Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

¦wiadkowie a pieni±dze/bogactwo


  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#41 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-10-20, godz. 22:53

Artyku³, o którym wspomnia³a Agape:

Stra¿nica (wydanie do studium) — 15 listopada 2008, S³u¿enie Bogu „jednym sercem i jedn± dusz±”, mp3

"Stra¿nica" z 15 listopada 2008, wydanie w jêzyku angielskim: link

(Namiary na anglojêzyczne "Stra¿nice" kolekcjonujê tutaj: link)


Aktualizacja:

Zagubione skany artyku³u z anglojêzycznej "Stra¿nicy": link1, link2

U¿ytkownik jb edytowa³ ten post 2008-10-21, godz. 17:34

.jb

#42 malinowa7

malinowa7

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 438 Postów
  • P³eæ:Not Telling

Napisano 2008-10-20, godz. 23:53

Najbardziej mnie rozmieszy³ tekst pewnego straszego z którym oststnio rozmawia³em i twierdzi on ¿e przyjecha³ tutaj poniewa¿ tutyaj s± potrzeby i to chyba Jehowa go skierowa³. Nie zna jêzyka wcale pracuje za marne pieni±dze w s³u¿bê nie chodzi wcale no bo i jak, pierwsze co to oczywi¶cie benefity od pañstwa, jak do tej pory to tylko prowadzi polsk± grupê studium ksi±¿ki i nic wiêcej bo nawet nie mo¿e uczestniczyæ w spotkaniach starszym bo nic nie zrozumie.


:lol: Ha, nie ma to jak dorabianie ideologii to kwestii strasznie przyziemnych (nieideologicznych ;) ) :P

Od³±czy³am siê wiele lat temu, ale mimo wszystko moi "kochani bracia" o mnie nie zapomnieli. Je¶li chodzi o robienie kasy zapominaj± o tym, ¿e jestem odstêpc±. Wczoraj poprzez nasz± klasê otrzyma³am tak± propozycjê pracy, hihihi roz¶mieszy³o mnie to trochê, ¿e tak siê bracia trudz±.

Tre¶æ mniej wiêcej taka:

"Wraz z grup± znajomych rozwijamy taki miêdzynarodowy projekt .(........... ) Ten projekt nie ma nic wspólnego z religi±. (............) Pozostaje tylko sprawa zorganizowania spotkania, by¶my mogli siê poznaæ osobi¶cie i byæ mog³a poznaæ ca³a koncepcjê, zasady, metody pracy i swoje ewentualnie zadania. Wystarczy³aby jedna godzina na niezobowi±zuj±c± rozmowê, po której mo¿na podj±æ dobr± dla wszystkich decyzjê. Nie wiem, kiedy bêdziesz w ............... z jakiej¶ okazji. Je¶li by tak by³o, to warto wcze¶niej daæ znaæ, najlepiej telefonicznie, bym móg³ zorganizowaæ takie spotkanie z Wami dwojgiem. O religii jak wiesz nie bardzo mo¿emy rozmawiaæ......... Ale praca zawodowa to inna sprawa. Ja w Twoje ¶lady poszed³em, i prawie 5 lat by³em pionierem, fantastyczna s³u¿ba. Brakuje w zborze takich ludzi, jaka Ty by³a¶, ale to nie moja sprawa. My pogadamy, je¶li zechcesz, o interesach. Przy okazji mi³o bêdzie spotkaæ kogo¶,w kogo ¶lady poszed³em,na kim siê wzorowa³em swego czasu :))) Mi³ego dnia. Twój brat,............

Rozczulaj±ce, chyba siê sporo pozmienia³o skoro pionier mo¿e prowadziæ interesy z od³±czonym. Czego siê nie robi dla kasy.
Jak kto¶ bêdzie chcia³ powspó³pracowaæ ze SJ i zarabiaæ z nimi kasê to chêtnie podam namiary i szczegó³y. "Brat" z pewno¶ci± siê nie obrazi, bo zale¿y mu na rozwiniêciu interesu nawet z odstêpcami, bo przecie¿....bêdzie rozmawia³ tylko o ......interesach



:o

#43 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • P³eæ:Not Telling

Napisano 2008-10-21, godz. 07:59

"Stra¿nica" z 15 listopada 2008, wydanie w jêzyku angielskim: link

Tutaj w ogole nie ma tego artykulu.

Stra¿nica (wydanie do studium) — 15 listopada 2008, S³u¿enie Bogu „jednym sercem i jedn± dusz±”, mp3

Z nagrania:
"mozna tez przekazac bizuterie oraz inne wartosciowe przedmioty"
"srodki zgromadzone na rachunkach bankowych"
"papiery wartosciowe, akcje i obligacje"
"W niektorych krajach darowizna na rzecz organizacji religijnej stanowi podstawe do ubiegania sie o ulgi podatkowe"
Tego nie ma w wydaniu hiszpanskojezycznym, czyli wersje nie sa do konca jednakowe.
Do³±czona grafika

#44 alan

alan

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 114 Postów

Napisano 2008-10-24, godz. 17:36

Nikt nigdy nie negowa³ ¿e kto¶ jest bogaty, g³ównie chodzi o to jak do tego siê podchodzi i siê z tym obnosi. Zna³em braci którzy miele wiele poniewa¿ odziedziczyli maj±tki po rodzicach, prowadzili interesy rodzinne które s± od pokoleñ. Ci bracia przewa¿nie mieli do¶æ zrównowa¿ony pogl±d na pieni±dze i zachowywali siê "normalnie" tzn. nigdy nie dali po sobie poznaæ ¿e im na nich zale¿y bardziej ni¿ na czym kolwiek. Zawsze pomagali bezinteresownie, robili wiele dla swojego zboru itd.

Ale znam te¿ takich którzy dorobili siê maj±tku jak ju¿ byli SJ. tzw. dorobkiewicze. Jak obwieszeni z³otem na ka¿dym kroku pokazuj± jacy to oni s± bogaci. Najlepsze samochody, wycieczki w najdalsze zak±tki ¶wiata, najlepsze alkohole itd. A najbardziej smutne by³o to jak potrafili siê zachowywaæ do swoich wspólwyznawców.
Jeden taki to i owszem pomaga³ swoim braciom np. porzycza³ im pieni±dze ale na procent i to do¶æ spory, a pó¼niej wszêdzie rozpowiada³ ¿e ca³y zbór siedzi u niego w kieszeni.
Ja nie mam nic przeciwko bogactwu, ale skoro siê wierzy ¿e koniec jest bliski i wszystko ulegnie zniszczeniu wiêc jak to pogodziæ z gromadzeniem bogactw tutaj na ziemi. A nikt mi nie powie ¿e posiadaæ du¿y maj±tek = byæ dobrym chrze¶cijaninem. Pieni±dze wymagaj± czasu, po¶wiêceñ, nieraz naginania prawa. Czas to pieni±dz, czym wiêksze pieni±dze tym wiêcej czasu siê im po¶wiêca, a gdzie czas na s³u¿bê dla Jehowy. Przecie¿ Jezus powiedzia³ ca³ym sercem mamy byæ oddani Bogu i jego spraw±, nie mo¿na s³u¿yæ Bogu i mamonie.
Odkupiê stare publikacje z pocz±tku poprzedniego wieku (polskie lub angielski)

#45 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • P³eæ:Not Telling

Napisano 2008-10-27, godz. 07:42

Tutaj w ogole nie ma tego artykulu.

A jednak: link1 link2
Do³±czona grafika

#46 Marek_ka

Marek_ka

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 31 Postów

Napisano 2008-10-28, godz. 01:05

Zakazu bogacenia sie nie ma, za to sa rady jak sie dzielic z WTS. W listopadowej "Straznicy" po hiszpansku pisza ze mozna dac pieniadze do skrzynki, darowizny, ubezpieczenia, plany emerytalne, nieruchomosci, zrobic testament na WTS, w j. angielskim pisza tez o akcjach i kosztownosciach(np. bizuteria). zrodlo
Nie jest to takie straszne miec zamoznych wiernych, przeciez nie kazdy nadaje sie do pionierki. ;)

Jest takie prawo co siê nazywa prawo Kaduka i je¶li nie ma testamentu oraz najbli¿szych krewnych to ca³y maj±tek zabiera pañstwo. Wiêc chyba lepiej ¶wiadomie zadecydowaæ co siê stanie z moim maj±tkiem ni¿ zostawiæ go urzêdasom którzy ka¿de pieni±dze zmalwersuj±. Lepiej zapisaæ maj±tek na WTS czy schronisko dla zwierz±t ni¿ zostawiæ pañstwu.

#47 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-11-19, godz. 00:19

Stra¿nica (wydanie do studium) — 15 listopada 2008, S³u¿enie Bogu „jednym sercem i jedn± dusz±”, mp3

Wygodniejsza wersja tekstowa: skan1, skan2
.jb

#48 paradise1874

paradise1874

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 236 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Poznañ

Napisano 2009-12-04, godz. 15:16

Na bogactwo materialne jak i duchowe trzeba ciężko pracować. Leniwy nic nie ma i zazdrości innym.

Czy na bogactwo materialne trzeba ciężko pracować? Oczywiście, każdy uczciwy człowiek gromadzi majątek własną ciężką pracą. Niemniej stosunek śJ do pieniędzy nie różni się niczym od przeciętnego zjadacza chleba. Choć nie jestem żadny rokefelerem to osobiście zdażało się że pożyczałem kiedyś pieniądze śJ i co.....? Część z nich przepadła jak kamień w wodzie a dłużnicy zachowują się jak gdyby nic się nie stało chowając głowę w piasek. Nie poczuwają się nawet do tego żeby powiedzieć: 'nie mam, oddam wtedy a wtedy'. Teraz kiedy jestem poza WTS to pewnie już w ogóle nie muszą zwracać no bo przecież nie wolno im się z 'odstępcą' kontaktować. Poza tym kilkakrotnie miałem okazję przekazywać zlecenia śJ. Niestety i w tym przypadku okazywało się że niejednokrotnie wyciągali ręce po coś co się im nie należało. Szczytem chciwości okazał się moment kiedy przyszło mi dzielić majątek z rodziną śJ - tu już nie było zmiłuj się.
A zatem są przypadki że nie trzeba w ogóle pracować a można się nieźle dorobić się... :lol:

U¿ytkownik paradise1874 edytowa³ ten post 2009-12-04, godz. 15:17


#49 wyrzucona

wyrzucona

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 88 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:lubuskie

Napisano 2010-02-14, godz. 21:47

Jak czytam wasze posty to przypomina mi siê mieszkanie u braci na kwaterze ok. 1,5 roku temu w czasie trwania zgromadzenia okrêgowego. Zaprosili nas bracia tak bogaci, ¿e a¿ siê niedobrze robi. Nie wiedzia³am, ¿e bracia mog± byæ a¿ tak bogaci. Mieszkaj± w rezydencji (willa to by by³o za skromnie powiedziane). Jak zobaczy³am ten przepych to my¶la³am, ¿e zwymiotujê. Rezydencja pe³na przepychu, ochrona, s³u¿ba. Ma³¿eñstwo posiada 2 mercedesy klasy S i to najnowsze modele. Na jej terenie du¿y basen, jacuzzi, korty tenisowe w budowie i oczywi¶cie zaprojektowany ogród. Byli zszokowani, ¿e przyjechali¶my do nich poci±giem (nasz samochód nie by³ w najlepszym stanie technicznym). My¶leli chyba, ¿e przydziel± im jak zwykle braci z Nadarzyna, a tu niespodzianka...zwykli szarzy bracia. Pobyt nie by³ przyjemny, traktowano nas z wy¿szo¶ci±. Nie powiem, ¿eby siê nie starali, ale zmuszali siê do uprzejmo¶ci. G³owa domu prowadzi rozleg³e interesy w Polsce i w Europie (na dodatek ma korzenie arystokratyczne- sam o tym d³uuugooo opowiada³) przez co nie ma go do¶æ czêsto w domu i na zebraniach (do s³u¿by te¿ wyrusza symbolicznie), a my¶li, ¿e przez dawanie du¿ych datków w zborze zyska jakie¶ uznanie w oczach Boga (tak wywnioskowa³am z ró¿nych wypowiedzi miêdzy wierszami. Przechwala³ siê tym co ma. Przyjemniejszy by³ pobyt na stadionie...Druga sprawa: w moim zborze 4 starszych regularnie wyje¿d¿a co roku na miesi±c do pracy do Anglii, by sobie kupiæ lepszy samochód. Jeden z nich jest co 3 miesi±ce przez 3 miesi±ce w Anglii w pracy (w Polsce nie pracuje, w przeciwieñstwie do reszty), wiêc nie ma go ogó³em pó³ roku w zborze i jest w nim dalej starszym (a podobno tak nie mo¿e byæ,ale jest)

#50 malinowa7

malinowa7

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 438 Postów
  • P³eæ:Not Telling

Napisano 2010-02-15, godz. 20:27

Jak czytam wasze posty to przypomina mi siê mieszkanie u braci na kwaterze ok. 1,5 roku temu w czasie trwania zgromadzenia okrêgowego. Zaprosili nas bracia tak bogaci, ¿e a¿ siê niedobrze robi. Nie wiedzia³am, ¿e bracia mog± byæ a¿ tak bogaci. Mieszkaj± w rezydencji (willa to by by³o za skromnie powiedziane). Jak zobaczy³am ten przepych to my¶la³am, ¿e zwymiotujê.


Wyrzucona ju¿ nie przesadzaj z tym wymiotowaniem :rolleyes: Je¶li swojego maj±tku dorobili siê uczciwie to ich sprawa.Mi tam nigdy bogactwo braci nie przeszkadza³o, poza jednym wyj±tkiem: kiedy zamo¿ni starsi namawiali mniej zamo¿nych lub nawet do¶æ ubogich braci do skromnego ¿ycia i ograniczania pracy zarobkowej na rzecz s³u¿by.

#51 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2010-02-15, godz. 21:38

zda¿a³o siê ¿e po¿ycza³em kiedy¶ pieni±dze ¶J i co.....? Czê¶æ z nich przepad³a jak kamieñ w wodzie a d³u¿nicy zachowuj± siê jak gdyby nic siê nie sta³o chowaj±c g³owê w piasek. Nie poczuwaj± siê nawet do tego ¿eby powiedzieæ: 'nie mam, oddam wtedy a wtedy'. Teraz kiedy jestem poza WTS to pewnie ju¿ w ogóle nie musz± zwracaæ no bo przecie¿ nie wolno im siê z 'odstêpc±' kontaktowaæ.


Sk±d ja to znam. Jeden facet, ¦J jest mi winny kilkaset z³, kilka lat ju¿ minê³o a on pieniêdzy nie odda³. Zmieni³ numer komórkowy (¿ebym nie móg³ go pytaæ kiedy odda?) i przeprowadzi³ siê na teren innego zboru. Pisa³em dwa razy w tej sprawie do Nadarzyna ale Nadarzyn milczy (dlatego, ¿e jestem wykluczony?). Pisz±c do Nadarzyna za³±czy³em nawet ksero umowy podpisanej miêdzy mn± a nim. Bez skutku. Nawet nie wiem, czy w ogóle przes³ali to wszystko do jego zboru. Mo¿e on te¿ ju¿ by³ wykluczony? A je¶li nie, to widaæ, ¿e Organizacjê ma³o obchodzi to co robi± niektórzy jej cz³onkowie. ¯eby chocia¿ dali mi jak±¶ odpowied¼. Do s±du nie pójdê, bo o tak± kwotê to raczej nie da siê s±dziæ.

Bogactwo samo w sobie nie jest niczym z³ym, z³e jest nieodpowiednie nastawienie do bogactwa. Salomon by³ bardzo bogaty a mimo to mia³ do tego wszystkiego odpowiedni stosunek. Osobi¶cie gdybym wygra³ w Lotto albo w inny sposób zdoby³ bogactwo to zapewne mia³bym do tego odpowiednie podej¶cie. Tak czujê. Zapewne pomóg³bym swej rodzinie i najbli¿szym a resztê zainwestowa³ w % na koncie. Przepychu nie potrzebujê. Wystarczy mi w miarê ³adne mieszkanie i godne ¿ycie. Przechwalaæ siê te¿ nie ma co bo pieniêdzy i dóbr materialnych cz³owiek i tak nie zabierze do grobu. A umrze wcze¶niej czy pó¼niej i to bez wzglêdu na to ile posiada.

U¿ytkownik ble edytowa³ ten post 2010-02-15, godz. 21:43


#52 wyrzucona

wyrzucona

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 88 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:lubuskie

Napisano 2010-02-16, godz. 17:11

Wyrzucona ju¿ nie przesadzaj z tym wymiotowaniem :Je¶li swojego maj±tku dorobili siê uczciwie to ich sprawa.Mi tam nigdy bogactwo braci nie przeszkadza³o, poza jednym wyj±tkiem: kiedy zamo¿ni starsi namawiali mniej zamo¿nych lub nawet do¶æ ubogich braci do skromnego ¿ycia i ograniczania pracy zarobkowej na rzecz s³u¿by.

Ta sk³onno¶æ do wymiotów to moje subiektywne odczucie, szok, bo nigdy czego¶ takiego nie widzia³am, a mo¿e te¿ wp³yw jazdy tym wypasionym mercedesem (przez 3 dni jak nim je¼dzi³am to by³o mi niedobrze-od klimatyzacji?nie wiem). Mi te¿ nie przeszkadza bogactwo braci ogólnie, ale wynoszenie siê nad innych z powodu wiêkszego maj±tku to ju¿ tak (i mam nie tylko na my¶li tych braci, ale te¿ wiele sytuacji ze swojego zboru)
Co do po¿yczania/d³ugów: przypomina mi siê sytuacja z mojego miasta: pewna zainteresowana wynajê³a mieszkanie od brata, który by³ w RKB i zwyle przebywa³ poza domem. Ona i jej nastoletni syn nadzwonili temu bratu na jakie¶ 5ty¶. (m.in. do panienek na 0 700).Nie chcia³a zap³aciæ rachunku. Brat zg³osi³ siê do starszych i go sp³awili (tzn. nie rozwi±zali problemu), bo to zainteresowana, trzeba lepiej traktowaæ. I ten brat musia³ zap³aciæ za ten rachunek. Z tego wszystkiego siê rozpi³, nie mia³ pracy, bo by³ w RKB, wiêc jak tu zap³aciæ rachunek, no i go wykluczyli za topienie tego problemu w kieliszku.

#53 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-02-24, godz. 17:47

Zastanawia³em siê od dawna, dlaczego - skoro ¶wiadkowie maj± tak surowe zasady moralne, tak wielu z nich epatuje swoim bogactwem (vide marki aut na zgromadzeniach) - jak pogodziæ to z zaleceniem skromno¶ci?

Z danych dotycz±cych amerykañskich grup wyznaniowych wynika, ¿e ¶wiadkowie Jehowy nale¿± do tych, w których dochody wyznawców s± najni¿sze. Szczegó³owo przedstawiono to tutaj: link
.jb




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych