Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy to również zwyczaj?


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#41 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-04-27, godz. 06:47

w szachy nie wolno grać


Ten zakaz jest przedawniony. NIKT ze znanych mi ŚJ, nie wyłączając starszych, nie słyszał o takim zakazie.
[db]

#42 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-04-27, godz. 08:11

' date='2007-04-27 08:47' post='61492']
Ten zakaz jest przedawniony. NIKT ze znanych mi ŚJ, nie wyłączając starszych, nie słyszał o takim zakazie.

jasne - co zbór to inny zwyczaj, co starszy to inna interpretacja ! a ja słyszałem i widziałem takie zakazy
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#43 Ladybird

Ladybird

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 52 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-27, godz. 10:36

gdy wyobrazam sie dostosowanie sie do tych 200 punktów to naprawde odechciewa mi sie zyc wiecznie..........


Osoby, które zostają Świadkami Jehowy pewnie do końca nie zdają sobie sprawy, jak wiele zakazów i nakazów je czeka. Dowiadują się o nich po kolei, ot tak w trakcie lub przy okazji, albo podczas studium - ale o większości już po chrzcie, kiedy nie mają już drogi odwrotu. Ciekawa jestem jaka byłaby reakcja potencjalnego ŚJ, gdyby taką listę podsunięto mu przed decyzją o chrzcie - i kazano mu ją np. podpisać.

Chciałabym opracować taką listę wg typowo polskich realiów, jeżeli przychodzi Wam na myśl coś po za tym, co już mamy - byłoby mile widziane.
Zresztą, trzeba byłoby jednak wcześniej sprawdzić 'aktualne światło', bo nie wiem jak jest teraz np. z szachami, kartami itp.

A swoją drogą, znałam kiedyś ŚJ, którzy chowali telewizor do pawlacza i wyciągali go tylko wtedy, gdy miał być jakiś 'budujący' program. Na moje pytanie, czy ma sens ciągłe wyciąganie tego TV i znów chowanie - odpowiedzieli, że tak, ponieważ zanim go wyciągną, przynajmniej dwa razy zastanowią się, czy program który zamierzają obejrzeć jest na tyle dobry, że wart jest takiego poświęcenia. Przypadek autentyczny, choć niesamowity!

Użytkownik Ladybird edytował ten post 2007-04-27, godz. 10:37

Prawdomówny świadek nie kłamie, kłamstwa szerzy świadek fałszywy (Prz 14:5)

#44 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-04-27, godz. 10:49

idiotyczny przypadek z TV, który opisałaś powyżej nie jest przypadkiem odosobnionym! osobiście tez znam takich SJ co tak postępują ;-) gazetki w wielu przypadkach pozostawiają miejsce na domysły i spekulacje (szachy, karty) . Często postępowanie szeregowych SJ jest czujnie obserwowane przez lokalnych „rabinów” ;-) i to od tych ostatnich zależy ostateczna wykładnia !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#45 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-27, godz. 16:31

a mówiąc poważnie, uzasadniano to tym, że jest to gra "wojenna" (ROTFL) a chrześcijanie mają być pokojowo usposobieni.

Za moich czasów to już była kwestia sumienia. ;) Dlaczego? Bo figurki mają swoje korzenie z Babilonu Wielkiego. Czy to prawda to nie wiem.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#46 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-28, godz. 16:51

Za moich czasów to już była kwestia sumienia. ;) Dlaczego? Bo figurki mają swoje korzenie z Babilonu Wielkiego. Czy to prawda to nie wiem.

Pewnie prawda, jak też to, że zanim to się stał sport, to na szachach uczono się strategii wojennej. I nadal trzeba się nieźle nagłówkować aby wygrać. Kogo opłaca się z(a)bić, albo kogo opłaca się poświęcić w imię zwycięstwa.
Czesiek

#47 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2007-04-28, godz. 17:06

...I nadal trzeba się nieźle nagłówkować aby wygrać. ..


I może dlatego zakazane - bo trzeba myśleć! ( to oczywiście żart)

#48 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-28, godz. 18:18

a może niekoniecznie tylko żart... szachista nawet hobbystycznie grający w szachy może zacząć obracać się w towarzystwie ludzi inteligentnych, którzy poszerzą jego horyzonty umysłowe. A to mogłoby stanowić zagrożenie dla dalszego członkostwa w WTS-ie

#49 buldog

buldog

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 73 Postów

Napisano 2007-04-28, godz. 18:54

Dwoch starszych gra w szachy a ja kibicuje ! Z zycia wziete i normalne . I nikt nie ma z tym problemu!!!

#50 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2007-04-28, godz. 19:05

I może dlatego zakazane - bo trzeba myśleć! ( to oczywiście żart)


a tak już całkiem na poważnie. myślę że większość opisywanych zwyczajów wynikała z chęci odróżniania sie od otaczającego świata ( czytaj k.k). i to nie tylko wśród śj. sam znam osoby z swojego otoczenia które jeszcze nie tak dawno nie posiadały telewizora bo uważały to za narzędzie szatana. teraz telewizor pojawił sie w ich domu i chyba zmienili zdanie. ;)

#51 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-28, godz. 19:22

tutaj ŚJ nie są jakimś wyjątkowym zjawiskiem. Weźmy choćby takich radiomaryjców. Kilka lat temu inne media były postrzegane przez nich jako "manipulatorskie" a radio Maryja jako "mówiące prawdę". Po sieci krażyły autentyczne cytaty z wypowiedzi słuchaczki, która z dumą mówiła, że wyrzuciła telewizor i słucha wyłącznie radia Maryja. Inny słuchacz deklarował, że specjalnie urwał gałkę od radia aby nikt z domowników nie mógł ustawić innej stacji.

postrzeganie wszystkich mediów albo niektórych mediów jako "szatańskie" może występować u ludzi skrajnie religijnych niezależnie od tego jaką religię wyznają. Może dotyczyć skrajnych katolików czy skrajnych ŚJ, warunkiem koniecznym nie jest tutaj wyznawanie konkretnej religii ale uleganie spiskowym teoriom i chęć czarnobiałego postrzegania świata.

skoro mówimy o "zwyczajach śJ" to podsumujmy że uleganie skrajnościom JEST zwyczajem śJ w tym sensie, że wyznawanie tej religii sprzyja postawom skrajnym...

wielu radiomaryjców kupiło telewizory aby oglądać TV Trwam a teraz oglądają również inne stacje telewizyjne. Podobna liberalizacja poglądów i postaw dotyczy również śJ...

#52 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2007-04-28, godz. 19:57

tutaj ŚJ nie są jakimś wyjątkowym zjawiskiem. Weźmy choćby takich radiomaryjców. Kilka lat temu inne media były postrzegane przez nich jako "manipulatorskie" a radio Maryja jako "mówiące prawdę". Po sieci krażyły autentyczne cytaty z wypowiedzi słuchaczki, która z dumą mówiła, że wyrzuciła telewizor i słucha wyłącznie radia Maryja. Inny słuchacz deklarował, że specjalnie urwał gałkę od radia aby nikt z domowników nie mógł ustawić innej stacji.

postrzeganie wszystkich mediów albo niektórych mediów jako "szatańskie" może występować u ludzi skrajnie religijnych niezależnie od tego jaką religię wyznają. Może dotyczyć skrajnych katolików czy skrajnych ŚJ, warunkiem koniecznym nie jest tutaj wyznawanie konkretnej religii ale uleganie spiskowym teoriom i chęć czarnobiałego postrzegania świata.

skoro mówimy o "zwyczajach �J" to podsumujmy że uleganie skrajno�ciom JEST zwyczajem �J w tym sensie, że wyznawanie tej religii sprzyja postawom skrajnym...

wielu radiomaryjców kupiło telewizory aby oglądać TV Trwam a teraz oglądają również inne stacje telewizyjne. Podobna liberalizacja poglądów i postaw dotyczy również �J...

nie do konca się z tobą zgodzę. nauka Jezusa wypływająca z Ewangeli nakazuje nam popadanie w pewne skrajności w stosunku do otaczającego nas świata. tylko inaczej to bedzie wyglądało jesli te skrajności będą autentycznym sensem mojego zycia, a inaczej jesli będą czynione tylko na pokaz. ja sam przestrzegam pewnych zasad w moim życiu, i przez innych też jestem postrzegany jako pewnego rodzaju dziwak. i chociaz nikt mi tego nie powiedział wprost ale wiem że wielu tak o mnie mysli ;)

#53 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-28, godz. 20:10

obawiam się, że odchodzimy nieco od tematu.

Czym innym jest "skrajne" przestrzeganie przykazania "nie cudzołóż" (np. "nawet" na delegacji...) -- jest to postawa oczywista dla każdego autentycznego chrześcijanina, a czym innym jest skrajny, uproszczony, czarno-biały ogląd świata, przejawiajacy się wyrzucaniem telewizorów, bo "szatan rządzi światem"...

Różnica między ŚJ a katolikami polega na tym, że w kościele nikt Tobie nie "doradzi" na kazaniu aby wyrzucić telewizor, a na wykładzie niedzielnym u ŚJ można było to czasami (zwłąszcza przed laty) usłyszeć, np. w formie retorycznych pytań ("bracia, czy naprawdę warto marnować czas na oglądanie telewizji, skoro wiemy, że armagedon może się rozpocząć w najbliższych latach lub miesiącach?").

#54 Ladybird

Ladybird

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 52 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-29, godz. 08:24

Skoro już mówimy o 'pięknych kwiatkach', czyli zaleceniach WTS, to co można powiedzieć o obecnym 'świetle' w kwestii wykształcenia?
Za 'moich czasów' bardzo stanowczo odradzano zdobywania wyższego wykształcenia. 'Biblijne' było ukończenie edukacji na poziomie zawodowym, argumentowane m.in tym, że przecież sam Jezus wyuczył się tylko zawodu cieśli, nie dbając o dalszą edukację. WTS jednak zapomniał o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie, że Jezus był Synem Bożym i posiadał wiedzę daleko przewyższającą wszystkie fakultety świata razem wzięte. Ponadto WTS twierdzi, że czas poświęcony na zdobywanie 'świeckiego' wykształcenia ograbia nas z czasu, który moglibyśmy poświęcić na służbę Bogu (czytaj służbę organizacji).

Moje zdanie jest takie, iż ukończenie studiów pozwala człowiekowi zdobyć szerokie spektrum wiedzy, pozwalającej zrozumieć najważniejsze zagadnienia dotyczące wielu interesujących dziedzin życia (a nawet docenić inteligencję Stwrócy), poszerza horyzonty myślenia, a przede wszystkim uczy samodzielnego i krytycznego myślenia.
Myślę, ze zalecenie WTS, aby zadawalać się minimalnym wykształceniem wynika z tego, że prostymi ludźmi łatwiej jest manipulować. Zachęcanie do poprzestania na zawodowym wykształceniu, zwłaszcza osób, które mają 'wrodzony' pęd do wiedzy, jest w dobie dzisiejszych zdobyczy nauki zakładaniem ludziom klapek na oczy i przypomina mi czasy średniowiecza.
Prawdomówny świadek nie kłamie, kłamstwa szerzy świadek fałszywy (Prz 14:5)

#55 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-29, godz. 11:33

obecnie (info z 2002 r) wyższe wykształcenie jest tolerowane. Zalecane jest (przynajmniej w moim ex-zborze) zadowalanie się wykształceniem średnim plus jakieś kursy kwalifikacyjne.

Nie chce mi się teraz szukać, ale Artur Schwacher wkleił kiedyś cały artykuł ze strażnicy dot. wykształcenia. Podkreślane jest tam że lepiej zdobywać wykształcenie zawodowe (np. studia lub kursy dające konkretne kwalifikacje i zawód) niż ogólne.

A więc widać "odwilż" ale niezbyt daleko posuniętą. Wyższe studia matematyczne filozoficzne archeologiczne czy historyczne będą dalej zapewne niemile widziane.

Wyjątkiem jest tutaj pochwała studiów prawniczych (WTS musi mieć zastęp prawników, którzy będą reprezentować ich w sądach).

#56 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2007-04-29, godz. 13:46

Wyjątkiem jest tutaj pochwała studiów prawniczych (WTS musi mieć zastęp prawników, którzy będą reprezentować ich w sądach).



Te slowa reprezentuja "oblude" mojego przedmowcy , takie "rzucone" zdanie ma zasygnalizowac ewentualnemu zainteresowanemu jakoby wielka skale przestepstw popelnianych przez nas i przez WTS . Zapominajac o zastepach prawnikow ze swojej denominacji . Troche obiektywizmu szanowni Panstwo .

Cale szczescie ze jest jeszcze pan Sebastian ktory wszystko wykryje, wyjawi ............... ale czy cos poprawi ?
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#57 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-29, godz. 15:06

To, że jakaś instytucja potrzebuje prawników dowodzi że:
1) albo popełnia dużo przestępstw
2) albo na jej szkodę popełnianych jest dużo przestępstw
3) albo ma uciążliwych przeciwników, którzy niesłusznie zarzucają jej popełnianie przestępstw a ona "ciągle musi udowadniać że nie jest wielbłądem"
4) itd. itp.

Niech czytelnicy sami osądzą, czy dopatrywanie się w prawie każdym złych intencji nie jest jakąś obsesją?!

#58 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-29, godz. 16:42

Dopatrywanie się wszędzie podstępów i nieszczerej intencji u każdego odstępcy to również ZWYCZAJ charakterystyczny dla ŚJ...

Często praktykowane przez Stefana mydlenie oczu i odwracanie kota ogonem to także ZWYCZAJ charakterystyczny dla ŚJ

#59 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2007-04-30, godz. 05:44

Dopatrywanie się wszędzie podstępów i nieszczerej intencji u każdego odstępcy to również ZWYCZAJ charakterystyczny dla ŚJ...
[b]


staram sie zachowac pełen obiektywizm, ale czasami czytając twoje wypowiedzi odnoszę wrażenie że jesteś nadal bardzo przesiaknięty "duchem" śj. Swiadczy o tym powyższy cytat. tylko wg twoich wypowiedzi ta zasada wygląda tak:
Dopatrywanie się wszędzie podstępów i nieszczerej intencji u każdego śj to również ZWYCZAJ charakterystyczny dla odstępcy :P

#60 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-30, godz. 07:35

Nie będę zaprzeczać, bo każdy i tak ma zapewne wyrobione zdanie.
Nie da się ot, tak sobie, wymazać kilkunastu lat życia i śladu który zostawiły na sercu i umyśle...

Staram się być obiektywny, to chyba widać. Jestem zadowolony z Twojej oceny, bo sam przyznajesz, że tylko "czasami" robię wrażenie nieobiektywnego.

Ale chwilami, kiedy ktoś ze ŚJ wyskakuje z histerycznymi zarzutami w stylu "mamo, jestem prześladowany", "mamo, a mucha się na mnie patrzy, bede płakać", wtedy naprawdę nie mam sił na dalszy obiektywizm... Bo po prostu albo mnie to wkurza albo śmieszy...

Histeryczne przypisywanie całemu światu chęci prześladowania świadków Jehowy to też zwyczaj ŚJ... I na szczęście paranoja ta nie jest symetryczna. Odstępcy mimo że mieliby na co się poskarżyć, napewno jako grupa nie twierdzą, że ŚJ chcieliby ich pozabijać i zniszczyć.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych