Skocz do zawartości


Zdjęcie

greckie słowo XYLON


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-10-09, godz. 08:02

Świadkowie Jehowy twierdzą, iż Jezus umarł na palu. W tym celu autorzy Przekładu Nowego Świata tłumaczą grecki wyraz STAUROS jako "pal męki" a grecki wyraz XYLON - jako "pal". Na jakiej podstawie tak czynią, skoro XYLON nie znaczy "pal" tylko "drzewo w sensie materału"? Spójrzmy na kilka przykładów biblijnych (Dz 5:30; 10:39; 13:29; Gal 3:13; 1 P 2:24):

Dz 5:30 BT „Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, zawiesiwszy na drzewie.”

Dz 5:30 Bw „Bóg ojców naszych wzbudził Jezusa, którego wy zgładziliście, zawiesiwszy na drzewie,”


Dz 5:30 NS „Bóg naszych praojców wskrzesił Jezusa, którego wyście zabili, zawieszając na palu.”

Dz 5:30 WH „ο θεος των πατερων ημων ηγειρεν ιησουν ον υμεις διεχειρισασθε κρεμασαντες επι ξυλου


1P 2:24 BT „On sam, w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości - Krwią Jego zostaliście uzdrowieni.”

1P 2:24 Bw „On grzechy nasze sam na ciele swoim poniósł na drzewo, abyśmy, obumarłszy grzechom, dla sprawiedliwości żyli; jego sińce uleczyły was.”


1P 2:24 NS „On sam we własnym ciele zaniósł nasze grzechy na pal, abyśmy skończywszy z grzechami, żyli dla prawości. I "jego pręgami zostaliście uzdrowieni".”

1P 2:24 WH „ος τας αμαρτιας ημων αυτος ανηνεγκεν εν τω σωματι αυτου επι το ξυλον ινα ταις αμαρτιαις απογενομενοι τη δικαιοσυνη ζησωμεν ου τω μωλωπι ιαθητε”

Jednak autorzy Przekładu Nowego Świata są bardzo niekonsekwentni a zarazem potwierdzają, iż greckie słowo XYLON oznacza "drzewo", ponieważ tak oddają to słowo w poniższych wersetach:

Lk 23:31 NS „Bo jeśli tak czynią, gdy drzewo jest wilgotne, to co się stanie, gdy ono uschnie?"”

Lk 23:31 WH „οτι ει εν υγρω ξυλω ταυτα ποιουσιν εν τω ξηρω τι γενηται”


Ap 22:2 NS „środkiem szerokiej ulicy miasta. A po tej i po tamtej stronie rzeki były drzewa życia, wydające dwanaście zbiorów owocu, rodzące swe owoce każdego miesiąca. A liście drzew służyły do leczenia narodów.”

Ap 22:2 WH „εν μεσω της πλατειας αυτης και του ποταμου εντευθεν και εκειθεν ξυλον ζωης ποιουν καρπους δωδεκα κατα μηνα εκαστον αποδιδουν τον καρπον αυτου και τα φυλλα του ξυλου εις θεραπειαν των εθνων”

Ciekawe dlaczego Straznica nie oddaje w tych miejscach tych słów również słowem "pal"? Czyżby coś nie pasowało? Widać więc niekonsekwencję w tłumaczeniu tego słowa.

Użytkownik mirek edytował ten post 2006-12-26, godz. 00:56

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-02-22, godz. 18:41

W najnowszym Przebudźcie się numer 4 z kwietnia tego roku (2006) Straznica znowu okłamuje czytelników. Na stronie 12 bowiem przedstawiła rycinę człowieka na palu, sugerując obok, iż taki sposób wykonywania kary praktykowany był przez starozytnych rzymian. Okazuje się jednak, iż jest to znajomy drzeworyt z książki De Cruce Liber Tres, katolickiego uczonego Justusa Lipsiusa. Straznica skrzętnie jednak przemilczała fakt, iż uczony ten przedstawił w swoim dziele więcej rycin i to z wykonywaniem kary na krzyżach. Na dowód prezentuję parę ilustracji z książki tego uczonego:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dlaczego Straznica widzi tylko pierwszy drzeworyt (człowieka na palu) zawarty w książce tego uczonego katolickiego a nie zauważa innych (na krzyżach)? Moim zdaniem jest to celowe wprowadzanie w błąd czytelników, którzy nie wiedzą, iż za czasów Jezusa wykonywano egzekucje zarówno na palach jak i na krzyżach!

Tutaj można poczytać też więcej na temat krzyż czy pal:

http://www.brooklyn....l/mmcrux_a.html

http://www.brooklyn.org.pl/arch002.htm

http://www.brooklyn....ustusgalery.htm

http://members.tripo...-brian/id66.htm



Wątki o podobnej tematyce:

http://www.biblia2.f...topic.php?t=271

http://watchtower.or...?showtopic=1090

http://watchtower.or...?showtopic=1092
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#3 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2006-02-23, godz. 19:47

W najnowszym Przebudźcie się numer 4 z kwietnia tego roku (2006) Straznica znowu okłamuje czytelników.

Ta manipulacja czytelnikami pojawila sie juz wczesniej, w przypisach do Pism Greckich w przekladzie NW.
:)
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#4 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-09-09, godz. 10:04

Mam pytanie co oznaczają słowa

- OYtoywvrov (OYtoywrvor?) coś podobno z krzyżem ale nie jestem pewien bo dostałem taką informację od SJ :)
- TOXI - podobnie
- KREMADZO - ukrzyżowanie? tzn jeśli ktoś może to poprosił bym dokładny opis ze słownika (i jaki to słownik)
- epxtiar(v)

Cos takie info dostałem dotyczące greki i krzyża... Poproszę o przetłumaczenie jeśli ktoś zna te słowa (mogłem trochę błędnie napisać)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#5 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2006-09-09, godz. 10:23

W tej materii najbardziej przekonującym mnie dowodem na śmierć krzyżową Jezusa, pomijając inne-oczywiste, oczywiście nie dla świadków- kwestie, jest medycyna. Śmierć na palu spowodowana by była uduszeniem, i to w dość krótkim czasie, a jak wiadomo, Jezus się męczył kilka godzin.
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#6 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-09-09, godz. 17:08

Kochani, zasugeruję nieśmiało pewną myśl. Nie sądzicie iż to dziwne, że właśnie ŚJ po 2ooo lat "wpadli" na to, iż Jezus rzekomo nie umarł na Krzyżu, tylko na Palu?. Toć to tak jak by się z "księżyca urwać", bo te wszystkie opisy poapostolskiej historii na przełomie wieków, to co - fałsz?. :lol: W czasach zaraz po Jezusie nawet heretycy Kościoła wiedzieli w jaki sposób i na czym umarł Jezus.

A tu ŚJ twierdzą że "ziemia jest paska" i starają się to innym wmówić. Do tego trzeba iście szatańskiej pedagogiki i sprytu, tak zaciemiać obraz od wieków klarowny. :D

#7 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2006-09-10, godz. 19:57

Kochani, zasugeruję nieśmiało pewną myśl. Nie sądzicie iż to dziwne, że właśnie ŚJ po 2ooo lat "wpadli" na to, iż Jezus rzekomo nie umarł na Krzyżu, tylko na Palu?. Toć to tak jak by się z "księżyca urwać", bo te wszystkie opisy poapostolskiej historii na przełomie wieków, to co - fałsz?. :lol: W czasach zaraz po Jezusie nawet heretycy Kościoła wiedzieli w jaki sposób i na czym umarł Jezus.

A tu ŚJ twierdzą że "ziemia jest paska" i starają się to innym wmówić. Do tego trzeba iście szatańskiej pedagogiki i sprytu, tak zaciemiać obraz od wieków klarowny. :D

Wojtusiu, więcej wiary! Przecież napisali w jednej ze strażnic, że naukowcy na pewno kiedyś potwierdzą, że na palu. Czekaj cierpliwie :P

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#8 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-09-10, godz. 20:13

Wojtusiu, więcej wiary! Przecież napisali w jednej ze strażnic, że naukowcy na pewno kiedyś potwierdzą, że na palu. Czekaj cierpliwie :P


No tak, pamiętam jak przed laty, jeden ŚJ ( mój dobry kumpel, jeszcze w liceum) mówił mi, że wąż kiedyś miał nogi, bo skoro po upadku Adama i Ewy musiał już zawsze pełzać po ziemi...... :lol: :D

#9 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2006-09-10, godz. 20:31

No tak, pamiętam jak przed laty, jeden ŚJ ( mój dobry kumpel, jeszcze w liceum) mówił mi, że wąż kiedyś miał nogi, bo skoro po upadku Adama i Ewy musiał już zawsze pełzać po ziemi...... :lol: :D

Hmm...Czyli jednak nieoficjalnie wierzą w teorie ewolucji <_< ...Trudno za nimi trafić...

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#10 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-09-11, godz. 08:08

A ja bym chciał dorzucić w tym poście jescze parę dodatkowych dowodów, że słowo XYLON ma wiele znaczeń, i że wcale nie jest tak oczywiste, że słowo to oznaczało PAL, jak twierdzi Strażnica. Skłaniałbym się raczej ku wersji, że wyraz ten oznacza po prostu wszelkie możliwe przedmioty z drewna. I tak np. PNŚ słowo to oddaje jako:

1) pal w Dz 5:30; 10:39; 13:29; Gal 3:13; 1P 2:24
2) drzewo w Łk 23:31; Obj 2:7; 22:2, 14 i 19
3) drewno w 1Kor 3:12; 2 Tym 2:20; Obj 9:20; 18:12
4) dyby w Dz 16:24
5) pałka w Mt 26:47, 55; Mk 14:43, 48; Łk 22:52


Na podanych przykładach widać więc, że oddanie słowa XYLON jako "drzewo" w przypadku narzędzia na którym zginął Jezus (a tak jest we wszystkich przekładach biblii na świecie - poza oczywiście PNŚ) jest jak najbardziej uprawnione i poprawne.

Dz 5:30 Bw „Bóg ojców naszych wzbudził Jezusa, którego wy zgładziliście, zawiesiwszy na drzewie,”

Przecież krzyż na którym poniósł Jezus śmierć był wykonany z czterech kawałków drzewa: belka pionowa, belka pozioma, kawałek drewna pod stopy i napis umieszczony u góry. Taki sposób egzekucji potwierdzają też odkrycia archeologiczne: skazaniec niósł na miejsce egzekucji tylko poziomą belkę, do której jego rozłożone ramiona były na ziemi przybijane gwoździami, następnie skazaniec był podnoszony do góry i umocowywany na już wcześniej przygotowanym i stojącym w ziemi pionowym palu z drzewa. To własnie tworzyło konstrukcję krzyża.

Egzekucja przebiegała mniej więcej tak, jak pokazuje to poniższy rysunek:

Dołączona grafika

Użytkownik mirek edytował ten post 2006-12-31, godz. 00:13

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#11 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-09-11, godz. 09:11

Mam pytanie co oznaczają słowa

- OYtoywvrov (OYtoywrvor?) coś podobno z krzyżem ale nie jestem pewien bo dostałem taką informację od SJ :)
- TOXI - podobnie
- KREMADZO - ukrzyżowanie? tzn jeśli ktoś może to poprosił bym dokładny opis ze słownika (i jaki to słownik)
- epxtiar(v)

Cos takie info dostałem dotyczące greki i krzyża... Poproszę o przetłumaczenie jeśli ktoś zna te słowa (mogłem trochę błędnie napisać)

mirek a mógłbyś coś z tym pomóc???
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#12 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-09-12, godz. 06:21

Niestety musisz podać dokładną pisownię i formę (najlepiej w formie podstawowej) tych wyrazów. W tej postaci co podałeś są one nieczytelne i nieprzydatne. Jedynie mogę domyślać się, że pierwszy wyraz to chyba pochodzi od STAUROO - krzyżować. Co do pozostałych to nie mam pojęcia, ponieważ nie mogę ich znaleźć w moim słowniku.

Może ktoś inny ci pomoże, Sylwan albo Arek Wiśniewski lub inni.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#13 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-09-12, godz. 06:41

Mam pytanie co oznaczają słowa

- OYtoywvrov (OYtoywrvor?) coś podobno z krzyżem ale nie jestem pewien bo dostałem taką informację od SJ :)
- TOXI - podobnie
- KREMADZO - ukrzyżowanie? tzn jeśli ktoś może to poprosił bym dokładny opis ze słownika (i jaki to słownik)
- epxtiar(v)

Cos takie info dostałem dotyczące greki i krzyża... Poproszę o przetłumaczenie jeśli ktoś zna te słowa (mogłem trochę błędnie napisać)


Pierwszy i ostatni wyraz wyglądają jak wynik rozpoznawania tekstu (czyli ktoś to zeskanował) bez greckiego fontu. Czyli wyszly po prostu chaotyczne ciągi liter. Pierwsze faktycznie wygląda na zeskanowane stauros ;) TOXI nie bardzo wiem czego jest transkrypcją, podejrzewam, że doszło tu do jakiejś pomyłki (?). Jedynie kremazo to forma kremannumi, która właściwie oznacza tyle co wisieć, wisieć przyczepionym do czegoś.

Tu są wycinki z Louw-Nida i BDAG:

Louw-Nida
kremannumi to hang down from some point - 'to hang from, to hang down from.'

BDAG

kremannumi (this form of the present not in the Gk. Bible, but Job 26:7 has kremazo. The word, in mngs. 1 and 2, Hom. et al.; ins, pap, LXX, TestSol, TestAbr; TestLevi 2:7; JosAs 22:5; ParJer; GrBar 9:8; ApcMos 17; ApcrEzk P 2 verso 10; Philo; Jos., Vi. 147 al.) fut. kremaso LXX; 1 aor. ekremasa, pass. ekremastheen.

1. to cause to hang, trans. hang (up) epi xulou on the tree i.e. cross (cp. Gen 40:19; Dt 21:22; Esth 8:7) Ac 5:30; 10:39. The verb k. by itself can also mean crucify (Diod. S. 17, 46, 4; Appian, Mithrid. 8 §25; 29 §114 doulous ekremase, Bell. Civ. 2, 90 §377; Arrian, Anab. 6, 17, 2; 6, 30, 2; 7, 14, 4). Pass. Lk 23:39 (cp. Appian, Bell. Civ. 3, 3 §9; Sb 6739 [255 BC], 9).— (…) that a millstone were hung around that person’s neck Mt 18:6. Reflex. (…) Hannah (Anna) hung on his neck GJs 4:4 (cp. TestAbr A 5 p. 82, 19 [Stone p. 12] (…) likew. JosAs 22:5).—1 Cl 12:7 v.l. Funk.

2. dep. kremamai (s. B-D-F §93; Rob. 316f) to hang down from some point, intrans., hang
(…) [[tu wycięte przykłady, za duzo do transkrypcji, m.in. Gal 3:13, Dz 28:4]]

Pozdrawiam

#14 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-09-12, godz. 07:00

Matuzalem dzieki serdeczne.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#15 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-09-12, godz. 07:13

Nie za ma co ;) Tak sobie pomyslalem teraz, ze może przy "TOXI" chodziło po prostu o xylon (bo wraz z rodzajnikiem jest to: to xylon).

Pz

#16 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-09-12, godz. 07:30

Matuzalem możliwe. Rozmawiałem o tym z ŚJ w sobotę, ale już mi podziękowali za spotkania bo najwidoczniej dyskutować o przeciwstawnych poglądach nie chcą. Nie mniej dostałem te wyrazy na prędce, ale tak szczerze mówiąc jak tu mi to opisujesz sprawę to dostałem je wypisane niedbale i przez amatora chyba bezkrytycznego amatora greki.

Przy okazji się nasłuchałem o tym jak wiekowy facet już 45 lat jest ŚJ jak to kiedyś przuczał swoje dzieci do komuni świętej, że już tyle lat 'bada' Biblię, z jakimi to ludźmi nie rozmawiał (muzułmaninem, bodaj z buddystą, studentami, księżmi) etc. Wcaaaale nie zionęło pychą :)

Użytkownik pawel r edytował ten post 2006-09-12, godz. 07:32

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#17 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-09-12, godz. 07:40

Trudno tu chyba dostrzeć podobieństwo ale może ten ostatni wyraz to jakaś forma greckiego PROSPEGNUMI (PROSPEXANTES) :) Wyraz ten występuje w Dz 2:23. Pisałem o tym tutaj: http://watchtower.or...?showtopic=1092

Ale tak na marginesie mam takie spostrzeżenia jesli chodzi o temat krzyż czy pal.

ŚJ w swojej biblii dobrze przetłumaczyli greckie słowo STAUROS jako pal. W nieprawidłowy sposób jednak interpretują narzędzie śmierci Jezusa. Archeologia potwierdziła, że w rzeczywistości skazańcy nieśli na miejsce egzekucji tylko poziomą belkę, która już ze stojącym na stale palu pionowym tworzyła konstrukcję krzyża. Zarówno pionowego pala jak i całego krzyża nie można było, chociażby ze względu na wagę, nieść na miejsce egzekucji. To wyjaśnia teraz dlaczego słowo STAUROS oznacza również krzyż - po prostu ze względu na kształt zadawania śmierci nabrało takiego znaczenia.

Jednak wyznawcy innych religii (np. KK) poszli w swoim rozumienia sposobu wykonywania kary w przeciwną stronę. U nich z kolei greckie słowo STAUROS oddano zwrotem "krzyż". Uważają więc, że Jezus niósł całą konstrukcję krzyża. Jednak, co można bardzo łatwo udowodnić wykonując chociażby samemu proste doświadczenie, nie da się dźwigać go całego.

Uważam więc, że obydwie strony (ŚJ i KK) powinni zweryfikować swój punkt widzenia. ŚJ powinni więc uwierzyć, że Jezus umarł na krzyżu (niósł jednak na plecach pal) natomiast pozostali (mam na myśli przede wszystkim KK), powinni przestać pokazywać na ilustracjach Jezusa niosącego cały krzyż. Osobiście uważam, że KK powinien opowiedzieć się na ten temat i uznać fakty historyczne. Myślę, że jednak na religii ksiądz informuje jak wyglądała w starożytności egzekucja na krzyżach. W ostateczności można to obejrzeć dzisiaj w telewizji na filmach historycznych z tamtego okresu.

Co o tym myślicie?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#18 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-09-12, godz. 07:49

mirek z tego co ja wiem KK nie przeczy by Jezus niósł belkę poprzeczną. Mogę się mylić ale kiedy ja o tym rozmawiałem nikt takiemu stanowi rzeczy nie zaprzeczał. Co ciekawe jak pamiętam przy realizacji filmu Mela Gibsona "The Passion of the Christ" na początku chciano oryginalnie pokazać jak Jezus niesie samą belkę ale pozostano przy znanej dobrze wersji całego krzyża, zresztą tak samo poszedł Gibson na ustępstwa wobec Żydów w USA i wyciłął kilka kwestii dotyczących uważanych przez nich za antysemickie (dobre co ;) ).
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#19 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-09-12, godz. 08:37

To Pismo Święte równiez powinno być pomocne w określeniu narzędzia śmierci Jezusa. Te biblijne wersety na przykład, przekonują mnie, iż Jezus umarł na krzyzu, gdyż po prostu opisują sytuacje, które nie pasują do pionowego pala:

J 20:25 Bw „Powiedzieli mu tedy inni uczniowie: Widzieliśmy Pana. On zaś im rzekł: Jeśli nie ujrzę na rękach jego znaku gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę.”

Mt 27:37 Bw „I umieścili nad jego głową napis z podaniem jego winy: Ten jest Jezus, król żydowski.”

Mt 27:38 Bw „Wraz z nim ukrzyżowali wówczas dwóch złoczyńców, jednego po prawicy, a drugiego po lewicy.”


Bardzo mocnym argumentem, iż krzyż Pański składał się z dwóch kawałków, są użyte dwa słowa na określenie narzędzia egzekucji STAUROS i XYLON, przy czym STAUROS był niesiony a XYLON stal w miejscu egzekucji. To tak jakbym na załączonej wyżej ilustracji zaznaczył, że STAUROS to PATIBULUM, a XYLON to STIPES.

A jakie argumenty biblijne maja świadkowie Jehowy na poparcie pala? :?:

Słowem STAUROS oznaczano wszystko co wspierało się na pionowym palu, czemu nie przeczy żaden z komentatorów greki. A o czym świadczy fakt, iż w Piśmie Świętym użyto dwóch słów: STAUROS i XYLON na oznaczenie narzędzia śmierci Jezusa? Jeśli Jezus poniosłby smierć tylko na tym kawałku drewna, które niósł, to w Biblii powinno wystąpić tylko to jedno słowo. W przeciwnym razie ja zapytam: czy słów STAUROS i XYLON używano zamiennie? Jeśli więc Jezus niósł STAUROS to i równiez na STAUROS powinien ponieść śmierć, jeśli jego narzedziem smierci był pal. Jednak apostołowie twierdzą, że Jezus umarł na XYLON. Dlaczego użyli drugiego słowa? Ano dlatego, że krzyż składał się z dwóch części. Czyż nie jest tu wszystko jasne i czy tak trudno zauważyć, że krzyż Pański wyglądał w następujący sposób:


STAUROS
[/list]
X
[/list][/list]Y
[/list][/list]L
[/list][/list]O
[/list][/list]N
[/list][/list]



Jest więc krzyż? Jest! To bardzo logiczne i to jest właśnie mocny argument przemawiający za krzyżem, jako narzędziem śmierci Jezusa.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#20 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-09-12, godz. 12:18

Tak jeszcze nawiązując do tej kwestii ciekawie opisała sprawę mistyczka Anna Katarzyna Emmerich m.in. na której podstawie Gibson kręcił swój film (obok Bibli się znaczy), która opisując śmierć Chrystusa opisała jak Jezus bierze krzyż idąc na górę czaszki. Jednak co ciekawe oprócz tego pisze również, że dwaj złoczyńcy którzy szli również w tej drodze krzyżowej brali na swoje ramiona tylko poprzeczne belki, a na miejscu mieli wbite już w ziemię pale... To jest naprawdę interesujące gdyż ta kobitka urodziła się w 1774 roku zanim ktokolwiek przyczepił się do krzyża zastępując go palem...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych