Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oceń procentowo poprawność nauk Świadków Jehowy


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Ankieta: Oczywistym jest fakt, że nie ma grupy religijnej posiadającej, ani pozbawionej całkowitej poprawności swoich nauk. Odpowiedz więc proszę szczerze i rozsądnie, w jakim procencie, twoim zdaniem, poprawne są nauki głoszone przez Świadków Jehowy?

Oczywistym jest fakt, że nie ma grupy religijnej posiadającej, ani pozbawionej całkowitej poprawności swoich nauk. Odpowiedz więc proszę szczerze i rozsądnie, w jakim procencie, twoim zdaniem, poprawne są nauki głoszone przez Świadków Jehowy?

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#21 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-10-15, godz. 06:02

Słowo "zrodzić" oznacza wydać na świat, zapoczątkować, spowodować pojawienie się kogoś.

Właśnie, że słowo "stworzyć" ma takie znaczenie. Zrodzenie dziecka nie oznacza przecież danie mu życia, to poczęcie nadaje dziecku nowe życie. Przed zrodzeniem dziecko żyje, przed poczęciem nie. Jezus natomiast został zrodzony a nie stworzony, czy poczęty.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#22 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-10-15, godz. 07:53

[quote name='mirek' date='2005-10-15 08:02'] [QUOTE]Jezus natomiast został zrodzony a nie stworzony, czy poczęty. [/QUOTE]
Strasznie „zagmatwane” to jest...
Ja, tak to rozumie...
Jezus, - jako Logos, Słowo, istniał przed założeniem świata.
Istniał jako Stworzenie Boże.

Ps. 2:7-8
7. Ogłoszę zarządzenie Pana: Rzekł do mnie: Synem moim jesteś, Dziś cię zrodziłem.
8. Proś mnie, a dam ci narody w dziedzictwo I krańce świata w posiadanie.
(BW)
Hebr. 5:5
5. Tak i Chrystus nie sam sobie nadał godność arcykapłana, lecz uczynił to Ten, który do niego powiedział: Jesteś moim Synem, Dzisiaj zrodziłem ciebie;
(BW)
Zrodzenie, Spłodzenie do natury Boskiej, Nieśmiertelnej – miało miejsce po złożeniu Okupu.
To „DZIŚ” nastąpiło po wzbudzeniu z grobu.
Do tego czasu, był natury, której śmierć była możliwą.

#23 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-10-15, godz. 07:58

Henryku, przeczytaj uważnie proszę poniższe artykuły i dopiero potem podejmij polemikę:

http://www.trinitari...hp?artykulID=42

http://www.trinitari...hp?artykulID=43

http://www.trinitari...hp?artykulID=44

http://watchtower.or...?showtopic=1054

:) :P

P.S. Prosiłbym moderatorów aby posty związene z tym tematem przenieść może do innego wątku.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#24 yogiii

yogiii

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 536 Postów
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano 2005-10-15, godz. 09:40

1) Nie wiem po co ta ankieta. No właśnie jak ktoś ma takie założenia to potem łatwo mu się wątpi w cokolwiek.

2) Oj, Mirek Mirek, będzie Ci ciężko w życiu.

#25 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-10-15, godz. 10:41

Nie wiem po co ta ankieta. 

Ankieta nie dowodzi poprawności ani omylności nauk świadków Jehowy, bo sama w sobie nie posiada takiej mocy badawczej. Tylko naświetla nastawienie osób odwiedzających to forum. Uświadamia raczej że na wiele wypowiedzi na tym forum trzeba wziąć poprawkę, na nastawienie piszącego, które jak wykazuje ankieta może już z samego założenia być ekstremalne w jedną czy w drugą stronę.

Pozdrawiam. :)
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#26 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2005-10-15, godz. 10:55

2) Oj, Mirek Mirek, będzie Ci ciężko w życiu.

Nie no, to mnie rozwaliło - skąd Ty możesz o tym wiedzieć??? [od wróżki?]
No chyba, że Ty masz zamiar sprawić żeby Mirkowi było ciężko w życiu :) [podobnie jak Arturowi ;) ]

pzdr
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#27 yogiii

yogiii

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 536 Postów
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano 2005-10-15, godz. 10:59

Olo, pytanie pozostaje nadal to samo - po co? Co to da? Ciekaw jestem jakby wypadła ankieta pt: "Jak blisko jesteś Boga?" - procentowo. Bardzo jestem ciekaw jakby wypadła takowa ankieta u forumowiczów.

#28 Nimril

Nimril

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 157 Postów

Napisano 2005-10-15, godz. 12:02

yogiii odnosze wrazenie ze masz problem ze zrozumieniem tekstu.
Olo juz odpowiedzial na twoje pytania - a nawet pogrubil istotny fragment - a Ty dalej zadajesz bezmyslne pytanie. Pytanie o to czy ktos woli lody truskawkowe czy smietankowe sprowadza sie do pozanania preferencji pewnej grupy spolecznej - a nie analigocznie do twojego toku rozumowania - do wyboru ktora firma robi lepsze lody.
Nie oceniamy tu poprawnosci nauk WTS ale jedynie pytamy o to jak ludzie postrzegaja ich poprawnosc. Co z tego ze ktos da 100% a ktos da 0 - jest to jedynie ich poglad i do takowego maja prawo.

#29 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-10-15, godz. 12:21

Proponuję, by może skoncentrować się tutaj na wyszczególnieniu, które nauki uznajemy za poprawne. Dalszą polemikę na temat konkretnych wierzeń świadków Jehowy można prowadzić w oddzielnych (istniejących już lub nowych) wątkach -w ten sposób zachowamy czytelność tematu. Do takiego rozwiązania zachęcam.
.jb

#30 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-10-15, godz. 12:58

Moja lista nauk, którym nie można odmówić poprawności, przypomina listę z postu Sebastiana Andryszczaka (mam tylko wątpliwości co do pozycji 7). Można do tego jeszcze dorzucić pogląd świadków na temat spirytyzmu oraz reinkarnacji, a także ich stosunek do zażywania narkotyków i palenia papierosów.
.jb

#31 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-10-15, godz. 14:20

Uzupełnię listę prawdziwych nauk świadków Jehowy (poprawię numerację, bo miałem 2x pkt 2, ale zachowam pkt 7 aby było jasne, do czego odnosi się jb):

1. Istnieje Stwórca, który stworzył wszystkie byty materialne i niematerialne
2. Stwórca jest Bogiem Osobowym
3. Biblia jest słowem Bozym
4. Jezus jest Zbawicielem i Mesjaszem,
5. Jezus został poczęty w łonie Maryi bez udziału mężczyzny
6. Chrześcijanie powinni się łączyć w większe grupy i wspólnie oddawać cześć Bogu
7. Istnieje tylko jedna religia prawdziwa
8. Należy poważnie traktować przykazania dot. uczciwości, panowania nad sobą i moralności seksualnej (seks jest dozwolony tylko w małżeństwie, zakaz seksu przed ślubem i zakaz cudzołóstwa, potępienie wszelkich zboczeń),
9. należy unikać palenia tytoniu i zażywania narkotyków
10. potępienie spirytyzmu, horoskopów, wróżb i zabobonów
11. zanegowanie nauki o reinkarnacji
12. należy się modlić do Boga
13. Jezus zmartwychwstał
14. Stwórca interesuje się losem poszczególnych ludzi a nie tylko ludzkością jako całością
15. kobiety nie mogą piastować stanowisk w hierarchii kościelnej / organizacyjnej
16. nie państwo, ale głównie rodzice są odpowiedzialni za wychowanie dzieci
17. chrześcijańskie zasady moralne nie są równoważne innym systemom etycznym, ale są dużo lepsze
18. chrześcijanin powinien odmówić wykonania polecenia władz świeckich, jeśli jest ono niezgodne z jego sumieniem
19. chrześcijanin powinien uczciwie płacić podatki, niezależnie od tego, czy są one wydawane zgodnie z jego poglądami
20. nie należy żyć tylko dniem dzisiejszym ani utrzymywać się z żebractwa, trzeba pracować na utrzymanie swoje i swojej rodziny, ew. korzystać z wypracowanych wcześniej środków (oszczędności, renta, emerytura)
21. przykazania zostały dane dla naszego dobra i szczęścia, a nie po to, aby komplikować nam życie, dlatego ich przestrzeganie przynosi nam korzyści.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#32 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-07, godz. 09:34

Chciałbym ocenić procentowo poprawność nauk śJ, ale nie potrafię. Jest ich tyle, że bym musiał je wszystkie wypisać, a później zakreślić te, z którymi się zgadzam, a to robata, chyba na parę tygodni. :P
Oprócz głównych nauk strażnicy, które są raczej znane każdemu na tym forum jest wiele innych mniej znanych, lub o tematyce złożonej. Np. raportowanie godzin ze służby, z czym się nie zgadzam, jak i z formą głoszenia ewangelii, aczkolwiek same rozgłaszanie ewangelii jest jak najbardziej słuszne.

pzdr.
:P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#33 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-11-07, godz. 18:08

7. Istnieje tylko jedna religia prawdziwa

Genialne ja się z tym też zgadzam :D

No jest pare spraw z którymi widocznie się zgadzamy :) Dobrze wiedzieć że jest ich tak wiele pośród tak bardzo wielu innych...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#34 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-12, godz. 13:59

Po głębszym zastanowieniu się dałem od 10 - 20%. Choć raczej ze wskazaniem bardziej ku dołowi. ;)

pzdr.
:P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#35 Kris

Kris

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 201 Postów

Napisano 2006-01-23, godz. 16:25

Nie da się ocenić procentowo prawdziwości nauk. można jednak przyjąc 0% a to dlatego że ŚJ tweirdza że tylko ich wiara jest prawdziwa gdyby tak nie twierdzili a i a np interpretacje proroctw były by oficjalnie tylko przypuszczeniami to mogloby to byc 99%. Jedyną prawdziwa religią jest wiara w Jezusa Chrystusa. Nie bedziemy "rozliczani" za przynalezność religijną, tylko za stopień wiary i dostosowywanie do niego naszych uczynkow(Rzym 14). Jeśli swiadek uwaza ze nie wolno mu przyjąc krwi a zrobi to, to jak myślicie popełni grzech czy nie? Ja myśle że tak. Nie wie że Bóg tego od niego nie wymaga ale swiadomie łamie zakaz jaki w jego mnimaniu istnieje. Więc tak samo może złamac zakaz istniejacy obiektywnie. Pamiętacie niewolnika który z powodu swojej niewiedzy ma otrzymać mało uderzen w przeciwienstwie do tego który swiadomie łamie prawo.
W jednej z ewangelii nie właczonej do kanonu jest opisane następujace wydarzenie(bardzo swobody cytat :D ):" Jezus idąc droga napotkał człowieka pracujacego w sabat i powiedział do niego: jeśli wiesz co czynisz to jesteś błogosławiony ale jeśli nie wiesz to jesteś zgubiony"
gdzie jest
zniszczone ziarenko piasku
którego nikt już nie pokocha
którego nikt już nie skrzywdzi
los?
zabrał mu uśmiech
otarł wszelką łzę
szukam go
w ciemnościach
na skraju czasu
tam gdzie wieczność
ma swą przepaść...

#36 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2006-02-07, godz. 09:10

Jak widać z powyższej ankiety skala oceny nauk Świadków Jehowy jest tak rozpięta, że ukazuje iż nie ma jednolitego zdania na ten temat w społeczeności odwiedzajacej to forum. Prawdę mówiąc tego należało się spodziewać. Ale to właśnie dowodzi jak potrafi być zawodny ludzki osąd. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą emocje i osobiste odczucia. Przyjrzyjcie się jeszcze raz uważnie wynikom ankiety i osądźcie sami.

Pozdrawiam. :)
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#37 Nimril

Nimril

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 157 Postów

Napisano 2006-02-07, godz. 12:55

uwazam ze bardziej 'wiarygodne' wyniki dalaby ankieta w ktorej glos oddac moglyby jedynie osoby 'zarejstrowane' na forum od paru miesiecy - inaczej na upartego w ciagu godziny mozna wyniki 'przekrecic'

#38 MadHamish

MadHamish

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 139 Postów
  • Lokalizacja:z dziada pradziada

Napisano 2006-02-21, godz. 10:19

Poniewaz dotarlam do sokratesowej madrosci, nie odwaze sie zaglosowac w tej sadzie... ;)

Pozdrawiam,
Mad :D
Przepraszam bardzo, czy to ja napisałam? Nie wiem, czy się z tym zgadzam...:-)

#39 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z południa

Napisano 2006-02-24, godz. 21:36

Rety! Mad , czy już musisz mnie wyprzedzać w decyzjach ? Poprawność nauk ŚJ i ocena. :unsure: Ale według jakich kryteriów? Poczytałam sobie tutaj argumenty na rzecz sola scriptura i przeciw tej zasadzie. Zeby było śmieszniej każda ze stron używa tych samych wersetów swoich interpretacjach. W jaki sposób więc ocenić poprawność lub niepoprawność ??? :(
... I poznacie prawdę , a prawda was wyswobodzi ... Cóż to jest prawda?

#40 rafal66

rafal66

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 78 Postów
  • Lokalizacja:zabrze

Napisano 2006-04-16, godz. 00:22

To jak działaja ŚJ niwech bedzie dla nas tylko informacja oni i tak zawsze beda stawiali sie ponad nami katolikami i w sumie maja racje, bo nawet znając na wyrywki pismo św sa lepsi od katolików co nie wiedza nic z pisma a juz sie o ty przekonałem nieraz gdy kolega z pracy mówi mi ze Bóg ma na imie Bóg, czyli cos w tym jest nieprawdaz ??




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych