Skocz do zawartości


Zdjęcie

dlaczego ŚJ nie święcą niedzieli?


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-13, godz. 18:01

Wj 20:1-30 Br „Potem zaczął Bóg wypowiadać słowa:
(2) Ja jestem Jahwe, Bóg twój, który cię wywiódł z Egiptu, z domu niewoli.
(3) Nie będziesz miał, oprócz Mnie, żadnych bogów.
(4) Nie będziesz czynił żadnego obrazu i żadnego wyobrażenia ani tego, co na niebie, ani tego, co na ziemi, ani tego, co w wodzie, ani tego, co pod ziemią.
(5) Nie będziesz się im kłaniał ani nie będziesz im służył, gdyż Ja, Jahwe, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym i za występki ojców zsyłam kary na ich dzieci, aż do trzeciego i czwartego pokolenia tak będzie z tymi, którzy Mnie nienawidzą;
(6) natomiast aż po tysiączne pokolenie będę okazywał miłosierdzie tym, którzy Mnie miłują i zachowują moje przykazania.
(7) Nie będziesz wzywał imienia Jahwe, Boga twego, nadaremnie, bo Jahwe nie omieszka ukarać tego, kto wzywa Jego imienia nadaremnie.
(8) Pamiętaj o szabacie! Niech to będzie dla ciebie dzień święty.
(9) Przez sześć dni wolno ci pracować i wykonywać wszystkie twoje prace.
(10) Siódmy jednak dzień jest szabatem dla uczczenia Jahwe, Boga twojego. Żadnych prac nie będziecie w tym dniu wykonywali ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec mieszkający w obrębie twoich murów.
(11) Jahwe bowiem przez sześć dni stwarzał niebo, ziemię, morze i wszystko, co one zawierają, a dnia siódmego odpoczywał. Dlatego zesłał Jahwe szczególne błogosławieństwo na dzień szabatu i uświęcił go.
(12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś mógł długo żyć na tej ziemi, którą Jahwe, twój Bóg, daje ci w posiadanie.
(13) Nie będziesz zabijał!
(14) Nie będziesz cudzołożył!
(15) Nie będziesz kradł!
(16) Nie będziesz świadczył fałszywie przeciwko twemu bratu!
(17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego! Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego ani jego sługi, ani służebnicy, ani jego wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twego bliźniego!

dlaczego swiadkowie nie swieca niedzieli
;)
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#2 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-05-13, godz. 18:11

Pozwól mi tylko zauważyć, że twoje pytanie nijak się ma do cytowanych wersetów. Wiesz dlaczego?
A poza tym ŚJ uważają, że prawo Mojżeszowe nie obowiązuje chrześcijan.

#3 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-13, godz. 18:15

fly ma sie ma ten tytul to prowokacja dla katolikow
przykazania mowia o sobocie a nie o niedzieli dniu slonca.

A poza tym ŚJ uważają, że prawo Mojżeszowe nie obowiązuje chrześcijan.

co to znaczy nie obowiazuje?
czyli mozna krasc, zabijac nie musisz wiecej szanowac rodzicow? :huh:
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#4 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-05-13, godz. 18:33

co to znaczy nie obowiazuje?
czyli mozna krasc, zabijac nie musisz wiecej szanowac rodzicow? :huh:

Zobacz...
polskie prawo przewiduje kary za zabójstwo. I prawo Argentyny pewnie też. Nas prawo Argentyny nie obowiązuje, ale nie znaczy to, że możemy bezkarnie zabijać.

#5 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-13, godz. 18:40

polskie prawo przewiduje kary za zabójstwo. I prawo Argentyny pewnie też. Nas prawo Argentyny nie obowiązuje, ale nie znaczy to, że możemy bezkarnie zabijać.




a czyje prawo nas obowiazuje?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#6 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-05-14, godz. 04:54

ŚJ podobnie jak Nowy Testament wierzą i nauczają, że obowiązuje ich tzw. prawo Chrystusowe. Nie wiem czy o to chodziło w twoim pytaniu.
Bo obowiązuje nas również, jako obywateli RP, prawo polskie.

#7 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-14, godz. 05:50

Z Dekalogiem ŚJ zrobili coś ciekawego. Gdy dyskutują o "balwochwalstwie", to cytują Dekalog, żądając, aby katolicy go przestrzegali. A jak rozmowa schodzi na świętowanie 1 dnia w tygodniu, to nagle się okazuje, że dekalog przestał już obowiązywać.

Aby zanegować świętość soboty/niedzieli, zanegowali cały Dekalog, uważając, że pozostałe 9 z 10 przykazań zostały przedłużone w NT, ale że nie dot. to nakazu świętowania 1 dnia w tygodniu.

#8 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-14, godz. 06:58

[QUOTE]Aby zanegować świętość soboty/niedzieli, zanegowali cały Dekalog, uważając, że pozostałe 9 z 10 przykazań zostały przedłużone w NT, ale że nie dot. to nakazu świętowania 1 dnia w tygodniu.[/QUOTE]


masz racje sebastianie z tym ze chodzi o sobote

do Fly
ŚJ podobnie jak Nowy Testament wierzą i nauczają, że obowiązuje ich tzw. prawo Chrystusowe. [/QUOTE]

J 12:49-50 Bw „bo ja nie z siebie samego mówiłem, ale Ojciec, który mnie posłał, On mi rozkazał, co mam powiedzieć i co mam mówić.(50) I wiem, że przykazanie jego jest żywotem wiecznym. Przeto, co Ja wam mówię, mówię tak, jak mi powiedział Ojciec.”


Mt 5:17-19 Br „Niech wam się nie wydaje, że przyszedłem, aby znieść Prawo i Proroków. Przyszedłem nie po to, by je znosić, lecz aby je wypełnić.(18) Zaprawdę mówię wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, nie będzie też opuszczone ani jedno 'i', co więcej, nawet ani jedna kropka nad 'i' nie zmieni się, dopóki nie zostanie wypełnione całe Prawo.(19) Tak więc kto by sam złamał choćby jedno z najmniejszych przykazań i zachęcał innych, aby podobnie czynili, będzie uważany za najmniejszego w królestwie niebieskim. I przeciwnie, kto będzie sam wypełniał przykazania i innym je głosił, zostanie uznany za wielkiego w królestwie niebieskim.”

Tak więc kto by sam złamał choćby jedno z najmniejszych przykazań i zachęcał innych, aby podobnie czynili, będzie uważany za najmniejszego w królestwie niebieskim.


Jk 2:8-11 Br „Jeżeli tedy zgodnie z poleceniem Pisma wypełniacie przykazanie, które brzmi: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego - to dobrze postępujecie.(9) Lecz jeśli traktujecie jednych tak, a drugich inaczej, to popełniacie grzech i Prawo potępi was jak przestępców.(10) Bo jeżeli ktoś stara się zachowywać całe Prawo, lecz łamie z całą świadomością jedno przykazanie, to ponosi odpowiedzialność za sprzeniewierzanie się całemu Prawu.(11) Ten bowiem, który powiedział: Nie cudzołóż, powiedział również: Nie zabijaj. Choćbyś więc nawet nie popełniał cudzołóstwa, to jeśli dopuszczasz się zabójstwa, jesteś przestępcą Prawa.”



komentarz zbedny[QUOTE][QUOTE][B]
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#9 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-05-14, godz. 07:41

Nie wiem do czego zmierzasz, ale mam kilka pytań. Może pomogą to wyjaśnić...
- czy powinniśmy się obrzezywać (to jedna z podstaw Prawa Mojżeszowego)
- czy nadal mamy składać ofiary ze zwierząt?
- czy wszyscy mężczyźni mają 3 razy w roku udawać się do Jerozolimy na doroczne święta?
- czy obowiązuje nas indeks zwierząt nieczystych (nie wolno jeść wieprzowiny)?
- czy mamy płacić dziesięciny? Komu?
- czy jak pojawi ci się grzyb na ścianie, to musisz iść z tym do kapłana?
- czy kobieta w okresie miesiączki jest nieczysta i ma się trzymać z dala od innych ludzi a inni nie mogą jej dotykać?
- czy za homoseksualizm i cudzołóstwo karą jest ukamienowanie?
- .....?

#10 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-14, godz. 13:19

- czy powinniśmy się obrzezywać (to jedna z podstaw Prawa Mojżeszowego)

1Kor 7:19 Br „Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie, a ważne jest tylko zachowywanie przykazań Bożych.” 1Kor 7:19 BT „Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie, a ważne jest tylko zachowywanie przykazań Bożych.” 1Kor 7:19 Bw „Obrzezanie nie ma żadnego znaczenia i nieobrzezanie nie ma żadnego znaczenia, ale tylko przestrzeganie przykazań Bożych.”
czyzby nie kosnekwencja? i jedno i drugie to prawo mojzeszowe

- czy nadal mamy składać ofiary ze zwierząt?


Hbr 10:4-10 Br „Bo krew wołów i kozłów nie jest w stanie zgładzić ludzkich grzechów.(5) Dlatego [Chrystus] przychodząc na świat powiedział [do Boga]: Nie chciałeś ofiary ani daru, lecz utworzyłeś mi ciało.(6) Nie znalazłeś upodobania w całopaleniach i w ofierze za grzechy.(7) Wtedy powiedziałem: Oto idę, aby - zgodnie z tym, co napisano o Mnie w księdze [Prawa] - pełnić, Boże, Twoją wolę.(8) Tak więc powiedział naprzód: Nie chciałeś ofiar ani darów, ani całopaleń, ani obrzędów oczyszczających; nie znalazłeś w nich upodobania, choć składa się je zgodnie z nakazami Prawa.(9) Potem dodał: Oto idę... aby pełnić Twoją wolę. W ten sposób znosi [Bóg dawne ofiary], aby na ich miejsce wprowadzić nową.(10) Na mocy tego postanowienia zostaliśmy [rzeczywiście i] raz na zawsze uświęceni przez złożenie w ofierze ciała Jezusa Chrystusa.”

rozumiesz po co przyszed Jezus?

czy wszyscy mężczyźni mają 3 razy w roku udawać się do Jerozolimy na doroczne święta?



odpowiem pytaniem
czy Jezus zbudowal swiatynie?

- czy obowiązuje nas indeks zwierząt nieczystych (nie wolno jeść wieprzowiny)?


jak najbardziej

czy piotrowi bylo znana gloszona nauka przez swiadkow ze ten fragment biblii jest nieaktualny?

Dz 10:9-18 Br „A nazajutrz, kiedy oni już byli w drodze i zbliżali się do miasta, Piotr wyszedł na dach, aby się pomodlić. Było już około godziny szóstej.(10) Zaczął odczuwać głód i chciał coś zjeść. Kiedy zaś przygotowywano mu posiłek, miał widzenie:(11) Zobaczył niebo otwarte i coś na kształt wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi.(12) Znajdowały się na nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy i ptaki.(13) Potem dał się słyszeć głos: Zabijaj to, Piotrze i jedz!(14) Lecz Piotr odpowiedział: O nie, Panie! Nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego.(15) Ale głos odezwał się po raz wtóry: Nie uważaj za nieczyste tego, co Bóg już oczyścił.(16) To samo powtórzyło się trzykrotnie, po czym tajemnicze płótno uniosło się ku górze i znikło.(17) Kiedy Piotr zaczął się zastanawiać, co może oznaczać to wszystko, co widział, wysłannicy Korneliusza, dopytawszy się o dom Szymona, stanęli przed bramą(18) i zapytali głośno: Czy jest tu Szymon, zwany Piotrem?”

jak piotr zrozumial to widzenie

Dz 10:28 Br „I odezwał się do nich w te słowa: Wy z pewnością wiecie, że Prawo zabrania Żydowi mieć cokolwiek wspólnego z cudzoziemcem lub przychodzić do niego. Lecz ja zostałem pouczony przez Boga, że żadnego człowieka nie można uważać za skażonego lub nieczystego.”

czy mamy płacić dziesięciny? Komu?


mysle ze tak

dla zboru

zwaz ze zanim powstal narod izraelski Abraham zlozyl dziesiecine Melchisedekowi


Rdz 14:20 Br „Niech będzie uwielbiony Bóg Najwyższy za to, że wydał w twoje ręce wszystkich wrogów twoich. Wtedy Abram złożył w ofierze dziesiątą część wszystkiego, co posiadał.”
myslisz ze sluzba nowego przymierza jest gorsza od staregi przymierza?


podaj mi zrodlo z ktorego czerpiesz ten przyklad?


- czy jak pojawi ci się grzyb na ścianie, to musisz iść z tym do kapłana?

pomijajac sluzbe jaka sprawowali kaplani przed Bogiem nauczali oni takze lud w innyc sprawach


czy wierzacy nie sa kaplanami? :P



mam wrazenie ze wszczepione galazki z porownania pawla (zydzi drzewo, poganie galazki z dzikiego drzewa oliwnego) zaczynaja ciagnac jakies inne soki


- czy kobieta w okresie miesiączki jest nieczysta i ma się trzymać z dala od innych ludzi a inni nie mogą jej dotykać?


Kpł 15:19 Br "Jeżeli kobieta ma swój upływ, to znaczy krwawienie miesięczne, będzie uznana za nieczystą przez siedem dni. Kto by jej dotknął w tym czasie, będzie nieczysty aż do wieczora

mysle ze to sa przepisy higeny
a skoro Bog tak powiedzial to bede tak robil

np. nie wolno wspolzyc z kobieta po porodzie. tak napisal mojzesz

mysle ze ludzie juz dawno zadawali sobie to pytanie
nie dawno powiedziala mi zona ze lekarze zalecaja aby sie powstrzymac od wspolzycia na 40 dni po porodzie
wiesz dlaczego?
bo to jest niebezpieczne dla zycia kobiety


czy za homoseksualizm i cudzołóstwo karą jest ukamienowanie?


mysle ze na to pytanie odpowiedzial Jezus w
ew jana 8 3-11
wieczora."J 8:3-11 Br „A uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego niewiastę, którą pochwycili na cudzołóstwie. Gdy znalazła się pośrodku zebranych, powiedzieli do Niego:(4) Nauczycielu, tę oto niewiastę dopiero co pochwyciliśmy na cudzołóstwie.(5) Według Prawa Mojżeszowego powinniśmy ją ukamienować. A Ty co na to powiesz?(6) Mówiąc to przygotowali nań zasadzkę, żeby mieć następnie o co Go oskarżyć. Tymczasem Jezus pochyliwszy się pisał coś palcem na ziemi.(7) A gdy oni w dalszym ciągu natarczywie pytali, podniósł się i rzekł do nich: Ten z was, który jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem.(8) Potem pochylił się ponownie i dalej pisał.(9) A oni, usłyszawszy te słowa, poczęli odchodzić jeden za drugim, zaczynając od starszych. Pozostał tylko sam Jezus i kobieta stojąca pośrodku.(10) Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: Niewiasto, gdzież oni są? Nikt więc cię nie potępił?(11) A ona odrzekła: Nikt, Panie! Tedy rzekł do niej Jezus: I Ja również nie potępiam cię. Idź i od tej chwili już nie grzesz!”

czy bylo to zgodne z zakonem?


[b] Mt 9:13 Bg "Owszem idźcie, a nauczcie się, co to jest: Miłosierdzia chcę, a nie ofiary; bom nie przyszedł wzywać sprawiedliwych, ale grzesznych do pokuty."




do porownania

[B] Dz 5:1-30 Br „Lecz pewien człowiek imieniem Ananiasz - jego żona nazywała się Safira - sprzedał swoją posiadłość(2) i za wiedzą żony część otrzymanych pieniędzy zachował dla siebie, a tylko część przyniósł i złożył u stóp apostołów.(3) Ale Piotr rzekł do niego: Czemu dopuściłeś, żeby szatan zawładnął twoim sercem i nakłonił cię, żebyś skłamał Duchowi Świętemu, zachowując dla siebie część pieniędzy otrzymanych ze sprzedaży ziemi?(4) Przecież była twoją własnością, a gdy ją już sprzedałeś, czyż nie mogłeś dowolnie rozporządzać tym, co za nią otrzymałeś? Jak mogłeś zdecydować się na tak niecny czyn? Przecież nie ludzi okłamałeś, tylko Boga!(5) Usłyszawszy te słowa Ananiasz padł martwy. A wszystkich, którzy przypadkiem również słuchali tych słów, ogarnęło przerażenie.(6) Młodsi spośród zebranych wstali, owinęli go [w prześcieradło], wynieśli i pochowali.(7) Mniej więcej trzy godziny potem weszła również jego żona, nie wiedząc nic o tym, co się stało.(8) A Piotr zapytał ją: Powiedz mi, czy za tyle to a tyle sprzedaliście waszą ziemię? A ona odpowiedziała: Tak za tyle!(9) Na to Piotr do niej: Czemuż to nawet umówiliście się między sobą, aby prowokować do gniewu Ducha Pańskiego? Oto jeszcze stoją u progu ci, co pochowali twego męża. Zaraz wyniosą i ciebie.(10) A ona upadła natychmiast u jego stóp i skonała.


drastyczne ciekawe dlaczego tak Bog zareagowal?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#11 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-14, godz. 13:23

Fly powiedz mi co zniosl Jezus a co zostawil i dlaczego
z tego co Bog nakazal Mojzeszowi?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#12 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-14, godz. 13:38

Fly wracajacdo tematu
Wj 20 Br „Nie będziesz miał, oprócz Mnie, żadnych bogów.

czy to przykazanie jest aktualne?


(4) Nie będziesz czynił żadnego obrazu i żadnego wyobrażenia ani tego, co na niebie, ani tego, co na ziemi, ani tego, co w wodzie, ani tego, co pod ziemią.(5) Nie będziesz się im kłaniał ani nie będziesz im służył, gdyż Ja, Jahwe, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym i za występki ojców zsyłam kary na ich dzieci, aż do trzeciego i czwartego pokolenia tak będzie z tymi, którzy Mnie nienawidzą;(6) natomiast aż po tysiączne pokolenie będę okazywał miłosierdzie tym, którzy Mnie miłują i zachowują moje przykazania.


czy to przykazanie jest aktualne?

(7) Nie będziesz wzywał imienia Jahwe, Boga twego, nadaremnie, bo Jahwe nie omieszka ukarać tego, kto wzywa Jego imienia nadaremnie.(8)

czy to przykazanie jest aktualne?

Pamiętaj o szabacie! Niech to będzie dla ciebie dzień święty.(9) Przez sześć dni wolno ci pracować i wykonywać wszystkie twoje prace.(10) Siódmy jednak dzień jest szabatem dla uczczenia Jahwe, Boga twojego. Żadnych prac nie będziecie w tym dniu wykonywali ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec mieszkający w obrębie twoich murów.(11) Jahwe bowiem przez sześć dni stwarzał niebo, ziemię, morze i wszystko, co one zawierają, a dnia siódmego odpoczywał. Dlatego zesłał Jahwe szczególne błogosławieństwo na dzień szabatu i uświęcił go.

czy to przykazanie jest aktualne?


(12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś mógł długo żyć na tej ziemi, którą Jahwe, twój Bóg, daje ci w posiadanie.

czy to przykazanie jest aktualne?

(13) Nie będziesz zabijał!(14)


czy to przykazanie jest aktualne?


Nie będziesz cudzołożył!(15)

czy to przykazanie jest aktualne?

Nie będziesz kradł!(16)

czy to przykazanie jest aktualne?

Nie będziesz świadczył fałszywie przeciwko twemu bratu!(17)

czy to przykazanie jest aktualne?

Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego! Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego ani jego sługi, ani służebnicy, ani jego wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twego bliźniego!


czy to przykazanie jest aktualne?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#13 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-14, godz. 15:12

Aby zanegować świętość soboty/niedzieli, zanegowali cały Dekalog, uważając, że pozostałe 9 z 10 przykazań zostały przedłużone w NT, ale że nie dot. to nakazu świętowania 1 dnia w tygodniu.

masz racje sebastianie z tym ze chodzi o sobote

Wiem, że:
1) Mojżesz nakazał świętować sobotę
2) chrześcijanie zamiast soboty zaczęli świętować niedzielę
3) chrześcijanie uważali, że świętując niedzielę, święcą dzień święty

#14 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-14, godz. 15:40

Jezus po zmartwychwstaniu przychodził do uczniów zawsze w niedzielę, a potem niedziela została nazwana "dniem pańskim". Nawet Jan w Apokalipsie używa tego sformułowania.
A tak w ogóle, to szabat jest dla ludzi a nie ludzie dla szabatu.

#15 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-14, godz. 20:42

2) chrześcijanie zamiast soboty zaczęli świętować niedzielę
3) chrześcijanie uważali, że świętując niedzielę, święcą dzień święty

321 r - Konstantyn Apostata nakazuje święcić niedziele zamiast soboty (ma to związek ze zmatwychstaniem Mitry)

http://www.ornatowsk...storiakk_t1.pdf

str 132 rozdzial "Kalendarz chrescijanski"
oraz rozdzial " Obyczaje chrzescijanskie " :lol:

czy to byli jeszcze chrzescijanie ? :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#16 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-14, godz. 21:06

witajcie przyjaciele

teraz tak na szybko


Jezus po zmartwychwstaniu przychodził do uczniów zawsze w niedzielę, a potem niedziela została nazwana "dniem pańskim". Nawet Jan w Apokalipsie używa tego sformułowania.



to znaczy ze skumal sie z rzymianami i zaczal swiatowac dzien slonca
ale co mowi na to biblia


Dz 13:42-44 Bw „A gdy opuszczali synagogę, prosili ich, aby w następny sabat opowiedzieli im znowu o tych sprawach.(43) Kiedy zaś zgromadzeni w synagodze się rozeszli, poszło wielu Żydów i nabożnych prozelitów za Pawłem i Barnabą, którzy z nimi rozmawiali i nakłaniali ich, aby trwali w łasce Bożej.(44) A w następny sabat zebrało się prawie całe miasto, aby słuchać Słowa Bożego.”[/B]





Dz 18:1-11 Bw „Potem opuścił Ateny i przyszedł do Koryntu.(2) Tam natknął się na pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który świeżo przybył z Italii, i na Pryscyllę, żonę jego, dlatego że Klaudiusz zarządził, aby wszyscy Żydzi opuścili Rzym, i zbliżył się do nich;(3) a ponieważ uprawiał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracowali razem; byli bowiem z zawodu wytwórcami namiotów.(4) A w każdy sabat rozprawiał w synagodze i starał się przekonać zarówno Żydów, jak i Greków.(5) Kiedy jednak Sylas i Tymoteusz przyszli z Macedonii, Paweł oddał się całkowicie słowu, przedkładając Żydom świadectwa, że Jezus jest Chrystusem.(6) Lecz gdy mu się sprzeciwiali i bluźnili, otrząsnąwszy szaty, rzekł do nich: Krew wasza na głowę waszą, ja jestem czysty, od tej chwili pójdę do pogan.(7) I odszedłszy stamtąd, udał się do domu pewnego człowieka, imieniem Tycjusz Justus, bojącego się Boga, którego dom sąsiadował z synagogą.(8) A Kryspus, przełożony synagogi, uwierzył w Pana wraz z całym swoim domem, także wielu z Koryntian, którzy słuchali, uwierzyło i przyjmowało chrzest.(9) I rzekł Pan do Pawła w nocnym widzeniu: Nie bój się, lecz mów i nie milcz,(10) bo Ja jestem z tobą i nikt się nie targnie na ciebie, aby ci uczynić coś złego; mam bowiem wiele ludu w tym mieście.(11) I przebywał tam rok i sześć miesięcy, nauczając wśród nich Słowa Bożego.”


o czymw kazdy sabat nauczal

czy zydzi w swoich wierzeniach mieli miec jakas mega rewolucje?
oni mieli przyjac Jezusa jako ich zbawiciela
nie ma ani slowa o nowym dniu tym bardziej niedzieli ktora byla dniem swietym pogan

Dz 16:13 Bw "A w dzień sabatu wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie, jak sądziliśmy, odbywały się modlitwy, i usiadłszy, rozmawialiśmy z niewiastami, które się zeszły.


Dz 17:2 Bw "Paweł zaś, według zwyczaju swego, poszedł do nich i przez trzy sabaty rozprawiał z nimi na podstawie Pism,"


Dz 18:4 Bw "A w każdy sabat rozprawiał w synagodze i starał się przekonać zarówno Żydów, jak i Greków."



Nawet Jan w Apokalipsie używa tego sformułowania




patrzylem w przekladach greckich i nie widzialem zeby tam jan uzyl slowa niedziela


natomias Jezus mowi ze jest Panem sabatu

Mt 12:1-10 BT

Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu



A tak w ogóle, to szabat jest dla ludzi a nie ludzie dla szabatu.




haael amen


chrześcijanie zamiast soboty zaczęli świętować niedzielę




podaj tekst


chrześcijanie uważali, że świętując niedzielę, święcą dzień święty



J/W



Uwaga: Katechizm ułożony z polecenia Soboru Trydenckiego, opublikowany w Watykanie decyzją papieża Piusa V, podaje jednoznacznie: „Spodobało się Kościołowi Bożemu święcenie dnia sobotniego przenieść na niedzielę”. Zmieniając przykazania, Kościół udowodnił przypisanie sobie mocy prawodawczej; o której tak wypowiedział się teolog S. Keenan: „Pytanie: 'Czy można udowodnić, że Kościół posiada władzę ustanawiania świąt' Odpowiedź: 'Gdyby nie miał tej władzy, nie mógłby ustanowić niedzieli, pierwszego dnia tygodnia na miejscu święcenia soboty, siódmego dnia tygodnia, a więc dokonać zmiany nie posiadającej oparcia w Piśmie Świętym'” A Doctrinal Cathechism, s. 174. Słynny kaznodzieja Odrodzenia, ks. Piotr Skarga, jezuita i namiętny przeciwnik Reformacji, wyraził się następująco: „Przyczyny o postanowieniu niedzieli były, abyśmy się z Żydy nie mieszali, wiedząc, iż już Zakon ich odmieniony jest najlepszy a iż niedziela większe ma w sobie tajemnice wiary naszej… Odrom niedzielę Kościół Boży tąż swoją mocą inne święta ustanowił na wspomnienie innych dobrodziejów Pańskich, które każdego wiernego na sumieniu obowiązują, aby je święcić…” Z kazań na niedzielę i święta — za: W. Zaleski, s. 222.


Uwaga: „Możecie przeczytać Biblię od Księgi Rodzaju do Objawienia św. Jana, a nie znajdziecie ani jednej linijki, która by potwierdzała święcenie niedzieli. Pismo Św. nakazuje zachowywanie soboty, dnia, którego nigdy nie święcimy” The Faith of Our Fathers, s. 89. Kościół święcąc niedzielę uwzględnia tradycję: „Gdybyście na samym Piśmie Św. chcieli polegać bez uwzględnienia Tradycji powinniśmy też np. razem z Żydami święcić sobotę zamiast niedzieli” Rycerz Niepokalany, 2.09.1935 r. Źródłem niedzieli nie jest więc Biblia lecz tradycja katolicka: „My, katolicy, mamy prawo święcić niedzielę na miejscu soboty… zarówno my, jak protestanci, uznajemy w ten sposób naszą katolicką tradycję” Clifton Tracts of the Brotherhood St. Paul, t. IV, brosz. 4, s. 15.







Uwaga: Ksiądz J. Wierusz-Kowalski napisał: „Sobota dla wielu chrześcijan długo jeszcze miała charakter święty dnia sabatu” Liturgika, s. 177. Teolog anglikański More pisze następująco: „Pierwotni chrześcijanie otaczali sabat wielkim szacunkiem i spędzali ten dzień modląc się i słuchając kazań. Bez wątpienia praktykę tę przejęli od samych apostołów” (patrz: S.C. Hayne, From Sabbath to Sandey, s. 42)




Uwaga: Oto świadectwa historyków: „Kilka wieków ery chrześcijańskiej minęło, zanim Kościół chrześcijański począł święcić niedzielę na wzór sabatu” W. Domville, The Sabbath, r. 1949, s. 96. „Starożytny sabat był przestrzegany przez chrześcijan Kościoła wschodniego ponad trzysta lat po śmierci Zbawiciela” (patrz: Question of Doctrine, s. 168. „Przestrzeganie soboty było kontynuowane w Kościele chrześcijańskim do V wieku” L.Coleman, Ancient Christianity Exemplified, 1852, s. 22.





Uwaga: Ks. J. Wierusz-Kowalski tak charakteryzuje genezę niedzieli: „Historia wykazuje nam, że przez dłuższy nawet okres w Kościele katolickim sabat, jako dzień świąteczny, istniał nadal obok niedzieli. Tak np. Konstytucje Apostolskie (IV w.) nakazują aby służba (servi) pracowała przez pięć dni. Należy ją jednak zwolnić z pracy w sobotę i niedzielę, aby mogła się oddać pobożnym ćwiczeniom. 'Albowiem sabat ma swe uzasadnienie w stworzeniu świata, a niedziela w Zmartwychwstaniu' Konst. Ap. 8,33. Tak więc dla wielu chrześcijan te dwa dni współistniały obok siebie. Niedziela była dniem Zmartwychwstania Chrystusa, dniem kultu liturgicznego, w którym realizuje się misterium paschalne, sabat zaś pozostawał dniem odpoczynku w znaczeniu bardziej materialnym, odpoczynku przede wszystkim fizycznym. Ślady takiego ujmowania rzeczy znajdujemy jeszcze w niektórych synodach z VII w.” (tamże, s. 168).

ok musze isc spac
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#17 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-05-20, godz. 13:13

Proszę zwróćmy uwagę na nauki zawarte w Biblii. Apostoł Paweł poradził by go naśladować i Jezusa.

1 Koryntian 11:1
11 Stańcie się naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa.

Został tu powtórzony nakaz Jezusa.

Mateusza 16:24
24 Potem Jezus rzekł do swych uczniów: „Jeżeli ktoś chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie swój pal męki, i stale mnie naśladuje.

Zobaczmy jakie Jezus i Paweł mieli zwyczaje:

Łukasza 4:16
16 I przybył do Nazaretu (Jezus) , gdzie się wychowywał; zgodnie zaś ze swym zwyczajem wszedł w dzień sabatu do synagogi i stanął, żeby czytać.

Dzieje 17:2
2 Paweł więc zgodnie ze swym zwyczajem wszedł do nich i przez trzy sabaty prowadził z nimi rozważania na podstawie Pism

Tylko od naszej decyzji zależy kogo chcemy naśladować, Konstantyna i czcicieli słońca czy Jezusa?

Miłość do boga polega na posłuszeństwie.

1 Jana 5:3,4
3 Bo miłość do Boga polega na tym, że przestrzegamy Jego przykazań; a przecież jego przykazania nie są uciążliwe, 4 ponieważ wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat. A to jest zwycięstwo, które zwyciężyło świat: nasza wiara.

2 Jana 1:6
6 A miłość polega na tym, że wciąż chodzimy zgodnie z jego przykazaniami. To jest przykazanie, jak słyszeliście od początku, że wciąż powinniście według niego chodzić.

Jana 14:24
24 Kto mnie nie miłuje, nie zachowuje moich słów; a słowo, które słyszycie, nie jest moje, lecz należy do Ojca, który mnie posłał.

Jana 15:9-11
9 Tak jak Ojciec umiłował mnie, a ja umiłowałem was, pozostańcie w mojej miłości. 10 Jeżeli będziecie przestrzegać moich przykazań, to pozostaniecie w mojej miłości, tak jak ja przestrzegałem przykazań Ojca i pozostaję w jego miłości. 11 „Powiedziałem wam to, aby moja radość była w was i aby wasza radość osiągnęła pełnię.

#18 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-20, godz. 20:51

witaj Jacku

bardzo mi sie to podobalo tzn porownanie czcicieli slonca i nasladowcow Jezusa


czytalem ksiazke prowadzenie rozmow na podstawie pism. tam jest temat dlaczego nie trzeba przestrzegac soboty a nawet nie wolno. co o tym myslisz
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#19 Jacek

Jacek

    Początkujący (1-50)

  • Goście
  • Pip
  • 79 Postów

Napisano 2006-05-21, godz. 12:42

Ufam, że to tylko błąd.

Psalm 19:12
Błędy – któż potrafi je rozpoznać? Co się tyczy grzechów ukrytych, uznaj mnie za niewinnego.

Pośrednio jest to skutek machinacji Szatana. Ale Bóg przygotował zbroję byśmy mogli go pokonać.

Efezjan 6
11 Nałóżcie całą zbroję od Boga, żebyście mogli stać niewzruszenie wobec machinacji Diabła; 12 ponieważ zmagamy się nie z krwią i ciałem, ale z rządami, z władzami, ze światowymi władcami tej ciemności, z zastępem niegodziwych duchów w miejscach niebiańskich.
Jakuba 4:7
7 Toteż podporządkujcie się Bogu, natomiast przeciwstawcie się Diabłu, a ucieknie od was.

Wracając do tematu ciekawie ujął problem prawa Jezus.

Mateusza 5:17-19
17 „Nie myślcie, że przyszedłem zniweczyć Prawo lub Proroków. Nie przyszedłem zniweczyć, lecz spełnić; 18 bo zaprawdę wam mówię, że prędzej przeminęłoby niebo i ziemia, niżby w jakiś sposób przeminęła jedna najmniejsza litera lub jedna cząstka litery w Prawie i nie wszystko się stało. 19 Kto więc łamie jedno z tych najmniejszych przykazań i tak uczy ludzi, będzie nazwany ‚najmniejszym’ w odniesieniu do królestwa niebios. Każdy zaś, kto je spełnia i ich naucza, będzie nazwany ‚wielkim’ w odniesieniu do królestwa niebios.

Pomimo oszukaństwa ludzi wszyscy możemy dojść do jedności w wierze, dzięki dokładnemu poznaniu Jezusa.

Efezjan 4:11
11 I on dał niektórych jako apostołów, niektórych jako proroków, niektórych jako ewangelizatorów, niektórych jako pasterzy i nauczycieli — 12 w celu korygowania świętych, dla dzieła usługiwania, dla budowania ciała Chrystusowego, 13 aż wszyscy dojdziemy do jedności w wierze i w dokładnym poznaniu Syna Bożego, do męża dorosłego, do miary wzrostu właściwego pełni Chrystusowej; 14 abyśmy już nie byli niemowlętami, miotanymi jakby przez fale oraz unoszonymi tu i tam każdym wiatrem nauki wskutek oszukaństwa ludzi, wskutek przebiegłości w wymyślaniu błędu.

#20 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-21, godz. 13:57

witaj Jacku

nie bardzo zrozumialem co chciales powiedziec.

ale abysmy nie odeszli od tematu
zapytam odnosnie textu ktory podales
[quote]Mateusza 5:17-19
17 „Nie myślcie, że przyszedłem zniweczyć Prawo lub Proroków. Nie przyszedłem zniweczyć, lecz spełnić; 18 bo zaprawdę wam mówię, że prędzej przeminęłoby niebo i ziemia, niżby w jakiś sposób przeminęła jedna najmniejsza litera lub jedna cząstka litery w Prawie i nie wszystko się stało. 19 Kto więc łamie jedno z tych najmniejszych przykazań i tak uczy ludzi, będzie nazwany ‚najmniejszym’ w odniesieniu do królestwa niebios. Każdy zaś, kto je spełnia i ich naucza, będzie nazwany ‚wielkim’ w odniesieniu do królestwa niebios.[quote]


Jezus mowi ze przyszedl zniweczyc prawa i prorokow tylko wypelnic
co to znaczy?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych