Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Wierzę w świętych obcowanie i ciała zmartwychwstanie..."


 • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 bury

bury

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 593 Postów
 • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-10-26, godz. 09:21

Kolejny bastion Strażnicy upada. Jak wiecie od kilku tygodni rozprawiam się z absurdami nauczania Strażnicy na temat życia poza grobowego. Myślę, że dla tych, co czytali moje opracowania stało się jasne, że tak naprawdę świadkowie wierzą w to, że człowiek jest tylko ciałem, a w związku z tym oczekują zmartwychwstania ciała! Istny szok, ale przecież nie sposób tego inaczej ująć. Teraz kolejny absurd. Strażnica potępia Kościół za naukę o obcowaniu świętych, czyli wierze w to, że święci, którzy posnęli poszli do Nieba i trwają w społeczności z nami na Ziemi pomagając nam o wiele bardziej niż byli w stanie pomóc za życia. Nie wdaję się w obronę tego nauczania, ale popatrzcie sami czego naucza Strażnica:


Ten werset (Objawienie 8:3) ukazuje, że chociaż pastor Russell przeszedł poza zasłonę, to wciąż kieruje każdą dziedziną dzieła żniwnego. (…) Uważamy, że dzięki rozporządzeniu Pana nadzoruje on dzieło aż do jego zakończenia. (Dokonana Tajemnica, 1917, ss.144, 256)

Odtąd nasz drogi Pastor, obecnie w chwale, bez wątpienia okazuje skwapliwe zainteresowanie dziełem żniwnym i jest upoważniony przez Pana do wywierania na nie przemożnego wpływu.Watch Tower z 1 listopada1917, s. 6161 [WTS reprints])


WTS w roku 1989 powraca do swoich nekromantycznych poglądów:

Słusznie więc jeden z 24 starszych, którzy wyobrażają pomazańców znajdujących się już w niebie, pobudza Jana do myślenia (…) (Objawienie 7:13,14a). Starszy ten istotnie znał odpowiedź i mógł ją podać Janowi. Wynika stąd, że zmartwychwstali członkowie grona 24 starszych mogą dziś mieć jakiś udział w przekazywaniu Boskich prawd. (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1989, s.125)


Czym to się różni od obcowania świętych? Wydaje mi się, że jak zwykle dostępnością - kontakty ze zmarłymi pomocnikami sa dostępne tylko dla Kerownictwa WTS.

Użytkownik bury edytował ten post 2009-10-26, godz. 09:55


#2 bury

bury

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 593 Postów
 • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-10-27, godz. 22:13

A co powiecie na tą wypowiedź Pawła:

Heb 12:22-23 bt (22) Wy natomiast przystąpiliście do góry Syjon, do miasta Boga żyjącego, Jeruzalem niebieskiego, do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zebranie, (23) do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu

Mam wrażenie, że jest to argument za "obcowaniem świętych", o których uczy Kościół Katolicki. A Wy co sądzicie?

#3 dawid1234

dawid1234

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 370 Postów
 • Płeć:Not Telling
 • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2009-10-28, godz. 19:18

Teraz kolejny absurd. Strażnica potępia Kościół za naukę o obcowaniu świętych, czyli wierze w to, że święci, którzy posnęli poszli do Nieba i trwają w społeczności z nami na Ziemi pomagając nam o wiele bardziej niż byli w stanie pomóc za życia. Nie wdaję się w obronę tego nauczania, ale popatrzcie sami czego naucza Strażnica:
[indent=1]

WTS w roku 1989 powraca do swoich nekromantycznych poglądów:

[indent=1]Słusznie więc jeden z 24 starszych, którzy wyobrażają pomazańców znajdujących się już w niebie, pobudza Jana do myślenia (…) (Objawienie 7:13,14a). Starszy ten istotnie znał odpowiedź i mógł ją podać Janowi. Wynika stąd, że zmartwychwstali członkowie grona 24 starszych mogą dziś mieć jakiś udział w przekazywaniu Boskich prawd. (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1989, s.125)


ciekawe jak wymieniony straszy mógł podać odpowiedź Janowi?

#4 gambit

gambit

  gambit

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1296 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-10-31, godz. 14:05

Kolejny bastion Strażnicy upada. Jak wiecie od kilku tygodni rozprawiam się z absurdami nauczania Strażnicy na temat życia poza grobowego.
[...]
WTS w roku 1989 powraca do swoich nekromantycznych poglądów:
(Objawienie 7:13,14a)
[...]
Wspaniały finał Objawienia bliski! 1989, s.125)
Czym to się różni od obcowania świętych?

Przede wszystkim TS nie uczy, że istnieje życie pozagrobowe rozumiane jako osobliwa świadomość między śmiercią a zmartwychwstaniem, lecz podaje, że świadomość swego "ja" odzyskuje się po zmartwychwstaniu. TS podaje więc, że wierzy w życie po zmartwychwstaniu. Tak więc Ob 7:13-14 jest mowa prorocza dotycząca czasów po zmartwychwstaniu.

ŚJ nie mają nekromantycznych poglądów polegających na wzywaniu zmarłych, a nawet do zmartwychwstałych (z wyjątkiem Jezusa). W odróżnieniu do katolicyzmu którzy w swych litaniach wywołują zmarłych w modlitwach zwanych litaniami.

Litania do św. Tarsycjusza
Święty Tarsycjuszu, odważny męczenniku, módl się za nami ..." c.d.

Modlitwa do św. Dominika Savio
św. Dominik SavioŚwięty mój patronie Dominiku Savio jesteś moim pełnym chwały obrońcą.

Modlitwa do św. Alojzego Gonzagi
św. Alojzy GonzagaNiebieskich darów najwyższy szafarzu,

Modlitwa do św. Jana Berchmansa
Święty Janie Berchmansie,
racz być moim opiekunem i przewodnikiem do nieba. c.d.

Generalnie tłumacząc „wspólnota świętych” (świętych obcowanie, communio sanctorum) oznacza ponadnaturalne zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. cytat stąd

Tymczasem inni

Wyznania odrzucające wstawiennictwo świętych
Protestantyzm, zarówno ewangelicki jak i ewangelicki, odrzuca praktykę wzywania świętych i modlenia się za ich pośrednictwem jako bałwochwalstwo, [...] Kult świętych jest postrzegany w protestantyzmie jako pogański i nie mający poparcia ani w Piśmie Świętym, ani w nauczaniu Jezusa:. c.d.

Przy czym protestanci rozumieją jako ,,społeczność świętych", zamiast katolickiego ,,świętych obcowanie" Różnica polega na kontakcie żyjących ze żyjącymi -w pierwszym przypadku- od żyjący ze zmarłymi (w ciele) w drugim przypadku. ŚJ wierzą w oddziaływanie istot żyjących w niebie bez ich proszenia, o czym mowa w ,,Wspaniały finał Objawienia bliski! 1989, s.125)", a to już nie nekromancja, czyli wywoływanie duchów zmarłych.

Tak więc 'bury' nie stawaj się iluzjonistą, który za pomocą złudzeń intelektualnych wprowadza w błąd czytelników tego forum. Bo w ten sposób niektórzy oskarżali Jezusa o nekrofagie (trupojada) (por. Ja 6:56).
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#5 bury

bury

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 593 Postów
 • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-10-31, godz. 19:27

ŚJ wierzą w oddziaływanie istot żyjących w niebie bez ich proszenia, o czym mowa w ,,Wspaniały finał Objawienia bliski! 1989, s.125)", a to już nie nekromancja, czyli wywoływanie duchów zmarłych.


Reklama dźwignią handlu, Gambit! :P
Podobieństwo nauki o zmarłych w WTS i KRK istnieje i jest bliższe niż WTS chciałoby abyśmy zauważali.

Podkreślanie specjalnych kontaktów z aniołami oraz ze zmartwychwstałymi wiernymi przewija się w Strażnicach od początku.
Z pewnością takie kontakty z "górą" dodawały Prezesowi nimbu tajemniczości, niezwykłości i nadludzkiej roli.
Doskonale uzasadnia to pretensje do bycia jedynymi ustami Jehowy.


Ale ja chciałbym tylko spytać świadków o jedno:

czy wolno prosić braci o modlitwy w naszej intencji?
Tak?
A czy zmartwychwstanie świętych się już dokonało i teraz władają oni nami z NIeba?
Tak?
Czy są oni w doskonałej jedności z Bogiem tak, jak kiedyś byli aniołowie?
tak?
To czy nie należy mniemać, że zostali wyznaczeni do opieki nad bliskimi?
Tak?
Czyli są z nami jako duchy?
....

jak daleko jest więc Strażnicy do nowego światła, że wolno wzywać świętych?

Użytkownik bury edytował ten post 2009-10-31, godz. 19:31

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych