Skocz do zawartości


Padre Antonio

Rejestracja: 2005-08-04
Poza forum Ostatnio: Informacja prywatna

Moje tematy

Słaba wolna wola

2009-02-12, godz. 10:48

Jak sądzicie, czy będąc dajmy na to śJ-wy, wydaje nam się że sami decydujemy o tym iż postępujemy właściwie, czy faktycznie tak jest?

Słaba wolna wola

Zbawienie z łaski

2008-05-12, godz. 07:28

Przed Bogiem jako sędzią staną wszyscy ludzie aby odebrać zapłatę za swoje postępowanie. Lecz z podniesionym czołem staną jedynie ci przed Bogiem, którzy teraz w pokorze przyjmą Boże zbawienie ofiarowane ludziom z łaski a dostępne przez wiarę w Jezusa Chrystusa.


Skąd ta pewność, że z podniesionym czołem staną jedynie ci którzy przyjeli zbawienie z łaski? Postawa każdego z nas jest warunkowana osobistą godnością i przekonaniem o wlasnej uczciwości, szlachetności, etc. Dlaczego miłosierny bóg nie miałby brać tego pod uwagę? Może swoim postępowaniem można odebrać zbawienie darowane ludziom z łaski i nawet o tym nie wiedzieć?

Sekta która odmienila świat

2008-04-22, godz. 07:41

LINK
Jakie są wasze odczucia po przeczytaniu tego tekstu?

Prawo Mojżeszowe a medycyna

2008-03-18, godz. 10:11

Poruszając temat wyjątkowości prawa bożego, zawartego w Torze ŚJ-wy podają jako jeden z argumentów uniwersalne (wg nich) zasady jakie dał JHWH na pustyni. W szczególności wyjątkowe mają być przepisy związane z zachowaniem czystości, przestrzeganiem higieny tak odmienne jak (wg ŚJ-wy) w innych pogańskich państwach.
Jeśli ktoś z Was pamięta albo może odszukać to porównanie, to będę bardzo wdzięczny za podanie źródła. Chodziło w nim, min. o to, że Izrael jak zrobił odchód ludzki, to go zakopywał w piasku, a jak zachorował na trąd to się przeprowadzał za obóz. Postawiono te zalecenia (czy nakazy) z Egipskim przepisem na trudno gojące się rany, który podobno zawierać miał min. odchody osła.

Zapomniałem o tym farmazonie do czasu, aż przeczytałem krótki artykuł na onecie LINK

Okazuje się, że Egipcjanie przed XVIII w. p.n.e. znali wyrafinowane metody leczenia różnych objawów chorób (oraz przyczyn, chodź nie znali ich pochodzenia). Pewnie, że kierowali się również zabobonami w niektórych przypadkach, jednak większość z przyjętych metod leczenia była bardzo trafna i przetrwała w różnych odmianach do dzisiaj.

Poniżej fragmenty artykułu.

Przygotowując leki, Egipcjanie stosowali techniki znane współczesnej farmacji. Wiedzieli kiedy zagęścić lek poprzez gotowanie, kiedy go rozcieńczyć i kiedy miażdżenie pozwala uwolnić więcej aktywnej substancji. Byli ekspertami w ekstrahowaniu leków z roślin i moczyli je w wodzie bądź w alkoholu, zależnie od rozpuszczalności związku aktywnego. (?)

Większość leków była wytwarzana na bieżąco, w miarę potrzeb, ale gdy musiały być przechowywane dłużej, konserwowano je cukrem lub alkoholem. - Nie znalazłam ani jednego leku, który byłby przygotowany niewłaściwie ? podkreśla Campbell.

Poza zastrzykami, Egipcjanie sporządzali te same typy leków co współcześnie. Znali lewatywy, wywary i syropy, lotiony i mazidła, kremy, maści i płukanki do ust. Mieli krople do oczu (zakraplane przy pomocy ptasich piórek), pigułki, proszki i kompresy, a na schorzenia ginekologiczne ? czopki. Na zapchany nos lekarze zalecali leki do inhalacji (wylewane na gorące kamienie i wdychane przez pustą w środku trzcinę). Byli szczególnie biegli w sporządzaniu czopków - mieszali lek ze stałym tłuszczem, a następnie formowali z niego pigułkę - trwałą, ale rozpuszczającą się pod wpływem temperatury ciała.


Skuteczne było też leczenie ran. Badania mumii wykazały istnienie potencjalnie śmiertelnych urazów, które się zagoiły. Lekarze egipscy leczyli rany przy pomocy żywic i metali, dwóch środków o działaniu antybakteryjnym oraz przy pomocy miodu ? który nie spełnia wprawdzie współczesnych standardów farmakologii, niemniej jednak działa i jest coraz częściej stosowany w leczeniu wrzodów i poparzeń, gdy zawodzą antybiotyki. Powodując odwodnienie ran na drodze osmozy stwarza warunki nieprzychylne dla bakterii.


Konfronacja z prawem Mojżeszowym odnośnie dezynfekcji domu.

Ks. Kapłańska 14 rozdz. (48) Jeżeli jednak kapłan przyjdzie, obejrzy i stwierdzi, że plaga nie rozszerzyła się w tym domu po otynkowaniu go, to uzna ten dom za czysty, bo plaga trądu została uleczona. (49) Aby oczyścić dom, kapłan weźmie dwa ptaki, kawałek drzewa cedrowego, nitki karmazynowe i hizop. (50) Zabije jednego ptaka nad naczyniem glinianym, ponad wodą żywą. (51) Potem weźmie kawałek drzewa cedrowego, hizop, nitki karmazynowe i ptaka żywego, umoczy je we krwi ptaka zabitego i w wodzie żywej, i pokropi dom siedem razy. (52) W ten sposób oczyści ten dom krwią ptaka, wodą żywą, drzewem cedrowym, hizopem i nitkami karmazynowymi. (53) Ptaka zaś żywego wypuści poza miasto, na pole. W ten sposób dokona przebłagania za dom i będzie on czysty. (54) To jest prawo odnoszące się do wszelkiej plagi trądu i grzybicy, (55) trądu ubrania i domu, (56) nabrzmienia, wysypki i białej plamy, (57) aby pouczyć, kiedy coś jest czyste, a kiedy nieczyste. To jest prawo odnoszące się do trądu.


"Wycieki"

Ks. Kapłańska 15 rozdz. (16) Jeżeli z mężczyzny wypłynie nasienie, to wykąpie całe ciało w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. (17) Każde ubranie, każda skóra, na którą wyleje się nasienie, będzie wymyta wodą i nieczysta aż do wieczora. (18) Jeżeli mężczyzna obcuje z kobietą wylewając nasienie, to oboje wykąpią się w wodzie i będą nieczyści aż do wieczora. (19) Jeżeli kobieta ma upławy, to jest krwawienie miesięczne ze swojego ciała, to pozostanie siedem dni w swojej nieczystości. Każdy, kto jej dotknie, będzie nieczysty aż do wieczora. (20) Wszystko, na czym ona się położy podczas swojej nieczystości, będzie nieczyste. Wszystko, na czym ona usiądzie, będzie nieczyste. (21) Każdy, kto dotknie jej łóżka, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. (22) Każdy, kto dotknie jakiegokolwiek przedmiotu, na którym ona siedziała, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. (23) Jeżeli kto dotknie się czegoś, co leżało na jej łóżku albo na przedmiocie, na którym ona siedziała, będzie nieczysty aż do wieczora.


Stosunek do chorych i kalekich

Ks. Kapłańska 21 rozdz.(17) Tak mów do Aarona: Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga. (18) Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać - ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka, (19) ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę, (20) ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami, ani ten, kto ma zgniecione jądra. (21) Żaden z potomków kapłana Aarona, mający jakąś skazę, nie będzie się zbliżał, aby złożyć spalaną ofiarę Panu. On ma skazę - nie będzie się zbliżał, aby ofiarować pokarm swego Boga. (22) Jednakże wolno mu jeść pokarm swego Boga, zarówno święty, jak i najświętszy. (23) Tylko nie będzie podchodził do zasłony i nie będzie się zbliżał do ołtarza, bo ma skazę. Nie będzie bezcześcił moich świętości, bo Ja, Pan, jestem tym, który je uświęca!


Wersetów z biblii czyli zaleceń JHWH można by jeszcze mnożyc na pęczki. Sprowadzają się one do leczenia wszystkich chorób (najbardziej obawiano się egzem, trądu i wycieków z ciała) jedną metodą - odosobnieniem. Sposobem na uniknięcie zakażenia ma być pranie odzieży i niszczenie przedmiotów (np. garnków, chociaż wystarczyło w nich zagotować wodę). W trudnych przypadkach remont generalny domu (dobry pomysł) i dezynfekcja krwią ptaka z drewnem cedrowym i hizopem.
Równie skuteczną metodą przebłagania za nieczystość (jakby nieczystość była spowodowana przez grzeszne postępowanie) było zabijanie zwierząt na ofiarę.
Wytrysk nasienia na ciało lub kobieta w czasie okresu byla nieczysta i wszystk oczego się dotknęła było nieczyste.

Najwięcej w prawie Mojzeszowym czytamy o zabijaniu zwierzat w określonych przypadkach, tzn. kiedy spalić nerki z tłuszczem, kiedy całe zwierzę a kiedy tylko tłuszcz okalający wątrobę. Równie dużo miejsca poświęcono na opisywanie kar za różne zachowania seksualne.
Czy jedyną radą, jaką mógł dać JHWH w sprawie chorób było odosobnienie i zabijanie zwierząt na ofiarę?

Głosili mi w Poznaniu

2008-02-14, godz. 11:58

Tak się złożyło, że byłem służbowo w Poznaniu, a na dworcu Głównym zaczepili mnie ŚJ-wy :)
Pani i Pan pionier, jak się okazało (na koniec zapytałem ich ile godzin "musi" głosić, Pan powiedział, że głosi około 50 miesięcznie, Pani nic nie powiedziała :) ), zaczepili mnie ze Strażnicą z 01.02 i zadali pytanie czy mogę się cieszyć spokojem umysłu, czy coś w tym stylu.

Odpowiedziałem:
- Tak, ale nie interesuje mnie religia bo widzę że jesteście ŚJ-wy.
Na to Pan odpowiedział mi - zgodnie z sugestią z Prowadzenia rozmów -, że niezależnie od tego jakiego jesteśmy wyznania ( :) ) interesuje nas (akurat wybrał zamiast chorób i przestępczości) dobro naszej planety.
- Jak Pan myśli - powiedział do mnie - jaka przyszłość czeka Ziemię?
Powiedziałem:
- Wszystko zapowiada się w miarę dobrze, jednak jako ludzie musimy większą uwagę zwrócić na to, aby jej na wlasne życzenie nie zniszczyć.
Pan mi na to, że:
- np. globalne ocieplenie jest dowodem na to, że człowiek nie radzi sobie na Ziemi.
Ja na to Panu, że:
- nie ustalono jaki wpływ na zmiany klimatu ma człowiek i że są prawdopodobnie niewielkie, jednak mamy wpływ na to w jakim żyjemy środowisku.
Pan pominął temat zmian klimatycznych i powiedział, żebym posłuchał czegoś z biblii. Przeczytał mi fragment o tym, że Jehowa zniszczy tych którzy niszczą Ziemię i że w przyszłości - w raju - Ziemia będzie czysta.
Ja na to zapytałem tego Pana:
- Co wg Pana oznacza niszczyć Ziemię?
Pan mi na to, że:
- zanieczyszczenie środowiska, wycinanie lasów ...
Pani dodała (po raz pierwszy się odezwała):
- wycieki ropy do morza :D
Ja zapytałem Pana:
- czy używa Pan toreb plastikowych na zakupy i czy jest świadomy tego jakie szkody w środowisku naturalnym powstają właśnie przez takie - z pozoru - błahe rzeczy?
Pan wyraźnie zmieszany powiedział:
- tak, używam ale chyba Pan nie myśli, że to jest niszczenie Ziemi.
Odpowiedziałem:
- rozpatrując sprawę w skali mikro, czyli z poziomu każdego człowieka - czytał Pan o tym, że bóg usunie tych którzy niszczą Ziemię - uważam, że przyczynia się Pan do degradacji środowiska naturalnego.
Pan odpowiedział mi:
- ludzie nie są w stanie nic zmienić i to bardzo dobrze widać, jednak bibila mówi, że bóg zaprowadzi na Ziemi porządek. Poza tym np. torby plastikowe i samochody są przecież w powszechnym użyciu.
Na koniec powiedziałem:
- ale to bez sensu, nie uważa Pan?
Pan:
- nie, to jedyna nadzieja jaką mamy.
Po czym chciał mi dać traktat - "Kto naprawdę rządzi światem" (trochę stary ten traktat i nie bardzo na temat).
Podziękowałem i zapytałem czy często tu rozmwaiają z ludźmi i jak długo "muszą" głosić.
Życzyłem powodzenia :D i się pożegnałem.

Ciekawe jakie doświadczenie z głoszenia opowiedzą na zebraniu ...
Czekam na Wasze scenariusze :)