albo nie. Wystarczy wyciągnąć średnią. Jeżeli w 90% odpisów występuje jakieś zdanie, to na 90% występowało w oryginale. Jeżeli jakieś zdanie jest tylko w jednym odpisie, to prawdopodobnie w oryginale go nie było. Tak samo jak masz dwa zegarki, z których jeden pokazuje 11:59 a drugi 12:01, to prawdopodobnie jest właśnie 12:00.

#29 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-08, godz. 15:25

Umiał też prawdopodobnie po grecku i w tym języku rozmawiał z Herodem.

Dlaczego Jezus rozmawiał z Herodem po Grecku ?
Skąd masz taką informację ?
Czy Herod był Grekiem ?

#30 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-04-08, godz. 16:29

Nie trzeba znać oryginału, żeby wiedzieć, że jakiś odpis jest z nim zgodny albo nie. Wystarczy wyciągnąć średnią. Jeżeli w 90% odpisów występuje jakieś zdanie, to na 90% występowało w oryginale. Jeżeli jakieś zdanie jest tylko w jednym odpisie, to prawdopodobnie w oryginale go nie było.

Niestety historia uczy nas czego innego.
Zastanówmy się nad pewnym wersetem.
Swojego czasu pewni ludzie postanowili zwieść innych ludzi i wymyślili coś takiego jak Trójca Święta.
Dla poparcia swoich twierdzeń postanowili sfałszować Biblie i co nieco do niej dołożyć.
To co dołożyli znalazło się w wielu popularnych językach. Łacińskim, Greckim i innych.
Poniżej przedstawię pewien werset w czterech popularnych językach.
Polski
1 Jana 5:7
Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są.
Rosyjski
1Jo 5:7
Ибо три свидетельствуют на небе: Отец, Слово и Святый Дух; и Сии три суть едино.
Ukraiński
1Jo 5:7
Бо троє свідкують на небі: Отець, Слово й Святий Дух, і ці Троє Одно.
Angielski

1Jo 5:7
For there are three that bear record in heaven, the Father, the Word, and the Holy Ghost: and these three are one.

100% zgodności.
Wczesne przekłady brzmią jednak inaczej.

1 Jana 4:1
Umiłowani, nie każdej natchnionej wypowiedzi wierzcie, lecz sprawdzajcie natchnione wypowiedzi, czy pochodzą od Boga, ponieważ wyszło na świat wielu fałszywych proroków.

#31 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-03-04, godz. 20:53

Witam Was i zapraszam do dyskusji na temat nadchodzącego święta "Wielkanocy".

Ja np. zgadzam się z poglądami zawartymi w treści artykułu pt. Czym jest "Wielkanoc"? (>>)
Dołączona grafika

#32 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-03-05, godz. 10:37

Ja np. zgadzam się z poglądami zawartymi w treści artykułu pt. Czym jest "Wielkanoc"? (>>)


A ja się nie zgadzam.

#33 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-03-05, godz. 11:08

A ja się nie zgadzam.

A ja mam dość wszelkiej maści Chrystian, którzy albo nie bardzo wiedzą co oznacza słowo chrześcijanin, albo na siłę chcą się wywyższyć przybierając "właściwszą" nazwę dla naśladowców Pana Jezusa.
Czesiek

#34 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-03-05, godz. 19:56

A ja mam dość wszelkiej maści Chrystian, którzy albo nie bardzo wiedzą co oznacza słowo chrześcijanin, albo na siłę chcą się wywyższyć przybierając "właściwszą" nazwę dla naśladowców Pana Jezusa.


Zaglądałem na stronę, którą polecił Adelfos. Szkoda czasu na komentarz.

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-03-05, godz. 19:57


#35 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-03-05, godz. 20:42

ale Wy Panowie macie problemy ! no cóż ! wiara w postac historyczną tj. Jezusa z Nazaretu jest problematyczna ;-) ;-) ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2008-03-05, godz. 20:44

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#36 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-28, godz. 21:26

witam

Właśnie ten problem poruszył Eugeniusz. W zeszłym roku 2005 tak napisał.

?W tym roku Wielkanoc przypada na 27 Marca.
Natomiast święto w którym zmartwychwstał Zbawiciel, czyli święto Przaśników przypada na 23 Kwietnia.?

I tak właśnie było. W zeszłym roku według kalendarza Izraelskiego Miesiąc Nisan wypadał w Kwietniu a Wielkanoc w Marcu.

Kolejnej rzeczy której nie rozumiem to wywody jakoby Jezus umarł 14 Nisan. W Biblii przecież nie ma takiej informacji. Sprawozdania ewangelii w tej kwestii są zgodne. W pierwszy dzień przaśników Jezus umówił się z uczniami. Został pojmany dopiero następnego dnia.

W pierwszym miesiącu 15 dnia tego miesiąca był pierwszy dzień święta przaśników i święte zgromadzenie. Został pojmany 16 dnia, tego miesiąca.

Kapłańska 23:5-7
?W miesiącu pierwszym, czternastego dnia tego miesiąca, między dwoma wieczorami jest Pascha dla Jehowy.?A piętnastego dnia tego miesiąca jest Święto Przaśników dla Jehowy. Przez siedem dni macie jeść przaśniki. Pierwszego dnia urządzicie święte zgromadzenie. Nie możecie wykonywać żadnej ciężkiej pracy.?



zakladajac ze masz racje
Jezus nie sklada, spozywa paschy 14 nisan przez co lamie zakon mojzeszowy
staje sie przez to winny zlamania zakonu a zatem grzeszy
grzeszny Jezus nie moze zostac doskonala ofiara i nikt nie jest juz w stanie odkupic naszych grzechow.

Użytkownik pawel77 edytował ten post 2008-04-28, godz. 21:27

UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#37 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-04-29, godz. 05:49

A ja mam dość wszelkiej maści Chrystian, którzy albo nie bardzo wiedzą co oznacza słowo chrześcijanin, albo na siłę chcą się wywyższyć przybierając "właściwszą" nazwę dla naśladowców Pana Jezusa.

Ja również tak to postrzegam, ale moja "rekomendacja" dotyczyła treści. Co do nazw, to samo można powiedzieć o wszystkich kościelnych przydomkach od A do Ź.
Dołączona grafika

#38 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2008-04-29, godz. 07:48

Twierdzenie, że Jezus umarł 16 Nisan nie podważa uznawania Jezusa za Baranka.

Żydzi i dzisiaj i w czasach apostolskich, obchodzą Święto przaśników rozpoczynając od 15 Nisan. Zamiennie używają nazw „Pascha” i „Przaśniki”. Świętują wyjście z Egiptu, a nie zabicie baranka, które nastąpiło 14 o zmierzchu dnia

Użytkownik Henryk edytował ten post 2008-04-29, godz. 07:48





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych