Skocz do zawartości


Zdjęcie

porównanie spowiedzi z komitetem sądowniczym


  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#21 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-02-10, godz. 06:49

Nie ma to jak usłyszeć że zajmujecie się moim ulubionym tematem.

Pragnę więc przypomni8ec iz postepowanie przed Komitetem Sądowniczym ma cechy zjawiska nazywanego w histori procesu sądowego - procesem inkwizycyjnym (dlatego,ze stosowała go Inkwizycja). Pisałem juz o tym w wątku
Tutaj więc nie będe się powtarzał.

A dla uzupełnienia: SJ przejeli kilka elementów inkwizycji takich jak wykład ostrzegajacy, życzliwość dla postawionego przed sądem, nakłanianie do wyrażenia skruchy, karyb (od odebrania przywilejów do wykluczenia ze społeczności czyli od czynnej pokuty do wyrzucenia a to państwa sobie wymysliły,żeby takich wyrzuconych karać śmiercią)

I ostatnia myśl: Sebastian wystarczyło przyjechać do Polski. U nas inkwizycja była bardzo ograniczona.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#22 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-02-10, godz. 07:01

Za to niedouczeni starsi ŚJ po zawodówce, w podobnej sytuacji, nie mając zielonego pojęcia o psychologii, zabawialiby się w biegłych psychologów i "badaliby szczerość" takiego wyznania, stosując metody, których niegodzi się nazwać inkwizycyjnymi, bo mógłbym obrazić inkwizytorów.

Kiedys Dalida spiewala :
paroles , paroles , paroles........................
w tlumaczeniu
Slowa, slowa, slowa ............. dodalbym puste ....................

Jeszcze niedawno slyszalem z ust pewnych kol dobrze "poinformowanych" jak to sie SJ za zaslonietymi firanami ...............................

smutne to.............. i zalosne .
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#23 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-02-10, godz. 07:23

Nie ma to jak usłyszeć że zajmujecie się moim ulubionym tematem.

Pragnę więc przypomni8ec iz postepowanie przed Komitetem Sądowniczym ma cechy zjawiska nazywanego w histori procesu sądowego - procesem inkwizycyjnym (dlatego,ze stosowała go Inkwizycja). Pisałem juz o tym w wątku
Tutaj więc nie będe się powtarzał.

A dla uzupełnienia: SJ przejeli kilka elementów inkwizycji takich jak wykład ostrzegajacy, życzliwość dla postawionego przed sądem, nakłanianie do wyrażenia skruchy, karyb (od odebrania przywilejów do wykluczenia ze społeczności czyli od czynnej pokuty do wyrzucenia a to państwa sobie wymysliły,żeby takich wyrzuconych karać śmiercią)

I ostatnia myśl: Sebastian wystarczyło przyjechać do Polski. U nas inkwizycja była bardzo ograniczona.

Pozwole sobie skorzystac z gotowca i napisac ( po malej przerobce )

Agenda Swiadkow Jehowy d/s Eliminacji Heretyckich Ruchów Aspołecznych

Witamy!

Każdy z nas został stworzony do życia jako istota wolna. Mamy niezbywalne prawo do podejmowania samodzielnych wyborów życiowych. Nikt i nic tu na Ziemi nie może nam narzucać swojej woli. Nasza wola jest wolna! Tak zadecydował Bóg i takie jest prawo natury. Jako wolne jednostki tworzymy naród Swiadkow Jehowy , który ma chlubną historię i wspaniałą kulturę. Tworzymy społeczeństwo, które ma własną bogatą tradycję, z której jesteśmy dumni. Dlatego też nie ma naszej zgody na istnienie na naszej ziemi żadnych ale to absolutnie żadnych ruchów i organizacji o charakterze totalitarnym, które ograniczają wolność jednostki. Nie życzymy sobie propagowania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ani gdziekolwiek indziej treści antywolnościowych i szkodliwych dla naszego stylu życia, społeczeństwa, narodu oraz państwa w ktorym panuje wolnosc wyznania ( takze dla SJ zwiazanych z organizacja WTS )! Dlatego mówimy stanowcze NIE! dla istnienia jakichkolwiek organizacji ktore usilowalyby narzucic SJ postepowanie ktore moze im sie nie podobac i ktore wedlug nich jest niezgodne z Biblia i ktore to organizacje chcialyby postepowac w sposob autorytatywny i totalitarny usilujac nam narzucic swoja wlasna wole . Jednocześnie zwracamy się do naszych bylych Świadków Jehowy;' ............wykreslone ) Powiedzcie NIE! Nie dajcie dłużej niszczyć waszej bylej religii przez absurdalne doktryny ludzi mających się za wysłanników Boga! Nie pozwólcie sobą manipulować! Jesteście ludzmi o wolnej woli , nie pozwólcie, by ktos usilowal wam narzucic cokolwiek tak jak i TS nigdy wam nie narzucalo swojej ( bycie SJ nie bylo dla was przeciez przymusem ) Zwracamy się także z apelem do wszystkich ludzi, którzy nas odwiedzają: Świadkowie Jehowy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za to, co wygaduja na temat Towarzystwa Strażnica niektorzy jej byli czlonkowie . Totylko ludzie, którym wolno sie wypowiadac . Dlatego nie okazujcie im pogardy, kiedy ich spotkacie. Nie nazywajcie ich sekciarzami. Zamiast tego okażcie im serce i módlcie się za nich. Tylko wtedy zrozumieją, iż świat nie jest takim, jakim przedstawia go Szatan . Swiat moze i bedzie piekny tak jak go zaplanowal Jehowa Bog ( i nic mu nie jest w stanie sie sprzeciwic )

Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#24 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-02-10, godz. 07:59

Kochany a widziałes na dole strony: copyright!

Ponieważ za namową kolegi Lantisa postanowiłem dokształcic się w zakresie prawa własnosci intelektualnej wiec informuje Pana ,że następny taki wyskok zzostanie zgłoszony do odpowiednich władz, To jest pierwsze i ostatnie ostrzeżenie!
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#25 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-02-10, godz. 11:37

Stefanie, próbujesz wyśmiać moje słowa, że starsi zboru stosują metody niegodne nawet inkwizytora. Mówisz, że to tylko puste słowa i porównujesz to do plotek oczynach, których ŚJ nie popełniają.

Mówiłem o zagraniach PSYCHOLOGICZNYCH. Nie o łamaniu kołem, ale o łamaniu psychiki, a także o wielu innych ciemnych metodach traktowania czyjegoś sumienia.

#26 White Death

White Death

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 243 Postów

Napisano 2006-02-10, godz. 12:25

Kochany a widziałes na dole strony: copyright!

Ponieważ za namową kolegi Lantisa postanowiłem dokształcic się w zakresie prawa własnosci intelektualnej wiec informuje Pana ,że następny taki wyskok zzostanie zgłoszony do odpowiednich władz, To jest pierwsze i ostatnie ostrzeżenie!

a mowią że to sJ kapują ?
Chyba nie tylko...
Przeto odrzuciwszy fałsz, mówcie prawdę każdy ze swym bliźnim. Efezjan 4:25a
To zaś powinniście czynić: Mówcie prawdę jeden drugiemu, wydawajcie sprawiedliwe wyroki w swoich bramach i zachowujcie pokój! Zach 8:16

#27 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-02-10, godz. 12:36

Jak Arturek się podszkoli, to się dowie, że nie warto ścigać Stefana za cytowanie jego stronki.

Poza tym "copyright" skutkuje tylko tym, że na przyszłość Stefan będzie musiał napisać: Znalazłem ciekawy tekst link, autorem jest Artur Schwacher. Po niewielkiej przeróbce tekst brzmiałby: (...) a wtedy (...) resztę tekstu można zamieścić tak, jak zrobił Stefan obecnie.

Co innego, gdyby Stefan przypisał sobie autorstwo Artura tekstu, wtedy jest ścigany, ale znów przez polskie sądy, którym nie chce się wysyłać wezwań za graincę, do Francji, więc i tak, pod jakimś formalnym pretekstem, umorzyłyby sprawę.

#28 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2006-02-10, godz. 13:56

homme

Napisałeś:
„Dla przykladu gdy sie zenilem musialem sie wyspowioadac i przyniesc karteczke z podpisem od spowiedzi
Moj brat ktory byl swiadkiem tez musial dac karteczke z tego ze sie wyspowiadal
Praktyj=kuje sie to ciagle ???”

Sakrament małżeństwa to poważna sprawa i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Istnieje wiele par, które brały ślub kościelny bez takiej świadomości-uważając, że tak trzeba bo inni też tak zrobili; bo ładnie wygląda uroczystość w kościele, itd...Obowiązkiem duchownych jest zbadanie czy ludzie chcący zawrzeć związek małżeński przed Bogiem-są świadomi jakże wielka odpowiedzialność na nich będzie spoczywać..Czy można się"pobrać w Panu", nie będąc z nim pojednanym??
Nie wiem homme czy wiesz jak ważny dla katolików jest ślub kościelny..co sobą unaocznia..Polecam przeczytanie dokumentów Kościoła odnośnie tej kwestii.
Czy żeniąc się miałeś świadomość wagi tego wydarzenia?
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#29 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-10, godz. 14:01

Spokojnie, braciszkowie, po co te całe wielkopomne porównania komitetu do inkwizycji?? O ile analogia ze spowiedzią ma sens, to zestawienie z inkwizycją robi się groteskowe. B) Nazwijmy rzeczy po imieniu (po raz kolejny): komitet jest niczym więcej jak tylko instytucją "straszaka", stworzoną w celu lepszej kontroli wiernych. Jest to wymysł chorych umysłów, który (niestety) działa dość skutecznie i często druzgocąco. Nie tylko ja z pewnością znam przykłady SJ, których po "występach" na KS skończyli na oddziałach zamkniętych szpitali psychiatrycznych. Tyle to ma wspólnego z "oczyszczaniem ludu bożego" <_< . To tak jakby komuś z rakiem mózgu odciąć głowę.

Jeśli SJ będą chcieli się zmienić (praktycznie, a nie w teorii), KSy trzeba będzie znieść. Na razie jednak to tylko pobożne życzenia...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#30 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-02-10, godz. 19:36

Za to niedouczeni starsi ŚJ po zawodówce, w podobnej sytuacji, nie mając zielonego pojęcia o psychologii, zabawialiby się w biegłych psychologów i "badaliby szczerość" takiego wyznania, stosując metody, których niegodzi się nazwać inkwizycyjnymi, bo mógłbym obrazić inkwizytorów.

Kiedys Dalida spiewala :
paroles , paroles , paroles........................
w tlumaczeniu
Slowa, slowa, slowa ............. dodalbym puste ....................

Jeszcze niedawno slyszalem z ust pewnych kol dobrze "poinformowanych" jak to sie SJ za zaslonietymi firanami ...............................

smutne to.............. i zalosne .

paroles, paroles, paroles ... si wraies ...
w tłumaczeniu: słowa, słowa, słowa ... tak prawdziwe ...

Tam chyba jeszcze było "paroles, bonbons au chocolat" czyli "slowa - czekoladki"
Te wasze opowieści o tym, jak to organizacja jest super, hiper, mega ... jak to niektórzy się myla, bo są tylko ludźmi, ale w zasadzie jest to tylko rysa na wspanialym diamencie to są własnie czekoladki słówek ....

Oczywiście, historie o zaslonietych firanach to bzdury. Historie, o których mówi Sebastian, są jak najbardziej prawdziwe

#31 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 07:25

czywiście, historie o zaslonietych firanach to bzdury. Historie, o których mówi Sebastian, są jak najbardziej prawdziwe

Na szczescie nie bedzie mozliwe dzis sprawdzenie w praktyce jak zareagowalby " humanitarny , milosierny, sprawiedliwoscia ociekajacy , postepowy , dociekajacy prawdy) sad kapturowej inkwizycji na fakt niezgodnosci jakiego kogos z jedynie prawdziwym wielbieniem a la katolik

ale w Internecie i wydaniach papierowych wiele sie pisze o stosach ktore rozpalano oczywiscie tylko i wylacznie dla rozgrzania atmosfery

tenze piewca katolicyzmu oswiadcza wszem i wobec ze niemalze rozkosza byloby dla niego poddac sie osadowi tej swiatlej instytucji ........

ta moja historia tez jest prawdziwa ( niestety )
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#32 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 09:03

Nie zrozumiałeś mnie homme_curieux. Nie twierdzę, że inkwizycja byla dobra. To było na pewno wielkie zło. Jednakze to juz przeszłość. Nawet gdybym uronila milion łez, zycia tym ludziom nie wrócę.

Natomiast to co wyprawiają starsi w zborach to jest rzeczywistość tu i teraz. Nie mają żadnego przygotowania, żeby pomagać ludziom, a dobre chęci czasem nie wystarczą.

Ja miło wspominam starszych jako ludzi. Byli mili, sympatyczni itp. i na pewno nie była to obłudna sympatia. Natomiast rady jakie dawali ... pożal się boże .... autorytatywnym tonem ...
a mi sie wydawalo, że tak powinnam robić, bo to starsi: starsi w zborze, strasi wiekiem, dłużej w "prawdzie" ...

No cóż, skutki pożal się boże "rad" będę już odczuwać do końca życia ...


Pozdr;

#33 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 09:36

Ewo zarzucasz starszym brak rozeznania,
piszesz ze Inkwizycja dawno minela i od tamamtego czasu jest ok.
Otoz jezeli innych posadzasz o brak rozeznania, pierwsze sama go zdobąć
nie wiem czy slyszalas o Ustaszach w Jugoslawi ,jak ich tam odwiedzilo gestapo szczeki im opadly na formy exsterminacji niekatolikow*niekatolik sam sobie kopal grob, i na zywca go grzebali* bylo to krolestwo Jugoslawi z zalozenia 100proc katolickie
a w latach 90, tutsi tez gineli bo prawda katolicka, sama daje sobie swiadectwo
a ona czepia sie starszych
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#34 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 09:40

Ewo zarzucasz starszym brak rozeznania,
piszesz ze Inkwizycja dawno minela i od tamamtego czasu jest ok.
Otoz jezeli innych posadzasz o brak rozeznania, pierwsze sama go zdobąć
nie wiem czy slyszalas o Ustaszach w Jugoslawi ,jak ich tam odwiedzilo gestapo szczeki im opadly na formy exsterminacji niekatolikow*niekatolik sam sobie kopal grob, i na zywca go grzebali* bylo to krolestwo Jugoslawi z zalozenia 100proc katolickie
a w latach 90, tutsi tez gineli bo prawda katolicka, sama daje sobie swiadectwo
a ona czepia sie starszych

george27, życia ludziom w Jugosławii też nie wrócę.
Jeśli natomiast ktoś czytając moje posty nie popełni tego samego błędu co ja i nie posłucha starszych, zwłaszcza w kwestii wykształcenia, ze jest złe, be i nie ok, to moze choć jedna osob nie zmarnuje sobie życia ...


Pozdr;

#35 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 09:52

tu Cie boli,
fakt
no w Katolnadzie z takim bezrobociem , bez wyksztalcenia nie ma lekko

Badz wierna-pojdz
jak mawial Tetmajer do niewiast.
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#36 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 10:11

tu Cie boli,
fakt
no w Katolnadzie z takim bezrobociem , bez wyksztalcenia nie ma lekko

Badz wierna-pojdz
jak mawial Tetmajer do niewiast.

W życiu bez wykształcenia w ogóle nie ma lekko. Miłujący strasi kopną cię w d... jak tylko się okaże, ze masz problemy. A i jeszcze powiedzą; "my nigdy czego takiego nie mówiliśmy" bla bla bla Coś jak z mitycznym rokiem 1975 ;)

Ale i u ciebie widać pozytywną zmianę: w końcu twoja ortografia sie poprawiła
A była beznadziejna jak i treść twoich postów :D

#37 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 10:24

Skarbie jaka ortografia,przyjrzyj sie dokladnie i zauwaz ze nie zawsze korzystam z kompa z polskimi znakami
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#38 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-02-11, godz. 10:47

przecież przeprosiłam ... ;)

#39 MadHamish

MadHamish

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 139 Postów
  • Lokalizacja:z dziada pradziada

Napisano 2006-02-23, godz. 12:19

(posty przeniesione z tematu "spowiedz on-line")

Pan Bóg "ma prawo" odpuścić grzechy, problem w tym, że nasz żal bywa niedoskonały. Jeśli żal jest doskonały, spowiedź byłaby zbędna. W wypadku żalu niedoskonałego, do odpuszczenia grzechu przyczynia się łaska sakramentalna. .

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:
Zal niedoskonaly? A coz to za jakies nowe dziwactwo? Albo zalujemy, albo nie i kropka. Albo chcemy naprawic bledy, albo nie. Albo Bog odpuszcza grzechy, albo ksiadz. Jedynym posrednikiem miedzy Bogiem a ludzmi jest Jezus Chrystus, nie zas jakis specjalista od laski sakramentalnej. Smiejesz sie z ciala kierowniczego sJ, a sam wierzysz w moc kaplana? :blink:

Wybacz, Sebastianie, ale Twoja argumentacja jest mocno wydumana i mija sie ze zdrowym rozsadkiem. Nie bierz tego personalnie. Zapewne powtarzasz za jakims co sprytniejszym teologiem.

Pozdrawiam,
Mad :D
Przepraszam bardzo, czy to ja napisałam? Nie wiem, czy się z tym zgadzam...:-)

#40 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-23, godz. 15:52

Pan Bóg "ma prawo" odpuścić grzechy, problem w tym, że nasz żal bywa niedoskonały. Jeśli żal jest doskonały, spowiedź byłaby zbędna. W wypadku żalu niedoskonałego, do odpuszczenia grzechu przyczynia się łaska sakramentalna. A opza tym, ksiądz służy nam fachową pomocą teologiczno-moralną i psychologiczną.

Kurczę, czego to religia jeszcze nie wymyśli? Żal niedoskonały? Szczęście, że już nigdzie nie należę.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych