Skocz do zawartości


Zdjęcie

Słaba wolna wola


 • Please log in to reply
21 replies to this topic

#21 qwerty

qwerty

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2138 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2010-12-04, godz. 22:22

Czy chcesz zasugerować, że WTS studiuje R. B. Cialdiniego, aby wybrać te mechanizmy psychologi, za pomocą których odbiorą wolność ludziom, by wykorzystać ich do niecnych celów?

Nie Gambit :) Chciałam delikatnie zasugerować, że wts Tobie odbiera wolność..... więc chciałam Ci podać caldiniego, bo jak przeczytasz to zrozumiesz te mechanizmy..... ale widzę że znasz temat :) Więc ok.
Masz rację są ludzie którzy potrafią wywierać wpływ, czy świadomie czy podświadomie. Lepiej więc znać te mechanizmy, wtedy łatwiej się bronić przed "wymuszonymi" decyzjami.
nie potrafiłam uwierzyć.......

#22 caius

caius

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 888 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2010-12-05, godz. 14:41

Czy chcesz zasugerować, że WTS studiuje R. B. Cialdiniego, aby wybrać te mechanizmy psychologi, za pomocą których odbiorą wolność ludziom, by wykorzystać ich do niecnych celów?

Z mego pobieżnego przeglądu, to jego obserwacje i wyciągnięte wnioski są dość trafne (w streszczeniu niżej). Rzeczywiście ulegamy niejednokrotnie błędnym decyzją poprzez wpływ innych osób (niekoniecznie dotyczących religii).Myślę, że tych mechanizmów można również dopatrzeć się w biblijnych naukach. Cały problem leży jednak w tym, aby rozpoznać, czy dana zasada jest podstępem, czy może czymś wartościowym? No i jak zwykle każdy ocenia od punktu "siedzenia".WTS studiuje różne podręczniki psychologiczne,a Cialdini jest w tym najlepszy,bo pokazuje nam obrazowo jak takie mechanizmy perswazji wpływają na nasze emocje i mogą zadusic w nas obronę i zdrowy rozsądek. - dlamnie ta lektura jest nieoceniona,ale czesem jeżeli wymaga od nas szybkiej decyzji - na chłodno nie ma zazwyczaj czasu - nie potrafimy racjonalnie myślec.
Automatyczne klik autorytetu bardzo często i nagminnie doprowadza do ... wrrr dramatów jak np. Świątynia Ludu sekty Jima Jonsa,bo zadecydowała niepewnośc,społeczna reguła słuszności i podobieństwa tych ludzi samobójców.Świadkowie nie popełniają zbiorowych samobójstw,ale klik autorytetu CK ... zakaz transfuzji powoduje automatyczne wrrr śmierci tysięcy braci.


Automatyczny pilot naszych podświadomych działań powoduje poważne problemy,bo zakodowana w nim informacja staje się błędna z baczamy poważnie z kursu doprowadzając - w zależności od wielkości błędu niewiedzy wielu : pluralistic ignorance - do mniejszych lub większych dramatów.
Aby się uchronic od błędnych ad hoc informacji,naszą najlepszą obroną jest rozpoznanie fałszywości dochodzącej doń informacji i uwrażliwienie się na sytuację i daną rzeczywistośc,ktora daje sygnały po przez żołądek i wewnętrzny kompas duszy,że pilot może działac na fałszych danych wyłączając go wyłączamy reguły dowodu słuszności społecznej.
Emocje i pośpiech są zawsze złymi doradcami i dlatego widząc,że obcy stara się wpłynąc na nas podobieństwami,komplementami i wzbudzeniem sympatii do nas może byc alarmem naszego żołądka,że chce nas z manipulowac.

Użytkownik caius edytował ten post 2010-12-05, godz. 14:54

"Przez świat idę w szlachetnych celach,ale gubię kompas życia i nie wiem dokąd zmierzam,będąc w matni ... sensualnej" - caius


VIS ET HONOR ... ET AMOR


//http://www.youtube.com/watch?v=2eMq307PT74&feature=related
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych