Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to jest "Bozia".


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-12-24, godz. 18:06

Co to jest "Bozia", o której uczy się małe dzieci.

Kiedyś widziałem, jak matka pokazywała dzieciątku ręką w stronę ściany i mówiła: "patrz..... Bozia"

Co wiecie na ten temat. Bo nie wiem czy termin jest rozumiany jednoznacznie przez wszystkich.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-12-24, godz. 18:07

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#2 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-12-24, godz. 18:35

Wiesz,co Olo? jest wigilia a ty wyskaujesz z czymś takim? Mam wrażenie,że to prowokacja aby coś nam "katolom"udowodnić....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#3 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-12-24, godz. 20:50

Ale tu jest wielu którzy nie obchodzą wigilii. Świat nie kończy się na katolicyźmie. :)
A niby co w tej Bozi jest takiego prowokacyjnego? Masz jakieś kompleksy na puncie Bozi. Wstydzisz się tematu.

Poza tym temat nie zniknie jutro, czy dziś. Możesz się wypowiedzieć za tydzień. :)

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-12-24, godz. 20:52

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#4 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2007-12-24, godz. 20:50

Tak sobie myślę, że nie wiem, kim jest Bozia. To takie synkretyczne "coś", wyrażające moc Boga i łagodność Maryi. To chyba najbliżej mojego dziecięcego wyobrażenia ;)
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#5 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-12-24, godz. 20:56

Czyli to nie osoba?
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#6 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-12-24, godz. 21:39

Czyli to nie osoba?

Masz na myśli tę "osobę" na obrazku?
Już od dzieciństwa mają wpajane coś przeciwnego niż:
Wj 20:4 Bg "Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są na niebie wzgórę, i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią." Zastanawia mnie, dlaczego ta "bozia" jest zawsze albo martwa, albo jeszcze niemowlęciem?

#7 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2007-12-24, godz. 21:45

Nie wiem, czy osoba, dziś mnie to nie zajmuje.
Pamiętam tylko: "pomódl się do Bozi", czyli w zasadzie do Boga. Pamiętam też, że u babci modliliśmy się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Ale chyba nie do niej, bo w domu klękałam sobie przy oknie i patrzyłam w niebo, tak łatwiej było się skupić. Ano, od małego miałam taką świadomość, że "bóg jest wszędzie" i nie ma znaczenia, czy mam 'święty' obrazek, czy nie.
I chyba jeszcze "Bozia" przy żłóbku, przy szopce. Jak inaczej powiedzieć dziecku, że ten dzidziuś jest Bogiem?
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#8 Voldemort

Voldemort

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 544 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-25, godz. 11:21

Bozia - to symbol dzialaczek feministycznych ktore za wszelka cena chca udowodnic ze bog to kobita :) Mnie tez kazali modlic sie do Bozi ...zwlascza babcia i mamusia :)
Tatus jako przeciwnik "armii zbawienia" mowil zebym sobie glowy nie zawracal :)

#9 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-12-25, godz. 12:43

Bozia-Jehowa..jakby nie patrzył płeć żeńska.
(Na głupie pytanie głupia odpowiedz.)
Olo, przykro mi to mówić, ale to pytanie jest beznadziejne, i to bez względu na to, czy zadane w święta, czy po świętach...jakieś takie, ( mogę się mylić) w moim rozumieniu całkiem Ciebie niegodne.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#10 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-12-25, godz. 13:28

Bozia-Jehowa..jakby nie patrzył płeć żeńska.
(Na głupie pytanie głupia odpowiedz.)
Olo, przykro mi to mówić, ale to pytanie jest beznadziejne, i to bez względu na to, czy zadane w święta, czy po świętach...jakieś takie, ( mogę się mylić) w moim rozumieniu całkiem Ciebie niegodne.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Dosia
Może warto uświadomić Olo kogo katolicy nazywają Bozią i dlaczego do niej się modlą. I może niewarto zastanawiać się nad tym czy to godne czy niegodne Ola pytanie.
Czesiek

#11 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-25, godz. 14:09

moze jestem jedyny lub w mniejszosci ale ja nie znalazlem w pytaniu Ola ( czy raczej Olego) niczegoniegodziwego, nic sarkastycznego i inne takie....
moze pytanie jest proste, nawet dziecinne. Ale na pewno nie obrazliwe.
Czy ktos czje sie obrazony pytaniek kim jest bozia???? ja nie a tez pamietam bozie bo katolikiem bylem w tych latach kiedy mamusie i babcie o bozi ucza.

zamiast wiec odsadzac Olo ( mianownik) od czci i wiary (w bozie) podyskutujmy, powspominajmy, wszak to boze narodzenie
[font=Tahoma]

#12 Voldemort

Voldemort

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 544 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-25, godz. 16:20

oj hubercik .... nieladnie ... glupio pytasz ... przeciez lepiej cieplutko pozdrowic i powiedziec ze tamat jest niegodny ...
a ze niegodny to tylko bylekto moze sie w temacie wypowiadac ...
bo dla ludzi z wyzszych sfer nie warto ....
dobre psychologiczne wyjscie z tematu na ktory nie ma odpowiedzi :)

#13 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-12-25, godz. 17:11

Dosia
Może warto uświadomić Olo kogo katolicy nazywają Bozią i dlaczego do niej się modlą. I może niewarto zastanawiać się nad tym czy to godne czy niegodne Ola pytanie.

Czesiu, nie podejrzewam, żeby Olo był tak ułomny, żeby nie wiedzieć, Kogo katolicy, rozmawiając ze swoimi dziecmi, nazywają Bozią. Równie dobrze Olo może rozpocząc nowy wątek z zapytaniem, co mają na myśli matki, mówiąc do dziecka "rączka", "nóżka", "oczko". Jesteśmy narodem, w języku którego używa się wielu zdrobnień, szczególnie gdy zwracamy się do dzieci. Tym zdrobnieniom nie oparł się również Bóg, o czym Olo dobrze wie. Dlatego podtrzymuję, że zadając to pytanie mocno zaniżył swój poziom.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#14 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2007-12-25, godz. 17:54

Czesiu, nie podejrzewam, żeby Olo był tak ułomny, żeby nie wiedzieć, Kogo katolicy, rozmawiając ze swoimi dziecmi, nazywają Bozią. Równie dobrze Olo może rozpocząc nowy wątek z zapytaniem, co mają na myśli matki, mówiąc do dziecka "rączka", "nóżka", "oczko". Jesteśmy narodem, w języku którego używa się wielu zdrobnień, szczególnie gdy zwracamy się do dzieci. Tym zdrobnieniom nie oparł się również Bóg, o czym Olo dobrze wie. Dlatego podtrzymuję, że zadając to pytanie mocno zaniżył swój poziom.

A to ciekawe będzie dla Ciebie to co teraz napiszę. Otóz na innym forum byli katolicy dają różne odpowiedzi na to pytanie. Ja sam katolikiem nigdy nie byłem i obstawiałbym, że Bozia to zdrobnienie od Boga. Ale jak się okazało dla samych zainteresowanych oznaczało to co innego. Więc... pudło droga Dosiu!

#15 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2007-12-25, godz. 17:57

Sprowadzanie tematu do poziomu bruku ma miejsce takze w przypadkach zadawania madrych pytan:
Cytat(Epoka @ 2007-10-22 17:51)
Czy "Cienie" to podrecznik o inicjacji?
Cytat(Henryk)
Czyżbyś chciała wreszcie TO przeżyć?
Niestety - nie ze mną. Jestem zbyt stary .

Mniej lub bardziej wyszukane nagonki na autorow pytan widac sa powszechne.

#16 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-12-25, godz. 20:36

A to ciekawe będzie dla Ciebie to co teraz napiszę. Otóz na innym forum byli katolicy dają różne odpowiedzi na to pytanie. Ja sam katolikiem nigdy nie byłem i obstawiałbym, że Bozia to zdrobnienie od Boga. Ale jak się okazało dla samych zainteresowanych oznaczało to co innego. Więc... pudło droga Dosiu!

Drogi Fly, to może Ty, posiłkując się odpowiedziami z tego "innego forum" objaśnisz Olowi co to jest "Bozia". Chłopak poszerzy swoja wiedzę na temat innych wyznań, zaspokoi ciekawość i na pewno będzie Ci wdzięczny.
A co do "pudła", nie upieram się, mogą być jacyś "katolicy", na jakimś forum, którzy myślą, że "Bozia" to coś innego niż zdrobnienie od Bóg :).

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#17 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-12-25, godz. 21:21

to może jeszcze takie pytanie: kto to jest Jezusek, też to słyszałem jak jedna mama odpowiedziała dziecku.
pozdrawiam Andrzej

#18 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2007-12-25, godz. 21:32

"Cos dobrego" u SJ w mojej opini , to wlasnie to, ze "ucza dzieci od mlodosci" nie ignoruja dzieci, nie zbywaja banalnymi odpowiedziami.

Użytkownik Epoka edytował ten post 2007-12-25, godz. 21:56


#19 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-12-25, godz. 22:20

czy termin jest rozumiany jednoznacznie przez wszystkich.

Nie. Na pewno trzeba uwzględniać kontekst wypowiedzi. Odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz także w słowniku:

bozia
1. Bozia pot. zob. Bóg w zn. 1.
2. pot. «medalik, krzyżyk, obrazek z wizerunkiem Chrystusa, Matki Boskiej lub świętego»
--
źródło


.jb

#20 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-25, godz. 22:26

Pytanie jest jak najbardziej sensowne, choć wygląda na to, że niektórych mocno ono obruszyło. Otóż w większości (chyba?) rejonów Polski 'Bozią' nazywa się Boga.
Niekiedy jednak 'Bozia' to określenie Matki Boskiej (wpiszcie "Bozia" na Google i sprawdzcie pierwsze wyniki - kogo autorzy tych stron rozumieją pod pojęciem 'Bozia'?).

Jeszcze w innych wypadkach 'Bozią' nazywa się święty obrazek/figurkę przedstawiającą Jezusa/Matkę Boską bądź nawet świętych. Słownik Języka Polskiego podaje jako jedno ze znaczeń tego zwrotu: potocznie medalik, krzyżyk, obrazek z wizerunkiem Chrystusa, Matki Boskiej lub świętego. (http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2445815)
Nie jest to więc chyba jednoznaczne określenie? Dlaczego więc nie wolno o to spytać? Co w takim pytaniu jest takiego obraźliwego? Olo wyraźnie na początku zaznaczył, że nie wie czy termin jest rozumiany jednoznacznie przez wszystkich.

Nie rozumiem więc tych wszystkich agresywnych czy sarkastycznych wypowiedzi w kierunku Ola.

Wiesz,co Olo? jest wigilia a ty wyskaujesz z czymś takim? Mam wrażenie,że to prowokacja aby coś nam "katolom"udowodnić....

nie podejrzewam, żeby Olo był tak ułomny, żeby nie wiedzieć

pytanie jest beznadziejne

to może jeszcze takie pytanie: kto to jest Jezusek






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych