Skocz do zawartości


Zdjęcie

Maria - matka Jezusa


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#41 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-05-17, godz. 11:10

Okey. To gdzie śą poza biblijne ślady ich istnienia?

przecież musimy w tym momencie przyjąć, ze ci ludzie założyli rodziny, a było ich co najmniej trzech braci i kilka sióstr. I co wszyscy wymarli? Znikneli? Nigdzie nie ma żródłach nikogo, kto by się powoływał na to, ze był potomkiem Maryji?

Arturze
Tak się głupio składa, że chrześcijaństwo, to nie wiara w Maryje i w to, że miała dzieci. W tym momencie nawet nie będę próbował szukać w źródłach pozabiblijnych, że je miała, bo do mojej wiary jest to niepotrzebne. Nic też nie zmieni mojego obrazu o Bogu i Jego Synu informacja, że po urodzeniu Jezusa Maryja tworzyła normalną rodzinę z Józefem i miała z nim dzieci.

To raczej dla podtrzymania pewnych dogmatów i wyobrażeń Boga, jakie napiętrzyły się przez wieki w KK jest ważne, aby udowodnić, że źródła z czasów apostolskich podają, że Maryja matka Jezusa nie miała więcej dzieci z Józefem.
A ponieważ jest to forum o śJ, to w tym miejscy moja dyskusja na ten temat się kończy.
Czesiek

#42 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-05-17, godz. 11:13

Arturze
Znaleziono Ossuarium z kośćmi Jakuba, na którym
było napisane: " Jakub, syn Józefa, brat Jezusa"
Jeśli Ci zależy, poszperam i podam link
O jego rodzinie, niestety nic nie ma

O ile mnie pamięć nie myli Ossuarium z kośćmi Jakuba okazało się fałszywką

inskrypcja została dopisana i zrobiona tak, aby wyglądało na autentyk.
Czesiek

#43 LynnFargo

LynnFargo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 101 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2006-05-17, godz. 11:16

Terebincie,
Co znaczą Twoje słowa na temat Ossuarium?
Czy uważasz, że to blef?

Właśnie na tej, podanej przez Ciebie stronie o tym czytałam.
Czy masz więcej wiadomości?

:)
Miłuj bliźniego swego, jak siebie samego...

#44 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-17, godz. 12:01

Ossuarium nie okazało się fałszerstwem. Póki co nikt tego nie potrafi udowodnić, aczkolwiek pojawiły się wątpliwości. Pierwszy podważył wiarygodność inskrypcji jakiś prof. z Tel Awiwu, ale też nie udało mu się dowieść swoich racji.

Tu zresztą znajdują się teksty bardziej krytyczne:
Recogito
Ks. Mariusz Rosik

Fakt, że bardziej przyjrzałem się jednej stronie medalu, ta która potwierdza autentyczność Ossuarium. ;)

Myślę, że dobrze by było przeczytać książkę, której tytułu dokładnie nie pamiętam, ale brzmiał jakoś tak: "Ossuarium Jakuba - Odkrycie, które podzieliło świat uczonych".
Uważam, że tam by mogło być dużo faktów przemawiających zarówno za jak i przeciw autentyczności tego odkrycia.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#45 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-05-17, godz. 12:33

Pierwszy podważył wiarygodność inskrypcji jakiś prof. z Tel Awiwu, ale też nie udało mu się dowieść swoich racji.

Jednak wątpliwości co do autentyczności odkrycia musiały były rzeczywiście poważne. W oficjalnym oświadczeniu Izraelskiego Departamentu Starożytności stwierdzono bowiem, że inskrypcja została wykonana współcześnie: link
.jb

#46 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-17, godz. 13:12

Pierwszy podważył wiarygodność inskrypcji jakiś prof. z Tel Awiwu, ale też nie udało mu się dowieść swoich racji.

Jednak wątpliwości co do autentyczności odkrycia musiały były rzeczywiście poważne. W oficjalnym oświadczeniu Izraelskiego Departamentu Starożytności stwierdzono bowiem, że inskrypcja została wykonana współcześnie: link

To fakt. Dzięki Jb za uświadomienie. ;) Wpisałem w google i znalazłem więcej takich potwierdzajacych to doniesienie artykułów. ;)

Tak z ciekawości napiszę do "Alfreda Palla", co on w takim razie na to wszystko. ;)

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#47 LynnFargo

LynnFargo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 101 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2006-05-17, godz. 15:51

Terebincie,
Dziękuję za linki.
Nie wiedziałam, że to taki kontrowersyjny temat.
przejrzę w wolnym czasie

:)
Miłuj bliźniego swego, jak siebie samego...

#48 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-06-01, godz. 21:47

Jakub, brat Jezusa, był apostołem. (Ga 1,19: Spośród zaś innych, którzy należą do grona Apostołów, widziałem jedynie Jakuba, brata Pańskiego.)

Zajrzyjmy więc do listy apostołów.
Mt 10,2-3: imiona dwunastu apostołów: pierwszy Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz,
Mk 3,17-18: dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba...dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego
Lk 6,14-16: Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.

Ergo:
Apostołów Jakubów było dwóch. Jeden syn Zebedeusza, a drugi Alfeusza.
Czy ktoś jest gotów założyć, że po śmierci Józefa Maria wyszła powtórnie za mąż za któregoś z nich i urodziła mu Jakuba?

#49 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-13, godz. 13:30

oto fragment artykułu z "Przekroju" Nr 51/51 2006 rok:
Dziewięć tajemnic Chrystusa autorstwa Jean - Luc Pouthier (Nouvel Observateut, Paris 2002)
Czy [Jezus] miał rodzeństwo ?
"Ewangelie są zgodne: Jezus miał braci, a nawet siostry! Czterech spośród jego braci znamy z imienia: Jakub, Jozes, Juda i Szymon. O pokrewieństwie Jakuba z Jezusem wspominają też Dzieje Apostolskie, listy Świętego Pawła i jeden z tekstów żydowskiego historyka Józefa Flawiusza. Skąd więc wrażenie, że dopiero dzisiaj odkrywamy, jak liczna była rodzina z Nazaretu ? Otóż przez dwa tysiące lat tradycji aspekt ten wyciszano, uwypuklając rolę Marii, matki Jezusa, która w Ewangeliach pojawia się rzadko. Tylko Święty Jan poświęca jej nieco więcej miejsca, kiedy mówi o latach, w których Jezus nauczał, i o Ukrzyżowaniu.
Od IV wieku kult maryjny bardzo się rozwija i równocześnie zakorzenia się przekonanie o nienaruszonym dziewictwie Marii. Ojcowie Kościoła początkowo się różnią, ale oststecznie zgodnie głoszą, że Maria mogła mieć tylko jedno dziecko, Jezusa, syna Bożego "adoptowanego" przez Józefa, jego ziemskiego ojca. Z tego punktu widzenia "bracia" Jezusa byliby tylko jego kuzynami, nazywanymi "braćmi" z powodu braku w języku hebrajskim słowa a określenie ciotecznego rodzeństwa. Ale Ewangelie zostały spisane w języku greckim, który doskonale rozróznia te dwa rodzaje pokrewieństwa. W dzisiejszych czasach większość egzegetów, w tych katolickich, wraca do bardziej dosłownego i prostszego tłumaczenia słowa "brat""
ciekawe, ciekawe

Użytkownik Maciej edytował ten post 2007-01-13, godz. 13:30


#50 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-02-05, godz. 04:59

Oczywiście, ze greka znała słowo Brat. Jednak jak dobrze wiesz, użyte tam słowa, bardzo często oznaczaja nie tylko brata i to właśnie w Bibli. Więc to o niczym nie swiadczy.

Argument spod krzyża. Więc sugerujesz, ze Jezus, nie miałby wpływu na swoje rodzeństwo. Matka uwierzyła a oni nie? A nawet jesli nie wierzyli, to po co wziął ją Jan do swojego domu. Byli by niegodni, zaopiekowac się własną matką???

Takie argumenty do mnie nie przejawiają.

Pokażcie, mi sekte, lub inna grupę kierowaną przez kogoś bęącego bartem/siostrą Jezusa Chrystusa w Historii (lub ich potomkami) wtedy pogadamy.

Szkoda, że ten wątek z braćmi się tak urywa... We współczesnej grece kuzyn to ksadelfos, a brat niezmiennie jak w czasach NT. Wszędzie gdzie mamy tłumaczenie na brat tam występuje wyraz adelfos. Natomiast w Kolosan 4,10 jest anepsios, czyli bratanek. U Łukasza Elżbieta to syngenis dla Maryji. Dlaczego w przypadku domniemanych kuzynów nazwano ich braćmi? Chrystus mówiąc, że wszyscy wierzący powinni być braćmi użył tego samego wyrazu. Najwyraźniej chodziło mu o najbliższe pokrewieństwo.
Odnośnie 2. akapitu: Jezus pomimo, że jest Panem postępuje jak Pasterz a nie despota.
3. akapit to próba narzucenia co ma być dowodem. Miłego monologu życzę!
Dołączona grafika

#51 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-09, godz. 08:11

Przyjęła chrzest. Wszyscy wyznawcy Chrystusa przyjęli. To, że nie ma tego w Biblii, jeszcze niczego nie dowodzi. W Biblii nie jest napisane, że Piotr miał żonę (jest tylko, że miał teściową) - czy zatem jej nie miał?

Z powietrza mu się nie wzięła.

Aha, właśnie się dowiedziałem, że Maria nie musiała być ochrzczona, bo nie miała żadnego grzechu :). Jezus udzielił apostołom chrztu ogniem i Duchem Świętym, jednak nie było widzialnego symbolu tego czynu.

A w Biblii jest napisane, że prawy siedem razy może upaść (Prz 24:16). A samo mówienie językami, nie było dowodem, uzdrawianie, wypędzanie demonów...?

została wzięta do nieba (?)

Mam dowód w Biblii, że nie. I nie mam na myśli, że ani ciało ani krew...

Użytkownik Anowi edytował ten post 2007-03-09, godz. 09:03


#52 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-09, godz. 08:17

mam jeszcze pytanie czy pozostali synowie i corki Miriam byly tez poczete bez grzechu

Przecież Józef i Miriam byli małżeństwem. A to nie grzech tylko błogosławieństwo.

#53 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-09, godz. 08:32

Nie wierze w istnienie innych dzieci Maryji.
Poza tym czy ktoś może jednoznacznie stwierdzic na podstawie dowodów biblijnych ich obecność?

Jr 15:9 NS „Kobieta, która urodziła siedmioro, zmarniała; jej dusza z trudem łapała oddech. Jej Słońce zaszło jeszcze za dnia; zawstydziło się i zmieszało'. 'A ostatek spośród nich wydam na pastwę miecza na oczach ich nieprzyjaciół' brzmi wypowiedź Jehowy".”
Moje dzieci też są dla mnie "słoneczkami".

Henryk - krótko: Imiona, liczba tych dzieci. Gdzie w Bibli pisze, ze Maryja miał z Józefem więcej niż jedno dziecko. Cytat.

Jr 15:9 NS „Kobieta, która urodziła siedmioro, zmarniała; jej dusza z trudem łapała oddech. Jej słońce zaszło jeszcze za dnia; zawstydziło się i zmieszało'. 'A ostatek spośród nich wydam na pastwę miecza na oczach ich nieprzyjaciół' ? brzmi wypowiedź Jehowy".”
Mt 13:55-56 NS „Czyż nie jest to syn cieśli? Czy jego matka nie nazywa się Maria, a jego bracia: Jakub i Józef, i Szymon, i Judas?(56) A jego siostry, czy nie są wszystkie u nas? Skąd więc u niego to wszystko?"”

I dlaczego Jezus przekazał Marię w opiekę Janowi. Nie miała własnych dzieci, żeby się nią zaopiekowały?

J 7:5 NS „Jego bracia bowiem nie wierzyli w niego.”

#54 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-09, godz. 08:40

Istnieje także teoria, który kwestię rodzeństwa Jezusa rozpatruje wyłącznie w kontekście osoby Józefa i jego przeszłości. Otóż niektórzy przyjmują, że Józef był wdowcem i miał dzieci z poprzedniego małżeństwa.

To dlaczego nie zabrał ich na spis?

#55 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-09, godz. 18:31

To dlaczego nie zabrał ich na spis?

Hmm... No właśnie? Ciekawe... :blink:

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#56 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-09, godz. 21:25

Hmm... No właśnie? Ciekawe... :blink:

Może zaczniemy nowy temat: Poszła do nieba czy nie? Ja twierdzę, na podstawie Biblii, że nie.

#57 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-09, godz. 22:10

Anowi napisał(a)

Może zaczniemy nowy temat: Poszła do nieba czy nie? Ja twierdzę, na podstawie Biblii, że nie.


No to przekonaj mnie na podstawie Biblii, że Maria nie jest w niebie.

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#58 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-03-10, godz. 00:39

Może zaczniemy nowy temat: Poszła do nieba czy nie? Ja twierdzę, na podstawie Biblii, że nie.

Ciekawe... Nawet jehowici twierdzą, że wniebowstąpiła! Oj, będzie ekskomunika;)
Dołączona grafika

#59 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-10, godz. 08:39

Ciekawe... Nawet jehowici twierdzą, że wniebowstąpiła! Oj, będzie ekskomunika;)

Jestem wolny ptak, jak większość tu, najwyżej zetną drzewo, na którym nie będzie można usiąść.

#60 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-03-10, godz. 08:40

Ciekawe... Nawet jehowici twierdzą, że wniebowstąpiła! Oj, będzie ekskomunika;)

Ja pierwsze słyszę. Nawet kościół katolicki i kościoły prawosławne by uznały takie twierdzenie za heretyckie :P
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych