Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pamiątka


  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1 Daniel Z.

Daniel Z.

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 72 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-18, godz. 08:00

Pamiątka największe i jedyne święto Świadków Jehowy. Każdy aktywny Świadek przywiązuje do tej uroczystości dużą wagę, będąc na niej obecny z nabożną czcią przekazuje z rąk do rąk talerzyk z chlebem, a następnie kielich z winem. Każdy głosiciel jest świadomy że nie może spożyć tych emblematów, przyprowadzając ze sobą zaproszonych gości dba o to by i oni nie sięgnęli po te symbole.
Takie zachowanie jest wynikiem oficjalnego stanowiska, w książce „Prowadzenie rozmów na podstawie pism”, na stronie 230 czytamy: „Jezus powiedział, że tylko „mała trzódka” otrzyma w nagrodę niebiańskie Królestwo (Łuk. 12:32). Pełna jej liczba miała wynieść 144 000 (Obj. 14:1-3). Wybór członków tego grona zaczął się w roku 33 n.e. Słuszny więc wydaje się wniosek, że obecnie tylko niewielu powinno spożywać chleb i wino.”
Czy Biblia i sama literatura Świadków pozwala wyciągnąć przeciwny wniosek, że każdy chrześcijanin jest zobowiązany do spożywania chleba i wina w czasie obchodów Pamiątki?
Gdy Żydzi opuszczali Egipt, Bóg ustanowił Paschę, podając przy tym dokładne instrukcje dotyczące jej przebiegu. Każda żydowska rodzina w trakcie święta spożywała baranka, wraz z nimi – na co szczególnie zwrócimy uwagę – zobowiązani do tego byli prozelici – obrzezani poganie: „A jeśli jakiś osiadły przybysz przebywa z tobą jako przybysz i chce świętować Paschę dla Jehowy, niech zostanie obrzezany każdy mężczyzna który jest u niego. Dopiero wtedy może się zbliżyć, by ją świętować; i będzie jak rodowity mieszkaniec tej ziemi. Lecz żaden nieobrzezany nie może jej jeść. Jedno ma być prawo dla rodowitego mieszkańca i dla osiadłego przybysza, który przebywa pośród was jako przybysz” (Wyjścia 12:48,49).
Każdy obrzezany poganin był zobowiązany do spożywania paschalnego baranka.
Ciało kierownicze stosuje porównanie: rodowici Żydzi – pomazańcy, prozelici – wielka rzesza.
Jedna ze Strażnic tak oto przedstawia tę myśl:„Tak jak w Izraelu prozelici podporządkowywali się Prawu Mojżeszowemu, tak też obecnie w odrodzonym „kraju” członkowie wielkiej rzeszy zachowują przykazania Jehowy.” (Strażnica 1.07.1995 str. 21 ak.6). Pozwala to, na wyciągnięcie wnioseku: jeżeli tzw. drugie owce są towarzyszami pomazańców, tak jak dawniej prozelici przyłączali się do żydów, to jedni i drudzy mają obowiązek spożywania chleba i wina na obchodach Pamiątki; tak jak obrzezani poganie uczestniczyli (nie byli tylko obserwatorami) w obchodach Paschy wraz z Żydami.
Czy jednak drugie owce są obrzezane, „obrzezaniem dokonanym bez udziału rąk” (Kolosan 2:11)?
Co podpowiadają nam autorzy artykułu zamieszczonego w Strażnicy 1.07.1998 str. 20 w ak. 6, „Chociaż obowiązek obrzezania na ciele przeminą razem z Prawem, zarówno pomazańcy, jak i drugie owce muszą „obrzezać” swe serca (Kolosan 2:11).”. Jeżeli więc obydwie klasy mają obrzezane serca, tak jak Żydzi i prozelici napletki, to czy wspólnie powinni spożywać emblematy?
Tymczasem biorąc do ręki książkę „Czego naprawdę uczy Biblia”, na stronie 207 czytamy:„Kto powinien spożywać chleb i wino na uroczystości Pamiątki? Logicznie nasuwa się wniosek, że jedynie ci, którzy są objęci nowym przymierzem – czyli ci, którzy spodziewają się żyć w niebie”.
Przeanalizujmy teraz interpretację słów Jezusa, z Ew. Jana 6:53,54:„Toteż Jezus rzekł do nich: „Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Jeżeli nie jecie ciała Syna Człowieczego i nie pijecie jego krwi, nie macie życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ten ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatnim;”. W tym celu sięgniemy po książkę „Prowadzenie rozmów na podstawie Pism”, str. 231, 232, wydanie z 2001 roku: „Rzecz jasna to jedzenie i picie musi być symboliczne, w przeciwnym razie bowiem oznaczałoby pogwałcenie prawa Bożego (Rodź. 9:4; Dzieje 15:28, 29). Warto jednak zaznaczyć, że wypowiedź Jezusa zapisana w Jana 6:53, 54 nie miała związku z ustanowieniem Wieczerzy Pańskiej. Nikt z jego słuchaczy nie miał wówczas pojęcia o uroczystości, podczas której chleb i wino miałyby przedstawiać ciało i krew Chrystusa. To postanowienie zostało wprowadzone w życie mniej więcej rok później, a relacja apostoła Jana o Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się w Ewangelii noszącej jego imię Siedem rozdziałów dalej, to znaczy w rozdziale 14.”.
Autor stwierdza że słowa Jezusa nie mają związku z Pamiątką, ponieważ słuchacze nie rozumieli jego wypowiedzi. Czy jednak sam Jezus nie rozumiał o czym mówi? Dlaczego Chrystus miałby nie zdawać sobie sprawy z ustanowienia w bliskiej przyszłości uroczystości, podczas której chleb i wino będą symbolizować jego ciało i krew? Doprawdy, bardzo trudno zgodzić się z argumentacją w wyżej wspomnianej książce i na podstawie tych wniosków podjąć poważną decyzję o nie spożywaniu chleba i wina na uroczystości Pamiątki.
Zwróćmy uwagę na dalszą część wyjaśnień w książce:„Jak w takim razie można 'jeść ciało Syna Człowieczego i pić jego krew' w sposób symboliczny, jeśli nie przez udział w spożywaniu chleba i wina podczas Pamiątki? Zwróćmy uwagę na to, że według wypowiedzi Jezusa ci, którzy w ten sposób jedzą i piją, będą mieli „życie wieczne”. A co Jezus powiedział o woli swego Ojca wcześniej, w wersecie 40, gdy wyjaśniał, co ludzie muszą czynić, by osiągnąć życie wieczne? Oświadczył, że „każdy, kto widzi Syna i w niego wierzy, [będzie] miał życie wieczne". A zatem sam rozsądek podpowiada, że symboliczne 'spożywanie ciała Jezusa i picie jego krwi' polega na okazywaniu wiary w zbawczą moc ciała i krwi, które Jezus złożył w ofierze. Taka wiara jest wymagana od wszystkich, którzy chcą osiągnąć pełnię życia, czy to z Chrystusem w niebiosach, czy w raju na ziemi.”
Jeżeli 'sam rozsądek podpowiada że symboliczne spożywanie ciała i picie Jego krwi polega na okazywaniu wiary', to dlaczego tzw. ostatek nie poprzestaje na dawaniu wyrazu swej wierze podczas obchodów Pamiątki, ale spożywa chleb i pije wino, podczas gdy drugie owce są obserwatorami obserwatorów na obchodach święta.

Biblia jednoznacznie informuje że Żydzi wraz z prozelitami spożywali Paschę. Jeżeli przyjmiemy porównanie obrzezanych pogan do drugich owiec, to konsekwencją tego jest zaakceptowanie spożywania emblematów przez wszystkich chrześcijan podczas Pamiątki. Wypowiedź Jezusa z Ewangelii Jana 6:53,54 i dalsza jego część powinna nam uświadomić konieczność spożywania jego ciała, które symbolizuje przaśny chleb i picie Jego krwi której symbolem jest wytrawne wino w czasie obchodów Pamiątki. Chrześcijanin który odstępuje od tego chodzi głodny i spragniony, 'bo Jego ciało to prawdziwy pokarm, a Jego krew jest prawdziwym napojem'(55), nie 'pozostaje też w jedności z nim' (56).

#2 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-03-18, godz. 08:09

DanieluZ
Zapominasz, że w "organizacji" od wyciągania wniosków z nauczania Biblii jest CK, a nie śJ. Jeśli CK naucza, że spożywać mogą jedynie pomazańcy, to żadna biblijna argumentacja tu nie pomoże.

Poza tym szkoda, że zaczynasz kolejny wątek na ten temat zamiast poszukać już istniejący.
Czesiek

#3 woks

woks

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 127 Postów
  • Lokalizacja:West Yorkshire

Napisano 2007-03-18, godz. 08:43

Czesiu...
Ale Pamiątka jest co roku. I teraz się zbliża. Więc zawsze pewne spostrzeżenia na świeżo są mile widziane. Taka już jest cecha forów.
A Danielu - co do Jana 6 - to należy jeszcze dodatkowo wziąć pod uwagę kwestię kiedy te słowa zostały spisane. Zauważ że Ew. Jana nie zawiera opisu Ostatniej Wieczerzy. Więc Jan - już z perspektywy czasu - umieścił najpewniej te słowa Jezusa znamiast sprawozdania z Ostatniej Wieczerzy by pokazać iż całe nauczanie Jezusa jest pod tym względem jednoznaczne.

pozdrawiam

woks
"W nadziei radośni, w ucisku cierpliwi, w modlitwie wytrwali" Rz. 12:12

#4 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-24, godz. 19:37

mnie osobiscie zastanawia dlaczego siwadkowie obchodza pamiatke 14 nisan.
przeciez nauczja ze nie obchodza ani dni ani miesiecy. ciekawsze jest to ze schodza sie aby tylko popatrzec jak jeden drugiemu podaje talerzyk z buleczka. mam tez pytanie czy buleczka musi byc przasna, taka jaka spozywali Jezus i uczniowie i tak jak na wzor pascy nie moze zostac nic do dnia nastepnego?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#5 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-03-25, godz. 07:26

A Danielu - co do Jana 6 - to należy jeszcze dodatkowo wziąć pod uwagę kwestię kiedy te słowa zostały spisane. Zauważ że Ew. Jana nie zawiera opisu Ostatniej Wieczerzy. Więc Jan - już z perspektywy czasu - umieścił najpewniej te słowa Jezusa znamiast sprawozdania z Ostatniej Wieczerzy by pokazać iż całe nauczanie Jezusa jest pod tym względem jednoznaczne.


Św. Jan ukazuje nam wiarę pierwotnego Kościoła w realną obecność Jezusa w Eucharystii. Poświadczają to również pisma Ojców Apostolskich i pisma Ojców Kościoła z pierwszych wieków. To tylko tak na marginesie.

#6 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-26, godz. 15:19

Zauważ że Ew. Jana nie zawiera opisu Ostatniej Wieczerzy. Więc Jan - już z perspektywy czasu - umieścił najpewniej te słowa Jezusa zamiast sprawozdania z Ostatniej Wieczerzy by pokazać iż całe nauczanie Jezusa jest pod tym względem jednoznaczne.

Sprawozdanie z Ostatniej Wieczerzy mieści się w rozdziałach od 13 do 17-go ew. Jana.

--
Wyodrębniono nowy wątek: "Liczba spożywających emblematy", link | moderator


#7 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-02, godz. 11:51

ciekawsze jest to ze schodza sie aby tylko popatrzec jak jeden drugiemu podaje talerzyk z buleczka. mam tez pytanie czy buleczka musi byc przasna, taka jaka spozywali Jezus i uczniowie i tak jak na wzor pascy nie moze zostac nic do dnia nastepnego?

Długo dręczyły mnie Twoje słowa, pójdę dzisiaj na Pamiątkę ale tylko dlatego, że poruszą tam tematy:
- Kim był Jezus;
- Jego śmierć a nasza przyszłość;
- czym jest okup?

Dziś rano wpadła mi myśl do głowy: czy poszłabym na urodziny do cioci skoro ich sama nie obchodzę?
Mam tylko "patrzeć jak jeden drugiemu podaje talerzyk z bułeczką" i skojarzył mi się werset:

Lk 12:45 Bw „Jeśliby zaś ów sługa rzekł w sercu swoim: Pan mój zwleka z przyjściem, i zacząłby bić sługi i służebnice, jeść, pić i upijać się,”

Co znaczy dla mnie "bić"? Zmuszać do czegoś wbrew mojej woli. Bo ja wiem, że to:
- ani czas nowiu;
- ani dzień "7";

A tak w ogóle to dzisiaj po zachodzie słońca wg kalendarza, którym się posługują rozpocznie się szabat 15 Nisan.

http://www.fourmilab...p;img=Moon.evif

w tej chwili jest 13: 43 czyli Księżyc ma 14 dni 13 godzin i 36 minut

Aha, wysłucham wykładu i wyjdę nie patrząc jak jedzą i piją.

Użytkownik Anowi edytował ten post 2007-04-02, godz. 13:39


#8 Nilrem0

Nilrem0

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 454 Postów
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 2007-04-02, godz. 14:30

A ja się tak zastanawiam. A propo tego że Pamiątka jest jedynym świętem ŚJ'y. Przecież w 10 przykazaniach jest : Pamiętaj aby dzień święty święcić. No a przykazania ludzie dostali przed przyjściem Jezusa, więc niby czego to się miało odnosić ?? Dlatego takie pytanko - czy ŚJ'y obchodzą jeszcze jakieś święta, jak tak to jakie ??
To w co wierzysz nie jest prawdą, jest tylko tym w co wierzysz a umysł pozwoli Ci tego doświadczyć. Zrobi wszystko aby to na czym się koncentrujesz, o czym ciągle myślisz stało się możliwe do doświadczenia.

#9 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-04-02, godz. 15:30

A ja się tak zastanawiam. A propo tego że Pamiątka jest jedynym świętem ŚJ'y. Przecież w 10 przykazaniach jest : Pamiętaj aby dzień święty święcić.


ŚJ uważają, że 10 przykazań ich nie obowiązuje.

No a przykazania ludzie dostali przed przyjściem Jezusa, więc niby czego to się miało odnosić ??


Do świąt, które wówczas obchodzili? (święto namiotów, święto zbiorów, szabasy etc. etc.)
[db]

#10 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-02, godz. 20:34

- Kim był Jezus;
- Jego śmierć a nasza przyszłość;


- Jezus był Michałem Archaniołem
- umarł, Jego ciało usunął Jehowa, więc nie było zmartwychwstania. A jak nie było zmartwychwstania, to daremna jest nasza wiara...
O tym będzie? Zgadłem? :lol:

#11 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-02, godz. 20:42

Wysłucham wykładu i wyjdę nie patrząc jak jedzą i piją.

- Pani Zosiu, powinnam spróbować tego chleba - stwierdziłam.
- Nie powinna pani - odradzała mi.
Nie wyszłam, aby nie robić przedstawienia, ale też nie dotknęłam mówiąc, że nie jestem tego godna.
Skupiłam się tylko na wykładzie.
Wino powinno być wylane na ziemię tak jak krew Chrystusa.
2Sm 23:16 BT „Przedarli się wtedy ci trzej bohaterowie przez obóz filistyński i zaczerpnęli wody ze studni betlejemskiej, która jest przy bramie. Zabrali ją z sobą i przynieśli Dawidowi. On jednak pić jej nie chciał, lecz wylał ją w ofierze dla Pana.”

#12 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-02, godz. 21:07

Tak się zastanawiam jaka w tym roku była frekwencja ludzi na Pamiątce... To już druga data w ciągu pół roku która powiela się Świadkom Jehowy z JPII...

A zdradze Wam ciekawą rzecz. Chodze sobie i szukam dziś klientów dla firmy jako przedstawiciel handlowy a tu patrzę... czarne klimatyczne BMW :D a za szybami co? tak jak czasem są przyklejone ogłoszenia o ofercie sprzedazy wozu to tak samo wisiały na szybach z obu stron ogłoszenia o Pamiątce :) Zrobiłem zdjęcia telefonem ale mam problemy z IRDĄ. Jak i się to uda pokonac to tu to zamieszczę.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#13 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-03, godz. 10:08

Tak się zastanawiam jaka w tym roku była frekwencja ludzi na Pamiątce... To już druga data w ciągu pół roku która powiela się Świadkom Jehowy z JPII...

A zdradze Wam ciekawą rzecz. Chodze sobie i szukam dziś klientów dla firmy jako przedstawiciel handlowy a tu patrzę... czarne klimatyczne BMW :D a za szybami co? tak jak czasem są przyklejone ogłoszenia o ofercie sprzedazy wozu to tak samo wisiały na szybach z obu stron ogłoszenia o Pamiątce :) Zrobiłem zdjęcia telefonem ale mam problemy z IRDĄ. Jak i się to uda pokonac to tu to zamieszczę.


Ogłoszenia o Pamiątce? A czego miała dotyczyć ta Pamiątka?

#14 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-04-03, godz. 10:48

Ogłoszenia o Pamiątce? A czego miała dotyczyć ta Pamiątka?

Nie rob z siebie nawiedzenca i postaraj sie pomyslec zanim zadasz glupie pytanie. Spojrz u gory na jakim forum jestes a dostaniesz odpowiedz.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#15 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2007-04-03, godz. 10:56

Ogłoszenia o Pamiątce? A czego miała dotyczyć ta Pamiątka?

Tegoroczna tematyka pamiątki świadków Jehowy była prawdopodobnie bardzo podobna do tej w ubiegłym roku.
Ale oczywiście cenimy sobie wszystkie rzeczowe, dodatkowe propozycje i spostrzeżenia!
Pozdrawiamy

Użytkownik Oko-Rentgen edytował ten post 2007-04-03, godz. 10:58


#16 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-03, godz. 11:06

Nie wiem czy moderator nie zrobi z tego nowego wątku ale zauważyłam Go na Pamiątce:
Przede mną siedział młody chłopak z lokami do ramion.
- Przyszły nazirejczyk - zwróciłam uwagę pani Zosi na niego
- Jak zostanie świadkiem to zetnie włosy, założy garnitur i krawat -mówiła to z dumą w głosie.
To tylko zakonnicy mają modę zbliżoną do mody z czasów Jezusa.
Przybyłych na Pamiątkę przyrównano w wykładzie do zaproszonych na wesele. Podoba mi się. A Wam?

#17 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-03, godz. 15:27

Nie rob z siebie nawiedzenca i postaraj sie pomyslec zanim zadasz glupie pytanie. Spojrz u gory na jakim forum jestes a dostaniesz odpowiedz.

Chłopaki nie kłućcie się ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#18 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-04-03, godz. 17:05

Chciałem iść na pamiątkę do ŚJ, ale coż mnie choróbsko dopadło. :( :unsure:

Czy coś straciłem?.

#19 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-03, godz. 19:42

Nie rob z siebie nawiedzenca i postaraj sie pomyslec zanim zadasz glupie pytanie. Spojrz u gory na jakim forum jestes a dostaniesz odpowiedz.


Nie rozumiem. Tak trudno o wyjaśnienie?

Chłopaki nie kłućcie się ;)


chyba nie kłóćcie się :lol:

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-04-03, godz. 20:10


#20 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-03, godz. 20:06

Chciałem iść na pamiątkę do ŚJ, ale coż mnie choróbsko dopadło. :( :unsure:

Czy coś straciłem?.


Nic! Szkoda czasu.
Dostałem zaproszenie od ŚJ (było w skrzynce na listy).
Na tym zaproszeniu czytam (s.2):

"Jezus Chrystus jest powszechnie uznawany za największego człowieka, jaki kiedykolwiek żył na ziemi"

Jezus Chrystus to Bóg-człowiek, za takiego uważa go cały świat chrześcijański.

Dalej czytam:

"Minęły 1974 lata od czasu, gdy w wielkich cierpieniach oddał za nas życie"

Na jakiej podstawie jest to obliczenie?

Dalej:

"Kilkanaście godzin wcześniej polecił swym uczniom, by upamiętniali jego śmierć. Powiedział: "Czyńcie to na moją pamiątkę" (Łukasza 22:19)"

Zaglądałem do Ewangelii wg św. Łukasza i nie znalazłem tam ani słowa by upamiętniać jego śmierć.
Kiedy natomiast zestawimy wszystkie wypowiedzi Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy oraz jeszcze uwzględnimy słowa św. Pawła otrzymamy taki oto obraz:

"Bierzcie i jedzcie (Ew. Łukasza - połamał), to jest Ciało moje - TO CZYŃCIE na moją pamiątkę"

TO CZYŃCIE - czyli brać, łamać i jeść i pić!

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-04-03, godz. 20:20





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych