Skocz do zawartości


Zdjęcie

Reguła Sharpa a PNŚ


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#41 theofil

theofil

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 13 Postów

Napisano 2010-08-11, godz. 20:00

Najpierw szczypta historii. Regułę tą odkrył pod koniec XVII wieku angielski uczony Granville Sharp i opublikował ją w roku 1798 w artykule zatytułowanym: Remarks on the Uses of the definitive article in the Greek text of the New Testament. Od tej pory reguła ta nosi nazwę Granville Sharp Rule, albo krócej reguła Sharpa, pomimo, iż w czasach współczesnych uległa drobnej modyfikacji oraz została poszerzona o nowe konstrukcje gramatyczne przez innych biblistów, np. przez Wallace'a.

Jeżeli dwa rzeczowniki będące w tym samym przypadku połączone są spójnikem KAI (i) a rodzajnik występuje przed obydwoma tymi rzeczownikami, to te rzeczowniki odnoszą się do dwóch różnych osób lub rzeczy. Jeśli natomiast tylko pierwszy rzeczownik posiada rodzajnik a przy drugim rzeczowniku brak jest rodzajnika, to ten drugi rzeczownik dotyczy tej samej osoby lub rzeczy, o której mówi pierwszy rzeczownik.

Mirek jak zwykle nie odrobił lekcji z historii, stwierdzenie iż ową regułę sformułował i odkrył Sharp jest nieprawdą, znano ją na długo zanim ktokolwiek o Sharpie słyszał a mianowicie pojawia sie ona już na łamach Erazmowego Annotationes in Novum Testamentum ponadto argumentacja oparta na dwóch rzeczownikach, kai i jednym rodzajniku pojawia sie regularnie przez cały okres 100 lat żywych polemik pomiędzy Bracmi Polskimi a ortodoksją zarówno ewangelicką jak i katolicką w Rzeczpospolitej. Zatem moje pytanie jak można odkryc coś co było powszechnie znane i funkcjonowało w piśmiennictwie polemicznym?

Użytkownik theofil edytował ten post 2010-08-11, godz. 20:24





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych