Skocz do zawarto軼i

Zdj璚ie

Rdz 3:8

• Please log in to reply
No replies to this topic

#1 mirek

mirek

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Post闚

Napisano 2008-11-09, godz. 17:37

Werset ten jest dla mnie bardzo zastanawiaj帷y:

Rdz 3:8 Bg „A wtem us造szeli g這s Pana Boga chodz帷ego po sadzie z wiatrem dniowym; i skry si Adam, i 穎na jego od oblicza Pana Boga mi璠zy drzewa sadu.”

Rdz 3:8 BT „Gdy za m篹czyzna i jego 穎na us造szeli kroki Pana Boga przechadzaj帷ego si po ogrodzie, w porze kiedy by powiew wiatru, skryli si przed Panem Bogiem w鈔鏚 drzew ogrodu.”

Rdz 3:8 Bw „A gdy us造szeli szelest Pana Boga przechadzaj帷ego si po ogrodzie w powiewie dziennym, skry si Adam z 穎n swoj przed Panem Bogiem w鈔鏚 drzew ogrodu.”

Rdz 3:8 Bp „Wtem us造szeli - cz這wiek i jego 穎na - odg這s [krok闚] Jahwe-Boga przechadzaj帷ego si po ogrodzie, gdy wia codzienny wietrzyk. I skryli si przed Jahwe-Bogiem po鈔鏚 drzew ogrodu.”

Rdz 3:8 NS „P騧niej us造szeli g這s Jehowy Boga, chodz帷ego po ogrodzie o wietrznej porze dnia, i m篹czyzna oraz jego 穎na ukryli si przed obliczem Jehowy Boga w鈔鏚 drzew ogrodu.”

Rdz 3:8 LXX „και ηκουσαν την φωνην κυριου του θεου περιπατουντος εν τω παραδεισω το δειλινον και εκρυβησαν ο τε αδαμ και η γυνη αυτου απο προσωπου κυριου του θεου εν μεσω του ξυλου του παραδεισου ”

Oczywi軼ie BG oraz PN najwierniej oddaje ten werset, bowiem Adam i Ewa chyba rzeczywi軼ie s造szeli g這s Pana Boga w raju. Podobnie zreszt oddaje to grecka Septuaginta, gdy s這wo PHONE oznacza "g這s".

R闚nie w przek豉dzie interlinearnym wyst瘼uje dos這wne sformu這wanie "g這s":

Do陰czona grafika

Do陰czona grafika

Do陰czona grafika

Nasuwa mi si jednak pytanie? Czy rzeczywi軼ie Adam i Ewa mogli s造sze g這s Pana Boga w raju? Co to by za g這s? A mo瞠 to by szelest krok闚 jak oddaj to inne przek豉dy? Jak my郵imy?

Je郵i takie jest jednak dok豉dne zrozumienie tego wersetu, to raj proponowany przez Stra積ic jest o wiele gorszy od raju opisanego w ST, bowiem Adam i Ewa mogli spotka w nim Boga, a przynajmniej us造sze Jego g這s (Rdz 3:8-11), a dzi 匡 nie daj szansy zobaczenia czy us造szenia w nim Chrystusa. Raj bez Boga przestaje wi璚 by rajem.
On za rzek: Baczcie, by nie da si zmyli. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, m闚i帷: Ja jestem, i: Czas si przybli篡. Nie id嬈ie za nimi!" (π 21:8, BW)

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i, 0 anonimowych