Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zburzenie Jerozolimy w dowodach naukowych


  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1 Magdalena

Magdalena

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 167 Postów
  • Lokalizacja:Złotoryja

Napisano 2005-08-06, godz. 12:21

Proszę bywalców o namiary na opracowania naukowe, dotyczące dowodów ( historycznych, archeologicznych) pozwalających ustalić datę zburzenia Jerozolimy.
Polemiczne artykuły zamieszczone na watchtower są mi znane, ale, z tego co widze, zawieraja mało przypisów do publikacji nt. przytaczanych dowodów naukowych.

Będę wdzieczna :)
Pozdrawiam.

#2 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-06, godz. 17:47

:)

#3 matt

matt

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów

Napisano 2005-08-07, godz. 08:19

W książce C.O. Jonssona "Kwestia czasów pogan" jest wiele przypisów do prac naukowych. Z tego co Cię interesuje najwięcej znajdziesz w rozdziałach "Chronologia okresu neobabilońskiego", w "Dodatkach" i w "Suplemencie". Ale jeśli edycja polskiego wydania jest tak zła jak tutaj napisano to sprawdź lepiej w oryginanym wydaniu.
"[Świadkowie Jehowy] starają się postępować z ludźmi tak, jak chcieliby, żeby z nimi postępowano (Mateusza 7:12) ("Świadkowie Jehowy w XX wieku", s. 21)

#4 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2005-08-07, godz. 12:59

Polecam przeszukanie internetu (np. http://www.wiw.pl/hi...anstw/012-8.asp) bo to najlatwiejsze. A po powazniejsze zrodla :) zapraszam do bibliotek naukowych badz uniwersyteckich (instytuty historii)
Generalnie przyjmuje sie date 587 r. p.n.e jako rok zburzenia Jerusalem.

Pozdr
:)
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#5 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-07, godz. 13:27

:)

#6 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2005-08-07, godz. 14:31

To dziwne, bo mi sie otwiera... <_<
Moze trzeba sprobowac najpierw www.wiw.pl i dalej sie zaglebic sie w dzial historii, korzystajac z zalaczonej tam wyszukiwarki.
A poza tym od czego jest google.. :)
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#7 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-07, godz. 17:02

W necie mało jest DOWODÓW

#8 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2005-08-07, godz. 21:05

Najwięcej namiarów na taką bibliografię znajdziesz w pracach Jonssona. Zobacz też jego najnowszą polemikę z Furulim o roku 607 p.n.e. http://user.tninet.s...h/furulirev.htm a także w ogóle jego stronę http://user.tninet.s...glish/epage.htm

#9 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-08, godz. 05:44

Dziękuję

:)

#10 Magdalena

Magdalena

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 167 Postów
  • Lokalizacja:Złotoryja

Napisano 2005-08-08, godz. 11:41

Dziękuje wszystkim za odzew.
Widzę, że czeka mnie sporo pracy, zwłaszcza, że mój angielski jest raczkujący i niewiele pożytu będzie z oryginałów w tym jezyku :unsure:

Ehomo napisał:

Lepiej gdyby ktoś z rodzimych historyków przedstawiał takie argumenty (chociaż SJ i to moze zbyć) ale ksiązka po polsku i polskiego profesora byłaby najwiarygodniejsza i każdy kto by się posługiwał taką książką w rozmowie z SJ nie będzie posądzony o kontakty z exSJ. A to oznacza koniec rozmowy, barierę nie do przebicia.


No własnie...
Zamiast na pikietach, może warto by sie skupić nad nowym działem forum ?
Edukacja i jeszcze raz edukacja.
A może istnieją jednak jakieś polskie opracowania, o których tylko dlatego nic tu sie nie mówi, że w ogóle nie poruszają zagadnień organizacji ?
Zarzut, że autor ksiązki może byc exŚJ może paść w każdej sytacji, niech będzie nawet profesorem i polakiem.
Na mnie osobiście najwieksze wrażenie robi mnogość i różnorodność źródeł potwierdzających datę 587r.
Specyfika niektórych dowodów, jak np. tabliczki VAT, będącej w istocie dziennikiem astronomicznym, wyklucza właściwie możliwośc pomyłki, jaka wiąże się z datowaniem innymi metodami.
Biorąc pod uwagę skutki obalenia daty zburzenia Jerozolimy dla organizacji ŚJ, fakt, że można tę datę obalić nie dotykając Biblii, w sposób stricte naukowy- z jednej strony pokazując ogrom dowodów potwierdzających rok 587, z drugiej brak dowodów na potwierdzenie roku 607 - kwestia zgłębiania tej tematyki jest niebagatelna, w moim mniemaniu zasługuje na odrębny dział.
Wielu gości tego forum np. nie przeczyta artkułu ze strony brooklynu, jeśli ktoś nie poda przypadkiem linku, temat wychodzi "przy okazji".

Jeśli mogę jeszcze prosić o tę felerną polską edycję "Kwestii czasów pogan" w pliku, to polecam się : [email protected]

Pozdrawiam :)

#11 wroclawski

wroclawski

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 41 Postów

Napisano 2005-08-08, godz. 12:33

Czy sa moze jakies wypowiedzi historyczne co do konca pobytu Żydow w Babilonie ?
Kiedy zostali wypuszczeni przez Persow ?
prosze o zrodla

#12 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-08, godz. 16:30

Najlepsze byłyby dowody z Biblii.

:) :) :)

#13 bellastar

bellastar

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 180 Postów

Napisano 2005-08-08, godz. 19:02

Z postu napisanego jakiś czas temu na innym forum:

Ani ta data ani wiele innych nie są przyjaciółmi „przyjaznych z usposobienia” ŚJ
Dlaczego ? Oto jest pytanie.

A propos dat niedawno przypadkiem trafiłem na stronę WWW miasta Jerozolima.
I tu Cię zapytam: Na czym polega, być może twój* błąd w określeniu daty zburzenia Jerozolimy, a być może autorów tej strony, rodowitych Żydów, którzy podają (na tej stronie www) tą datę inną, niż Ty na swojej stronie.
Chciałbym doczekać takiej chwili, aby móc zobaczyć jak przekonujesz Żydów o ich pomyłce... co do czasu dziania się ich własnej historii. A pewnie wiesz, że ten naród przynajmniej stary testament czyta już od przedszkola. A jak oni potrafią liczyć !!!

• pewien zwolennik 607 roku

Na poniższej (m. in.) stronie miasta Jeruzalem można przekonać się jaka jest faktyczna data jej zburzenia.

http://www.jerusalem...tory/links.html


Ludzie kochani przecież to ich historia. Czyżby Oni nie znali jej najlepiej? Kto na świecie lepiej od Polaków wie co było w roku 1410 a co w 1939

#14 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-08-08, godz. 21:39

Przepraszam ale link się nie otwiera. Wytłumacz mi to łopatologicznie czy wspomniana strona żydowska popiera pogląd o zniszczeniu Jerozolimy w 607r czy w 586/7, bo ciężko mi zrozumieć. Przemęczyłem głowe i już nie myślę. :huh:

Z góry dzięki. :)
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#15 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 05:28

twój post jest nieco niezrozumiały :)

:)

#16 wroclawski

wroclawski

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 41 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 07:45

Czy sa moze jakies wypowiedzi historyczne co do konca pobytu Żydow w Babilonie ?
Kiedy zostali wypuszczeni przez Persow ?
prosze o zrodla

Proszę o wskazanie zrodel do ww. problemow

#17 Magdalena

Magdalena

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 167 Postów
  • Lokalizacja:Złotoryja

Napisano 2005-08-09, godz. 09:22

Magdalena napisała:

Biorąc pod uwagę skutki obalenia daty zburzenia Jerozolimy dla organizacji ŚJ, fakt, że można tę datę obalić nie dotykając Biblii, w sposób stricte naukowy- z jednej strony pokazując ogrom dowodów potwierdzających rok 587, z drugiej brak dowodów na potwierdzenie roku 607 - kwestia zgłębiania tej tematyki jest niebagatelna,

Niestety takie dowody dla SJ nic nie znaczą.
Historycy mogą działać po wpływem złego lub przeciwników organizacji  <_<

Najlepsze byłyby dowody z Biblii.

:)  :)  :)

Ehomo, a dlaczego koniecznie nalezy się skupiać nad tym, aby dowody wyglądały przekonująco dla Świadka Jehowy ? Co najmniej połowa odwiedzających ten serwis nigdy nie należała i nie należy do organizacj, a chce sobie wyrobić własne zdanie na ten temat. Nie wszyscy chcą Świadków Jehowy na siłę nawracać, ja osobiście nie chcę.

Skoro dla Świadków Jehowy najbardziej przekonujące byłyby argumenty z Biblii, to takie opracowanie nigdy nie powstanie, bo przecież Biblia dostarcza chronologii względnej. Poza tym, szczerze wątpię między nami mówiąc, aby i takich argumentów nie potrafili zbyć. Z najbardziej czytelnego przekazu potrafią zrobić metaforę, symbol, i odwrotnie - w zalezności od potrzeby chwili.
A skoro tak, to trzeba porzucić myśl o jakiejś okreslonej formule przemawiającej wyjątkowo skutecznie do członków organizacji.
Jeśli ktoś nie chce pewnych rzeczy wiedzieć, to go wołami nie zaciągniesz i zakwestionuje z góry wszystko, co mu pokażesz, a na czym nie będzie sygnatury WTS - nie masz na to wpływu.

Nie zgadzam się z Tobą Ehomo, że "takie ( naukowe) dowody dla Swiadka Jehowy nic nie znaczą". Generalizujesz.
Sa jednak tacy, i to na tym forum, byli albo niedoszli SJ, na których te własnie dowody zrobiły decydujące wrażenie, zapoczątkowały proces krytycznego myślenia o naukach wybrańców z CK.
Z roku na rok,coraz więcej ludzi szuka różnych informacji w necie, coraz więcej bywa i na tej stronie.
Na prawde myślę, że skoro na tym forum istnieje stały, odrębny temat np. z linkami do prywatnych stron SJ, to tym bardziej powinien istnieć stały blok tematyczny zajmujący się własnie kwestią wyliczanek czasów końca, to w końcu fundamenty organizacji.

Pozdrawiam :)
p.s: mam nadzieję, że administrator nie da mi po głowie za pisanie nie na temat, więcej nie będę :)

#18 Nimril

Nimril

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 157 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 16:36

Magdalena: zgadzam sie z Toba w kwestii 'stalych blokow' ale jednak moze nie tyle na forum co na www. O ile na takich stronach jak Brooklyn sp b.o. etc jest bardzo wiele informacji, to przyznam sie szczerze, iz troche ciezko sie tam 'odnalezc'. No ale kto wie - moze kiedys albo stronka/i beda dla mnie bardziej przyjazne albo ja sie przyzwyczaje :P

#19 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-09, godz. 21:31

Przydałoby się opracowanie rodzime, ściśle naukowe bez religijnych odniesień.

:)

#20 wroclawski

wroclawski

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 41 Postów

Napisano 2005-08-10, godz. 07:37

Jakos nie moge doczekac sie odpowiedzi na moje pytania :(
W jednym z artykulow znalazlem oswiadczenie niepoparte dowodami historycznymi ale zaprezentowane jako dowód, że Żydzi powrócili z Babilonu w 537 pne?
Czy są na to jakieś opracowania znane wam?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych