Skocz do zawartości


Zdjęcie

Możesz zrozumieć Biblię


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#21 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-21, godz. 15:53

WTS nie precyzuje jak należy badać, ale zastrzega sobie pierwszeństwo wykładni przy jednoczesnym podkreśleniu, że poleganie na swoim rozumie i naukach ludzkich pochodzi od szatana :D
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#22 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-03, godz. 11:50

Każdy może zrozumieć Słowo Boże, nawet dziecko, pod warunkiem, że nie będzie Mu zaprzeczał, tylko Je z pokorą przyjmie.

#23 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-03, godz. 14:17

ciekawe w tym tekście ze Strażnicy jest to, że często powołuje sie na przykład dzieci! wniosek może być taki, że skoro dzieci potrafia i mogą to dlaczego nie ja osoba dorosła, przeciez dzieci mają małe możdzki, mało doświadczeń no i wreście sa tylko dziećmi ! więc by był wstyd gdybym nie przyjął propozycji studiowania Biblii ze SJ !

JA MYSLE ZE DZIECI DLATEGO, ZE NAJPRAWDOPODOBNIEJ TO CO JEST NAPISANE W SLOWIE BOZYM TRZEBA BRAC W MOZLIWIE NAJPROSTRZY SPOSOB DO SIEBIE NIE DOSZUKUJAC SIE NIEWIADOMO JAKICH POWIAZAN I PODTEKSTOW, TYLKO DZIECI NIE SA OBDARZONE DUZYM BAGAZEM DOSWIADCZEN ZYCIOWYCH I TZW MADROSCI ZYCIOWEJ, DOROSLI WSZYSTKO ANALIZUJA POD KATEM OSOBISTYCH PRZEZYC, A TAKZE DOSZUKUJA SIE ANALOGII GDYZ POSIADAJA PEWIEN ZASOB WIEDZY Z KTORYM SA WSTANIE PEWNE WIADOMOSCI SKORELOWAC. MAM NADZIEJE ZE NIE CHODZI TUTAJ O TO ZE DZIECI SA NIEWINNE I PRZYJMUJA WSZYSTKO NA WIARE........ BO NIE SA WSTANIE SPRAWDZIC........ :P
nie potrafiłam uwierzyć.......

#24 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-03-03, godz. 17:02

Co prawda WTS manipuluje przykładem dziecka, aby kogoś zachęcić do studiowania strażnicy w przekonaniu że studiuje Biblię (coś na wzór kupowania czeskiej niby-biżuterii w przekonaniu że kupuje się szczere złoto), jednak faktycznie dzieci łatwiej przyjmują to, co oczywiste.

cytat: "Idź, rozdaj to, co masz a potem chodź i naśladuj mnie". No tak, jesteśmy dorośli, umiemy pisać piękne elaboraty i "udowadniać", że Jezus mówiac o rozdawaniu wcale nie nakazywał rozdawania...

kolejny cytat: "niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce". No tak, oczywiście, mój sąsiad to wstrętny człowiek i to właśnie on powinien sobie wziąć te słowa do serca, a ja? Nigdy w życiu! Przecież "miałem rację" kiedy się z nim pokłóciłem...

itd. itp.
czasami brakuje nam dziecięcej prostoty i szczerości...

#25 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-03-05, godz. 09:21

JA MYSLE ZE DZIECI DLATEGO, ZE NAJPRAWDOPODOBNIEJ TO CO JEST NAPISANE W SLOWIE BOZYM TRZEBA BRAC W MOZLIWIE NAJPROSTRZY SPOSOB DO SIEBIE NIE DOSZUKUJAC SIE NIEWIADOMO JAKICH POWIAZAN I PODTEKSTOW, TYLKO DZIECI NIE SA OBDARZONE DUZYM BAGAZEM DOSWIADCZEN ZYCIOWYCH I TZW MADROSCI ZYCIOWEJ, DOROSLI WSZYSTKO ANALIZUJA POD KATEM OSOBISTYCH PRZEZYC, A TAKZE DOSZUKUJA SIE ANALOGII GDYZ POSIADAJA PEWIEN ZASOB WIEDZY Z KTORYM SA WSTANIE PEWNE WIADOMOSCI SKORELOWAC. MAM NADZIEJE ZE NIE CHODZI TUTAJ O TO ZE DZIECI SA NIEWINNE I PRZYJMUJA WSZYSTKO NA WIARE........ BO NIE SA WSTANIE SPRAWDZIC........ :P


Dlaczego krzyczysz?
[db]

#26 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2007-03-06, godz. 13:57

Myślę, że ci, którzy już myśleli, że jednak coś się zmienia w nauczaniu „niewolnika” i że Biblia będzie miała większy wpływ ma to, co będzie nauczane w „organizacji”, zawiodą się po raz kolejny w swoich nadziejach. Może się mylę, czas pokaże.
[/quote]
pozwolę sobie wtrącić jedną uwagę
w głoszeniu, wyjaśnianiu ? powodów błędnych interpretacji Biblii "niewolnik" zachowuje pełną niekonsekwencje, która polega na :
1 zapewnianiu że jest pośrednikiem przekazującym słowa Boże
2 zapewnianiu że błędy w rozumieniu są błędami ludzi (ciekawe że nadal ci błądzący czują się upoważnieni przez Boga do dalszych interpretacji)
3 piszą że
„Starannie ukryłeś te rzeczy przed mędrcami i intelektualistami, a objawiłeś je niemowlętom" (Łukasza 10:21). Z powyższych słów, które Jezus wyrzekł do swego niebiańskiego Ojca, wynika, że warunkiem zrozumienia Biblii jest właściwe nastawienie. Jehowa w swej mądrości dał nam Księgę, którą w pełni mogą pojąć tylko ludzie pokorni i gotowi się uczyć.” (str.5)
jeśli więc nieustannie żle rozumieją to czego im brakuje? a może są pyszałkami? o miano intelektualistów nie ubiegają się, i słusznie
moje spostrzeżenie : kiedy jasne stało sie że nauki tak konsekwentnie głoszone pod koniec XX nie oporą się
krytyce "niewolnik" swe wysiłki skierował na utrzymanie stanu posiadania,
Czy ktoś może porównać statystyki z lat 1975-1979 kiedy to pomimo chrzczenia nowych ubywało głosicieli i okres po 2000 roku Jestem ciekawy Waszych opini
pozdrawiam

#27 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-15, godz. 10:35

Zobaczmy co mieli do powiedzenia Ojcowie Kościoła, kiedy spierano się co do Pisma i Jego interpretacji.

Św Ireneusz był biskupem Vienny i Lyonu. Żył od ok.140 -202r. cytowane fragmenty z dzieła w wersji łacińskiej z początku IIIw. Advesus haerezes -czyli przeciw hereziom.
37. Wobec tego, że prawda jest przy nas, którzy trzymamy się tej samej reguły wiary, jaką Kościołowi przekazali Apostołowie, Apostołom Chrystus, a Chrystusowi Bóg, jasną jest rzeczą, że postawiliśmy słuszną zasadę, by nie dopuszczać heretyków do powoływania się na Pismo św. Bez Pisma św. bowiem udowodniliśmy, że nie posiadają kompetencji w sprawach biblijnych. Jeśli są więc heretykami, nie mogą być chrześcijanami, bo nie od Chrystusa , ale sami, samowolnie stworzyli sobie naukę, z racji którą noszą miano heretyków.

1897 r. - Papież Leon XIII dopisuje „Biblię” do Indeksu ksiąg zakazanych.

I 10,2. (...) Żaden przeto z przełożonych Kościoła, nawet bardzo wymowny, innej od tej nauki nie głosi / nikt bowiem nie jest nad Mistrza/ , ani mniej wymowny nie uszczupli tradycji. Ponieważ tedy jedna i ta sama jest wiara, ani jej nie powiększy ten, co wiele o niej powiedzieć może, ani nie pomniejszy.


Lk 6:40 NS „Uczeń nie przewyższa swego nauczyciela, lecz każdy, kto jest doskonale wyuczony, będzie jak jego nauczyciel.”

#28 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-03-15, godz. 10:44

1897 r. - Papież Leon XIII dopisuje „Biblię” do Indeksu ksiąg zakazanych.

Anowi
Czy dopisał wszystkie wydania Biblii, czy tylko te, które nie posiadały autoryzacji KRK?
Czesiek

#29 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-15, godz. 16:15

Czy dopisał wszystkie wydania Biblii, czy tylko te, które nie posiadały autoryzacji KRK?

Dla mnie Biblia to Słowo Boże i korzystam z wielu przekładów tak jak wielu na tym forum. Gdyby ich nie było musielibyśmy wszyscy uczyć się minimum łaciny.

#30 Nikita25

Nikita25

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 722 Postów

Napisano 2007-03-15, godz. 16:24

Zapewne można zrozumieć Biblię- jednak w nieustających interpretacjach i analizach ŚJ doprowadza do coraz bardziej zaskakującuch wniosków; jakby tworzy się na nowo. Biblia nie potrzebuje żadnych przekładów czy wersji, Bóg nie tworzy słowa na nowo a te, które już znamy nie zmieniło się.
Ze strony Strażnicy to jawna psychomanipulacja w ROZUMIENIU Pisma Świętego.

#31 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-03-15, godz. 19:33

1897 r. - Papież Leon XIII dopisuje „Biblię” do Indeksu ksiąg zakazanych.


Anowi, kopiujesz z netu bzdury, tylko dlatego, że pasują ci do strażnicowej układanki. Nie fatygujesz się nawet żeby sprawdzić, czy to co piszesz jest wiarygodne. A nie jest!

Nie mam teraz czasu na dokaldny opis, więc tak króciutko.
Tzw. ludowe, nierzetelne przekałdy Bibii podobne do PNŚ, czyli z wieloma dodatkami i zmianami, znazly się na indeksie już w 1564 r. po Soborze Tyrdenckim, nie przeczę, że z czasem na tej liście znalazal się również Biblia Angikańska i Luterańska, ale nigdy nie byly zakazane przekaldy katolickie. Co do Leona XIII, to bardzo polecam Officiorum ac munerum, doument faktycznie wydany w styczniu 1897r. ale Lagodzący prawa dotyczące indeksu.
Dodam tyko, że to właśnie Leon XIII otworzyl archiwa Watykanu, które były niedostępne od XVIw. Z jego inicjatywy w 1890 r. otworzono szkołę biblijną. Trudno byoby prowadzić taką szkolę gdyby biblia byla w indeksie ksiąg zakazanych.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Użytkownik Noc_spokojna edytował ten post 2007-03-15, godz. 19:35


#32 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-15, godz. 19:55

nie przeczę, że z czasem na tej liście znalazal się również Biblia Angikańska i Luterańska, ale nigdy nie byly zakazane przekaldy katolickie. Leon XIII otworzyl archiwa Watykanu, które były niedostępne od XVIw. Z jego inicjatywy w 1890 r. otworzono szkołę biblijną. Trudno byoby prowadzić taką szkolę gdyby biblia byla w indeksie ksiąg zakazanych.

czyż "heretykami" nie byli ludzie kształceni na biblii katolickiej?

#33 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-03-15, godz. 20:02

czyż "heretykami" nie byli ludzie kształceni na biblii katolickiej?

Anowi, to jest twoje sprostowanie odnośnie tego co napisałaś o rzekomym umieszczeniu Biblii w na indeksie
ksiąg zakazanych, przez Leona XIII?
To bardzo dziękuję, odpowiedź godna świadka Jehowy. Sama nie wiem czego się spodziewałam :)

Pozdrawiam cieplutko

Naiwna Dosia

Użytkownik Noc_spokojna edytował ten post 2007-03-15, godz. 20:04


#34 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-03-15, godz. 20:13

Anowi, to jest twoje sprostowanie odnośnie tego co napisałaś o rzekomym umieszczeniu Biblii w na indeksie
ksiąg zakazanych, przez Leona XIII?
To bardzo dziękuję, odpowiedź godna świadka Jehowy. Sama nie wiem czego się spodziewałam :)

Pozdrawiam cieplutko

Naiwna Dosia

Dosiu
A czy nie przyszło ci do głowy, że Anowi sama nie wie kim jest i w co wierzy, że po prostu jej poglądy są wypadkową wszystkiego i niczego. Ona już nie jest śJ.
Czesiek

#35 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-03-15, godz. 20:40

Dosiu
A czy nie przyszło ci do głowy, że Anowi sama nie wie kim jest i w co wierzy, że po prostu jej poglądy są wypadkową wszystkiego i niczego. Ona już nie jest śJ.

Czesiu, w jej wypadku chyba wystarczy, że była....zresztą nie tylko w jej...obserwujemy więcej takich przypadków, kiedy to nawet po odejściu z organizacji trudno zrezygnować ze strażnicowych formułek. Nie mówiąc już o przyznaniu się do błędu. Zawsze lepiej powiedzieć w takiej sytuacji, jak poniżej, że biblia katlicka kształciła heretykow, jak to nie pomoże, to można dodać, że księża to pedofie ;) .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#36 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-15, godz. 22:24

Dosiu
A czy nie przyszło ci do głowy, że Anowi sama nie wie kim jest i w co wierzy, że po prostu jej poglądy są wypadkową wszystkiego i niczego. Ona już nie jest śJ.

Wierzę tylko w to co zgadza się ze Słowem Bożym. Nigdy nie byłam ŚJ

#37 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-05-25, godz. 09:55

Nie jestem pewny czy to dobre miejsce, ale zachęta do zrozumienia Biblii sprowokowała mnie do zadania pytania.

W Księdze Zachariasza 5:7 jest mowa o "kobiecie w dzbanie". Zajrzałem do kodów Stronga a tam słowo tłumaczone na 'dzban' w oryginale brzmi 'efa' czyli miarka, pojemnik do odmierzania o pojemności około 40 litrów. Zastanawiam się jak kobieta mogła się zmieścić w tak małym naczyniu. Wiem, że kiedyś tym wersetem zajmował się Deniken. W skorowidzach WTS ani słowa na ten temat. Może jeszcze nie nadszedł 'słuszny czas' na zrozumienie. Przyznam, że nie pomodliłem się przed przeczytaniem tego wersetu i być może dlatego go nie rozumiem. Jeśli Biblia jest tak łatwo zrozumiała i jednoznaczna to może ktoś rozumie ten fragment i jest w stanie go wyjaśnić?

#38 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-05-25, godz. 15:26

W skorowidzach WTS ani słowa na ten temat.

Wydali książkę objaśniającą po "ichszemu" księgi tzw. proroków mniejszych, do których zaliczany jest m. in. Zachariasz. Nie pamiętam jednak tytułu, ale coś mi świta, że było o dniu Jehowy chyba.
Dołączona grafika

#39 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-05-25, godz. 19:14

Wydali książkę objaśniającą po "ichszemu" księgi tzw. proroków mniejszych, do których zaliczany jest m. in. Zachariasz. Nie pamiętam jednak tytułu, ale coś mi świta, że było o dniu Jehowy chyba.


To jest tytuł:
"Stale pamiętaj o DNIU JEHOWY" - 2006 rok

#40 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-05-25, godz. 20:34

"Stale pamiętaj o DNIU JEHOWY"

I nie popiskują tam nic nt. Zach 5,7?
Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych