Skocz do zawartości


Zdjęcie

PIEKŁO


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

Ankieta: Czy wierzysz w istnienie piekła?

Czy wierzysz w istnienie piekła?

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#21 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-05, godz. 21:58

Ja tylko tak na boku dyskusji:

Goracym zwolennikiem mak piekielnych był Augustyn przez katolikow nazwany swietym – przypomne ze dla katolikow to osoba godna nasladowania tylko dlaczego nie nasladuje się już jego nauk ???

Taki odpowiednik Russela dla SJ ?? wink.gif


Pomijając już fakt, że ten przykład potwierdza niezmienność doktryny katolickiej - jakichże to nauk Augustyna nie naśladuje się dzisiaj? Co takiego Augustyn twierdził, co później odrzucono?

Poza tym z wywodu Voldemorta wynika, że dopiero około 1999 roku zanegowano tezę o "ogniu piekielnym" i zastąpiono ją "stanem odrzucenia Boga". Prosiłbym zatem (jeżeli Voldemort jeszcze tu bywa) o wskazanie przykładów, z których wynika, że w Kościele katolickim:
1) kiedyś twierdzono, że piekło nie jest stanem odrzucenia Boga;
2) obecnie twierdzi się, że w piekle nie ma ognia, tylko np. woda.
Nie przyjmuję argumentu "dzisiaj jest odrzucenie Boga, więc nie ma ognia". Dla mnie te dwie nauki są kompletnie NIEZALEŻNE. W piekle jest zarówno ogień (cierpienie) jak i trafiają tam ci, którzy odrzucili Boga. Tłumacząc na ludzki: jeżeli odrzucisz Boga, będziesz cierpiał. Kwintesencja nauki o piekle.

#22 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-13, godz. 13:36

Co innego, gdyby voldi zacytował 2 orzeczenia, np.:

pierwsze z 697 r.n.e. "kto naucza że ogień piekielny nie jest realnym płomieniem, podsycanym przez siarkę i smołę, a jedynie ciepieniem psychicznym potępionej duszy, jest heretykiem, skazanym na wieczne smażenie się w gorącej smole"

drugie z 1984 r. n.e. "kościół katolicki całkowicie odrzuca realność płomieni piekielnych i naucza, że cierpienia piekielne mają charakter psychiczny, a nie fizyczny"

To pospólstwo straszono, li tylko mękami psychicznymi? Dajcie spokój.

wtedy mielibyśmy "katolickie nowe światło"

Jednak takich cytatów voldi nie przytoczył i wątpliwe jest aby ktokolwiek je mógł przytoczyć...

Oczywiście, że wątpliwe. Komu by się chciało przerzucać tony papieru dla znalezienia potwierdzania? Historia Krk to nie historia strażnicy, która trwa sto parę lat.

Zresztą takie przekopywanie leży w interesie waszej uczciwości intelektualnej, a nie w mojej.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#23 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-13, godz. 14:00

Przed Sądem w Dniu Ostatnim Boga nie zgasisz tak łatwą gadką:

Przecież to wydarzenie nie nastąpi, bo zapowiada je nienatchniona Biblia ;)

Istnieje szeol, hades i gehenna, ale piekła nie ma.

Oddanie nazwy Gehenna terminem piekło jest zasadne, gdyż było to miejsce ogniste. To sam Chrystus "straszył" wyrzuceniem na wysypisko, a nie darzony antypatią Kościół.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-12-13, godz. 13:53

Dołączona grafika

#24 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-08-24, godz. 19:56

Odświeżam, bo dawno nie było pogaduszek o piekle. ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#25 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-08-24, godz. 20:32

Właściwie po co prowadzić dyskusje nad tak mało przyjemny miejscem, ma być tam zimno, ponuro, strasznie.....to juz lepiej pgawędzic o raju.....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#26 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-08-24, godz. 20:42

Zimno? A nie gorąco?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#27 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-08-24, godz. 20:44

no zgrzytanie zębów mi sie z chłodem kojarzy..... to ,że ma być ogien nie wyznacza wcale jaka tam ma byc temperatura
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#28 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2008-08-25, godz. 08:01

no zgrzytanie zębów mi sie z chłodem kojarzy.....

A co ty Arturku za bzdury opowiadasz! Zgrzytanie zębów kojarzy się z tym, że ktoś ma robaki!!!
Borys, jak wzięliśmy go ze schroniska, zgrzytał zębami, weterynarz powiedział, że ma na pewno ubytek magnezu wskutek zarobaczenia. Odrobaczyliśmy go i jak ręką odjął.
Tylko czy z piekła da się odrobaczyć.....? Chyba, że duszę.....

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#29 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-11-01, godz. 22:31

Gdy kilka lat temu występowałem z Kościoła to zakonnica i ksiądz powiedzieli, że będę się smażył w piekle. Trochę to śmieszne, 25 letniego starego konia straszyć niczym dziecko z 1 klasy. Pewnie wkurzyli się że przystępuję do ŚJ a od nich odchodzę. Tak czy inaczej nie mieli wesołych min. Szkoda, bo gdyby się rozchmurzyli i chcieli mi pomóc to zawrócili by owieczkę z błędnej drogi ;) Powiedziałem im na koniec że gdy zechcę to wrócę do Kościoła.

Gdy byłem małym chłopcem to pamiętam że Kościół roznosił, rozsyłał lub rozdawał wiernym takie małe broszurki (coś wielkości traktatu Organizacji) które w sposób komiksowo-obrazkowy przedstawiały życie dwóch mężczyzn.

Jeden z mężczyzn prowadził się niemoralnie, nadużywał alkoholu, bił żonę i dzieci, był w młodości nieposłuszny rodzicom. Na koniec jego historii był pokazany anioł który czytał z jakiejś księgi mówiąc: "tutaj nie ma jego nazwiska". Na następnym obrazku Bóg zagrzmiał: "oddajcie go Diabłu i jego aniołom!". Końcowy obrazek tej historii to ten mężczyzna kąpiący się w gorącym jeziorze w piekle razem z innymi złymi ludźmi.

Drugi z mężczyzn był dobrym i pobożnym człowiekiem. W nagrodę trafia do nieba.

Nie wiem po co Kościół coś takiego rozpowszechniał. Nie wiem dla kogo to było przeznaczone, podejrzewam że dla niesfornych dzieci. Ponieważ w późniejszych klasach nie chodziłem na religię to być może dlatego ta broszurka trafiła w ręce moich rodziców. Nie wiem kto to w ogóle wymyślił. Moi rodzice byli zbulwersowani po przeczytaniu tej broszurki. Zastanawiali się, jakim prawem Kościół osądza za Boga i w dodatku straszy jakimś ogniem piekielnym.

A tak na poważnie to zastanawiam się czy miłosierny Bóg rzeczywiście przekazuje Diabłu ludzi którzy w swym życiu nagrzeszyli na tyle, że zasługują na wieczne potępienie. Przecież podobno śmierć jest zapłatą za grzech, tak więc dlaczego niby człowiek miałby podwójnie płacić za grzechy a za drugą zapłatą całe wieki? Poza tym trochę dziwne i zarazem śmieszne jest to dla mnie że Bóg rzekomo miałby oddawać Szatanowi ludzi, skoro Szatan jest jego największym wrogiem.

Zdania wśród duchownych są podzielone. Jedni mówią tak drudzy inaczej. Kiedyś piekłem więcej straszono, teraz się już tak nie straszy. A mnie nie zadowalają mgliste wyjaśnienia.

Biblia mówi o ogniu piekielnym w ewangelii oraz w Objawieniu ale nie jestem pewien czy to nie są przenośnie.

Wnioskuję, że dużo religii ma jakiś syf za pazurami ponieważ osądza za Boga i dlatego czasami zastanawiam się czy nie być bezreligijnym wierząc w Boga.

Na marginesie, ankieta jest źle skonstruowana ponieważ niektórzy wierzą w piekło ogniste a niektórzy wierzą w piekło nieogniste.

Użytkownik ble edytował ten post 2008-11-01, godz. 22:45


#30 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-11-02, godz. 16:20

. Nie wiem kto to w ogóle wymyślił.

http://pl.wikipedia....wiki/Jack_Chick
Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych