Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

z³oty ¶rodek, gdy nic nie pomaga?


  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#21 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wroc³aw

Napisano 2005-06-24, godz. 22:55

Normalne zachowanie...

Nimrilu, rozumiem Twoje argumenty, nie wydaje Ci siê jednak, ¿e w momencie, w którym ¶wiadek, od urodzenia w Organizacji odkrywa, ¿e karmi± go k³amstwami, oprócz zaufania do publikacji towarzystwa traci zaufanie do samej Biblii? Przy zmianie dotychczasowego wyznania na inne masz w sobie poczucie, ¿e Biblia jest ksiêg± ¶wiêt±- widzisz, ¿e jest podstaw± innych religii, które nie manipuluj± w taki sposób. Je¶li nie masz porównania, trudno uwierzyæ kilku ksiêgom sprzed kilku tysiêcy lat. (To jest moje stanowisko,podejrzewam, ¿e odrzuci³abym Boga- zreszt± w taki sposób straci³am w³asn± wiarê)
Nie zgadzam siê z polityk± cichego banowania u¿ytkowników forum.

#22 Nimril

Nimril

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 157 Postów

Napisano 2005-06-25, godz. 07:39

Zaufanie do samej tylko Biblii mysle ze pozostanie. Moze oslabnie na skutek 'niezrozumienia', ale skoro przez cale zycie byl to swojego rodzaju autorytet, skad dany czlowiek czerpal wiedze jak zyc, to nie odrzuci go calkowicie. Tutaj zapewne bardzo wiele zalezy od otoczenia. Bo w momencie gdy owa osoba straci zaufanie do towarzystwa to faktycznie w nastepstwie zacznie watpic w Pismo. Jesli zas pojawi sie ktos z kim ten czlowiek bedzie mogl porozmawiac lub tez nawet wznowic studiowanie Pisma, to uwazam ze nie odrzuci Biblii. Narazie mowie o samym 'poglebianiu' wiedzy i poznawaniu na nowo tych tresci. Kwestie wstapienia do innej wiary nalezaloby odlozyc na bardzo pozno, aby ta zagubiona osoba nie czula sie 'naciskana' w zaden sposob, bo jak pisalem kiedys, wciaz pamieta zapewne jak uczono sie jej bronic przez kosciolem katolickim (w szczegolnosci ale inne wiary zapewne odrzucaja w podobny sposob).
No ale do tego wszystkiego potrzeba wiele cierpliwosci oraz checi po obu stronach :)

#23 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z po³udnia

Napisano 2005-06-25, godz. 17:47

Zgadzam sie z Car± . Gdy cz³owiek odkryje , ¿e jest manipulowany i to przy pomocy Biblii to do niej równie¿ traci zaufanie. Trzeba czasu i osobistego studium ,¿eby poj±æ ,¿e Bóg nie nale¿y do ¿adnej religii. Istnia³ znim jeszcze pojawi³a sie jakakolwiek. Bóg jest inny ni¿ nam to religie przedstawiaj± i na kartach Biblii widaæ to najlepiej.
... I poznacie prawdê , a prawda was wyswobodzi ... Có¿ to jest prawda?

#24 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-25, godz. 18:10

Od d³u¿szego czasu próbujê nawróciæ mojego ch³opaka (¦J) na wiarê katolick±. Niestety na ka¿dy mój argument on ma jak±¶ odpowied¼, któr± wyczyta³ w stra¿nicy. Nie wiem ju¿ co robiæ, bo bardzo mi na nim zale¿y i boli mnie, gdy widzê jak bardzo du¿ego kalibru manipulacji jest on poddawany przez rodziców, organizacjê itp. Bojê siê, ¿e ONI wmówi± mu, ¿e ma mnie zostawiæ, bo wiem ¿e ju¿ próbowali to na nim wymusiæ. B³agam o pomoc... Mo¿e kto¶ ma pomys³ jak dotrzeæ do takiej osoby?

Jest jeszcze inne rozwi±zanie, je¶li Ci na nim bardzo zale¿y,
to Ty mo¿esz zostaæ ¦wiadkiem Jehowy.

#25 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z po³udnia

Napisano 2005-06-25, godz. 20:58

Nie wiem czy to dobry pomys³. Z takiego powodu nie zmienia sie przekonañ. Bardzo trudno jest byæ udawanym ¶wiadkiem...
... I poznacie prawdê , a prawda was wyswobodzi ... Có¿ to jest prawda?

#26 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-25, godz. 21:15

Co to za ró¿nica byæ w tym k³amstwie czy innym?

#27 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2005-06-26, godz. 06:04

jak miêdzy krzes³em a krzes³em elektrycznym.
:D
To jest forum o ¦wiadkach Jehowy. Ta religia mo¿e i ma tam swoje plusy. Rozchodzi siê jednak o to aby te plusy nie przes³oni³y nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#28 titam

titam

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 30 Postów

Napisano 2005-06-26, godz. 20:25

No mnie to akurat za bardzo nie smieszy... ;/

#29 Nimril

Nimril

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 157 Postów

Napisano 2005-06-26, godz. 21:08

titam Ciebie akurat rozumiem i ostatni post nie byl skierowany do Ciebie, natomiast byl odpowiedzia na rownie 'zabawne' posty Deimos'a

#30 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-30, godz. 20:06

titam Ciebie akurat rozumiem i ostatni post nie byl skierowany do Ciebie, natomiast byl odpowiedzia na rownie 'zabawne' posty Deimos'a

Niby dlaczego moje posty s± zabawne?
Dlatego, ¿e mówi± prawdê?

#31 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2005-06-30, godz. 20:45

Nie mówi± prawdy

Nie mo¿na udowodnic i¿ chrze¶cijanstwo to k³amstwo.
To jest forum o ¦wiadkach Jehowy. Ta religia mo¿e i ma tam swoje plusy. Rozchodzi siê jednak o to aby te plusy nie przes³oni³y nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#32 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-30, godz. 20:50

W³a¶nie, ¿e mówi±!
Crze¶cijañstwo jest k³amstwem, poniewa¿ opiera siê na wierze w Boga, a na istnienie Boga nie ma dowodów, opiera siê wiêc nie na faktwch, a na na ludzkiej wyobra¼ni.

#33 Nimril

Nimril

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 157 Postów

Napisano 2005-06-30, godz. 22:31

klamstwem wiec jest bardzo wiele innych rzeczy ktore to 'poznajemy' poprzez nasz (niestety bardzo uposledzony) wachlarz zmyslow typu wzrok etc. Wiele rzeczy przyjmuje sie w nauce (ktora to uwazasz za 'prawdziwa') jedynie na podstawie 'zalozenia' albo 'teorii'

#34 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-07-04, godz. 22:04

Wszystkie teorie naukowe, s± tylko teoriami naukowymi i ka¿dy inteligentny cz³owiek zdaje sobie z tego sprawê.

napisa³e¶:
>klamstwem wiec jest bardzo wiele innych rzeczy ktore to 'poznajemy' poprzez >nasz (niestety bardzo uposledzony) wachlarz zmyslow typu wzrok etc.prawê.

proszê o jakie¶ konkrety.

#35 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z po³udnia

Napisano 2005-07-05, godz. 15:26

Nasze niedoskona³e zmys³y mówia nam ,¿e to s³oñce kr±¿y po niebie. ziemia jest p³aska , a w trocinach lêgn± siê pch³y - jak juz tak koniecznie chcesz przyk³adów :P .
I nie sarkaj , ¿e banalne , bo Twoje twierdzenie opierasz na wymy¶lonych w XIX wieku spekulacjach. To czego nie widac to nie istnieje ! ;)
Nauka mo¿e siê pos³ugiwaæ wnioskowaniem na podstawie logiki ,a religia , która te¿ jest forma poznawania ¶wiata to ju¿ nie ? :huh:
... I poznacie prawdê , a prawda was wyswobodzi ... Có¿ to jest prawda?

#36 Janek1

Janek1

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 13 Postów

Napisano 2005-07-06, godz. 10:13

kada religia pociga za sob± odrobinke fanatyzmu (czyt. wiary)- w "bosko¶æ bibli" sie wierzy albo nie i logika raczej ma tu niewiele do powiedzenia - chodzi przede wszystkim o wiare czy biblia jest s³owem bo¿ym czy nie... dopiero po odpowiedzi na to pytanie pojawia sie miejsce dla logiki i tak:
albo religie i Bóg to wymys³ ludzko¶ci
albo Bóg da³ ludziom biblie ¿eby siê ni± kierowali a do stosowania jej zasad potrzebna jest ju¿ logika - bo ca³kiem bez logiki to ju¿ jest fanatyzm

ot taki mój komentarz....

#37 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2005-07-06, godz. 10:36

kada religia pociga za sob± odrobinke fanatyzmu (czyt. wiary)- w "bosko¶æ bibli" sie wierzy albo nie i logika raczej ma tu niewiele do powiedzenia - chodzi przede wszystkim o wiare czy biblia jest s³owem bo¿ym czy nie... dopiero po odpowiedzi na to pytanie pojawia sie miejsce dla logiki i tak:
albo religie i Bóg to wymys³ ludzko¶ci
albo Bóg da³ ludziom biblie ¿eby siê ni± kierowali a do stosowania jej zasad potrzebna jest ju¿ logika - bo ca³kiem bez logiki to ju¿ jest fanatyzm

ot taki mój komentarz....


Janku, brawo, zupe³nie siê z Tob± zgadzam, a zw³aszcza z ostatni± czê¶ci± Twojego zdania.

Pozdr

#38 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-07-06, godz. 20:27

Nauka mo¿e siê pos³ugiwaæ wnioskowaniem na podstawie logiki ,a religia , która te¿ jest forma poznawania ¶wiata to ju¿ nie ? :huh:

Gdzie w religii logika?
Jak logicznie wja¶niæ choæby istnienie Boga?

#39 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • P³eæ:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-07-07, godz. 01:19

Zauwa¿am, ¿e coraz bardziej oddalacie siê od tematu ujêtego w wypowiedzi inicjuj±cej ten w±tek. Przypomnê, ¿e rozpoczyna go pytanie o sposób nawrócenia ¶wiadka Jehowy na katolicyzm.
Nic nie wskazuje na potrzebê, by przywo³ywaæ tutaj podstawowe dylematy zwi±zane z sensem wiary. Przyjaciel titam -¶wiadek Jehowy jest ju¿ przecie¿ osob± wierz±c±. Nie bêdzie podwa¿a³ istnienia Boga, nie bêdzie w±tpi³ w warto¶æ Biblii jako S³owa Bo¿ego.

------------------

Je¿eli chodzi o moje zdanie, to s±dzê, ¿e chc±c przekonaæ drugiego cz³owieka do tego, w co sami wierzymy, musimy pamiêtaæ, ¿e nie nale¿y niczego robiæ na si³ê. Mo¿na daæ przys³owiow± wêdkê, ale 'rybê' nasz rozmówca musi z³owiæ samodzielnie. Do pewnych wniosków musi doj¶æ w oparciu o w³asne sumienie -a mo¿e to zrobiæ tak¿e dziêki argumentom, które przedstawimy. Chc±c zaprezentowaæ komu¶ jakiekolwiek argumenty trzeba mieæ minimum (a najlepiej nieco wiêcej) wiedzy. Dlatego w³a¶nie nale¿y zapoznaæ siê z materia³ami przybli¿aj±cymi wierzenia ¶wiadków Jehowy oraz metody podejmowania z nimi bardziej zaawansowanej polemiki.

My¶lê, ¿e dobrze jest wyj¶æ z za³o¿enia, ¿e nie chodzi tak naprawdê o nawracanie w kierunku konkretnej religii, lecz pokazanie religii objawiaj±cej konkretnego Boga -tego Boga, którego znamy, który jest nam bliski i o wiêzi z którym ¶wiadczy tak¿e jako¶æ naszego w³asnego ¿ycia.

Pozdrawiam
.jb

#40 titam

titam

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 30 Postów

Napisano 2005-07-07, godz. 20:29

Jak milo jest , ze ktos powrocil do glownego watku sprawy ;) Tak naprawde jest to dla mnie bardzo wazne, wiec z gory dziekuje wszystkim, ktorzy choc w pewnym stopniu wnosza cos do glownego tematu.




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych