Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sens edukowania Polaków w kwestii nauczania i zwyczajów ŚJ


  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-06-23, godz. 12:46

>>

tylko akurat większość Polaków ma w nosie SJ i ich nauki ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#2 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2007-06-23, godz. 12:50

I z tej większości mających w nosie nauki ŚJ Polaków mamy ponad 120 000 głosicieli w Polsce.
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#3 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-06-23, godz. 12:51

Sebol, natychmiast skończ z tymi głupkowatymi komentarzami. Jak dotąd jesteś w czołówce osób piszacych o Świadkach Jehowy, więc widac ,że Ciebie akurat ten temat interesuje. Więc może mógłbys się swoimi wnioskami podzielić z ludnością cywilną (nawet z tym ułamkiem procenta co chce słuchać - a cos duży ten "ułamek" patrząc po liczbie odwiedzin na forum czy osób przychodzących na skypecasta), miast rzucac defetystyczne twierdzenia.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#4 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-06-23, godz. 12:53

I z tej większości mających w nosie nauki ŚJ Polaków mamy ponad 120 000 głosicieli w Polsce.

no i co z tego? każdy ma swój rozum ;-) trzeba będzie się martwić w momencie, kiedy ich liczba przekroczy liczbę katolików w Polsce;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-06-23, godz. 13:26

Ludzie spokojnie. Można przeciez publicznie mówić o ŚJ i nie tylko, a kto będzie chciał to posłucha. Na tyle na ile obserwuję ludzi to jednak spora część by chciała sobie przynajmniej posłuchać o co w tym czy innym temacie chodzi. :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-06-23, godz. 13:51

I w tym wg. mnie tkwi sedno sprawy. Sam jestem tego przykładem. Osobiście nie wyobrażałem sobie dziwnych historyjek na ich temat, ale też nie miałem pojęcia o zakazie transfuzji (nie wiedziałem że to dotyczy ŚJ), końcach świata [jak to fajnie brzmi :D ], Michało-Jezusie . Od jakiegoś czasu jednak po rozpoznaniu się w moim otoczeniu z tym tematem, stwierdziłem że ogulna wiedza na ten temat ludzi jest praktycznie żadna. Dosłownie ogranicza się to tylko do "Kociej wiary", przy czym ludzie mówią to sami nie wiedząc czemu <_<

Co do pytań wykładu to myślę że ciekawe mogą być tematy np.:

1. Michał - Jezus.
Czemu ŚJ uważają Michała i Jezusa za tą samą osobę pomimo tego, że Biblia wyraźnie temu zaprzecza (Judy 1:9 ; Daniela 10:13 ; List do Hebrajczyków 1:5-8 itp...)

2. Rok 607.
Na jakiej podstawie ŚJ uważają tą datę za datę zburzenia Jerozolimy ?

3. Transfuzja krwi.
Na jakiej podstawie ŚJ uważają że Transfuzja jest tym samym co spożywanie Krwi I czemu uważają że krew nie jest organem, który można przeszczepić jak inne organy ?


To nie o ŚJ powinni słuchac tylko o Bogu i jego zamiarach.

Odnośnie tych 3 punktów :) Chcesz wiedzieć, to się zapytaj ŚJ. Oni Ci z pewnością wyjaśnią dlaczego. Jeśli dalej nie będziesz miał takiego samego zdania jak ŚJ, to ok... ale zrozumiesz DLACZEGO lol

Wnikliwość- ok, dociekanie- nie dziękuję.
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#7 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-06-23, godz. 13:56

To nie o ŚJ powinni słuchac tylko o Bogu i jego zamiarach.

Odnośnie tych 3 punktów :) Chcesz wiedzieć, to się zapytaj ŚJ. Oni Ci z pewnością wyjaśnią dlaczego. Jeśli dalej nie będziesz miał takiego samego zdania jak ŚJ, to ok... ale zrozumiesz DLACZEGO lol

Wnikliwość- ok, dociekanie- nie dziękuję.

wiesz punkt widzenia zelezy od punktu siedzenia ;-) więc gdzie jest prawda ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#8 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-06-23, godz. 14:04

Ten rolnik, który siedzi a nie idzie na pole- traci wszystko.

Jak wstaniesz więcej zobaczysz Pawle. Powiększy Ci się horyzont, zrozumiesz wiele rzeczy :)

Prawda pochodzi od Boga, a nie od ŚJ. ŚJ starają się tylko ją przekazać (bardziej, czy mniej skutecznie, moze czasem nieudolnie).

ŚJ starają się żyć w prawdzie, to nie znaczy, że nie kłamią. lol
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#9 Nilrem0

Nilrem0

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 454 Postów
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 2007-06-23, godz. 14:21

To nie o ŚJ powinni słuchac tylko o Bogu i jego zamiarach.


No popatrz a ja myślałem że to ma być wykład O ŚJ :huh:

Odnośnie tych 3 punktów :) Chcesz wiedzieć, to się zapytaj ŚJ. Oni Ci z pewnością wyjaśnią dlaczego. Jeśli dalej nie będziesz miał takiego samego zdania jak ŚJ, to ok... ale zrozumiesz DLACZEGO lol


No jasne. Z tym że wiesz nie każdemu wystarcza tłumaczenie w stylu : BO TAK.
A na pytania o tematy jw. słyszałem najczęściej odpowiedzi w tym stylu, a konkretnie to tak ładnie brzmiące : "Bo ludzie wolą słuchać ludzkich nauk niż Boga" Z tym że co jest tu ludzką nauką ???

Pewnie że każdy może wierzyć w co zechce ale niech nie twierdzi że coś tak stwierdza, skoro to stwierdza coś zupełnie przeciwnego. ---> LINK
To w co wierzysz nie jest prawdą, jest tylko tym w co wierzysz a umysł pozwoli Ci tego doświadczyć. Zrobi wszystko aby to na czym się koncentrujesz, o czym ciągle myślisz stało się możliwe do doświadczenia.

#10 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-06-23, godz. 15:03

tak cel został określony ;-) teraz pytanie w jaki sposób będzie to zoorganizowane ?;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#11 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-06-23, godz. 20:08

To nie o ŚJ powinni słuchac tylko o Bogu i jego zamiarach.

Kolego za przeproszeniem nikt nic nie ma do tego by nie mówić o Bogu. Ale jak zajmuję się wiązaniem butów i chcę tego nauczyć mojego syna to nie będę mówił mu o Abrahamie Izaaku i Jakubie i ich oddaniu Bogu tylko jak ma przeciągnąć jedną część sznurowadła i zawiązać z drugą. ;)

Mowa jest o ŚJ tak samo jak mowa może być o pogodzie, braciach Kaczyńskich, fizyce kwantowej czy problemach z uzdatnianiem wody. Tak trudno to zrozumieć?

Odnośnie tych 3 punktów :) Chcesz wiedzieć, to się zapytaj ŚJ. Oni Ci z pewnością wyjaśnią dlaczego. Jeśli dalej nie będziesz miał takiego samego zdania jak ŚJ, to ok... ale zrozumiesz DLACZEGO lol

A dlaczego pytać tylko ŚJ? Przecież poznając jakąś kwestię poznaję i zdanie zwolenników i przeciwników i krytyków a dopiero wtedy mogę wyrobić swoje zdanie. Szkoda że ŚJ unikają tak jak apostołowie wchodzenia do synagog, spotykania się publicznie z krytykami itp Ja poznaję różne poglądy, staram się z każdej strony i wtedy mogę wyrazić swój obiektywny pogląd na podstawie tego co się dowiedziałem.

Prawda pochodzi od Boga, a nie od ŚJ. ŚJ starają się tylko ją przekazać (bardziej, czy mniej skutecznie, moze czasem nieudolnie).

A chrześcijanie co robią? Starają się przekazać Słowo Boga. Natomiast krytyka tego co przekazuje Towarzystwo Strażnica nie dotyczy prawdy którą przekazuje tylko fałszu, jak np fałszywych proroctw...

ŚJ starają się żyć w prawdzie, to nie znaczy, że nie kłamią. lol

Krytycy WTS również uważają iż wielu ŚJ stara sie żyć w prawdzie B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#12 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2007-06-23, godz. 21:38

Wydaje mi się, że potrzeba jest dość spora. Kwestia religii jako takiej jest już poddana sporej dyskusji (RM, Rydzyk) i wielu ludzi zaczyna się interesować na nowo sferą, do której zdałoby się - już przyrośli. Ostatnio w grupie studentów z mojego roku ktoś nawiązał do tematu, ja odpowiedziałam i za chwilę całe grono słuchało 'historii i doktryn śJ w pigułce'. Dodam, że zdałam po prostu relację - z walki Jezusa z Szatanem w 1914 r., z pomazańców, z 1975 r., z transfuzji i obecnej nauki. Rok 607 p.n.e. nikogo, kto w tej tematyce "nie siedzi", nie obchodzi. Jeśli dać ludziom możliwość - przyjdą posłuchać. Byleby nie uczynić tym świadkom przysługi - źle przedstawiony temat, zbyt demonizujący, może zadziałać w przeciwną stronę...
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#13 Nikita25

Nikita25

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 722 Postów

Napisano 2007-06-23, godz. 22:55

Sebolu zamieściłeś bardzo interesujący wątek. Moim zdaniem sens edukowania Polaków o Świadkach Jehowy jest ogromny jednak jest to raczej żmudna praca.
Po pierwsze; jeśli chcemy "nauczać" sami bądźmy wykształceni, niech wykład bądź prezentacja będą przygotowane profesjonalnie i obiektywnie.

Zgadzam się z faktem, iż społeczeństwo polskie nie posiada wygórowanej wiedzy o ŚJ a szczerze mówiąc jest to bardzo marna wiedza. Jednak stan niewiedzy nie jest usprawiedliwieniem w żadnych przypadkach zupełnie jak nieznajomość prawa. Ludzie powinni wiedzieć sami dla siebie kim są ŚJ i jak wygląda ich organizacja. Nigdzy bowiem nie wiadomo jakie informacje przydają nam się w życiu i do czego.

W pełni popieram stworzenie konspektu jak i całego projektu. Jeśli Wasze zaangażowanie okaże się efektywne proponuję wysłać materiały do WODN i poprawić tym samym wartość merytoryczną wykładów z wątku jb.

Pozdrawiam serdecznie.

Użytkownik Nikita25 edytował ten post 2007-06-23, godz. 22:56


#14 v

v

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 153 Postów

Napisano 2007-06-24, godz. 08:36

Sebolu zamieściłeś bardzo interesujący wątek. Moim zdaniem sens edukowania Polaków o Świadkach Jehowy jest ogromny jednak jest to raczej żmudna praca.
Po pierwsze; jeśli chcemy "nauczać" sami bądźmy wykształceni, niech wykład bądź prezentacja będą przygotowane profesjonalnie i obiektywnie.

Zgadzam się z faktem, iż społeczeństwo polskie nie posiada wygórowanej wiedzy o ŚJ a szczerze mówiąc jest to bardzo marna wiedza. Jednak stan niewiedzy nie jest usprawiedliwieniem w żadnych przypadkach zupełnie jak nieznajomość prawa. Ludzie powinni wiedzieć sami dla siebie kim są ŚJ i jak wygląda ich organizacja. Nigdzy bowiem nie wiadomo jakie informacje przydają nam się w życiu i do czego.

W pełni popieram stworzenie konspektu jak i całego projektu. Jeśli Wasze zaangażowanie okaże się efektywne proponuję wysłać materiały do WODN i poprawić tym samym wartość merytoryczną wykładów z wątku jb.

Pozdrawiam serdecznie.

Czy sens edukowania Polaków o śJ jest rzeczywiście ogromny? Jak na razie podatnych na nauki śJ Polaków jest 1/300. To chyba niewielu a i tendencji wzrostowej raczej nie widać. Czy wygórowana wiedza o śJ jest potrzebna? Zapewniam z własnego doswiadczenia, że najmniej skore do rozmowy ze śJ są osoby z mizerną wiedzą na ich temat. A wysyłanie materiałów do WODN (nie wiem dlaczego od razu nie do CODN) to już raczej przecenianie roli jaką odgrywają w życiu społecznym Polaków śJ.

#15 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-06-24, godz. 09:04

>>

tylko akurat większość Polaków ma w nosie SJ i ich nauki ;-)


nie zgadzam się z tobą, zobacz jak odwiedzane jest to forum, kilku (nastu) użytkowników a gości zdarza się dziesiątki i setki.
pozdrawiam Andrzej

#16 Nikita25

Nikita25

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 722 Postów

Napisano 2007-06-24, godz. 09:25

Czy sens edukowania Polaków o śJ jest rzeczywiście ogromny? Jak na razie podatnych na nauki śJ Polaków jest 1/300. To chyba niewielu a i tendencji wzrostowej raczej nie widać. Czy wygórowana wiedza o śJ jest potrzebna? Zapewniam z własnego doswiadczenia, że najmniej skore do rozmowy ze śJ są osoby z mizerną wiedzą na ich temat. A wysyłanie materiałów do WODN (nie wiem dlaczego od razu nie do CODN) to już raczej przecenianie roli jaką odgrywają w życiu społecznym Polaków śJ.


Najwyraźniej nie zrozumieliśmy się. Edukacja Polaków o ŚJ jest bardzo potrzebna. Poziom wiedzy jest niski a jeśli niektórzy traktują ŚJ jako sektę to warto poczytać o metodach werbunku, ich życiu organizacyjnym bo to są ciekawe informacje. Czytając profesjonalnie przygotowane materiały o ŚJ człowiek obala mity m.in. o mieszaniu krwi przez ŚJ czy też podobne bzdury.
Ważne jest by wiedzieć jakie mamy społeczeństwo by potrafić współgrać, funkcjonować w nim, w zgodzie z szacunkiem i tolerancją.

#17 Nilrem0

Nilrem0

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 454 Postów
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 2007-06-24, godz. 09:34

Rok 607 p.n.e. nikogo, kto w tej tematyce "nie siedzi", nie obchodzi.


Może nie sam rok 607. Jednak wg. mnie jest to bardzo ciekawy element religii ŚJ , a mianowicie - wyliczenie od roku 607 - 2520 lat NA PodstawiE Biblii przyjścia Jezusa w 1914 r i wybrania sobie grupki ludzi jako niewolnika (nie)wiernego i (nie)rozumnego :P skąd z koleji bierze się ślepe posłuszeństwo ŚJ w to co "objawia" strażnica.

Ogólnie uważam że bardzo ciekawa jest historia wyznaczania dat końca świata już od pierwszych wieków n.e, kontynuowana przez różnych ludzi z ciągłymi niepowodzeniami i która dotarła aż do Russela dzięki czemu roziwnęła się (bez?)pośrdenio religia ŚJ. Wydaje mi się że istotne i bardzo ciekawe jest to skąd się wogule wyłoniła ta religia.
To w co wierzysz nie jest prawdą, jest tylko tym w co wierzysz a umysł pozwoli Ci tego doświadczyć. Zrobi wszystko aby to na czym się koncentrujesz, o czym ciągle myślisz stało się możliwe do doświadczenia.

#18 yogiii

yogiii

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 536 Postów
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano 2007-06-24, godz. 09:41

>> Edukacja Polaków o ŚJ jest bardzo potrzebna. Poziom wiedzy jest niski a jeśli niektórzy traktują ŚJ jako sektę to warto poczytać o metodach werbunku, ich życiu organizacyjnym bo to są ciekawe informacje.

Jaką edukację masz na myśli?

>> Czy wygórowana wiedza o śJ jest potrzebna?

Jest tak samo potrzebna jak komuś kto chce pokochac kwiatki ale wpierw musi przeanalizowac wszystkie prace naukowe w tej tematyce.

#19 Nilrem0

Nilrem0

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 454 Postów
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 2007-06-24, godz. 09:41

Jeszcze raz co do sensu edukowania Polaków w kwestii religii ŚJ...

Uważam że jest potrzeba i takowa edukacja mogłaby mieć bardzo korzystne działanie dla samych ŚJ.
Wydaje mi się że ciekawy efekt byłby gdyby ŚJ którzy pukają do drzwi zamiast - pocałować klamkę wysłuchać kilku obelg, niestworzonych historii, mitów itp... usłyszeliby coś o swojej religii czego nigdy nie usłyszą w zborze. Jeden , drugi , trzeci taki przypadek i jest szansa że taki ŚJ zacznie się nad daną kwestią zastanawiać i poczyta coś poza strażnicą.
To w co wierzysz nie jest prawdą, jest tylko tym w co wierzysz a umysł pozwoli Ci tego doświadczyć. Zrobi wszystko aby to na czym się koncentrujesz, o czym ciągle myślisz stało się możliwe do doświadczenia.

#20 yogiii

yogiii

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 536 Postów
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano 2007-06-24, godz. 10:35

>> Uważam że jest potrzeba i takowa edukacja mogłaby mieć bardzo korzystne działanie dla samych ŚJ.

Mhm, ciekawe. Rozumiem że mają wysłuchac Twojej interpretacji... tzn. 'faktów' na temat WTS i roku 607? Co osiągniemy takim działaniem?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych