Skocz do zawartości


Zdjęcie

Były ŚJ mówi o Trójcy!!!


  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#81 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-06, godz. 10:39

Mirek napisał:

Co spowodowało, iż zrozumiałem ideę nauki o Trójcy? Przede wszystkim zacząłem z wiarą czytać bardzo dużo artykułow nie tylko polskich ale także zachodnich. Po za tym dużo zawdzięczam mojej wnikliwości oraz umysłowi ścisłemu. Zauważyłem też, iż Biblia uczy o Trójcy. Uważam osobiście, iż nauki przyrodnicze takie jak matematyka, fizyka czy informatyka potrafią wyjaśnić tę naukę, która dla wielu kojarzy się z nielogicznościa czy sprzecznością. Jednak muszę powiedzieć z całym przekonaniem, iż jest ona bardzo logiczna.




Mirku, jeśli masz troszkę czasu [ myślę, że dla udowodnienia wszelkiej prawdy o Bogu zawsze mamy na to czas] to prosiłbym Cię o syntetyczny wykład i wykazanie, iż Biblia uczy o Trójcy oraz to, że nauka o Trójcy jest bardzo logiczna.
Ciekawi mnie to czy potrafisz dowieść swoich racji nie odwołując się do nauk Ojców Kościoła, a w szczególności dogmatów.

Śmiem twierdzić, ze będzie to wyjątkowy wykład / nauka [ dla czytających na tym forum] z pozycji osoby, która jak sam o sobie piszesz byłeś Świadkiem Jehowy i nie akceptowałeś... nauki o Trójcy, a teraz te naukę o Trójcy propagujesz.

P.s. Mirku mam pytanie z gatunku pytań dociekliwych.
Jak byłeś Świadkiem Jehowy to, które wersety z Biblii utwierdzały Cię w przekonaniu, że nauka o Bogu jako Trójcy jest niebiblijna?

Trojca bardzo logiczna.Dobre :Dobre.Isaac Newton ten ktory przez swoj elastyczny umysl dal poczatek wspolczesnej nauce pol zycia swego zwalczal dogmat trojcy ,jako nielogiczny,wrecz szatanski.Nie opublikowal swych dziel bo napewno splonanal by na stosie jak wielu innych.Poza tym ja mam wrazenie ze tu siedza sami katolicy i maja misje nawrocic na K tak wielu jak to mozliwe idz jeden z drugim spytaj sie Zyda w ilu osobach Bog im sie objawil. bo jak czytamy objawil im sie w pelni.
Jestem gleboko rozczarowany tym forum
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#82 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-06, godz. 11:28

Mirku,

Również, ale także jest dowodem na to, iż wiele istot duchowych może być jedną istotą.


Naprawdę sądzisz, że zbiór demonów tworzy jedną istotę, tak jak w przypadku Trójcy? Co to znaczy wedlug Ciebie, że te demony "są jedną istotą"?

#83 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-06, godz. 23:37

Witaj Mirku
Napisałeś:

Również, ale także jest dowodem na to, iż wiele istot duchowych może być jedną istotą.



Nawiązując do tego, co napisałeś mam pytanie.
W zdaniu, które napisałeś są takie oto słowa (istot, istotą), czy te słowa występują w tym zdaniu w tym samym znaczeniu?
A może jest to jakaś gra słów, której nie rozumiem?
Proszę wyjaśnij.
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#84 franco

franco

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2006-01-07, godz. 16:21

Pytanie do Mirka

Czy ŚJ uważają że Duch Święty, czyli w ich rozumieniu "bezosobowa moc Boża" jest odwieczny tak jak Ojciec czy też nie?? ;)

#85 Michał

Michał

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 22 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 10:16

Mirku,

Rozumiem w takim wypadku, że Jezus był podporządkowany Ojcu tylko podczas swojego ziemskiego bytowania?

Jeśli po śmierci, zmartwychwstaniu i wniebowzięciu Jezus dalej posiada ludzką naturę - prosiłbym o potwierdzenie Biblią.

Również jeśli przed przyjściem na ziemię Jezus posiadał naturę ludzką - prosiłbym o potwierdzenie Biblią....

Z tego co pamiętam "został posłany". Rozumuję logicznie, że fakt "posłania" miał miejsce przed Jego ziemskim bytowaniem co wskazuje na hierarchię jeszcze zanim posiadł ludzką naturę.

Czy jestem w błędzie?

pozdrawiam
Michał

#86 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-09, godz. 12:05

Michale, faktycznie, jesteś w błędzie, co do katolickiego rozumienia słowa "zesłany"
Wg nauki KK nie oznacza ono hierarchii.

A co do usługiwania lub wykonywania czyiś poleceń, przemyśl sobie scenę mycia nóg Apostołom przez Jezusa i pomyśl, czy Jezus był ich podwładnym.

Oczywiście, wg uwarunkowań historycznych, możnaby tak pomyśleć, (ranga sługi myjącego nogi była dużo niższa od sprzątaczki czy pucybuta w XX i XXI wieku), jednak to, że Jezus dobrowolnie się czegoś podjął, dla dobra ludzi (w tym wypadku po to, aby ich czegoś nauczyć) nie dowodzi jeszcze jego podległości hierarchicznej poniżej apostołów. A teraz zastosuj tę samą zasadę w stosunku do przyjścia na ziemię i do tego, że Jezus podjął się tego zadania dla dobra ludzi (aby nas zbawić).

Nawet jeśli nie zgadzasz sie z powyższym rozumowaniem, znasz już sposób rozumowania katolików.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#87 Michał

Michał

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 22 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 14:22

Wielkie dzięki Sebastianie,

Zacznę może od tego, że Biblia obfituje we fragmenty wskazujące hierarchię wyższości Ojca nad Synem.

Ot przykładowo: Hebrajczyków 5:5; 1 Kor 11:3

Posłanie Jezusa w znanym nam celu wybrałem jako jeden z wielu i mimo wszystko pozostanę przy twierdzeniu, że jest ono słuszne.

Rozumuję to w sposób następujący:
Jeśli ktoś mnie posyła - a ja publicznie do tego się przyznaję znaczy to że:
-jest ktoś kto mnie posłał
-ten ktoś wydał nakaz posłania mnie z czymś
-ja jako posłany wykonuję tan nakaz spełniając tym samym wolę posyłającego.

W moich oczach trzy powyższe przesłanki logicznie dowodzą hierarchii pomiędzy posłanym a posyłającym.

Przykład, którym się posłużyłeś potrafi uzmysłowić wiele lecz nie w tym temacie.

Jezus myjąc apostołom nogi nie spełnił ich woli a swoją... lub wychodząc dalej - wolę swojego Ojca. Dlatego przykład ten nie mógłby obrazować hierarchii między nimi.

Jeśli już o tym mowa - Jezus poruszył przecież również kwestię hierarchii pomiędzy Nim a apostołami kiedy matka dwóch uczniów poprosiła Go aby w Królestwie zasiedli po Jego prawicy i lewicy. Tu ponownie dowodząc wyższość Ojca nad sobą odpowiada, że ten przywilej nie leży w jego gestii.. (Mateusza 20:20-23)

Sama kwestia zajęcia miejsca po czyjejś prawicy lub lewicy poruszona w kontekście jak wyżej - podpowiada mi wyższość Tego po środku...
(to tak odbiegając od tematu hierarchii Ojca nad Synem)

Ciekaw jestem Twojej opinii - również w oparciu o wersety, na które powołałem się na wstępie. Czy dostrzegasz, że Biblia mówi o wyższości Ojca nad Synem?

Pozdrawiam
Michał

#88 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-01-13, godz. 20:26

Arek Wiśniewski

Naprawdę sądzisz, że zbiór demonów tworzy jedną istotę, tak jak w przypadku Trójcy? Co to znaczy wedlug Ciebie, że te demony "są jedną istotą"?

Przeczytaj uważnie wydarzenie z Mk 5:1-13 a zobaczysz, że mowa jest tam o jednym demonie o imieniu Legion w wielu osobach.


Bogdan Braun

W zdaniu, które napisałeś są takie oto słowa (istot, istotą), czy te słowa występują w tym zdaniu w tym samym znaczeniu?
A może jest to jakaś gra słów, której nie rozumiem?

Myslę, że rozumiesz tę grę słow, ale masz rację powinienem może napisać:
wiele osób duchowych może być jedną istotą.
chyba teraz lepiej


franco

Czy ŚJ uważają że Duch Święty, czyli w ich rozumieniu "bezosobowa moc Boża" jest odwieczny tak jak Ojciec czy też nie??

Byłoby to oczywiście oczywiste. :P Jednak w Piśmie Świętym czytamy:

Hbr 9:14 Bw „o ileż bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego ofiarował samego siebie bez skazy Bogu, oczyści sumienie nasze od martwych uczynków, abyśmy mogli służyć Bogu żywemu.”

Apostoł Paweł podkreśla w tym fragmencie wieczność Ducha Świętego, a wieczny jest tylko Bóg. Gdyby Duch Święty nie był osobą zbędne byłyby określenia takie jak "święty" czy "wieczny", bo Bóg posiadał moc zawsze i była ona święta. Określenia te potwierdzają więc jeszcze bardziej osobowość i Bóstwo Ducha Świętego.


Michał
Jezus również po zmartwychwstaniu posiada nadal naturę ludzką jak i jest prawdziwym Bogiem:

Dz 7:56 Bw „i rzekł: Oto widzę niebiosa otwarte i Syna Człowieczego stojącego po prawicy Bożej.”

Dz 17:31 Bw „gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych.”

1Tm 2:5 Bw „Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,”

J 20:28 Bw „Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój.”

Kol 2:9 Bw „gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia boskości

1J 5:20 Bw „Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym.”


Jeśli chodzi o podporządkowanie Syna względem Ojca to wynika ono z faktu posiadania przez Jezusa dwóch natur (ludzkiej i boskiej). Poza tym, nie należy zapominać, iż wyższość Boga Ojca nad Synem Bożym jest wyższością jedynie funkcjonalną a nie ontologiczną. Podobnie jak wyższość męża nad żoną jest wyższością również tylko funkcjonalną, gdyż kobieta i mężczyna jako ten sam gatunek ludzki HOMO SAPIENS są sobie gatunkowo równi. Podobnie i Syn Bozy jest równy Bogu Ojcu, ponieważ obydwaj posiadają tę samą naturę boską. Jest to równość ontologiczna.

Warto zerknąć jeszcze do poniższych linków:

http://www.biblia2.f...topic.php?t=439

http://www.biblia2.f...topic.php?t=431
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#89 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-13, godz. 23:10

Arek:
Naprawdę sądzisz, że zbiór demonów tworzy jedną istotę, tak jak w przypadku Trójcy? Co to znaczy wedlug Ciebie, że te demony "są jedną istotą"?

Mirek:
Przeczytaj uważnie wydarzenie z Mk 5:1-13 a zobaczysz, że mowa jest tam o jednym demonie o imieniu Legion w wielu osobach.


Czyli demony, podobnie jak Bóg, mogą być jedną istotą składającą się z wielu osób? Dobrze Cię rozumiem?

#90 MichałA

MichałA

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 59 Postów

Napisano 2006-01-14, godz. 21:24

Mirku napisałeś,

Przeczytaj uważnie wydarzenie z Mk 5:1-13 a zobaczysz, że mowa jest tam o jednym demonie o imieniu Legion w wielu osobach.

Przeczytałem sprawozdanie o uzdrowieniu opętanego i absolutnie nie dochodzę do wniosku, że Pan Jezus miał do czynienia z jednym wieloosobowym demonem. Gdybyśmy mieli przyjąć Twoje założenie, to niuchronnie prowadzi to do konkluzji, że Bóg stworzył tylko jednego anioła (jedna istotę w wielu osobach), lub, że istoty anielskie są bytami wieloosobowymi.
Czyżby? Werset 12 powiada I prosiły go duchy... Tak wiem, powiesz , że tu już jest mowa o osobach w łonie jednej istoty. Jednakże dalej widzę tu niekonsekwencje. Gdyż tekst mówi dychy używając liczby mnogiej,
o ile mi wiadomo Biblia nigdy nie określa naszego Boga mianem Bogowie.
A idąc tym torem rozumowanie (w stosunku do Boga) miałbym prawo tak powiedzieć. Ale szybko bym został posądzony o tryteizm.
Nie widzę tu logiki i konsekwencji w stosowaniu takich terminów jak istota i osoba?

MichałA

#91 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-16, godz. 00:19

Mirku nie daje mi spokoju ta wyższość funkcjonalna.
Napisałeś:

Podobnie jak wyższość męża nad żoną jest wyższością również tylko funkcjonalną,


Powiedz mi jak Ty to rozumiesz, w czym w oparciu, o jakie kryterium przejawia się ta wyższość funkcjonalna męża nad żoną?
Jeśli małżeństwo jako związek kobiety z mężczyzną jest w tym przejawie wyższości funkcjonalnej męża nad żoną czynnikiem decydującym to czy to dotyczy tylko związków osób wierzących w Boga czy też związków małżeńskich osób niewierzących?
Wykazanie kilku przykładów tej wyższości funkcjonalnej męża nad żona uzmysłowi nam, a mnie szczególnie, jaka jest pozycja kobiety względem mężczyzny w związku małżeńskim.

Jeszcze jedna sprawa nie dająca mi spokoju.
Jeśli związek małżeński jest czynnikiem decydującym o wyższości funkcjonalnej męża nad żoną w realiach ludzkich to, jaki czynnik jest decydujący o wyższości funkcjonalnej Boga Ojca nad Synem Bożym w realiach boskich?
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#92 css

css

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 Postów

Napisano 2006-01-27, godz. 21:39

Witam! jestem nowy! z gory przepraszam, jesli moje pytanie sie powtorzy i bylo juz omawiane gdzies na tym forum, ale tak duzo tego, ze nie zdazylem przejrzec. A pisze tu, bo tutaj przeczytalem, ze......
Byly punkty, ze Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, Duch jest Bogiem.... a potem, ze Syn nie jest Ojcem itd. itd. I to bylo przykladem klasycznego pojecia Trojcy ponoc. Ale ja spotkalem sie z inym podejsciem : ze Jezus jest JHWH, jest utozsamiany z tym imieniem. Jakie jest wiec KLASYCZNE pojecie Trojcy, bo sie gubie?? Aha, no i jesli Syn jest Bogiem, to czemu nie mozna napisac, ze jest JHWH? Wytlumaczcie mi to.
Jesli to gdzies bylo omawiane to mnie tam odeslijcie, z gory dziekuje!

#93 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-27, godz. 22:36

css dla Ciebie.

http://www.trinitarians.info/index.php
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#94 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-01-31, godz. 12:18

Arek Wiśniewski

Czyli demony, podobnie jak Bóg, mogą być jedną istotą składającą się z wielu osób? Dobrze Cię rozumiem?

Czy mógłbyś sprecyzować o co Ci dokładnie chodzi, bo w koło Wojtek pytasz się o to samo i nie zauważasz odpowiedzi oraz argumentacji biblijnej? Ja zdaje się, odpowiedziałem Ci dokładnie na Twoje pytanie. Wróć proszę do poprzednich postów a na pewno uzyskałeś odpowiedź na Twoje pytanie :)


MichałA

Przeczytałem sprawozdanie o uzdrowieniu opętanego i absolutnie nie dochodzę do wniosku, że Pan Jezus miał do czynienia z jednym wieloosobowym demonem.

Mk 5:1-13 Bw „I przybyli na drugi brzeg morza, do krainy Gerazeńczyków.(2) A gdy wychodził z łodzi, oto wybiegł z grobów naprzeciw niego opętany przez ducha nieczystego człowiek,(3) który mieszkał w grobowcach, i nikt nie mógł go nawet łańcuchami związać,(4) gdyż często, związany pętami i łańcuchami, zrywał łańcuchy i kruszył pęta, i nikt nie mógł go poskromić.(5) I całymi dniami i nocami przebywał w grobowcach i na górach, krzyczał i tłukł się kamieniami.(6) I ujrzawszy Jezusa z daleka, przybiegł i złożył mu pokłon.(7) I wołając wielkim głosem, rzekł: Co ja mam z tobą, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Zaklinam cię na Boga, żebyś mię nie dręczył.(8) Albowiem powiedział mu: Wyjdź, duchu nieczysty, z tego człowieka!(9) I zapytał go: Jak ci na imię? Odpowiedział mu: Na imię mi Legion, gdyż jest nas wielu.(10) I prosił go usilnie, aby ich nie wyganiał z tej krainy.(11) A pasło się tam, u podnóża góry, duże stado świń.(12) I prosiły go duchy, mówiąc: Poślij nas w te świnie, abyśmy w nie wejść mogli.(13) I pozwolił im. Wtedy wyszły duchy nieczyste i weszły w świnie; i rzuciło się to stado ze stromego zbocza do morza, a było ich około dwóch tysięcy, i utonęło w morzu.”

A ja tu jednak widzę, że jest mowa o jednej istocie (o imieniu Legion) w wielu osobach (około dwóch tysięcy demonów). Wskazuje na to wyraźnie pytanie Jezusa: jak ci na imię, oraz odpowiedź: Na imię mi Legion.


o ile mi wiadomo Biblia nigdy nie określa naszego Boga mianem Bogowie.

Hebrajskie Elohim dokładnie oznacza Bogowie.


Bogdan Braun

Powiedz mi jak Ty to rozumiesz, w czym w oparciu, o jakie kryterium przejawia się ta wyższość funkcjonalna męża nad żoną?

W biblii czytamy:

A chcę, abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg. (1Kor 11:3 BW).

Jak rozumieć tutaj wyższość męża nad żoną? Przecież nie chodzi tutaj o wyższość gatunkową, ponieważ kobieta jest tak samo HOMO SAPIENS jak i mężczyzna. Obydwoje są sobie ontologicznie równi. W wersecie tym chodzi raczej o rolę jaką ma spełniać żona w stosunku do swojego męża - jest to wyższość funkcjonalna. Dlaczego nie miałoby być podobnie, jeśli chodzi o rolę pomiędzy Ojcem i Synem? Dlaczego antytrynitaryści wyciągają na podstawie tego wersetu dziwny zaiste wniosek, że Jezus nie jest Bogiem skoro chodzi tu o wyższość jedynie funkcjonalną? O tym, że jest to wyższość funkcjonalna, świadczy chociażby jeszcze fakt, iż Jezus jest prawdziwym synem Boga. I tak jak synem konia jest koń, synem psa jest pies, tak i synem Boga jest Bóg. Jezus więc jest równy ontologicznie swojemu Ojcu (tak jak żona jest równa onotlogicznie swojemu mężowi), jednak istnieje między nimi zależność funkcjonalna, która kompletnie nie pozbawia Syna jego boskości (tak jak rola żony w małżeństwie nie pozbawia jej przecież człowieczeństwa). Zapraszam też do zapoznania się z ciekawymi myślami pod nastepującymi linkami:

http://www.biblia2.f...topic.php?t=431

http://www.biblia2.f...topic.php?t=439


css

Byly punkty, ze Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, Duch jest Bogiem.... a potem, ze Syn nie jest Ojcem itd. itd. I to bylo przykladem klasycznego pojecia Trojcy ponoc. Ale ja spotkalem sie z inym podejsciem : ze Jezus jest JHWH, jest utozsamiany z tym imieniem. Jakie jest wiec KLASYCZNE pojecie Trojcy, bo sie gubie?? Aha, no i jesli Syn jest Bogiem, to czemu nie mozna napisac, ze jest JHWH? Wytlumaczcie mi to.

Każda z osób boskich nosi to samo imię JHWH, można to dzisiaj przyrównać: tak jak każda osoba w rodzinie nosi to samo nazwisko. Więcej informacji:

http://www.biblia2.f...er=asc&start=52

http://watchtower.or...indpost&p=14878
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#95 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-31, godz. 14:20

Arek spytał:

Czyli demony, podobnie jak Bóg, mogą być jedną istotą składającą się z wielu osób? Dobrze Cię rozumiem?


Mirek odpowiedział:

Czy mógłbyś sprecyzować o co Ci dokładnie chodzi, bo w koło Wojtek pytasz się o to samo i nie zauważasz odpowiedzi oraz argumentacji biblijnej? Ja zdaje się, odpowiedziałem Ci dokładnie na Twoje pytanie. Wróć proszę do poprzednich postów a na pewno uzyskałeś odpowiedź na Twoje pytanie :)


Właściwie Mirku to nie odpowiedziałeś. Niby zasugerowałeś, że wiele 'osób' może tworzyć jednego 'demona', ale jakoś nie potrafiłeś powiedzieć tego bezpośrednio. Powiedziałeś tylko, że wiele demonów zostało opisanych jednym imieniem.

Odpowiedź jest właściwie bardzo prosta: tak lub nie. Nie musisz odsyłać więc do wcześniejszym niejasnych odpowiedzi, tylko krótko odpowiedzieć czy demony, podobnie jak Bóg, mogą być jedną istotą składającą się z wielu osób?

Choć chyba z Twojego ostatniego posta można już wnioskować, że Twoja odpowiedź jest tak.

#96 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-31, godz. 14:32

O tym, że jest to wyższość funkcjonalna, świadczy chociażby jeszcze fakt, iż Jezus jest prawdziwym synem Boga. I tak jak synem konia jest koń, synem psa jest pies, tak i synem Boga jest Bóg. Jezus więc jest równy ontologicznie swojemu Ojcu (tak jak żona jest równa onotlogicznie swojemu mężowi), jednak istnieje między nimi zależność funkcjonalna, która kompletnie nie pozbawia Syna jego boskości (tak jak rola żony w małżeństwie nie pozbawia jej przecież człowieczeństwa).


Po raz kolejny: nie tak trynitarianie rozumieją równość ontologiczną Syna i Ojca. Nie jest to stosunek taki jaki istnieje pomiędzy człowiekiem a człowiekiem, czy zwierzęciem a zwierzęciem. Nie stosujmy proszę wprowadzających w błąd przykładów.

Poza tym nikt tu (w każdym razie większość antytrinitarian) nie pozbawia Syna jego boskości. Trynitarianizm wnosi coś zupełnie innego do koncepcji kim jest Syn.

#97 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-31, godz. 19:54

Mirku,


Arek:
Czyli demony, podobnie jak Bóg, mogą być jedną istotą składającą się z wielu osób? Dobrze Cię rozumiem?


Mirek:
Czy mógłbyś sprecyzować o co Ci dokładnie chodzi, bo w koło Wojtek pytasz się o to samo i nie zauważasz odpowiedzi oraz argumentacji biblijnej?


Moje pytanie było bardzo precyzyjne. Co jest nieprecyzyjnego w pytaniu: "Czyli demony, podobnie jak Bóg, mogą być jedną istotą składającą się z wielu osób?".

Ja zdaje się, odpowiedziałem Ci dokładnie na Twoje pytanie. Wróć proszę do poprzednich postów a na pewno uzyskałeś odpowiedź na Twoje pytanie smile.gif


Wydaje mi się, że nie odpowiedziałeś. Cel mojego pytania był następujący: jak świat światem, zawsze słyszałem, że wieloosobowość Boga jest ewenementem na skalę wszechświata. Przypomnę, ten ewenement spowodowany jest tym, że co prawda istnieją trzy osoby boskie, ale "tworzą" one jedną istotę, dzieląc wspólną naturę. Nie spotkałem się nigdy z twierdzeniem, że demony mogą być wieloma osobami, będąc przy tym jedną istotą, podobnie jak to jest w przypadku Boga. Jeśli w to wierzysz, byłby to rewolucyjny krok w myśli teologicznej (demonologicznej), niespotykany chyba dotąd w chrześcijaństwie. Dlatego pytam Cię precyzyjnie o to, o co pytam, licząc na Twoją precyzyjną odpowiedź.

#98 MichałA

MichałA

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 59 Postów

Napisano 2006-02-01, godz. 09:07

Witam,

Mirku

Co do słowa ELOHIM, nie ignoruję faktu liczby mnogiej tego wyrazu.
Czy jednak mam rozumieć, że Izrael był narodem politeistycznym??

Pozdrawiam
MichałA

#99 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-02-09, godz. 16:44

Matuzalem,

Po raz kolejny: nie tak trynitarianie rozumieją równość ontologiczną Syna i Ojca. Nie jest to stosunek taki jaki istnieje pomiędzy człowiekiem a człowiekiem, czy zwierzęciem a zwierzęciem. Nie stosujmy proszę wprowadzających w błąd przykładów.

Wiem, można to też wyjaśnić wyższością Boga Ojca nad Jezusem jako człowiekiem. Ja jednak pokazałem coś innego - jako wyższość funkcjonalną. Czy wydaje ci się to równie absurdalnie czy raczej bardziej ciekawsze?

Poza tym nikt tu (w każdym razie większość antytrinitarian) nie pozbawia Syna jego boskości. Trynitarianizm wnosi coś zupełnie innego do koncepcji kim jest Syn.

Czyżby dla Straznicy w ostatnich dniach zabłysło jakieś nowe światło w sprawie Jezusa jako archanioła Michała i ja o tym nic nie wiem? :D


Arek Wiśniewski,
a jak ci się wydaje, czy kogoś z rozdwojeniem jaźni nie można nazwać jedną istotą w przynajmniej dwóch osobach? Widać, że takie fenomeny zdarzają się w przyrodzie o wiele częściej! :P


Michał
Izrael nie był narodem politeistycznym, tak samo jak politeistą nie jest chrześcijanin wierzący w Trójcę. Jeśli juz ktoś swoimi argumentami - nawet niechcący - dowodzi istnienia wielu bogów, to jest to właśnie np. Strażnica. Wierzę, że jest tylko JEDEN Bóg, lecz w trzech osobach, Strażnica zaś wierzy w dwóch bogów: Boga Wszechmogącego - Jehowę i w boga mocnego - Jezusa Chrystusa, którzy na pewno według Strażnicy nie są jednym Bogiem. Jakby na to nie patrzeć jest to więc dwuteizm (odmiana politeizmu) z podziałem na Boga większego i boga mniejszego (tak jak np. Zeus i Hermes).

Polecam również zapoznać się z pniższym rewelacyjnym artykułem, który każdego powinien zainteresować:

http://free.polbox.p...cha/artyk_8.htm
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#100 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 11:49

Nic ciekawego w tym artykule nie znalazlem :(


Stare jak swiat argumenty nie uwzgledniajace wogole zasad hebrajskiej interpretacji Bilii i na dodatek autor podsumowuje:

Widzimy zatem, że mamy jednego Odkupiciela, jednego Zbawiciela, El-Szaddai, który przybrał ciało ludzkie i przyszedł tu jako Jezus. Cóż mogłoby być bardziej żydowskie!



Zaiste zydowskie do bolu... w szczegolnosci w odniesieniu do zydowskiego wyznania wiary (patrz punt 3):

Według Komentarza Rambama do Miszny, Sanhedrin 10:


Punkt 1



Wierzę pełnią wiary, że Stwórca, błogosławione jest Jego Imię, tworzy wszystkie stworzenia i kieruje nimi i tylko On sam wszystko uczynił, czyni i będzie czynił.


Punkt 2



Wierzę pełnią wiary, że Stwórca, błogosławione jest Jego Imię, jest Jeden i nie istnieje w żaden sposób inna taka jedność jak Jego i że tylko On sam jest naszym Bogiem, który był, jest i będzie.


Punkt 3



Wierzę pełnią wiary, że Stwórca, błogosławione jest Jego Imię, nie ma ciała i że nie odnosi się do niego żaden fizyczny atrybut i że niczego w ogóle nie można z Nim porównać.


Punkt 4



Wierzę pełnią wiary, że Stwórca, błogosławione jest Jego Imię, był pierwszy i będzie ostatni.


Punkt 5



Wierzę pełnią wiary, że właściwym jest modlenie się tylko i wyłącznie do Boga. Nie należy modlić się do nikogo i do niczego innego.


Punkt 6



Wierzę pełnią wiary, że wszystkie słowa proroków są prawdziwe.


Punkt 7



Wierzę pełnią wiary, że proroctwo Mojżesza, naszego nauczyciela, niech spoczywa w pokoju, jest prawdziwe. I że był on ojcem wszystkich proroków (najważniejszym z wszystkich proroków) - zarówno tych przed nim, jak tych i po nim.


Punkt 8



Wierzę pełnią wiary, że Tora, którą posiadamy, jest tą, która została dana Mojżeszowi, naszemu nauczycielowi, niech spoczywa w pokoju.


Punkt 9



Wierzę pełnią wiary, że ta Tora nigdy nie zostanie zmieniona i że nie będzie nigdy żadnej innej Tory danej przez Stwórcę, błogosławione jest Jego Imię.


Punkt 10



Wierzę pełnią wiary, że Stwórca, błogosławione jest Jego Imię, zna wszystkie uczynki i myśli człowieka, tak jak powiedziano: "Który kształtuje serca ich wszystkich, który zważa na wszystkie ich czyny" (Psalm 33, 15)


Punkt 11



Wierzę pełnią wiary, że Stwórca, błogosławione jest Jego Imię, nagradza dobrem tych, którzy przestrzegają Jego przykazań, a karze tych, którzy gwałcą Jego przykazania.


Punkt 12



Wierzę pełnią wiary w nadejście Mesjasza i chociaż nawet on zwleka, to nie przestaję czekać na niego każdego dnia.
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych