Skocz do zawartości


Matuzalem

Rejestracja: 2004-11-16
Poza forum Ostatnio: 2011-01-26, 12:26

Moje tematy

Czy ŚJ popierali Hitlera?

2009-01-19, godz. 17:26

Większość z Was zapewne słyszało, że ŚJ popierali Hitlera przed II wojną światową. Przynajmniej tak piszą na portalu Brooklyn.org.pl ;) W jednym z anonimowych artykułów przeczytać możemy m.in., że "Towarzystwo Strażnica zadeklarowało [Hitlerowi] lojalność i poparcie". Te stwierdzenia są opierane na podstawie fragmentów tzw. Deklaracji Faktów, która jest tam cytowana.

Na stronie Trinitarians.info pojawił się niedawno artykuł Jana Lewandowskiego, Hitleryzm a katolicyzm - otwarta kolaboracja?, w którym pisze on:

"Przeróżnej maści manipulanci cytują różne wyrwane z kontekstu wypowiedzi hierarchów kościelnych z okresu III Rzeszy, którzy z kurtuazją wypowiadają się o Hitlerze i jego rządach. Oczywiście nie może to być dowodem na żadną kolaborację, gdyż dyplomacja i publiczna deklaracja zawsze jest pełna pustych frazesów, które zawierają dużo słów i niemal zero treści. (...) Nawet dyplomatyczne spotkania zaciekłych wrogów politycznych potrafią być pełne równie ciepłych co pustych gestów, za którymi rzadko kiedy idą prawdziwe czyny, myśli i słowa."

Czy zgadzacie się z takim stwierdzeniem? Czy uważacie, że podobnie należy tłumaczyć zwroty do Hitlera niemieckich świadków Jehowy w Deklaracji Faktów?

Pozdrawiam,
Matuzalem

Rzetelność krytyki w serwisach anty-ŚJ

2008-04-08, godz. 21:39

Witam,

większość z Was zna przynajmniej kilka serwisów internetowych bądź publikacji anty-ŚJ. Jakie jest Wasze zdanie o argumentacji przytaczanych przeciwko ŚJ? Mam na myśli zarówno kwestie typowo teologiczne (Trójca, używanie imienia Bożego, dogmaty maryjne, czyściec, piekło), jak i bardziej organizacyjne (przynależność do ONZ, czerpanie dochodów z niemoralnych źródeł) i inne (błędy w PNŚ, olbrzymia liczba wykluczonych ŚJ w ostatnich latach, przekazy subliminalne w ilustracjach, korzystanie z materiałów spirytystyów (Greber), masońskie powiązania świadków, fałszywe proroctwa (1975)).

Zapraszam do zagłosowania w sondzie, ale też do udzielania szerszych komentarzy.

Pozdrawiam!

:)
Mat

OT - księga Mormona

2007-12-06, godz. 11:12

Przepraszam za nieco off-topic, ale ponieważ temat jest związany z dyskusjami w innych wątkach o natchnieniu Pism, wstawiłem go tutaj.
Zainteresowanych tematem natchnienia zachęcam do odpowiedzi na pytanie:

Czy Księgę Mormona należy uznawać za Pismo natchnione przez Boga?

Ewangelia wg Łukasza: nieomylność pod względem historycznym

2007-07-23, godz. 20:56

Cześku, czy uznajesz ewangelię wg Łukasza za nieomylną pod względem historycznym?

Kanon

2006-03-05, godz. 23:09

Terebint: temat kanonu jest szalenie ciekawy, ale dość obszerny, więc tylko parę zdań :)

Z dość dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że Żydzi mieli raczej jednolity, niezmienny kanon, który przestał się kształtować najprawdopodobniej najpoźniej w IIw p.n.e. (niektórzy katoliccy apologeci nie zgodzą się w tym miejscu, przesuwając tą datę o kolejne 250-300 lat). Składał się z 22 ksiąg (bądź 24 - zależy to od sposobu łączenia, liczenia ksiąg). Te 22 księgi zawierały z największym prawdopodobieństwem to co obecnie mamy pod postacią 'kanonu protestanckiego' (39 ksiąg).

Ale żeby nie było zbyt prosto Żydzi różnili się nieco stosunkiem do kanonu. Faryzeusze, saduceusze i esseńczycy co prawda najpewniej uznawali ten sam kanon (22/24 księgi), nie robiąc większych różnic, ale np. esseńczycy dodawali do natchnionych ksiąg kilkadziesiąt kolejnych pozycji - uznając je za taki specjalny dodatek... tylko dla wtajemniczonych ;)

II, I w p.n.e i I n.e. to w ogóle okres radosnej twórczości jeśli chodzi o różne takie pseudoepigrafy. Nie były to jednak księgi pisane oficjalnie przez "bieżących" proroków tamtego okresu, ale większość z nich próbowano przypisywać patriarchom, dawnym prorokom (Enochowi, Noemu, Abrahamowi, Lewiemu, Mojżeszowi, Ezechielowi, Danielowi etc.). Oczywiście taki zabieg miał zapewnić tym pismom odpowiednie 'powodzenie'.

Pz
Matuzalem