Skocz do zawartości


Zdjęcie

imie Boże


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#21 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-19, godz. 19:24

Jakoś nie zauwazyłem by forma Jehowa była najpopularniejsza. Pewnie bym jej prawie w ogole nie dostrzegał gdyby nie śJ :D U mnie używają "Jahwe - Tyś Bogiem mym dusza moja pragnie wielbić Cię" - posłuchaj chocby pieśni innych wyznań ;)

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-01-19, godz. 19:27

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#22 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-19, godz. 19:34

Naturalnie można się sprzeczać o to, która forma imienia jest blizsza prawdzie. fakt jednak pozostaje niezaprzeczalny, że większość ludzi na świecie nie ma większych problemów z zaszeregowaniem określenia Jahwe czy też Jehowa do jednej określonej grupy religijnej. zatem cel uświęca środki

#23 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-19, godz. 19:40

Macieju żeś chyba nie czytał o pochodzeniu tłumaczenia imienia Jehowa i Jahwe...
Jakoś nigdy bym nie wpał osobiście na pomysł że imię Jahwe prowadzi do jedynej i słusznej religii :P za mało keratywny widzocznie jestem B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#24 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-19, godz. 19:56

Naturalnie można się sprzeczać o to, która forma imienia jest blizsza prawdzie. fakt jednak pozostaje niezaprzeczalny, że większość ludzi na świecie nie ma większych problemów z zaszeregowaniem określenia Jahwe czy też Jehowa do jednej określonej grupy religijnej. zatem cel uświęca środki

Zatem uważasz, że oczernianie innych, iż walczą z imieniem Boga, że usuwają je w niebyt a jednocześnie powoływanie się na zapiski tych religii, na obrazy i rzeźby na których jest umieszczone imię Boga, aby udowodnić swoją wersję wymowy tego imienia, jest środkiem do osiągnięcia celu? A jakiż to cel, jeśli nie wywyższenie swojej organizacji poprzez kłamstwo i oczernianie innych? I tak niby postępują prawdziwi chwalcy Boga?
Czesiek

#25 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-19, godz. 19:56

Pawełku zapewne jesteś mało kreatywny, albo ja mówię niewyraźnie. miałem na myśli stwierdzenie, że okreśelnie Jehowa lub Jahwe większości ludzi nasuwa skojarzenie ze ŚJ. jakoś nie widzę w swoim poście powyżej powiązania słów "jedyna oraz słuszna". czyżby siła sugestii ?

#26 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-19, godz. 20:04

Czesiu tak się składa, że jakoś nikt mi nigdy nie zwrócił uwagi na to, że forma Jahwe jest niepoprawna. nie wiem co to ma wspólnego z oczernianiem innych (w kontekście używania takiej lub innej formy). cóż może są na świecie ludzie, którym jest przykro, że nie mają w nazwie swojej religii imienia Bożego. jednak przyznam z czysto marketingowego punktu widzenia: określenie Świadek Jehowy brzmi bardzo ciekawie. i mało prawdopodobne, żeby ktoś to (nazewnictwo) w podobnej formie powtórzył.
trzeba przyznać, że określenia typu katolik, luteranin, prawosławny czy np. zielonoświątkowiec wypadają dość blado w zestawieniu. to taka luźna uwaga

#27 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-19, godz. 20:11

Czesiu tak się składa, że jakoś nikt mi nigdy nie zwrócił uwagi na to, że forma Jahwe jest niepoprawna. nie wiem co to ma wspólnego z oczernianiem innych (w kontekście używania takiej lub innej formy). cóż może są na świecie ludzie, którym jest przykro, że nie mają w nazwie swojej religii imienia Bożego. jednak przyznam z czysto marketingowego punktu widzenia: określenie Świadek Jehowy brzmi bardzo ciekawie. i mało prawdopodobne, żeby ktoś to (nazewnictwo) w podobnej formie powtórzył.
trzeba przyznać, że określenia typu katolik, luteranin, prawosławny czy np. zielonoświątkowiec wypadają dość blado w zestawieniu. to taka luźna uwaga

No tak, jeśli chodzi o marketing, to "sędzia" był w tym dobry. Najpierw potępił te religie, które w nazwie miały imię Boga, jako te, których to diabeł podkusił, aby tak nazywali swoje organizacje, a potem sam nadał tej części Badaczy Pisma Świętego, którzy poszli za nim nazwę świadkowie Jehowy. A wszystko dla jak to piszesz, marketingu.
Tylko szkoda, że ludzie będący w "organizacji" i mówiący tyle o szacunku dla tego imienia nie dostrzegają, że z powodu tego co głoszą przymoszą ujmę temu imieniowi poprzez głoszenie rzeczy jakich Bóg nie nakazał ludziom głosić.
Czesiek

#28 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-01-19, godz. 20:20

Jakoś nie zauwazyłem by forma Jehowa była najpopularniejsza. Pewnie bym jej prawie w ogole nie dostrzegał gdyby nie śJ :D U mnie używają "Jahwe - Tyś Bogiem mym dusza moja pragnie wielbić Cię" - posłuchaj chocby pieśni innych wyznań ;)


Forma "Jahwe" upowszechniła się chyba dopiero w XX wieku. Wcześniej powszechnie i na całym świecie używano formy "Jehowa". Zajrzyj do Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, tekstów kantat Bacha, chorałów Lutra...

Nawet w South Parku używają formy "Jehovah" a nie "Jahveh" (w odcinku pt. Damien).

Nigdy, w żadnym tekście starszym niż mniej więcej 100 lat nie spotkałem formy "Jahwe".
[db]

#29 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-19, godz. 20:27

Czesiek może jednak nie zapędzajmy się w przynoszenie ujmy imieniu Boga w kontekście głoszonych nauk, bo dokładnie to samo mógłbym powiedzieć w kontekście innych "nauczycieli", żeby tylko wspomnieć o Bogu w Trojcy Jedynym, lub też duszy nieśmiertelnej. jak zapewne wiesz zarówno na tym jak i wielu innych forach o to kto ma rację toczą się dysputy już od lat. sam dochdzę do wmiosku, że w pewnym momencie człowiek musi dodkonać właściwego wyboru w oparciu o wszystkie wypowiedzi, które zdarzyło mu się poznać w kontekście jakichś doktryn. Bo samo przepychanie się "dowodami" jak widzisz nie przynosi zadowalających wyników

#30 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-19, godz. 21:37

Czesiek może jednak nie zapędzajmy się w przynoszenie ujmy imieniu Boga w kontekście głoszonych nauk, bo dokładnie to samo mógłbym powiedzieć w kontekście innych "nauczycieli", żeby tylko wspomnieć o Bogu w Trojcy Jedynym, lub też duszy nieśmiertelnej. jak zapewne wiesz zarówno na tym jak i wielu innych forach o to kto ma rację toczą się dysputy już od lat. sam dochdzę do wmiosku, że w pewnym momencie człowiek musi dodkonać właściwego wyboru w oparciu o wszystkie wypowiedzi, które zdarzyło mu się poznać w kontekście jakichś doktryn. Bo samo przepychanie się "dowodami" jak widzisz nie przynosi zadowalających wyników

Macieju
Jeśli głoszenie w imieniu Boga nauk, które z biegiem czasu okazują się kłamstwem nie przynosi Bogu ujmy i z tego powodu ludzie nie wyśmiewają się z nazwy (tym samym i z imienia Boga) organizacji która takie rzeczy głosiła, to tym bardziej nie możesz mówić, że głoszenie nauki o duszy nieśmiertelnej jak i o Trójedynym Bogu przynosi Bogu ujmę.
Czesiek

#31 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-20, godz. 01:02

Pawełku zapewne jesteś mało kreatywny, albo ja mówię niewyraźnie. miałem na myśli stwierdzenie, że okreśelnie Jehowa lub Jahwe większości ludzi nasuwa skojarzenie ze ŚJ. jakoś nie widzę w swoim poście powyżej powiązania słów "jedyna oraz słuszna". czyżby siła sugestii ?

Powiem tak... Forme Jahwe znałem i jakoś niegdy przez wiele lat nie skojażyłem ze śJ. Dopiero na studiach poznałem śJ z bliższej strony (ze słyszenia ich znałem duuużo wczesniej) i zaczęło mnie interesowac skąd się wzięlo m.in. imię "Jehowa" i nadal nie kojażyłem imienia Jahwe ze śJ a tymbardziej teraz tego nie robie po zaznajomieniu się z pewnymi kwestiami. B) Zbyt pochlebiasz organizacji rzeczy które nie mają miejsca.

Forma "Jahwe" upowszechniła się chyba dopiero w XX wieku. Wcześniej powszechnie i na całym świecie używano formy "Jehowa". Zajrzyj do Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, tekstów kantat Bacha, chorałów Lutra...

Nawet w South Parku używają formy "Jehovah" a nie "Jahveh" (w odcinku pt. Damien).

Nigdy, w żadnym tekście starszym niż mniej więcej 100 lat nie spotkałem formy "Jahwe".

Ja nie pytam się kiedy w ostatnich stu czy nastu latach było uzywane i w jakiej ilości. Otóż ja swoje informacje opieram na dwóch źródłach. Dokłandnie dwóch mi znanych osobach które mniej lub bardziej zaznajomiły się z historią czytania imienia YHWH. Z tego co wiem forma Jehowa opiera się tylko na źródle masoreckim co podobno (bo biorę to na wiarę od osób które się tym zajmowały i zajmują nadal - na marginesie matematyki tez sie uczyłem na wiare ;) ) w świetle innych źródeł całkowicie się nie sprawdza. db z tego co mi wiadomo forma Jahwe(h) była również używana choć może nie przez cały czas (tak samo jak Jehowa(h)) a źródeł tej formy jest więcej i sa bardziej wiarygodne. Jesli Cię to interesuje popytam o to ale najszybciej koło lutego konca bo z jednej strony mam sesje a z drugiej to nie lubie po macoszemu zbierac róźnych informacji. O ile pamietam to na forum był ten temat ze 3 lata temu dość długo ciagnięty...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#32 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-01-20, godz. 09:13

Powiem tak... Forme Jahwe znałem i jakoś niegdy przez wiele lat nie skojażyłem ze śJ. Dopiero na studiach poznałem śJ z bliższej strony (ze słyszenia ich znałem duuużo wczesniej) i zaczęło mnie interesowac skąd się wzięlo m.in. imię "Jehowa" i nadal nie kojażyłem imienia Jahwe ze śJ a tymbardziej teraz tego nie robie po zaznajomieniu się z pewnymi kwestiami. B) Zbyt pochlebiasz organizacji rzeczy które nie mają miejsca.
Ja nie pytam się kiedy w ostatnich stu czy nastu latach było uzywane i w jakiej ilości. Otóż ja swoje informacje opieram na dwóch źródłach. Dokłandnie dwóch mi znanych osobach które mniej lub bardziej zaznajomiły się z historią czytania imienia YHWH. Z tego co wiem forma Jehowa opiera się tylko na źródle masoreckim co podobno (bo biorę to na wiarę od osób które się tym zajmowały i zajmują nadal - na marginesie matematyki tez sie uczyłem na wiare ;) ) w świetle innych źródeł całkowicie się nie sprawdza. db z tego co mi wiadomo forma Jahwe(h) była również używana choć może nie przez cały czas (tak samo jak Jehowa(h)) a źródeł tej formy jest więcej i sa bardziej wiarygodne. Jesli Cię to interesuje popytam o to ale najszybciej koło lutego konca bo z jednej strony mam sesje a z drugiej to nie lubie po macoszemu zbierac róźnych informacji. O ile pamietam to na forum był ten temat ze 3 lata temu dość długo ciagnięty...


Paweł chyba się nie rozumiemy. Ja nie polemizuję, która forma jest poprawniejsza. Ja tylko stwierdzam, że w POTOCZNYM UŻYCIU forma Jehowa jest (a przynajmniej do XIX wieku była) powszechniejsza. Z uwagi na zainteresowania mam styczność z dużą ilością tekstów religijnych (głównie łacińskich i niemieckich) od średniowiecza do XIX w. i formy Jahwe nie spotkałem w nich ani razu. Ale jeśli dysponujesz możliwością rzetelnego sprawdzenia, kiedy pojawiły się obie formy i jak wyglądała ich popularność w tekstach różnych epok, to będę wdzięczny za tego typu sprawdzone informacje. Może mi się to kiedyś przydać.
[db]

#33 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-20, godz. 09:56

Ja też również nie polemizuję z tym że przez kilka stuleci popularna formą była Jehowa(h). Polemizuję natomiast twierdzeniem jakoby w XX wieku a tym bardziej pod koniec i teraz forma Jehowa była "popularna" jak to świadkowie Jehowy i Maciej próbują sugerować.

O ile dobrze pamietam to nawet na początku nie kojazyłem jak byłem o wiele młodszy słowa Jahwe z Jehowa a tym bardziej już ze świadkami Jehowy. Pamietam że się lubili pytać (jak mi kolega relacjonował) jak ma na imie Bóg w ST, na co on odpowiedział ku ich zaskoczeniu Jahwe. Nawet wtedy kiedy mi o tym opowiadał z tego co pamietam nie kojażyłem imienia Jahwe ze świadkami Jehowy B) Zresztą co za problem popytać się znajomych z czym im się kojarzy słowo (nie sugerować że to imię ;) ) Jahwe a z czym Jehowa :P

Postaram się więc w późniejszym czasie coś popytać o materiały czy źródła niektóre osoby db.

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-01-20, godz. 09:57

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#34 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-01-20, godz. 14:31

Ja też również nie polemizuję z tym że przez kilka stuleci popularna formą była Jehowa(h). Polemizuję natomiast twierdzeniem jakoby w XX wieku a tym bardziej pod koniec i teraz forma Jehowa była "popularna" jak to świadkowie Jehowy i Maciej próbują sugerować.


W Polsce może nie jest ale w krajach o tradycji protestanckiej nadal jest popularna (choćby z tego względu, że występuje w śpiewanych w kościele chorałach), a bynajmniej nie zapomniana.

No i oczywiście wcale niekoniecznie kojarzy się ze ŚJ. Jeśli ludzie znają to imię skądinąd (z własnego kościoła) to nie musi im się kojarzyć ze ŚJ.

Użytkownik [db] edytował ten post 2007-01-20, godz. 14:32

[db]

#35 Sylwan

Sylwan

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 112 Postów

Napisano 2007-01-22, godz. 10:00

Może warto tu jako ciekawostkę podać, że w okresie międzywojennym w Polsce, kiedy to trwały już wysiłki zmierzające do wprowadzania imienia „Jahwe” do literatury teologicznej, rzeczownik ten podlegał odmianie. I tak np. w przekładzie u Kruszyńskiego, znajdujemy sformułowania typu: Boga Jahwy, Jahwie, Jahwą. Wydaje mi się, że dosyć śmiesznie to brzmiało - i jezeli już - to forma "Jehowa" lepiej się "prezentowała".

Podobnie rzecz się miała po wojnie, np. w literaturze teologicznej. Poźniej - być może - edycja Biblii Tysiąclecia i konsultacje z ówczesną „Rada Języka Polskiego” usankcjonowały imię własne „Jahwe” jako rzeczownik nieodmienny i imię własne Boga.

Pozdrawiam ciepło
Sylwan

#36 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-01, godz. 13:17

Jeżeli uważamy się za dzieci to mówmy "OJCZE"

#37 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-09-09, godz. 23:36

Wymowa "Jahwe" pojawiła się w III wieku p.n.e. kiedy tłumaczyli z hebrajskiego na grecki ST(Septuaginta), a "Jehowa" w III wieku n.e.

Skąd zaczerpnięte zostały te dane?
Dołączona grafika

#38 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-06-13, godz. 14:18

Bóg natomiast będzie radosny jeśli...

usznujecie innych i będziecie używać takiej samej formy jak cały świat - czyli Jahwe...

Jajo, jaja se robisz! :P Ale pośmiać się lubię bardizej niż denerowować. ;) Pozdrawiam w imieniu Jehoszua Ha Meszija.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych