Skocz do zawartości


Olo

Rejestracja: 2005-02-10
Poza forum Ostatnio: Informacja prywatna

Moje tematy

Do kogo modlisz się najczęściej?

2005-02-15, godz. 22:43

Pytanie z pozoru proste, przyniesie ciekawe wyniki.

Po oddaniu głosu i sprawdzeniu aktualnego wyniku ankiety, zadaj sobie pytania:
Dlaczego ludzie się modlą?
I głównie w jakim kierunku?
Skąd ta tendencja w naszym umyśle?

Pozdrawiam. B)

Kim jesteś, drogi gościu odwiedzający ten serwis?

2005-02-15, godz. 14:43

Moi drodzy ta witryna, to chyba najpoczytniejszy, polskojęzyczny, serwis o Świadkach Jehowy w Internecie. Bardzo jestem ciekaw, jakie osoby tutaj zaglądają. Proszę odpowiedzcie na pytania w ankiecie.

Serdecznie pozdrawiam. :rolleyes:

Czy Saul miał kontakt ze zmarłym Samuelem?

2005-02-15, godz. 12:30

Na zebraniach i w literaturze ŚJ uczono mnie że człowiek po śmierci nie egzystuje. Ale czy tak jest na pewno. Rozważmy zdarzenie z życia króla Saula, który skorzystał z pomocy kobiety wywołującej duchy aby się skontaktować ze zmarłym prorokiem Samuelem - co mu się udało - a brzmi następująco:

1 Samuela 28:11 "Rzekła kobieta: Kogo mam ci wywołać? I rzekł: Samuela mi wywołaj.
12 Gdy ta kobieta ujrzała Samuela, krzyknęła wielkim głosem i rzekła do Saula: Dlaczego mnie oszukałeś? Wszak ty jesteś Saul!
13 I rzekł do niej król: Nie bój się. Lecz co widzisz? Kobieta odrzekła Saulowi: Widzę nadludzką istotę wychodzącą z ziemi.
14 I rzekł do niej: Jaki wygląd jej? I rzekła: Starzec to, który wychodzi otulony w płaszcz. I poznał Saul, że to Samuel, i pochylił się twarzą ku ziemi, i oddał pokłon.
15 Samuel zaś rzekł do Saula: Czemu mnie niepokoisz, każąc mi przyjść? A Saul rzekł: Jestem w ciężkiej niedoli, Filistyńczycy wojują ze mną, a Bóg odstąpił ode mnie i już nie daje mi odpowiedzi ani przez proroków, ani przez sny; przywołałem więc ciebie, abyś mi oznajmił, co mam czynić.
16 I rzekł Samuel: Dlaczego tedy pytasz mnie, skoro Pan odstąpił od ciebie i stał się twoim wrogiem?." (BW)

Podczas analizy tego fragmentu należy zadać sobie kilka istotnych pytań: Czy Saul wierzył w życie pozagrobowe? Jeżeli Saul w nie, nie wierzył, to dlaczego chciał wywołać ducha Samuela? A jeśli on i inni w nie wierzyli (świadczy o tym istnienie - choć sprzeczne z Prawem - wielu wywoływaczy duchów zmarłych, w Izraelu), to dlaczego Bóg Jahwe/Jehowa nigdy im otwarcie tej wiary nie zabronił, ale tylko stanowczo potępił wzywania umarłych (Pwt 18:10,11). Na marginesie mówiąc, powyższe fakty zaprzeczają wypowiedziom niektórych badaczy tego tematu, że wiara w duszę nieśmiertelną przeniknęła do wierzeń Żydów dopiero około III wieku p.n.e. z kultury greckiej. Skąd więc ta wiara u Saula i jemu współczesnych w około X wieku p.n.e.?

Dlaczego natchniony pisarz tego fragmentu Biblii powiedział: "...Samuel zaś rzekł...", oraz "...I rzekł Samuel...". Gdyby było tak - jak mówią ŚJ - że to demon podszył się pod Samuela, pisarz biblijny, jako narreator, wprowadziłby w błąd czytelników mówiąc że to był Samuel. Przecież ów pisarz, nie liczył na analizę i korektę swoich słów w świetle Biblii. Bo kiedy pisał te słowa nie wiedział, że jego pismo znajdzie się wśród wielu ksiąg Pisma Świętego i że będzie można je interpretować odpowiednimi odsyłaczami. Musiał pisać tekst sam w sobie zrozumiały dla jego bezpośredniego czytelnika. Przecież było to sprawozdanie, dla jemu współczesnych. Na marginesie pragnę zaznaczyć, że Przekład Nowego Świata wydany przez ŚJ, bierze słowo ,Samuel' w cudzysłów (.."Samuel"..), aby sprawić wrażenie, że to rzekomy Samuel, czyli podszyty demon rozmawiał z Saulem. Jest to jednak zwykła manipulacja tekstem Pisma Świętego, bo oryginalny, hebrajski tekst, tego cudzysłowu nie zawiera. Przy okazji pokazuje nam to, jak niektórzy mogą manipulować tekstem Biblii, w celu udowodnienia swoich wierzeń.
Wracając do tematu, pisarz tych słów nie twierdzi i nie zaprzecza, że Saul widział Samuela, ale napisał: "...I poznał Saul, że to Samuel..." (z opisu owej kobiety), oraz stwierdził że z nim rozmawiał osobiście.

Ciekawwe też są inne słowa pisarza:

1 Samuela 28:20 "I zaraz padł Saul jak długi na ziemię, gdyż przeraził się bardzo z powodu słów Samuela; opadł też zupełnie z sił, gdyż już cały dzień i całą noc nic nie jadł."

Tutaj według natchnionego pisarza, Saul usłyszał słowa samego Samuela.

Te fragmenty Pisma Świętego pokazują nam, że kontakt ze zmarłymi - choć zakazany - jest możliwy.

Co o ty sądzicie? :)

Przytłaczająca ilość zebrań.

2005-02-11, godz. 17:26

Świadkowie Jehowy mają zwyczaj urządzać swoje zebrania trzy razy w tygodniu. Jest to bardzo męczące i wyczerpujące. Sam uczęszczałem na zebrania z żoną i dwójką dzieci przez 11 lat. Czy nie powinni się zastosować do słów samego Boga, który jest stwórcą człowieka i który najlepiej zna jego możliwości i ograniczenia. Sam powiedział w Wyj 31:15

„Sześć dni można wykonywać pracę, ale w dniu siódmym jest sabat całkowitego odpoczynku. Jest on czymś świętym dla Jehowy.”

Proszę zauważyć te proporcje 6 do 1. Zebranie raz w tygodniu. Gdyby Świadkowie Jehowy wyciągnęli odpowiednie wnioski z tych słów, na pewno poprawiłaby się kondycja psychiczna ich wiernych. A może ta ich częstotliwość zebrań to również element psychomanipulacji? Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam. :)

Sprawozdania ze służby - psychomanipulacja

2005-02-11, godz. 17:07

Każdy Świadek Jehowy musi składać, comiesięczne, imienne sprawozdania ze służby głoszenia. W Biblii jednak nie znajdujemy ani takiej praktyki, ani polecenia jej stosowania. Czy waszym zdaniem nie jest to próba psychomanipulacji jednostką , ze strony "Strażnicy"?

Pozdrawiam. :)