Skocz do zawartości


miedziana_cyna

Rejestracja: 2006-08-08
Poza forum Ostatnio: 2011-03-18, 17:09

Moje posty

W temacie: Demoniczne cuda?

2011-03-08, godz. 21:37

Czy można temu wierzyć? Czy Bóg poprzez Marie dokonał choć jednego cudu za jej pobytu na ziemi?


Tak. Ewangelia św. Jana 2,1-11 - cud przemiany wody w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej dokonany po interwencji Matki Jezusa. W cudach Maryjnych chodzi o to samo - to Bóg jest sprawcą cudu, ale Matka wstawia się za nami u Boga, aby On ten cud dla nas sprawił. To oczywiste, że Maryja sama z siebie nic takiego nie może uczynić. Zaś w modlitwie wstawienniczej nie ma przecież nic złego. A skoro się wierzy w nieśmiertelną duszę, to i zmarłych, o których mamy przekonanie, że są u Pana, można o taką modlitwę prosić.

Gdzie w Biblii jest, że Bóg posługuje się zmarłymi w sprawach żywych?


Hmmm, w sprawach żywych to przynajmniej na razie nie jestem w stanie podać, ale mam przykład, że jednym zmarłym Bóg się posłużył, by dać życie innemu zmarłemu. I zapewne też można to podciągnąć jaką interwencję "w sprawach żywych" - na świadectwo dla nich, no bo skoro to zdarzenie odnotowano, to ktoś musiał być jego świadkiem. 2Krl 13,20-21:

"Elizeusz umarł i pochowano go. Oddziały zaś Moabitów wpadały do kraju każdego roku. Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi."

Trochę niezbyt protestancko i mało purytańsko, a już wogóle nieświadkojehowicko i niebadacko się ta biblia prezentuje. <_< Raz jakieś kości zmarłego proroka, innym razem jakieś chustki żyjącego apostoła, raz jakiś miedziany wąż, innym razem jakieś drewniana laska lub skrzynia... Tu relikwie, tam relikwie... No i nawet cudowna sadzawka Betezda, o której Biblia wyraźnie mówi, że jej wodami poruszał "anioł Pański" i co niektórzy chorzy odzyskiwali dzięki temu zdrowie. Może jednak te wszystkie Lourdes i Częstochowy mają jakiś sens?

Pozdrawiam! :)

W temacie: Szatan i Duch Święty

2009-03-24, godz. 21:16

Ciekawe, że "Szatan Diabeł" Cię irytuje, a "Trójca" już nie... Weź przestań odwalać na forum za naukowca, bo jesteś karykaturą!!!!!!!!!!!!!!

Ależ strasznie dogmatyczny jesteś! Zupełnie nie akceptujesz innego punktu widzenia. I ciekawe, dlaczego akurat mnie wziąłeś na celownik? Ostatnio nie zostawiasz bez komentarza niczego, co napiszę. I w jaki sposób niby uważam się za naukowca? Za kogo w takim razie Ty się uważasz?

I owszem, irytuje mnie "Szatan Diabeł". A Ciebie nie drażni czy w inny sposób nie rusza przesadne tytułowanie przeciwnika Bożego? Zwłaszcza, że "duch święty" piszą małymi literami. To, w jaki sposób o kimś piszemy, wyraża nasz stosunek do niego. Dziwne jest, że organizacja, która uważa siebie za przedstawicielstwo Boga na Ziemi i kanał łączności z Nim z takim szacunkiem odnosi się do szatana i wzbudza strach przed nim.

Kogo powinniśmy się bać? Boga czy szatana? Kogo powinniśmy bardziej szanować, czyje Imię wywyższać? Myślę, że przez publikacje WTS-u szatan czuje się szczególnie doceniony, bo poza satanistami (którzy w większości nie są poważni ze swoją wiarą) nikt nie wyraża takiego podziwu dla jego działalności. Nawet jeśli tę działalność opisuje w sposób negatywny.

A nawet, jeśli się nie zgadzasz, to nie musisz się uciekać do docinków. Mi nie przeszkadza, że masz inne zdanie. Więc możesz je zaprezentować, zamiast tylko zbywać moje jakimiś zaczepkami bez merytorycznej wartości.

Pozdrawiam! :)

W temacie: pamiątka

2009-03-24, godz. 18:01

Miedziana cyna! Wrzuć na luz, przecież nie musimy się we wszystkim zgadzać :) Pewnie, że rozumiem o co Tobie chodzi z tą zastawą, ale chyba nadal jest dla Ciebie bardziej ważna treść niż forma?! Kościoły ociekają złotem i wino mszalne zazwyczaj jest w złotych kielichach, ale czy o to naprawdę chodzi? :huh:


Oczywiście, że ważniejsza jest dla mnie treść. Ale to właśnie sposób obchodzenia Wieczerzy niesie ze sobą treść, więc nie jest to wszystko jedno. Uważam, że każdy powinien się starać, by Wieczerza Pańska była jak najbardziej uroczystym wydarzeniem. To nie jest tylko forma - w pewnym sensie jest to także treść, bo jeśli mniej się staramy o oprawę naszych nabożeństw niż jakichś świeckich uroczystości, to nieuchronnie spychamy Boga na dalszy plan. Bo w ten sposób dajemy świadectwo, na przyjaźni z kim nam bardziej zależy - z ludźmi czy z Bogiem.

Oczywiście jest to mój punkt widzenia i nie musisz się z nim zgodzić.

Pozdrawiam! :)

W temacie: Równość ontologiczna a wyższość funkcjonalna

2009-03-24, godz. 17:56

Wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale myślę, że tak. Dla mnie chrześcijaninem jest każdy, kto wierzy w zbawienie poprzez przelanie krwi Chrystusa.

I co Ty znowu z tym naciąganiem? Dla mnie Trójca w Biblii jest oczywista, nic nie muszę naciągać. Czytałem rozpaczliwe wyjaśnienia antytrynitarzy 1. rozdziału Listu do Hebrajczyków i to mnie przekonało, że wielość Osób w Bogu jest prostszym wyjściem, bo nie trzeba w tym fragmencie Biblii przyjmować aż tylu różnych wstępnych założeń i do nich dostosowywać interpretację.

Pozdrawiam! :)

W temacie: Szatan i Duch Święty

2009-03-24, godz. 13:57

Ten "Szatan Diabeł" szczególnie mnie irytuje. Czy taki zlepek występuje gdziekolwiek w Biblii? Bo jak wpisuję do Google, to te dwa słowa nierozdzielone żadnym znakiem typu przecinek/ukośnik/nawias występują tylko w świadkowskich publikacjach (nie licząc kilku stron z niestaranną interpunkcją, gdzie ewidentnie nie chodziło o podwójną tytulaturę).

"JHWH Bóg" jest w porządku, bo to określenie biblijne.

Pozdrawiam! :)