Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świadkowie Jehowy a Kościół Katolicki


  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#41 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-30, godz. 18:51

Zastanawia mnie zawsze że najwięcej uwagi świadkowie Jehowy zwracają Kościołowi Katolickiemu.Dlaczego tak jest? Na każdym zebraniu słychać jaki kosciół jest zły i tp.

Bo to główny WRÓG :) Gdyby religia wiodąca był u nas islam, wtedy by gadali jacy to muzłumanie sa najgorsi :)
nie potrafiłam uwierzyć.......

#42 quster

quster

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 47 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-30, godz. 18:57

Sebastian:

Jeśli przyznajesz, że światło przyszło za późno i niemieccy oraz polscy ŚJ brali udział w II wojnie światowej,(...)


Sebastian może mi umknęło ale powiedz jakie są dowody że tak było?

Czy to tylko twój wnisek i dedukcja związana z tym że "nowe świało" pojawiło się w listopadowej strażnicy???

Będę wdzięczny za namiary na dowody.

Dziękuję

#43 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-04-30, godz. 22:25

To ja już niewiem.Na początku mówią że śJ nie brali udziału w II wojnie światowej, teraz sie okazuje ze jednak brali.Weźcie się zastanówcie :D
Jak na to poszło to czy śJ nie pisali listów do Hitlera?

Użytkownik Tomasz O. edytował ten post 2006-09-13, godz. 00:24


#44 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-01, godz. 06:26

to jest mój wniosek, oparty na:

1) przesłance dot. daty strażnicy z nowym światłem
2) wiedzy o tym, że bez nakazu lub zakazu strażnicowego zachowanie ŚJ niczym nie różni się od innych ludzi
3) założeniu, że żołnierze poszli na front 1 września i nie mieli możliwości poznać nowego światła
4) wyłapaniu sprzecznych treści w publikacjach WTS, co uprawdopodabnia tezę, że oni coś kręcą

#45 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-01, godz. 07:15

to jest mój wniosek, oparty na:

szukaniu czegokolwiek aby dokopac SJ i ewidentnej .............. ale o ile mialbym przyznac palme pierwszenstwa ktorejs z tego typu glupot to jednak przyznalbym ja "slupom" jako symbolom SJ

dla niewtajemniczonych : pewne kregi (radiomaryjne?) uznaja ze SJ czcza pal bo mocuja tabliczki nagrobne swoich zmarlych na paliku :lol:
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#46 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-01, godz. 10:06

szukaniu czegokolwiek aby dokopac SJ


To wy zaczeliście naciskać na KK, my musimy jakos się bronić.

Użytkownik Tomasz O. edytował ten post 2006-09-13, godz. 00:25


#47 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-05-01, godz. 16:54

To wy zaczeliście naciskać na KK, my musimy jakos się bronić.

Tomaszu, ..
Nie chodzi o walkę, ale o wykazanie, że dla chrześcijanina podstawą jest to, co mówi Pismo, Prorocy i Apostołowie.
Każdy inny „dodatek” mówiący coś innego, jest zły. Pochodzi nie od Ojca.
Obroną może byś wyłącznie tekst Biblii.
Pomijam milczeniem objawiania się Jezusa, Marii... :blink:
Jeszcze jedno...
Warto znać problem, o którym dyskutuje się. (Bez obrazy).

- I tak to, najmniej zainteresowany (czyli ja), – wywołał wojnę.
Aby chociaż pozostała „zimną wojną”. :(

#48 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-05-01, godz. 18:05

Henryku jesteś badaczem, więc dla Ciebie podstawą jest nauczanie Russela i jego interpretacja Bibli (bez urazy).

Dla mnie to oczywistę, ze chrześcijanie z biegiem postepu i zmian cywilizacyjnych musieli podejmować decyzję jak się zachować, któe ewangelię były auteczntyczne, jakie listy natchnione itd. Do tego potrzebna była instytucja kościoła. W tamtych czas struktóra hierachiczna była najodpowiedniejsza dla zachowania czystej i nieskażonej nauki. Dzisiaj przy tym przepływie informacji nie jest to konieczne i dlatego prowadzi się choćby dialog ekumeniczny.

A tak przy okazji. Chrześcijanie wierzą w to, ze Jezus jest Bogiem. Tak więc mozna miec wątpliwości czy ruchy Russelowskie można zaliczyc do tej grupy :P
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#49 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-05-01, godz. 18:51

Henryku jesteś badaczem, więc dla Ciebie podstawą jest nauczanie Russela i jego interpretacja Bibli (bez urazy).

Arturze, tu masz niedokładną wiedzę!
Właśnie badacze tym różnią się od wyznawców KrK i SJ, że nikt ich nie zmusza do przyjmowania czyichś wykładni jako nieomylnych i koniecznych do „wierzenia”.
Fakt, że wiele, nawet bardzo wiele nauk podanych przez Russella, przyjmuję.
Nie widzę braku logiki w Jego interpretacji.
Jest kilka szczegółów, co do których mam wątpliwość.
Zapewniam, że są to szczegóły!
Sam założyciel Ruchu, wielokrotnie mówił, pisał: myślę, mniemam, przypuszczam...(mogę przedstawić cytaty).
Sam bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, wątpliwości (jest tego cała gruba księga).
Jeśli ktoś myślał inaczej...dalej był Bratem (Siostrą).
Zostało to do dziś.
Nie znamy pojęcia DOGMAT! – Definicję znasz...

Dla mnie to oczywistę, ze chrześcijanie z biegiem postepu i zmian cywilizacyjnych musieli podejmować decyzję jak się zachować, któe ewangelię były auteczntyczne, jakie listy natchnione itd. Do tego potrzebna była instytucja kościoła.
Dobrze...
- A Kościół to kto? Czyż nie chrześcijanie? Tacy jak My?
Czy do tego są potrzebne specjalne szaty, nakrycia głowy i inne „gadżety”?
Nie wystarczy czysta, żywa wiara z modlitwą?
Mat. 7:7
Proście, a będzie wam dano, szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a będzie wam otworzono. (BG)

W tamtych czas struktóra hierachiczna była najodpowiedniejsza dla zachowania czystej i nieskażonej nauki.
Wiemy, że tam gdzie hierachia,l to zawsze nadużycia...czy to władzy, czy czci...
Łuk. 9:46
Przyszło im też na myśl, kto by z nich był największy. (BW)

Dzisiaj przy tym przepływie informacji nie jest to konieczne i dlatego prowadzi się choćby dialog ekumeniczny.
Noooo... i dlatego ogłoszono dogmat o cielesnym wniebowstąpieniu Marii, aby „przyciągnąć” protestantów :lol: :lol: :lol:
A tak przy okazji. Chrześcijanie wierzą w to, ze Jezus jest Bogiem. Tak więc mozna miec wątpliwości czy ruchy Russelowskie można zaliczyc do tej grupy
Ja, także wierzę że po wniebowstąpieniu jest Bogiem.
Otrzymał taką samą naturę – Nieśmiertelną – jak Ojciec.
Taką samą posiądzie jego Oblubienica – Kośćiół.
Oczywiście Ducha Świętego nie uważam za Boga, lecz za Jego Moc. - Ale to wiesz...
Z drugiej strony...czy to ważne dla mnie, za kogo ktoś mnie uważa lub nie...
Ważne, czy znaczę coś dla Boga! Bardzo chciałbym!
Pozdrawiam.

#50 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-01, godz. 21:33

Nie znamy pojęcia DOGMAT! – Definicję znasz...

Ale Ty nie znasz definicji. Dogmat to "coś co WYDAJE SIĘ oczywiste". W odróżnieniu od aksjomatu, który jest "Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ oczywisty".

Noooo... i dlatego ogłoszono dogmat o cielesnym wniebowstąpieniu Marii, aby „przyciągnąć” protestantów

No właśnie. Katolickich dogmatów nie wprowadza się, aby się przypodobać tej czy owej grupie społecznej, tylko dlatego, że są prawdziwe. Prawdziwość powinna być jedynym kryterium oceny dogmatu. Nie "fajność" albo opinia protestantów na ten temat.

Ja, także wierzę że po wniebowstąpieniu jest Bogiem.

AAAAaaaaaaaaaargh!

#51 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 04:59

Dogmat to "coś co WYDAJE SIĘ oczywiste". W odróżnieniu od aksjomatu, który jest "Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ oczywisty".

"dogmat zasada teologiczna objęta kanonem wiary, podana przez kościół do wierzenia jako niewzruszona prawda, nie podlegająca krytyce ani dyskusji (por. herezja; heterodoksja; ortodoksja); twierdzenie przyjmowane bezkrytycznie za prawdę tylko na podstawie autorytetu, bez względu na zgodność z doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem."
http://www.slownik-online.pl/

Aksjomat ma także inną definicję.

#52 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 10:50

Piszecie i mówicie że jestescie chrzescijanami.

"Nie należymy do chrzescijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama. Interesuje nas przede wszystkim prawda religijna." ("Prowadzenie rozmów na podstawie Pism" wyd.1991 str.23 )

"Nie wierzę w Trójcę, o której naucza chrzescijaństwo".("Prowadzenie rozmów..." 1991 str.24 )

Podczas takiej rozmowy wyraźnie wyrzekacie się że jesteście chrześcijanami.
Crześcijaństwo naucza u Trójcy jak piszecie, to znaczy że nie jesteście chrześcijanami.W Starym Testamencie ludzie czekali na przyjście samego Boga, kiedy On przyszedł nie wszyscy uwierzyli że jest Bogiem Prawdziwym.Wy też nie wierzycie.Powołujecie się większość na ST a nie na Nowy.Więc idziecie w kierunku judaizmu a nie chrzescijaństwa.
Może źle to rozumiem ale z waszych książek właśnie tak wynika.

Użytkownik Tomasz O. edytował ten post 2006-09-13, godz. 00:26


#53 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-02, godz. 11:12

dogmat zasada teologiczna objęta kanonem wiary...
Aksjomat ma także inną definicję.

To, co napisałem, to oryginalne znaczenie tych dwóch greckich słów. I z całym szacunkiem dla autorów Słownika, dogmaty katolickie podlegają dyskusji (w sensie: zanim jeszcze staną się dogmatami). Vacatio legis przeciętnego dogmatu to mniej więcej 300 lat - w tym czasie możesz krytykować go do woli.

Ale napisałeś tutaj inne zdanie, które mną wstrząsnęło.

Ja, także wierzę że po wniebowstąpieniu jest Bogiem.
Otrzymał taką samą naturę – Nieśmiertelną – jak Ojciec.

Zadam Ci więc pytanie, na które kiedyś nie doczekałem się od kogo innego odpowiedzi. W co wierzysz:
1. Bóg jest jeden a Jezus jest stworzeniem.
2. Bóg jest jeden i objawia się raz jako Jahwe a raz jako Jezus.
3. Bóg jest jeden w trzech osobach (ewentualnie dwóch).
4. Bogów jest dwóch, przy czym Jezus jest mniejszym bogiem od Jahwe.
5. Bogów jest dwóch i są równorzędni.
Przypominam "Szema Israel", najważniejsze przykazanie, jak twierdził Jezus.
Ta wypowiedź przypomina mi trochę poglądy Mormonów, że każdy człowiek może stać się bogiem a Jezusowi już się to udało. Ale oni oficjalnie wierzą w dwóch bogów, czyli wyznają politeizm.

#54 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 14:52

Tomaszu, ..
Nie chodzi o walkę, ale o wykazanie, że dla chrześcijanina podstawą jest to, co mówi Pismo, Prorocy i Apostołowie.

hm, a piramida Cheopsa i wyliczanie końca świata co ma wspólnego z Pismem, Prorokami i Apostołami ???

PS. Też nie chcę wojny, zauważam tylko pewną niekonsekwencję :)

#55 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 14:59

No właśnie, napisane że nikt niewie kiedy będzie koniec świata. Tylko wy wiedzieliście i obliczyliście.Nikt niewie kiedy Jezus przyjdzie, tylko wy, ze przyszedł w 1914... Wychodzi że WTS ma taką samą wiedze co Bóg. WTS jest wszechwiedzące!!!

Użytkownik Tomasz O. edytował ten post 2006-09-13, godz. 00:27


#56 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 18:54

Ale napisałeś tutaj inne zdanie, które mną wstrząsnęło.

E... całkiem niepotrzebnie. :)

Sam nie czytam długich postów...
Ale teraz sobie trochę pofolguję...Przepraszam.
Haael. – mam trudność... (nie bardzo wiem jak wklejać cytaty. Umiem tylko na początku).
Przyjmij, że pogrubiona kursywa to Twój cytat.
Zadam Ci więc pytanie, na które kiedyś nie doczekałem się od kogo innego odpowiedzi. W co wierzysz:
1. Bóg jest jeden a Jezus jest stworzeniem.

Tak właśnie wierzę.
Jak. 2:19
Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą. (BW)
Mr 12:29
Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. (BT)
Iz 42:8
Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom. (BT)
1 Kor 8:5-6
A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów Dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy. (BT)

2. Bóg jest jeden i objawia się raz jako Jahwe a raz jako Jezus.
Jezus wiele razy reprezentował Ojca. Nigdy nie uzurpował sobie Jego władzy.
Flp 2:6
On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (BT)
Kol 1:15-16
On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. (BT)
3. Bóg jest jeden w trzech osobach (ewentualnie dwóch).
W to nie wierzę.
4. Bogów jest dwóch, przy czym Jezus jest mniejszym bogiem od Jahwe.
Zawsze będzie mniejszym.
1 Kor 15:27-28
Wszystko bowiem rzucił pod stopy Jego. Kiedy się mówi, że wszystko jest poddane, znaczy to, że z wyjątkiem Tego, który mu wszystko poddał. A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich. (BT)
5. Bogów jest dwóch i są równorzędni.
Trochę wyjaśnienia...

Rozumiem, że „Bóg” to określenie pewnego rodzaju Istoty.
Nieśmiertelnej i bez początku.
Dn 7:22
aż przybył Przedwieczny i sąd zasiadł, a władzę dano świętym Najwyższego, i aż nadszedł czas, by święci otrzymali królestwo. (BT)
Nie jest to Imię własne.
Bóg, Przedwieczny, stwórca Nieba i Ziemi, stwórca wszelkiego życia w Niebie i na Ziemi, to JHWH,. - „Jestem, który Jestem”. – Jahwe, Jehowa. (Nawet nie wiemy jak to wymawiać...) Bo i po co? Jest Jeden, i nie musi odróżniać się imieniem do innych „bogów”.
Wj 3:14
Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: JESTEM, KTORY JESTEM. I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was. (BT)
Bogami (nieśmiertelnymi) będzie także Kościół.
Już dziś (i wczoraj) tak nazywają się:
Jn 10:34-35
Odpowiedział im Jezus: Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? Jeżeli /Pismo/ nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić (BT)
Oni także nie będą równorzędni. (Choć wszyscy Nieśmiertelni).
1 Kor 15:40-42
Są ciała niebieskie i ziemskie, lecz inne jest piękno ciał niebieskich, inne - ziemskich.
Inny jest blask słońca, a inny - księżyca i gwiazd. Jedna gwiazda różni się jasnością od drugiej. Podobnie rzecz się ma ze zmartwychwstaniem. Zasiewa się zniszczalne - powstaje zaś niezniszczalne;
(BT)

#57 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 19:16

Pod sam koniec Jezus powiedział że jest Jahwe On sam( J 8;24, 28 13;19).

Bóg Ojciec powiedział że chwały swojej nikomu nie odstąpi - Iz 42:8
"Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom."
Ale Jezus ma chwałę Bożą która dostał od Ojca J 17;10
"Wszystko bowiem moje jest Twoje, a Twoje jest moje, i w nich zostałem otoczony chwałą."
J 17;22 "I także chwałę*, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy."

Jezus mówi że jest tylko jeden Pan- Bóg Mt 12:29
"Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden."
A tu ich pochwala za to że nazywają go Panem i uważają go za Pana J 13:13-14 "13 Wy Mnie nazywacie "Nauczycielem" i "Panem" i dobrze mówicie, bo nim jestem. 14 Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi.

Użytkownik Tomasz O. edytował ten post 2006-09-13, godz. 00:28


#58 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 19:51

Pod sam koniec Jezus powiedział że jest Jahwe On sam.Bóg Ojciec powiedział - Iz 42:8
"Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom."

Tomaszu!
Tak naciągać tekstu nie wolno! :wacko:
Iz 42:5-6
Tak mówi Pan Bóg, który stworzył i rozpiął niebo, rozpostarł ziemię wraz z jej plonami, dał ludziom na niej dech ożywczy i tchnienie tym, co po niej chodzą.
Ja, Pan, powołałem Cię słusznie, ująłem Cię za rękę i ukształtowałem, ustanowiłem Cię przymierzem dla ludzi, światłością dla narodów,
(BT)
Kogo Bóg ukształtował, ustanowił? -, Czy nie Syna?
A Kto nie odda chwały nikomu? - Czyż nie Jahwe?
Jeśli piszesz, rób to ze zrozumieniem. :angry:
A... fe... :P

#59 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 20:21

Tomaszu!
Tak naciągać tekstu nie wolno!


Sorki, już poprawiłem, bo napisałem wszystko naraz i chyba nie zrozumiałeś o co mi chodziło.

Użytkownik Tomasz O. edytował ten post 2006-09-13, godz. 00:28


#60 polarm

polarm

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano 2006-05-02, godz. 20:42

Henryk Posted on 2006-05-02 19:54

1. Bóg jest jeden a Jezus jest stworzeniem.
Tak właśnie wierzę.
Jak. 2:19
Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą. (BW)
Mr 12:29
Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. (BT)
Iz 42:8
Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom. (BT)
1 Kor 8:5-6
[color=blue]A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów  Dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.

Szanowny Henryku
Ja tylko na chwilkę.
Polecając się jednak twojej czujności badacza pism natchnionych, chciałbym zapytać o to co napisane w 1 Kor 8:5-6 a dokładnie:
"... Dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy..."
Być może to głupie pytanie, no ale jest, mianowicie:
Jeśłi coś od kogoś, czegoś pochodzi to najpierw musiało zaistnieć, no a z tego co tu czytamy, wszystko stało się przez Jezusa. To kto tu jest ważniejszy ?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych