Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obrazki


  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#21 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-07, godz. 20:52

Greckie idolatria (czyli bałwochwalstwo) według Encyklopedii powszechnej PWN znaczeniowo jest zbliżona do fetyszyzmu o którym czytamy:

FETYSZYZM, religiozn. zespół wierzeń związanych z kultem fetyszów; kult przedmiotów martwych jest wynikiem ich fetyszyzacji, tj. przypisywania im pozanaturalnych cech i funkcji, a w związku z tym oczekiwania od nich określonego działania w interesie człowieka; f. stanowi element składowy wielu religii pierwotnych; termin f. wprowadził Ch. de Brosses (1760), twórca hipotezy, iż f. stanowi pierwotną formę, a nawet źródło wierzeń religijnych.

czyli zauważ, bałwochwalstwo nie oznacza zawsze kłaniania się wystruganym bożkom, ale odnosi się do np. przedmiotów martwych (martwych przypadku SJ – Strażnica ;-) )
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#22 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2006-06-07, godz. 21:27

Prosze tez wziasc pod uwage, ze ilustracje w publikacjach WT (czasopisma, ksiazki itd.) nie sa calkiem naturalne. Chodzi mi o podkolorowane kreskowki. Sa bardzo specyficzne i nie raz wydawaly mi sie dziwne. Jest to napewno pewna forma przekazu do podswiadomosci czytelnika. Jakze lekko otwieramy te publikacje i widzimy piekne twarze....i jestesmy "przekonani", ze zawartosc (tresc) tez musi byc taka piekna.
Ta prostota jest drzwiami do podswiadomosci. Nikt, przy takich komiksach, nie bedzie podejzewal czegos zlego i wpusci cala porcje do swojego wnetrza.

Dlaczego nie mozna, na przykld w 80%, uzyc normalnych zdjec ?
A reszte motywow, ktorych nie da sie inaczej utworzyc, ewentualnie kreskowkami ?

Pozdrawiam.

#23 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-06-07, godz. 22:16

A kto jest namalowany na obrazach w kosciele? bałwan?


Bałwanek Bouli i Boulinka.

zdaje sie ze zapomnieliscie o tym ze komputery isnieja dosc niedawno... zatem zanim pwstaja ilustracje to powstaje najzwyklejszy obraz (powstawal) ktory fotografowano - wiec czym sie rozni jedno malowanie od innego malowania???


A co jest złego w malowaniu?

czyli zauważ, bałwochwalstwo nie oznacza zawsze kłaniania się wystruganym bożkom, ale odnosi się do np. przedmiotów martwych (martwych przypadku SJ – Strażnica ;-) )


W ten sposób można to pojęcie rozszerzać i rozszerzać, aż będzie oznaczało wszystko, czyli nie będzie oznaczało niczego.

  Prosze tez wziasc pod uwage, ze ilustracje w publikacjach WT (czasopisma, ksiazki itd.) nie sa calkiem naturalne. Chodzi mi o podkolorowane kreskowki. Sa bardzo specyficzne i nie raz wydawaly mi sie dziwne. Jest to napewno pewna forma przekazu do podswiadomosci czytelnika. Jakze lekko otwieramy te publikacje i widzimy piekne twarze....i jestesmy "przekonani", ze zawartosc (tresc) tez musi byc taka piekna.
Ta prostota jest drzwiami do podswiadomosci. Nikt, przy takich komiksach, nie bedzie podejzewal czegos zlego i wpusci cala porcje do swojego wnetrza.

Dlaczego nie mozna, na przykld w 80%, uzyc normalnych zdjec ?
A reszte motywow, ktorych nie da sie inaczej utworzyc, ewentualnie kreskowkami ?


Wszystko to prawda co piszesz Oko, ale nijak nie dowodzi, że te ilustracje są przedmiotem albo chociaż katalizatorem kultu. Różnych form manipulacji obrazem używa się powszechnie, cała branża reklamowa z tego pieniążki na chleb i kokę zarabia ale co to ma wspólnego z bałwochwalstwem? Plakat reklamowy na przystanku też jest bałwanem? Chyba straciłem wątek tej dyskusji.
[db]

#24 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2006-06-08, godz. 04:14

Post od (db):
"Wszystko to prawda co piszesz Oko, ale nijak nie dowodzi, że te ilustracje są przedmiotem albo chociaż katalizatorem kultu. Różnych form manipulacji obrazem używa się powszechnie, cała branża reklamowa z tego pieniążki na chleb i kokę zarabia ale co to ma wspólnego z bałwochwalstwem? Plakat reklamowy na przystanku też jest bałwanem? Chyba straciłem wątek tej dyskusji."

----------------------------------------------------------------------------------------

Podam Ci prosty przyklad:
Czy jest mozliwe, zeby zwykly, przecietny SJ pozolil sobie na wrzucenie Straznicy do kubla ?
Albo dziecko SJ wzielo nozyczki i zaczelo sobie robic wycinanke i nie zostalo za to skarcone ?
Popytaj SJ dlaczego tego nie robia. Mi to troche "swiete czasopisma" przypomina i tu wlasnie zaczyna sie dziki kult.

Bo z jakimis tam innymi gazetami czy reklamami to chyba SJ nie maja tego problemu, zeby to zrobic.

A kto im to zaszczepil ?

#25 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-08, godz. 04:57

Mi to troche "swiete czasopisma" przypomina i tu wlasnie zaczyna sie dziki kult.

podniszczonej zużytej literatury SJ nie wyrzuci o tak do kubła, bo mawiają że to jest Słowo Boże, znalezioną na ulicy obłoconą literaturę SJ z czcią podniesie i zabierze do domu.

zalecanym sposobem utylizacji literatury jest strawienie jej w ogniu lub zakopanie w ogródku, ale nigdy wyrzucenie na śmietnik bo mogłoby byc splugawione Słowo Boże ;-) i tak rodzi się kult. a gdzie reszta czci dla gazetek ;-) !!!....
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#26 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-06-08, godz. 06:31

i tak rodzi się kult. a gdzie reszta czci dla gazetek ;-) !!!....

Przegladajacy i czytajacy posty na tym forum "przechodzien" z uzytych przez mojego przedmowce wyrazen moglby odniesc wrazenie a nawet przekonanie ze SJ uprawiaja "kult" czasopisma :-(

To smutne ze slowa te wychodza spod "klawiatury" kogos kto kiedys byl SJ :-(

Moze to dowodzic wielu rzeczy, ale nie bede o tym pisal nie chcac podgrzewac atmosfery tego forum.
Stosuje sie do rad moderatora :
"- nie wolno obrażać, zaczepiać i prowokować dyskutantów,"

Jednakze jako SJ pragnalbym sprostowac jedno wyrazenie mojego poprzednika :

W jego poscie czytamy:
"i tak rodzi się kult"

My mowimy
"i tak rodzi się szacunek" dla pracy naszych braci ktorzy swoja praca i srodkami finansowymi wspieraja nakazane przez Jezusa dzielo ...........

Chcialbym wierzyc ze to "przejezyczenie" tylko bylo :(

Z czacunkiem dla wszystkich na to zaslugujacych :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#27 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-06-08, godz. 07:13

Ja mam szacunek dla każdej formy słowa drukowanego i jestem przeciwnikiem palenia czegokolwiek, co zeszło z drukarni. Jednak staram się unikać bałwochwalczego uwielbienia jakichkolwiek publikacji. A to zdarza się świadkom, czego oni sami oczywiście gorliwie się wyprą :P :rolleyes: . A kto nazywa swoje pisemka "pokarmem na czas słuszny?". Dzieci z rodzin SJ są chowane w przeświadczeniu, że "Straszaki" i "Wyśpijcie się!" to największe skarby edytorskie :) . Co ciekawe, często nie chodzi o treść, ale właśnie o formę samego pisma, bo są "takie piękne, kolorowe i na drogim papierze robione" :) . Byłem w dzisiątkach mieszkań różnych braciszków i w większości z nich na półeczkach wyeksponowane były oprawione tomy straszaków, często za szkłem, żeby się nie kurzyły. Rozumiem taki szacunek np. do Biblii (sam mam w domu Pismo Święte z 1890 r. i dbam o nie jak o skarb), ale dla pisma, które w dodatku roi się od błędów (merytorycznych, edytorskich i typograficznych)? Dla mnie, jako dla redaktora, to właśnie jest forma bałwochwalstwa.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#28 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-06-08, godz. 07:26

Podam Ci prosty przyklad:
Czy jest mozliwe, zeby zwykly, przecietny SJ pozolil sobie na wrzucenie Straznicy do kubla ?
Albo dziecko SJ wzielo nozyczki i zaczelo sobie robic wycinanke i nie zostalo za to skarcone ?
Popytaj SJ dlaczego tego nie robia.

Nie muszę pytać, pamiętam ;-)
No dobra, tu przyznaję Ci odrobinę racji :-P
[db]

#29 dariusz

dariusz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 148 Postów
  • Lokalizacja:ślońcsk górny

Napisano 2006-06-08, godz. 07:44

Nie zmienia to jednak faktu, że przesadny szacunek prowadzi do kultu.

Sprubujcie zniszczyć jakiś obraz na oczach katolika, to zostaniecie obłożeni klątwą
Tak samo dzieje się u Ś.J.- KSIĄŻKI, CZASOPISMA
z czasem urastają do rangi relikwii. Nie wszystkich to jednak dotyczy.



Prz.30,-11
" Jest pokolenie które złorzeczy nawet swemu ojcu
i które nie błogosławi nawet swojej matce "
pozdrowienia
Visit My WebsiteHi38-14" Aby się odmieniła jak glina pod pieczęcią i przyjmowała barwę jak odzienie"
[email protected]/Prz9-5 "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam".

#30 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-08, godz. 08:04

"i tak rodzi się szacunek" dla pracy naszych braci ktorzy swoja praca i srodkami finansowymi wspieraja nakazane przez Jezusa dzielo ...

HC co zrobiłbyś np. z moditewnikiem katolickim, publikacjami dotyczącymi kultu maryjnego itp. ksiązkami religijnymi propagującymi katlocyzm? czy przekazałbyś np. Sebastianowi Andryszczakowi?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#31 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-08, godz. 08:06

Tak samo dzieje się u Ś.J.- KSIĄŻKI, CZASOPISMA
z czasem urastają do rangi relikwii

tego mi brakowało RANGA RELIKWII
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#32 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-06-08, godz. 09:49

Tak samo dzieje się u Ś.J.- KSIĄŻKI, CZASOPISMA
z czasem urastają do rangi relikwii

tego mi brakowało RANGA RELIKWII

Gruba przesada. Mi to raczej przypomina traktowanie flagi państwowej (w niektórych krajach sposób niszczenia flagi reguluje ustawa). Fakt, że takie traktowanie czasopism jest dewiacją, ale gdybym to nazwał bałwochwalstwem, to musiałbym analogicznie nazywać bałwochwalstwem traktowanie flagi państwowej. I tym samym goniąc w piętkę wpędziłbym się znowu w czarno-biały strażnicowy schemat mentalny nie rozróżniający kolorów szarości od czerni do białości, nie odróżniający różnych stopni szacunku dla czegoś, tylko wszystko wrzucający do jednego pojemnego worka z napisem "bałwochwalstwo". Wg. takiej definicji wszyscy jesteśmy bałwochwalcami a termin "bałwochwalstwo" oznacza wszystko i nic zależnie od poglądów mówiącego.

Oczywiście ŚJ krytykując nabożne traktowanie flagi a samemu traktując w ten sposób swoje czasopisma strzelają sobie samobója. Nie wiem jak wy, ale ja nie po to opuściłem przenajświętszą, aby te same błędy i schematy powtarzać teraz po drugiej stronie barykady.
[db]

#33 dariusz

dariusz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 148 Postów
  • Lokalizacja:ślońcsk górny

Napisano 2006-06-08, godz. 10:08

Przynależność zależy od wyboru.

W takiej komitywie najczęściej dochodzi do walki z wiatrakami.
Don Kichot nie jest dobrym wzorcem do naśladowania.

Figurki, obrazy, znaki, symbole a czymże one są?. Czemóż to im się kłaniać ?.
Czyż one nie są tylko kawałkiem kamienia , drewna , metalu, papieru czy szkła ?

To są zgubne wykładnie, które maluczkich prowadzą do wychwalania bałwanów.

pozdrawiam
Visit My WebsiteHi38-14" Aby się odmieniła jak glina pod pieczęcią i przyjmowała barwę jak odzienie"
[email protected]/Prz9-5 "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam".

#34 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-06-08, godz. 10:27

[db] przecież chodzi jedynie o to, żeby wskazać niekonsekwencje postępowania SJ. Nie wiem jak inni, ale ja nie zamierzam powielać chorych schematów. Jestem sobie bałwochwalcą i dobrze mi z tym ;) :P
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#35 dariusz

dariusz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 148 Postów
  • Lokalizacja:ślońcsk górny

Napisano 2006-06-08, godz. 11:01

Wyobrażmy sobie święty but na nodze człowieka , który jest tylko człowiekiem.
I wierni przychodzą i całują ten but , a stopa zaczyna trącić szwają.
To jest dopiero paradoks co ?.
Visit My WebsiteHi38-14" Aby się odmieniła jak glina pod pieczęcią i przyjmowała barwę jak odzienie"
[email protected]/Prz9-5 "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam".

#36 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-08, godz. 11:38

Wyobrażmy sobie święty but na nodze człowieka , który jest tylko człowiekiem.
I wierni przychodzą i całują ten but , a stopa zaczyna trącić szwają.
To jest dopiero paradoks co ?.

nie paradoks ale scena z Żywotu Brayana z Monty Pytona. Była tam jeszcze obok świetego sandała, święta tykwa coś jeszcze ? bracie Jaracz bo Ty jesteś specjalista od MP? ;-)
tak rodzi się bałwochwalstwo
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#37 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-06-08, godz. 12:03

Święty granat ręczny też był, z instrukcją obsługi w Księdze Uzbrojenia.

Proszę trzymać się bliżej głównego tematu dyskusji. | Moderator
[db]

#38 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-08, godz. 12:13

rozpatrując scene z Żywota Brayana z Monty Pytona pokazujemy w jaki sposób rodzi się bałwochwalstwo !

i analogicznie jak wczesniej napisałem u SJ jest z małym bałwankiem zwanym Strażnica !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#39 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-06-08, godz. 12:34

Jestem sobie bałwochwalcą i dobrze mi z tym ;) :P

A ja wręcz przeciwnie. Nie uważam przedmiotów, które szanuję za bałwany więc bałwochwalcą się nie czuję :-P Zresztą, gdybym je uważał za bałwany to bym ich nie szanował więc nie był bym bałwochwalcą. Tym samym udowodniłem, że pozostawanie bałwochwalcą w oczach własnych jest niemożliwe, bo sprzeczne logicznie. QED

;-)
[db]

#40 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-08, godz. 12:48

no i tu dochodzimy do punktu wyjscia: co jest bałwanem ? inaczej zapatruje się na to katolik, inaczej muzułmanin, inaczej SJ, inaczej...

a mi najbardziej pasuje to co przedstawił db
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych