Skocz do zawartości


Zdjęcie

Były ŚJ mówi o Trójcy!!!


  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#101 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-11, godz. 22:13

Mirek do Arka Wiśniewskiego napisał

a jak ci się wydaje, czy kogoś z rozdwojeniem jaźni nie można nazwać jedną istotą w przynajmniej dwóch osobach?


Mirku nie można!!!
Rozdwojenie jaźni to raczej dwie osobowości/natury w jednym człowieku.
Mirku gdyby się zgodzić z Twoją tezą to powiedz mi jak wyglądał(by) Jezus-Człowiek podczas jego obecności na ziemi?
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#102 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2006-02-11, godz. 22:17

Mesjasz przyszedl, a zydzi, zamiast Go przyjac, odrzucili Go, choc ponoc najlepiej znali Pismo i swoja tradycje.
Jaki z tego wniosek??
Ano taki, ze nie mozna rozpatrywac osoby Jezusa (a wiec i chrzescijanstwa) tylko przez pryzmat judaizmu, bo wtedy dochodzi sie do konkluzji, do ktorej doszli wyznawcy judaizmu, ze Mesjasz jeszcze nie przyszedl, a Jezus byl tylko Zydem :)
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#103 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2006-02-12, godz. 01:10

Nikito, to akurat nie ma nic do tematu, po pierwsze dziesiatki tysiecy Zydow go przyjela (Dzieje 21:20), po drugie jego odrzucenie bylo wynikiem decyzji ich serc, a nie tyle rozumu. Jeszua wiele razy podkreslal, ze wola poznania, wola sluzenia Ojcu i chodzenie w swiatlosci jest niezbedna do rozpoznania w nim Mesjasza. Tego zabraklo tym, ktorzy go odrzucili.

My zas mowimy o "zydowskosci", jak nazwal to Kaliszer, teorii, ze Bog wciela sie w czlowieka i przychodzi na ziemie umrzec za ludzkosc, i to jest smieszne, bo nie ma nic wspolnego z nauczaniem zarowno Biblii, jak i religijnej literatury zydowskiej.
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny

#104 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2006-02-12, godz. 23:11

Nie ma?? Ciekawe..To, ze ogromna czesc zydow przyjela chrzescijanstwo bylo decyzja ich serca, wbrew oczekiwaniom Izraela, uznania Jezusa za Syna Bozego i Mesjasza. To, ze ogromna czesc zydow pozostala po dzis dzien wierna zakonowi i judaizmowi to decyzja ich rozumow, ktore odrzucily mozliwosc, iz syn ciesli to Slowo wcielone, obiecany Mesjasz i Krol Izraela.
Co mysleli Zydzi na temat Jezusa?? Najlepiej widac to podczas sadzenia Go przez Pilata... dlatego mysle i bede dalej sie przy tym upierac, ze pryzmat judaizmu i tradycji rabinistycznej nie jest jedynym slusznym narzedziem zglebiania tajemnic chrzescijanstwa.
:)
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#105 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2006-02-12, godz. 23:17

Drogi Patmosie :P
Jesli ojcem Jezusa jest Bog Ojciec, zas matka- Maria, to kim wlasciwie jest Jezus??
:)
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#106 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-13, godz. 02:46

Droga Nikitka napisała

Jesli ojcem Jezusa jest Bog Ojciec, zas matka- Maria, to kim wlasciwie jest Jezus??


Widzę Urocza Nikitko, że stęskniłaś się za mną...wow! :P
Wracając do pytania skierowanego do mnie odpowiem tak.
Ojcostwo Boga wobec Jezusa pociąga za sobą usankcjonowanie synostwa owego Jezusa wobec Boga.
Co zaś się tyczy Marii to odpowiedź jest podobna do tej powyżej z tą różnicą, że końcowy akcent jest przeniesiony na Marię.
Nie jestem pewien czy ta odpowiedź Ciebie satysfakcjonuje, ale jak sobie życzysz to możemy kontynuować ten wątek tylko tak sobie myślę, że raczej nie w tym temacie. Co o mojej propozycji myślisz?
Jeśli nie sprawi Ci to różnicy to proszę o odpowiedź na PM. ;)
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#107 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-02-15, godz. 09:32

Bogdan Braun:

Rozdwojenie jaźni to raczej dwie osobowości/natury w jednym człowieku.

A czym to się różni od stwierdzenia: jedna istota w dwóch osobach?

Artur Olczykowski:

My zas mowimy o "zydowskosci", jak nazwal to Kaliszer, teorii, ze Bog wciela sie w czlowieka i przychodzi na ziemie umrzec za ludzkosc, i to jest smieszne, bo nie ma nic wspolnego z nauczaniem zarowno Biblii, jak i religijnej literatury zydowskiej.

Pragnę zwrócić Ci uwagę, że starotestamentalne proroctwa odnoszone do Boga Izraela Jahwe wskazywały jednoznacznie na Jezusa. Być może umknęły Ci te fakty podczas czytania biblii. :P Pragnę Ci je więc przypomnieć. Zajmę się dosłownie paroma argumentami (wziętymi z opracowania Zabiełły), myślę, iż najbardziej potwierdzającymi tezę iż Jezus to Jahwe:

1) Przebity Jahweh
Jak wiemy tym, który został przybity do krzyża i którego przyjście mamy oczekiwać to Syn, a nie Ojciec. Księga Zachariasza ukazuje nam jednak, że Bóg Jahweh będzie przebity i opłakiwany jako Jedynak!


Za 12:10 Bw „Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha łaski i błagania. Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli, i będą go opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym.”

J 19:37 Bw „A na innym miejscu mówi Pismo: Zobaczą, kogo przebodli.”



2) Kto wszedł przez Złotą Bramę?
Z wjazdem Jezusa do Jerozolimy wiąże się wypełnienie proroctwa związanego ze Złotą Bramą w Jerozolimie. Jerozolima posiada kilka bram prowadzących do miasta: Brama Gnojna, Brama Syjońska, Brama Jaffy, Brama Nowa, Brama Damasceńska, Brama Heroda, Brama św. Stefana i Brama Złota. W czasach biblijnych brama Złota prowadziła wprost na dziedziniec świątyni Salomona, najważniejsza z bram. Nic więc dziwnego, że była ona obiektem proroctwa. Lecz nas interesuje to, kogo dotyczy następujące proroctwo:


Ez 44:1-2 Bw „Potem poprowadził mnie z powrotem w kierunku bramy zewnętrznej świątyni, zwróconej ku wschodowi; lecz była zamknięta.(2) I rzekł do mnie: Ta brama będzie zamknięta, nie będzie się jej otwierać i nikt nie będzie przez nią wchodził, gdyż Pan, Bóg izraelski, wszedł przez nią, dlatego będzie zamknięta.”

Za 9:9 Bw „Wesel się bardzo, córko syjońska! Wykrzykuj, córko jeruzalemska! Oto twój król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy on i zwycięski, łagodny i jedzie na ośle, na oślęciu, źrebięciu oślicy.”


Przez 600 długich lat proroctwo zostało nie wypełnione, aż pewnego wiosennego dnia ok.30 r. Jezus Chrystus, Król Izraela wszedł przez tą bramę wypełniając też pororoctwo z Zach.9:9. Wielkie rzesze, które wówczas radośnie wykrzykiwały "Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim!" dawno już zeszły ze świata. Do Jerozolimy Pan Jezus wjechał jako Król Jahweh! Pózniej po zburzeniu Jerozolimy w 70 r.n.e., brama ta nigdy nie została odbudowana...

Mt 21:4-9 Bw „A to się stało, aby się spełniło, co powiedziano przez proroka, mówiącego:(5) Powiedzcie córce syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny i jedzie na ośle, źrebięciu oślicy podjarzemnej.(6) Poszli więc uczniowie i uczynili, jak im rozkazał Jezus,(7) przywiedli oślicę i źrebię i włożyli na nie szaty, i posadzili go na nich.(8) A wielki tłum ludu rozpościerał swe szaty na drodze, inni zaś obcinali gałązki z drzew i słali na drodze.(9) A rzesze, które go poprzedzały i które za nim podążały, wołały, mówiąc: Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim. Hosanna na wysokościach!”


3) Kogo oszacowano na 30 srebrników?

Za 11:12-13 Bw „Wtedy rzekłem do nich: Jeżeli uznacie to za słuszne, dajcie mi należną zapłatę, a jeżeli nie, zaniechajcie! I odważyli mi jako zapłatę trzydzieści srebrników.(13) Lecz Pan rzekł do mnie: Wrzuć je do skarbca, tę wysoką cenę, na jaką mnie oszacowali! Wtedy wziąłem trzydzieści srebrników i wrzuciłem je w świątyni do skarbca.”

Mt 26:14-16 Bw „Wtedy odszedł jeden z dwunastu, którego zwano Judasz Iskariot, do arcykapłanów(15) i rzekł: Co mi chcecie dać, a ja go wam wydam? Oni zaś wypłacili mu trzydzieści srebrników.(16) I odtąd szukał sposobności, aby go wydać.”



4) Kto zgotował sobie chwałę z ust dzieci?
Ewangelia Mateusza 21:15-16 opisuje interesujące wydarzenie pokazujące nam to, za kogo Chrystus sie naprawdę uważał. Arcykapłani i Żydzi widząc cuda, jakie Jezus czynił oburzyli się gdy w świątyni cześć Jezusowi zaczęły oddawać dzieci wołając "Hosanna Synowi Dawidowemu!". Oburzeni zwrócili mu na to uwagę. Na to Chrystus odpowiedział: "Tak jest; czy nigdy nie czytaliście: Z ust niemowląt i ssących zgotowałeś sobie chwałę". W tym miejscu Chrystus powołał się na znanym Żydom fragment z Psalmu 8, który mówi, że to Jahweh zgotował sobie chwałę z ust dzieci i niemowląt! Odniósł do siebie tekst, który jednoznacznie dotyczył Boga Izraela...


Ps 8:3 Bw „Z ust dzieci i niemowląt ugruntowałeś moc na przekór nieprzyjaciołom swoim, Aby poskromić wroga i mściciela.”

Mt 21:15-16 Bw „Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie, widząc cuda, które czynił, i dzieci, które wołały w świątyni i mówiły: Hosanna Synowi Dawidowemu, oburzyli się(16) i rzekli mu: Czy słyszysz, co one mówią? A Jezus mówi do nich: Tak jest; czy nigdy nie czytaliście: Z ust niemowląt i ssących zgotowałeś sobie chwałę?”



5) Komu przygotował drogę Jan Chrzciciel?

Łk 1:16-17 Bw „Wielu też spośród synów izraelskich nawróci do Pana, Boga ich.(17) On to pójdzie przed nim w duchu i mocy Eliaszowej, by zwrócić serca ojców ku dzieciom, a nieposłusznych ku rozwadze sprawiedliwych, przygotowując Panu lud prawy.”



6) Komu nie uwierzyli Żydzi?

J 12:37-42 Bw „A chociaż tyle cudów dokonał wobec nich, nie wierzyli w niego,(38) aby się wypełniło słowo proroka Izajasza, jakie wypowiedział: Panie, któż uwierzył wieści naszej, a komu objawiło się ramię Pana?(39) Dlatego nie mogli uwierzyć, że znowu rzekł Izajasz:(40) Zaślepił oczy ich i zatwardził serce ich, aby nie widzieli oczami swymi i nie rozumieli sercem swym, i żeby się nie nawrócili, i żebym ich nie uzdrowił.(41) To powiedział Izajasz, gdyż ujrzał chwałę jego i mówił o nim.(42) Mimo to jednak wielu członków Rady uwierzyło w niego, ale gwoli faryzeuszów nie wyznawali swej wiary, żeby nie zostali wyłączeni z synagogi;"

To mocne argumenty! Robią wrażenie? Następne znajdziesz też tutaj:

http://watchtower.org.pl/jz-jezus.php

http://www.nadzieja....y_jezus_to.html

http://watchtower.or...indpost&p=14830

Jak o tym przeczytałem w biblii upadłem na kolana i oddałem Jezusowi cześć! Tobie radzę to samo ;)
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#108 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2006-02-16, godz. 00:22

W Talmudzie (Sukkot 52 a) czytamy: “ Jaki jest powód żałoby (odnośnie Zach. 12:10)? R. Dosa i Rabbini różnią się w tym punkcie. Jedni wyjaśniają, że powodem jest zabicie Mesjasza syna Józefa, a drudzy, że zabicie Złych skłonności. “Jest dobrze, według tego, który tłumaczy, że za powód przyjmujemy zabicie Mesjasza syna Józefa, gdyż to dobrze koresponduje z wersetem Pisma: 'I spojrzą na mnie, ponieważ go przebodli, i będą go opłakiwać, jak się opłakuje jedynaka'.”


To odnosnie Zach 12:10 w Talmudzie, tak tez tlumacza wszystkie zydowskie tlumaczenia"spojrza na mnie PONIEWAZ go przebodli", mysle, ze drugi cytat (przepraszam za nieprzetlumaczenie, ale jest juz tak pozno..) dokladnie oddaje idee wersetu z Zachariasza:


Moses Alshekh (16th c.)

I will do yet a third thing, and that is, that "they shall look unto me," for they shall lift up their eyes unto me in perfect repentance, when they see him whom they pierced, that is Messiah, the son of Joseph; for our rabbis, of blessed memory, have said, that he will take upon himself all the guilt of Israel, and shall then be slain in the war to make an atonement, in such a manner, that it shall be accounted as if Israel had pierced him, for on account of their sin he has died; and therefore, in order that it may be reckoned to them as a perfect atonement, they will repent, and look to the blessed One, saying that there is none beside Him to forgive those that mourn on account of him who died for their sin: this is the meaning of "They shall look upon me."

W skrocie kiedy Zydzi zobacza kogo przeodly ich grzechy, czyli Mesjasza ben Jozefa, zwroca sie w pokucie do Boga "spojrza na MNIE"


Co do Zlotej Bramy i innych argumentow to sam zacytowales wolania ludu Jerozolimy w czasach Jeszuy, wolali "Blogoslawiony, ktory przychodzi W IMIENIU JHWH". I to jest odpowiedz. Nie widzieli w nim JHWH, ale jego Poslanca. Raz jeszcze odsylam cie do mojego artykulu:

Szaliah - poslaniec Bozy


w ktorym znajdziesz odpowiedz jak rozumiem wypowiedzi ktore wydaja sie mowic o samym Bogu, a sa odnoszone do Jeszuy.
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny

#109 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-16, godz. 00:46

Mirek napisał

a jak ci się wydaje, czy kogoś z rozdwojeniem jaźni nie można nazwać jedną istotą w przynajmniej dwóch osobach?


Bogdan Braun napisał

Rozdwojenie jaźni to raczej dwie osobowości/natury w jednym człowieku.

***
Mirka pytanie dotyczące tego, co powyżej jest napisane.

A czym to się różni od stwierdzenia: jedna istota w dwóch osobach?


Mirku jeśli w twoim jakby... pytaniu (definicji?) rozdwojenie jaźni przejawia się poprzez jedną naturę, ale, w conajmniej dwóch osobach.
***
W zdefiniowaniu moim rozdwojenie jaźni przejawia się dwoma źródłami świadomości (nie jestem na teraz gotów Ci powiedzieć czy te świadomości są od siebie zależne czy nie), ale uzewnętrznionymi tylko w jednej osobie.
***
Mirku mam nadzieje, ze teraz zauważysz tę istotną różnice.
***
A tak swoją droga możesz mi powiedzieć Mirku, co masz na myśli, kiedy piszesz (Widać, że takie fenomeny zdarzają się w przyrodzie o wiele częściej!)
Jakie fenomeny masz na myśli?
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#110 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-04-12, godz. 13:48

Gdy byłem Świadkiem Jehowy zawsze wmawiano mi, że pisma Ojców Kościoła milczą na temat bóstwa Jezusa i że jakoby nauka o Trójcy Świętej pojawiła się dopiero w IV wieku n.e. Proponuję zapoznać się z poniższymi cytatami pierwszych chrześcijan i współczesnych im pisarzy oraz samemu ocenić prawdomówność Strażnicy w tej kwestii:

"Didache" 16:7 (ok.90)
odnosi słowa Za 14:5 ("nadciągnie Pan, mój Bóg, i z Nim wszyscy święci") do Jezusa.

Św.Ignacy Antiocheński (+107)
"List do Kościoła w Efezie": "Bóg nasz bowiem, Jezus Chrystus począł się w łonie Maryi zgodnie z planem Bożym, z rodu Dawida i z Ducha Św." 18:2.

Poganin Pliniusz Młodszy (ok.114):
"Mieli zwyczaj w określonym dniu o świcie zbierać się i śpiewać (...) ku czci Chrystusa jako Boga". (Pliniusz do Trajana).

List Barnaby (ok.130)
"Mówił bowiem Bóg, że rany swego ciała od nich otrzymał" 5:12.

Meliton z Sardes ("Homilia Paschalna" ok.160)
"Zamiast baranka Bóg przyszedł, i zamiast owcy człowiek, a w człowieku Chrystus, który ogarnia wszystko." 5; Frg 6 "ukrywał oznaki boskości, choć był prawdziwym Bogiem od wieków".

Tzw. "II List do Koryntian" (Homilia z ok.150r.) 1:1:
"Bracia, musimy patrzeć na Jezusa jak na Boga, jak na Tego, który będzie sądził żywych i umarłych".

Justyn Męczennik (ur.100) "Dialog z Żydem Tryfonem" (68:3):
"Czy myślicie, że według Pism czcić i nazywać Panem Bogiem należy kogo innego oprócz Stwórcy tego wszechświata oraz Chrystusa"; "Apologia" (I:63,15) "Ojciec wszechrzeczy ma Syna, który jest Slowem, Pierworodnym Synem Bożym i Bogiem".

Poganin Celsus (IIw.) "Oddają Chrystusowi hołd Boski".

Poganin Lukian z Samostaty (ok.190)
"Bo boską cześć jeszcze teraz oddają owemu wielkiemu człowiekowi, który w Palestynie został ukrzyżowany".

Na Pallatynie w Rzymie istnieje rysunek z IIw. człowieka z głową osła na krzyżu wykonany ręką poganina z podpisem: "Aleksamenos czci swego Boga" dot. Jezusa ("Świat symboliki chrześcijańskiej" D.Forstner OSB s.287).

"Do Diogneta" (IIw.)
: "Któż bowiem z ludzi zdołał kiedykolwiek dojść do zrozumienia, czym jest Bóg zanim On sam przyszedł".

Arystydes (ok.140) "Apologia" 2:6:
"Chrześcijanie wreszcie wzięli swą religię od Jezusa Chrystusa, którego nazywają Synem Bożym, głosząc, że to sam Bóg zstąpił z nieba na ziemię".

Tacjan (ur.130) "Mowa przeciw Grekom"
: "Te zaś, które mądrości nie przyjęły, lecz odrzuciły (...) Boga cierpiącego uznane zostały raczej za wrogów Boga".

"Męczeństwo św.Justyna" (+163)
"Czcimy Jezusa Chrystusa, Syna Bożego (...) Ja jestem tylko człowiekiem, więc wiem, że słowa moje są nędzne w porównaniu z Jego nieskończonym Bóstwem".

Klemens Aleks. (ur.150) "Zachęta Greków" X:110,1:
"Boski Logos, który bez najmniejszego sprzeciwu stawiany jest na równi z Bogiem i Panem wszechświata, ponieważ był Jego Synem a 'Słowo było u Boga'".

Tertulian (ur.155) "Przeciw Marcjonowi" V,20:4:
"w kształcie i w obrazie Boga, jako Syn Ojca, jest prawdziwie Bogiem (...) w kształcie i w obrazie, czyli wyobrażeniu człowieka, jako Syn Człowieczy, okazał się prawdziwym człowiekiem". Patrz pkt 3.10.

Św.Cyprian (+258) List 11:5:
"Mamy rzecznika i orędownika, który jest przebłaganiem za nasze grzechy, Jezusa Chrystusa, Pana i Boga naszego". Por. Militjades (IIw.) "Historia Kościoła" (V:28,4) Euzebiusza (ur.260) oraz inne teksty w pkt. 2.1.3 (Wszechmocny) i rozdz. "Trójca Św. w Pismach Ojców Kościoła"


źródło: http://www.biblia2.f...topic.php?t=725
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#111 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-04-22, godz. 13:46

chciałbym pokazać na paru przykładach w jaki sposób w Biblii objawia się Trójca Święta:


Mt 1:20-21 Bw „I gdy nad tym rozmyślał, oto ukazał mu się we śnie anioł Pański i rzekł: Józefie, synu Dawidowy, nie lękaj się przyjąć Marii, żony swej, albowiem to, co się w niej poczęło, jest z Ducha Świętego.(21) A urodzi syna i nadasz mu imię Jezus; albowiem On zbawi lud swój od grzechów jego.”

Mk 1:9-11 Bw „I stało się w owe dni, że przyszedł Jezus z Nazaretu Galilejskiego i został ochrzczony przez Jana w Jordanie.(10) I zaraz, kiedy wychodził z wody, ujrzał rozstępujące się niebiosa i Ducha nań zstępującego jako gołębica.(11) I rozległ się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem.”

Lk 1:35 Bw „I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.”

Lk 12:9-10 Bw „Kto zaś zaprze się mnie przed ludźmi, tego i Ja się zaprę przed aniołami Bożymi.(10) Każdemu, kto powie słowo przeciwko Synowi Człowieczemu, będzie odpuszczone; lecz kto by bluźnił przeciwko Duchowi Świętemu, temu nie będzie odpuszczone.”

J 3:5 Bw „Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego.”

J 3:34-35 Bw „Albowiem Ten, którego posłał Bóg, głosi Słowa Boże; gdyż Bóg udziela Ducha bez miary.(35) Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w jego ręce.”

J 20:21-22 Bw „I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam.(22) A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.”

Dz 2:32-33 Bw „Tego to Jezusa wzbudził Bóg, czego my wszyscy świadkami jesteśmy;(33) wywyższony tedy prawicą Bożą i otrzymawszy od Ojca obietnicę Ducha Świętego, sprawił to, co wy teraz widzicie i słyszycie.”

Rz 15:16 Bw „żebym był dla pogan sługą Chrystusa Jezusa, sprawującym świętą służbę zwiastowania ewangelii Bożej, aby poganie stali się ofiarą przyjemną, poświęconą przez Ducha Świętego.”

1Kor 6:10-11 Bw „ani złodzieje, ani chciwcy, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy Królestwa Bożego nie odziedziczą.(11) A takimi niektórzy z was byli; aleście obmyci, uświęceni, i usprawiedliwieni w imieniu Pana Jezusa Chrystusa i w Duchu Boga naszego.”

2Kor 13:13 Bw „Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.”

Ga 4:6 Bw „A ponieważ jesteście synami, przeto Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych, wołającego: Abba, Ojcze!”

Ef 4:4-6 Bw „jedno ciało i jeden Duch, jak też powołani jesteście do jednej nadziei, która należy do waszego powołania;(5) jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;(6) jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.”

Kol 1:6-8 Bw „które was doszło; tak dzieje się to zarówno na całym świecie, jak i pośród was od tego dnia, kiedy usłyszeliście i poznaliście łaskę Bożą w prawdzie, że ona wydaje owoc i rośnie.(7) Tak też nauczyliście się go od Epafrasa, umiłowanego współsługi naszego, który jest wiernym sługą Chrystusowym dla was,(8) który też doniósł nam o miłości waszej w Duchu.”

1Tes 4:6-8 Bw „aby nikt nie dopuszczał się wykroczenia i nie oszukiwał w jakiejkolwiek sprawie swego brata, gdyż Pan jest mścicielem tego wszystkiego, jak to wam zapowiadaliśmy i zaświadczaliśmy.(7) Albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do uświęcenia.(8) Toteż kto odrzuca to, odrzuca nie człowieka, lecz Boga, który nam też daje Ducha swego Świętego.”

2Tes 2:13-14 Bw „My jednak powinniśmy dziękować Bogu zawsze za was, bracia, umiłowani przez Pana, że Bóg wybrał was od początku ku zbawieniu przez Ducha, który uświęca, i przez wiarę w prawdę.(14) Do tego też powołał was przez ewangelię, którą głosimy, abyście dostąpili chwały Pana naszego, Jezusa Chrystusa.”

Tt 3:4-6 Bw „Ale gdy się objawiła dobroć i miłość do ludzi Zbawiciela naszego, Boga,(5) zbawił nas nie dla uczynków sprawiedliwości, które spełniliśmy, lecz dla miłosierdzia swego przez kąpiel odrodzenia oraz odnowienie przez Ducha Świętego,(6) którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego,”

Hbr 9:14 Bw „o ileż bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego ofiarował samego siebie bez skazy Bogu, oczyści sumienie nasze od martwych uczynków, abyśmy mogli służyć Bogu żywemu.”

1P 1:2 Bw „według powziętego z góry postanowienia Boga, Ojca, poświęconych przez Ducha ku posłuszeństwu i pokropieniu krwią Jezusa Chrystusa: Łaska i pokój niech się wam rozmnożą.”

1J 4:13-14 Bw „Po tym poznajemy, że w nim mieszkamy, a On w nas, że z Ducha swojego nam udzielił.(14) A my widzieliśmy i świadczymy, iż Ojciec posłał Syna jako Zbawiciela świata.”

Jud 1:20-21 Bw „Ale wy, umiłowani, budujcie siebie samych w oparciu o najświętszą wiarę waszą, módlcie się w Duchu Świętym,(21) zachowajcie siebie samych w miłości Bożej, oczekując miłosierdzia Pana naszego Jezusa Chrystusa, ku życiu wiecznemu.”

Ap 21:9-10 Bw „I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, którzy mieli siedem czasz, napełnionych siedmiu ostatecznymi plagami, i tak się do mnie odezwał: Chodź, pokażę i oblubienicę, małżonkę Baranka.(10) I zaniósł mnie w duchu na wielką i wysoką górę, i pokazał mi miasto święte Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga,”


To tylko niektóre wybrane (z ponad 120) wersety biblijne (dalsze znajdziemy tutaj: http://dianedew.com/godhead.htm oraz http://watchtower.or...ie_wiary-15.php). We fragmentach tych zawarte jest działanie Boga w Trójcy oraz wzajemne świadczenie o sobie i jedność. Świadczy to o tym, że w każdym czynie Bożym zaangażowana jest cała Trójca Święta: Ojciec, Syn i Duch Święty. Pomimo studiowania Słowa Bożego Świadkowie Jehowy nie zauważają zawartej w niej nauki o Trójcy Świętej. Nie mogą też zrozumieć, że pomimo nie istnienia w Piśmie Świętym słowa Trójca Święta nauka o niej wynika z wyżej wymienionych tekstów.

Spróbuję unaocznić to pewnym przykładem z życia codziennego. Taką współpracę jednego Boga w trzech osobach mozna przyrównać np. do pracy zespołu muzycznego:

Są trzy osoby: Jan, Piotr i Paweł. Te trzy osoby tworzą JEDEN zespół, który nazywa się np. WEIMAN. Ile mamy zespołów? Oczywiście JEDEN. Jak nazywa się zespól? WEIMAN, ile jest w nim osób? trzy. Czy wszystkie nie są równe? Wszystkie osoby są równe, gdyż są współzałożycielami i mają taką samą moc a jednak ich role się różnią:

Jan - gra na bębnach i jest zarazem managerem zespolu
Piotr - gra na gitarze, śpiewa oraz jest odpowiedzialny za produkcję
Paweł - gra na klawiszach i jest rzecznikiem prasowym zespołu.

Role są podzielone ale to dalej jeden zespół WEIMAN.

Podobnie i z Trójcą Świętą! Bóg Jahwe jest w pewnym sensie takim zespołem którego tworzą trzy osoby mające różne role, ale będące tak samo ważne i współistotne. Tak jak osoby w zespole WEIMAN są z natury ludźmi tak osoby Jahwe są w naturze Bogami. Nie znaczy to jednak że mamy 3 Bogów. Mamy 3 osoby boskie, które tworzą JEDNEGO Boga JAHWE tak jak mamy 3 osoby ludzkie tworzace JEDEN zespól WEIMAN.

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#112 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-24, godz. 16:34

Mirek napisał

Podobnie i z Trójcą Świętą! Bóg Jahwe jest w pewnym sensie takim zespołem którego tworzą trzy osoby mające różne role,


Proszę podaj nazwy/źródła oficjalnych dokumentów, które potwierdzą to, co powyżej napisałeś.
***
Pisząc o różnych rolach Trzech Osób w Bogu piszesz to, w jakim kontekście?
***
Używając słowa > role < masz na myśli tylko ich zróżnicowanie czy też podciągasz pod ten wyraz indywidualność relacyjną Osób w Bogu?

Pzdr. :)
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#113 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-04-25, godz. 10:38

Różnią się między sobą relacjami pochodzenia: "Ojciec jest Tym, który rodzi; Syn Tym, który jest rodzony; Duch Święty Tym, który pochodzi"

Z dowodów pozabiblijnych to tzw. skład apostolski. Według uczonych sięga on co najmniej czasów końca II wieku. Oto jego treść:

"Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego; narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion; zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny."

Jesli chodzi o dowody biblijne, to chyba najlepszym przykładem jest werset:

2Kor 13:13 Bw „Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.”

W tym wersecie wyraźnie wymienione są TRZY osoby. Każda coś daje:

Bóg (Ojciec) - miłość,
Syn Boży (Jezus) - łaskę,
Duch Święty - społeczność


Inne przykłady współpracy i roli osób w Trójcy Świętej podawałem we wcześniejszych postach w tym wątku.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#114 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 16:42

Mirku

J 5:19-99 BT „W odpowiedzi na to Jezus im mówił: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Syn nie mógłby niczego czynić sam od siebie, gdyby nie widział Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni.(20) Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co On sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili.(21) Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce.(22) Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi,(23) aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał.

(26) Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym.(27) Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym


30) Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Tak, jak słyszę, sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy; nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał.

J 6:27 Br "Starajcie się nie o ten pokarm, który przemija, lecz o pokarm wiecznotrwaly, przyobiecany wam przez Syna Człowieczego. Jego to właśnie obdarzył Bóg Ojciec pieczęcią swojej władzy."

J 8:54 Br "Odpowiedział Jezus: Gdybym Ja sam szukał własnej chwały, moja chwała byłaby niczym. Lecz jest Ojciec mój i On to właśnie troszczy się o moją chwałę. Wy mówicie, co prawda, że jest On waszym Bogiem."

J 13:3 Br "wtedy On, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga wraca,"

1Kor 8:6 Br "dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy."

2Kor 1:3 Br "Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy,"

2Kor 11:31 Br "Bóg i Ojciec Pana Jezusa, Ten, który jest błogosławiony na wieki, wie, że nie kłamię."

Ga 1:3 Br "Niech was obdarzy łaską i pokojem Bóg, Ojciec nasz, i Pan Jezus Chrystus,"

Ef 1:2 Br "Bóg, Ojciec nasz, i Pan Jezus Chrystus niech was obdarzą łaską i pokojem."

Ef 1:3 Br "Niech będzie uwielbiony Bóg, Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On to napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym w sprawach dotyczących nieba w naszym zjednoczeniu z Chrystusem."

Ef 4:6 Br "jeden Bóg i Ojciec wszystkich. On to rządzi wszystkimi, działa przez wszystkich i trwa we wszystkich."


mirku o kim tu jest mowa?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#115 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-04-27, godz. 17:03

Pawle, mowa jest o tym samym Bogu (bo Bóg jest tylko jeden) co tutaj:

Iz 9:5 Bw „Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.”

Mt 1:23 Bw „Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami.”

J 1:1 Bw „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.”

J 1:18 Bw „Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.”

J 20:28 Bw „Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój.”

Rz 9:5 Bw „do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.”

Kol 2:9 Bw „gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia boskości

Flp 2:6 Bw „który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,”

2Tes 1:12 Bw „aby imię Pana naszego Jezusa Chrystusa było uwielbione w was, a wy w nim, według łaski Boga naszego i Pana Jezusa Chrystusa.”

Tt 2:13 Bw „oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa,”

Hbr 1:8-10 BW „lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich. Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich;”

2P 1:1 Bw „Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa osiągnęli wiarę równie wartościową co i nasza:”

1J 5:20 Bw „Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym.”

Ap 1:8 Bw „Jam jest alfa i omega (początek i koniec), mówi Pan, Bóg, Ten, który jest i który był, i który ma przyjść, Wszechmogący.”


Nawet sam Bóg Ojciec nazywa Jezusa Bogiem i Panem. A jeśli czyni to sam Ojciec, to i dlaczego my nie mamy wziąść z niego przykładu?

lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich. Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich; (Hbr 1:8-10, BW)

W wersecie tym Bóg Ojciec zwraca się do Syna przez "o Boże" i wzywa go "Panie". Z Biblii wynika więc, iż dla Syna Ojciec jest zarówno Bogiem jak i Panem, oraz dla Ojca Syn jest też również Bogiem jak i Panem. Nic dziwnego, skoro są to osoby Boskie równe pod względem natury.

A przy okazji zwróć uwagę na Obj 22:8-9, gdzie anioł nie pozwala prorokowi oddać sobie pokłonu, gdyż byłoby to z jego strony przywłaszczeniem sobie czci należnej wyłącznie Bogu. Ale oto zarówno w Obj 5:8 jak i Łk 5:8; 24:52; Mk 5:6-9; Mt 28:9 i w wielu innych miejscach Pisma Świętego Jezus przyjmuje pokłony i nikogo z tego powodu nie karci, tak jak to uczynił wspomniany wyżej anioł w stosunku do apostoła Jana. A w J 20:29 sam Jezus nawet pochwalił niewiernego Tomasza za jego słowa.

J 5:23 Bw „aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał.”

Taka sama cześć i chwała należy się Jezusowi Chrystusowi.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#116 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-04-27, godz. 20:11

spotkałem się z czymś takim, na pozdrowienie "niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" sJ odpowiedział - Jezus został raz pochwalony i więcej nie trzeba.
pozdrawiam Andrzej

#117 robert

robert

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 119 Postów

Napisano 2006-04-28, godz. 16:05

Mysle iz wszyscy tu popełniacie pewien błąd logiczny. Zarówno argumentując za Trójcą jak i przeciwko niej.
Moim zdaniem problemem w zrozumieniu istoty Trójcy nie jest sama Trójc a jedynie nasz umysł, który poprzez brak analogii nie potrafi sobie z tym zadaniem poradzic. Zauwazcie ze wszystkie sprawy które nie mają materialnej i skonczonej postaci przekraczają naszą zdolnosc pojmowania np. nieskonczonosc, kosmos itp. Jesli Mirek szuka prawdy o Bogu i o jego trójjedynosci ( to moim zdaniem znacznie lepsze okreslenie niz trójca) musi znależc jakąs analogie w naszym swiecie aby móc to sobie zobrazowac. Uwazam ze przykład homo sapiens i planety nie jest najlepszy ale woda jest ok tylko nie w trzech stanach skupienia. Trójjedyny Bóg jest jednoscią co do swojej natury i odwiecznego pochodzenia ale rózni sie miedzy soba co najmniej relacjami. Jesli z pokora przyjmiemy iz nigdy nie obcowalismy bezposrednio z Bogiem ani niczym co chocby w małym stopniu go przypomina oczywiste wydaje sie ze do konca zrozumienie jaki On jest wydaje sie nie mozliwe, ale np. wyobrazmy sobie wode, która wypływa z jednego zródła płynie tysiącami kilometrów powstają rzeki morza i oceany a pomimo to jest ciągle ta sama wodą. Albo ogien obejmujący las tworzy tysiące płomieni bedąc cały czas tym samym ogniem. Nie wdawajmy sie w zbedne szczegóły rozkładając wode na atomy bo w odniesieniu do Boga to ma sie i tak nijak. Bóg jest istota po pierwsze odwieczną w przeciwienstwie do wody i całą pewnoscią nie składa sie z pierwiastków. Jesli chcemy sobie zobrazowac i tylko zobrazowac poprzez analogie pewną zawiłosc natury Boga jaką jest jego trójjedynosc to woda i ogien jako pojecia ogólne są wystarczające ale jesli chcemy Boga rozłozyc na czesci pierwsze zeby poznac jego budowe to troche to smieszne sie wydaje. Mirek i Bogdan toczą spór którego moim zdaniem nie ma. Gdyz moim zdaniem Mirek podając swoje przykłady nie zamierzał objawic swiatu z czego jest złozony Bóg ani za pomocą tych przykładów udowadniac istnienia Trójcy jako takiej a jedynie pobudzic wyobraznie. I znowu moim skromnym zdaniem przykłady np homo sapiens nie są najlepsze gdyz w zasadzie zaprzeczają a nie potwierdzają mozliwosci istnienia Trójcy i bardziej przydałyby sie antytrynitarzom albo nawet poganom postulując za istnieniem wielu Bogów czy nawet całego gatunku istot wyzszych. Nigdy nie przekonamy sie kim tak naprawde jest Bóg dopuki go nie poznamy i jesli On tego nie zechce ale poszukiwac prawdy jest wolno kazdemu jesli tego co wymyslimy nie traktujemy jako prawdy objawionej. Sądze jedna ze nie o to Mirkowi chodziło a jedynie o to aby pokazac brak sprzecznosci logicznej i istnieniu Trójjedynego Boga i mysle ze to mu sie udało co pokazuje wpis jednej Pani przedemną. To tyle tego ciut przydługiego wywodu. Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

#118 robert

robert

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 119 Postów

Napisano 2006-04-28, godz. 16:07

A prawda w co wierze jest zawarta w Biblii która tu obszernie cytujecie i to wystarczy aby mogła sie ona obronic

#119 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-28, godz. 23:29

Robert napisał

Mirek i Bogdan toczą spór którego moim zdaniem nie ma.


Robercie Twoja ocena tego, co jest w tym temacie napisane i nazwanie tego sporem (w domyśle dla Mirka i Bogdana), którego Ty subiektywnie nie zauważasz wymaga pewnego wyjaśnienia.
Moim zdaniem forum ma to do siebie, że prowadzi się rozmowy na różne tematy, które to rozmowy pokazują nam, w czym mamy podobne zdanie, a w czym różnimy się.
Nauka o Bogu jak zapewne zauważyłeś wykreowała na przestrzeni tysięcy lat różne modele Boga i te modele mają swoich zwolenników jak i oponentów, ale mało tego owe modele Boga przyjmowane są na podstawie wiary i w tych granicach wiary popartych przemyśleniami zrodzonymi w naszych umysłach toczy się faktyczny spór.
Skoro Szanowny Mirek wierzy w Boga będącego komunią Trzech Osób, a ja nie podzielam tej wiary to powiedz mi, co jest w tym złego, że zadajemy sobie pytania (może czasem w ferworze wymiany zdań zbyt ostrym językiem zredagowane...za co z mojej strony przepraszam), które pozwalają nam lepiej zrozumieć taką postawę i odmienny obraz Boga w wyznawanej i przedstawianej przez dyskutanta indywidualnej wierze?
***
Języczkiem uwagi w tym sporze o właściwy model Boga jest treść Nowego Testamentu.
Na ile owa treść pozwala nam na pełną akceptację tej wiary w jednego Bogu w swej istocie i troistego w Osobach to jest temat do owych dyskusji w większości polemicznych jak sam to raczyłeś zauważyć.
Robercie zechciej jeszcze zauważyć i zwrócić na to szczególną uwagę, ze owa forma nauki o Bogu będącym Trójcą da się uzasadnić przede wszystkim negatywnie, a jak wiesz sformułowania negatywne nie dają pełnego zadowolenia.
***
Robercie mam do ciebie jedno pytanie powiedz mi, które Twoim zdaniem ujęcie dogmatu trynitarnego (Boga będącego komunią Trzech Osób) jest lepiej przedstawione w teologii zachodniej czy raczej wschodniej?

Pzdr.
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#120 uciekinier

uciekinier

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 99 Postów

Napisano 2006-04-29, godz. 17:36

Mirku, moim zdaniem niczego nie pokazałeś. Twoje cytaty jako dowody na istnienie trójcy kupy się nie trzymają.
uciekinier




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych