Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zdecyduje sie na studium Biblii


  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#41 karpisiu

karpisiu

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów

Napisano 2006-02-14, godz. 22:58

albo sa to opowiesci wyssane z.........................

Przed przystapieniem do gloszenia a nastepnie przed chrztem kandydat spotyka sie ze starszymi i musi !! sie wykazac znajomoscia chociazby wiedzy dotyczacej poslugiwania sie indexami biblijnym gdzie przy odrobinie inicjatywy wlasnej sam moze przeciez znalezc odpowiedzi na nurtujace go odpowiedzi

MUSI czy MOŻE zapoznać się ze wszystkimi doktrynami? Nie wiem jak to jest z tymi pytaniami przed chrztem bo po przestudiowaniu książki "Wiedza..." zerwałem z SJ kontakt, ale wydaje mi się że wystarczy wiedza zawarta w książce tej właśnie i już można podchodzić do tego "sprawdzianu". A myślę, że gdyby WSZYSTKIE choćby te najważniejsze doktryny były zawarte w książce "Wiedza.." to nie byłoiby innych publikacji, a takie przecież są, choćby kontrowersyjne doktryny porozrzucane po Strażnicach.
Przez 2 lata (po 2 latach od pierwszego studium miałem niby zostać ochrzczony) NIE JEST MOŻLIWE przeczytanie wszystkich strażnic i całej dostępnej literatury. No może prawie, ale nie sądzę aby zainteresowani byli na tyle gorliwi, żeby przeczytać np wszystkie Strażnice z ostatnich 10 lat. Gdy ja zadawałem jakieś pytania to prowadzący studium odpowiedzi szukali w Strażnicach, nie zaś we "Wiedzy...". Znalazłaby się niejedna doktryna zawarta w Strażnicach, a której to nie ma w książce "Wiedza...".
I co ciekawe: gdy jeszcze marzył mi się chrzest to planowałem przed chrztem przeczytać choćby Strażnice z ostatnich 10 lat (a nóż znajdzie się coś z czym się nie zgodzę...) to "przyszli braciszkowie" zaczęli mnie wyraźnie poganiać i zachęcać, żeby ten chrzest odbył się jak najszybciej (tu odpowiedni cytat -nie można być niezdecydowanym, czyli albo się decyduję na chrzest w najbliższym terminie albo w razie nadejścia Armagedonu mam przerypane bo ie byłem zdecydowany ;) ) jakby zależało im na tym, żebym nie zdążył zapoznać się z co ważniejszymi "prawdami"..


Co do mojego pytania o kreacjonizm to oczywiście wcześniej sam szukałem, niestety nie znalazłem, więc zadałem to pytanie (coś w stylu czy to stwórca stworzył wirusy i bakterie które są przyczyną śmierci ludzi) osobie która ma pojęcie o biologii na poziomie nieco wyższym niż przeciętny SJ. Odpowiedzi, jak już pisałem, nie uzyskałem.

#42 White Death

White Death

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 243 Postów

Napisano 2006-02-15, godz. 06:56

Istnieje też inna forma "oddania dzieci na ołtarz". W przypadku "urodzonych w prawdzie". Stają się oni świadkami często wbrew własnej woli albo raczej w sytuacji jej braku (wolna wola przed ukończeniem 15. roku życia :D ). Tak oto wielce oświeceni SJ popełniają błąd jeszcze gorszy niż katolicy — przymuszając swoje niepełnoletnie dzieci do przyjęcia chrztu.

To żeś mnie rozbawił tym postem.
A przecież obaj wiemy że w śJ niechętnie się chrzci osoby nieletnie bo wiadomo że potem może się nieletniemu pogląd zmienić. Na pewno zdecydowana większość dorosłych śJ chce aby ich dzieci poszły tą drogą bo to naturalne ich pragnienie, ale tylko niewielki odsetek braci użyłby tu nacisków ...
Chrzest młodocianych śJ wynika raczej z ich osobistej afektacji a nie poganiania przez rodziców. A nie ochrzczenie malucha Krk to wielkie przestępstwo i grzech. Znam przypadki w małżeństwach mieszanych sJ z katolikami gdzie katolicka teściowa naszej siostry wbrew jej woli "porwała"wnuka korzystając z okazji że niedobra synowa w pracy, z maluchem do księdza i na siłę "łochcrzcić", bo jeszcze może umrze nieochrzczone.
Ani to mądre, ani uczciwe, ot typowe dla parafian. No ale ty Jaracz mi racji nie przyznasz, bo ty widzisz już tylko jedną stronę medalu...
Przeto odrzuciwszy fałsz, mówcie prawdę każdy ze swym bliźnim. Efezjan 4:25a
To zaś powinniście czynić: Mówcie prawdę jeden drugiemu, wydawajcie sprawiedliwe wyroki w swoich bramach i zachowujcie pokój! Zach 8:16

#43 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-02-15, godz. 07:05

To powinieneś wiedzieć, że chrzest taki jest nieważny.....

Co myśmy ci zrobili,ze ziejesz taką nienawiścią? Zabiliśmy ci kogos w rodzinie czy co? Jak wchodzą tu niezdecydowani czy sympatycy SJ to mają o was takie piekne zdania,że szkoda słów. Takimi atakami więcej pożytku przynosisz temu forum niż szkody.

Masz tyle wspólnego z chrześcijaństwem, co Osama Bin Laden z islamem. I nie mów mi,ze nie chrzcicie dzieci bo wiem,ze i 13-12 letni głosiciele przyjmuja chrzest. I to aż taka rzadka praktyka nie jest.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#44 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-15, godz. 07:56

WD, a czy my na pewno mówimy o tych samych świadkach Jehowy? Bo moze znasz jakichś innych? :P :D
Nie opowiadaj bzdur, WD, to przyznam Ci rację. Omawialiśmy już ten temat wcześniej, dlatego nie chce mi się go powtarzać... Ale jest faktem, że SJ chętnie CHRZCZĄ SWOJE NIELETNIE DZIECI, a nawet często występuje wśród nich rywalizacja o to, które dziecko weźmie wcześniej chrzest. I nie są to sprawy incydentalne.
Zastanów się, co mówisz: nawet jeśli 12- albo 13-latek zapała irracjonalną chęcią przyjęcia chrztu z własnej woli, to czy rolą rodziców nie jest wskazanie mu drogi rozsądku? A czy tak się dzieje? W większości przypadków NIE. I nie chodzi tylko o ambicje. Wiadomo przecież, że niewychowanie dzieci w "jedynie słusznej religii" to "grzech" <_< .
Czasem jednak widzę 2 strony medalu, bo akurat chrztu niemowląt też nie popieram i nie dałem ochrzcić swojego dziecka, choć może to mój błąd.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#45 Ma

Ma

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 417 Postów

Napisano 2006-02-15, godz. 08:57

A przecież obaj wiemy że w śJ niechętnie się chrzci osoby nieletnie bo wiadomo że potem może się nieletniemu pogląd zmienić. Na pewno zdecydowana większość dorosłych śJ chce aby ich dzieci poszły tą drogą bo to naturalne ich pragnienie, ale tylko niewielki odsetek braci użyłby tu nacisków ...
Chrzest młodocianych śJ wynika raczej z ich osobistej afektacji a



To co napisałeś nie jest prawdą. Prawdą jest natomiast to że chrzci się w organizacji nieletnie dzieci, które tak naprawdę nie potrafia rozeznać na co się decydują. Takich przypadków znam bardzo dużo wśród swoich znajomych. Tylko jedną rodzine znam, która nie nakłania swoich dzieci do chrztu, reszta niestety nakłania stosując różne metody, poprzez perswazję, zawstydzanie "popatrz a tamten ochrzcił się już choć ma mniej lat od ciebie", rozmowy starszych z młodymi głosicielami. Byłam, swiadkiem, ze tak właśnie się postępuje.
Chrzest niemowląt w katolicyzmie różni się chociażby tym, ze jeśli dziecko odejdzie od kościoła to nikt go nie wyklucza a tu jak ktoś przyjął chrzest np. w wieku 12 lat a później uznaje to za błąd i chce odejść jest wykluczane nawet wtedy gdy w tym momencie nie jest nawet pełnoletnie. Ma
Ma

#46 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2006-02-15, godz. 09:25

kiedyś w innym miejscu pisałem że "chrzest to świadoma decyzja dorosłego czlowieka". ten pogląd w dalszym ciągu potrzymuję. z wiadomych powodów odrzucam chrzest niemowląt. natomiast co do nastolatków to mam podzielone zdanie. może się zdarzyć że osoba 12/13 letnia jest już świadoma tego co czyni.ale przypuszczam że takie to są tylko jednostki. bardziej prawdopodobne jest że osoba w tym wieku przyjmuje chrzest pod wpływem emocji, namowy np. przez kolegę lub rodziców( chociaż jeżeli rodzice namawiają dzieci to znaczy że do końca nie rozumieją znaczenia chrztu).w przypadku gdyby osoba nieletnia chciała przyjąć chrzest to starszy powinien z taką osobą porozmawiać i sugerować aby odłożyła swoją decyzje na jakiś czas np. roku. więcej na temat znaczenia chrztu w linku:
http://www.czytajbib...rzestzwody.html

#47 White Death

White Death

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 243 Postów

Napisano 2006-02-15, godz. 14:39

To powinieneś wiedzieć, że chrzest taki jest nieważny.....

Co myśmy ci zrobili,ze ziejesz taką nienawiścią? Zabiliśmy ci kogos w rodzinie czy co? Jak wchodzą tu niezdecydowani czy sympatycy SJ to mają o was takie piekne zdania,że szkoda słów. Takimi atakami więcej pożytku przynosisz temu forum niż szkody.

Masz tyle wspólnego z chrześcijaństwem, co Osama Bin Laden z islamem. I nie mów mi,ze nie chrzcicie dzieci bo wiem,ze i 13-12 letni głosiciele przyjmuja chrzest. I to aż taka rzadka praktyka nie jest.

Jaka u mnie nienawiść Arturze ?
To podawanie faktów z życia. Może to że nie można ich odeprzeć wzbudza u ciebie nienawiść ?
Ja tylko na chłodno mówię co się kiedyś działo.
Czyż nie powinna być równowaga na tym forum, nie nudzi się wam co niektórym tylko jedna strona księżyca? Tylko jedno, te negatywne oblicze prawdy o sJ ?
Demaskujesz obłudę Arturze sJ to jesteś chrześcijaninem, ja demaskuję ją w KK to sieje nienawiść ?
Lubię obiektywizm a w twoim poście go nie widzę.
Ludzie popełniają błędy po obu stronach, umiesz to przyznać ?
Ja w temacie jak powinni się zmieniać sJ powiedziałem o wypaczeniach u WTS, wtedy mi przyklasnąłeś, szkoda że jak mówię o otaczającym nas świecie całą prawdę to mi mówisz o nienawiści.
Przeto odrzuciwszy fałsz, mówcie prawdę każdy ze swym bliźnim. Efezjan 4:25a
To zaś powinniście czynić: Mówcie prawdę jeden drugiemu, wydawajcie sprawiedliwe wyroki w swoich bramach i zachowujcie pokój! Zach 8:16

#48 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-02-15, godz. 16:59

Arturze, chyba przyznam rację cukrowi (biała śmierć?)... :D

To prawda, że WTS jest niekonsekwentna, gdy potępia chrzest niemowląt, a jednocześnie praktykuje chrzest 10 czy 11, a czasami 6 letnich dzieci. Mimo to, wspominanie o katolickim chrzcie niemowląt nie jest od razu oznaką nienawiści do Kościoła Kat.

#49 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-02-15, godz. 18:36

a czasami 6 letnich dzieci.

???????
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#50 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-02-15, godz. 18:53

kiedys ukazał sie w strażnicy artykul biograficzny pod tytułem "zdążanie do celu, który sobie wytknęłam w wieku sześciu lat", opowiadający o pionierce, która całe życie poświęciła organizacji, a ochrzczona została właśnie w tak młodym wieku. Jak znajdę, to podam numer strażnicy i stronę. Może ktoś znajdzie szybciej ode mnie, to również niech poda namiary na ten artukuł.

#51 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-15, godz. 19:11

To ona chyba należy do ostatka, bo w tak młodym wieku jedynie Duch Święty mógł ją natchnąć, żeby popełnić ten czyn :D :D . I o jakiej wolej woli można mówić w wieku 6 lat? CZysta patologia. Sam mam 6-letnią córkę, więc coś na ten temat wiem... Ciekawe, gdzie byli rodzice tego dziecka.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#52 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-02-16, godz. 08:21

Przepraszam, poniosło mnie trochę i mówiłem o postach "cukierka" w ogólności. Dla mnie to nie jest obłuda co robi KK w sprawie chrztu, rozumiem jednak,że masz inne zdanie. Ok, masz do tego prawo. A ja mam prawo się z nim nie zgadzać.

Natomiast kwestia chrztu 6 latki jest po prostu.... żałosna, bo dowodzi tylko tego, ze SJ są po prostu nie konsekwentni.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#53 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-02-16, godz. 08:56

Ta 6-latka to naprawde wyjatek wsrod wyjatkow. Znam pare osob, ktore ochrzcily sie w wieku 12 lat i nikogo kto zrobil to wczesniej. Sam mialem chyba lat 15 - na tyle duzo zeby wiedziec co robie. Nikt mnie nie ponaglal, choc czulem troche presje polegajaca na tym, ze rowiesnicy przystepowali do chrztu, ale te presje sam na sobie wywieralem.

#54 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-02-16, godz. 09:23

Ta 6-latka to naprawde wyjatek wsrod wyjatkow. Znam pare osob, ktore ochrzcily sie w wieku 12 lat i nikogo kto zrobil to wczesniej. Sam mialem chyba lat 15 - na tyle duzo zeby wiedziec co robie. Nikt mnie nie ponaglal, choc czulem troche presje polegajaca na tym, ze rowiesnicy przystepowali do chrztu, ale te presje sam na sobie wywieralem.

W organizacji SJ nie ma "przepisu" wyznaczajacego wiek lub nakladajacego ograniczenia wiekowe dotyczace ludzi pragnacych sie ochrzcic jako Sw Jehowy.
Istnieje natomiast cala masa ustepow biblijnych na ten temat .
Istnieje rowniez wyksztalcone na Biblii sumienie ktore kazdemu powinno podpowiedziec najlepsze rozwiazanie .
I oczywiscie zawsze znajda sie ludzie ktorzy "obracaja slowo Boze na swoj uzytek"

1 Piotra 3:21 Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zwróconą do Boga prośbę o dobre sumienie, dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Mateusza 28:19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

W kazdym badz razie ochrzczony musi byc "nauczony"
Nie pisze ile ma miec lat . Jezus ochrzcil sie w wieku lat 30 bo tak uwazano w Izraelu ze mezczyzna majacy lat 30 uzyskuje dojrzalosc emocjonalna i swiadomosc swoich czynow .
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#55 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-02-16, godz. 09:45

SJ zarzucają KK, że chrzczi dzieci – przecież sami to robią ! o co więc chodzi ? o zawyżone statystyki? Nawet w świetle prawa polskiego, pełnie praw i obowiązków otrzymuje się mając 21 lat !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#56 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-16, godz. 09:49

Dziecko jest dzieckiem z formalnego punktu widzenia. Nikt nie da nastolatkowi dowodu osobistego wcześniej tylko dlatego, że jest bardziej rozwinięty emocjonalnie od swoich rówieśników.
Świadkowie często podają przykład Jezusa i jego wieku w czasie chrztu. Jednocześnie potępiają KK za chrzczenie niemowląt. Jeśli chcieliby być konsekwentni, powinni zakazać przyjmowania chrztu nieletnim.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#57 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-02-16, godz. 11:16

SJ zarzucają KK, że chrzczi dzieci – przecież sami to robią ! o co więc chodzi ? o zawyżone statystyki? Nawet w świetle prawa polskiego, pełnie praw i obowiązków otrzymuje się mając 21 lat !

Powtarzam :

W organizacji SJ nie ma "przepisu" wyznaczajacego wiek lub nakladajacego ograniczenia wiekowe dotyczace ludzi pragnacych sie ochrzcic jako Sw Jehowy.
Istnieje natomiast cala masa ustepow biblijnych na ten temat .
Istnieje rowniez wyksztalcone na Biblii sumienie ktore kazdemu powinno podpowiedziec najlepsze rozwiazanie .
I oczywiscie zawsze znajda sie ludzie ktorzy "obracaja slowo Boze na swoj uzytek"
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#58 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-02-16, godz. 11:30

Jeśli chcieliby być konsekwentni, powinni zakazać przyjmowania chrztu nieletnim.

jezdzic tylko na osiolku , poslugiwac sie wolami zamiast traktorow , glosic tylko w sandalach ..................................... a podobno ktos tu kiedys napisal na forum :

<trzeba pamiętać o REALIACH tamtej epoki.>
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#59 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-16, godz. 12:00

Jeśli chcieliby być konsekwentni, powinni zakazać przyjmowania chrztu nieletnim.

jezdzic tylko na osiolku , poslugiwac sie wolami zamiast traktorow , glosic tylko w sandalach ..................................... a podobno ktos tu kiedys napisal na forum :

<trzeba pamiętać o REALIACH tamtej epoki.>

I jak zwykle — ze skrajności w skrajność. Czy ja mówiłem o przyjmowaniu chrztu w wieku 30 lat? Jesteście niekonsekwentni, i to wszystko, co mam do powiedzenia. A niektórym to jazda na osiołku pewnie wyszłaby na zdrowie (psychiczne); wiele mogliby się nauczyć od tych przemiłych zwierząt :P
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#60 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-02-16, godz. 12:57

. A niektórym to jazda na osiołku pewnie wyszłaby na zdrowie (psychiczne); wiele mogliby się nauczyć od tych przemiłych zwierząt :P

fakt ;)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych