Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kult czasopisma "Strażnica"?


  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#21 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-06-09, godz. 12:12

Ehhh, a ponoć liczy się tylko treść :)

Treść się liczy przede wszystkim :)

Kolejny rodzynek to fragment wykładu (właściwie scenka) na Kongresie 2003 pod tytułem ''Jak młodzi wysławiają Jehowę''.
Oto jego ciekawy fragment:

No więc zobaczcie fragment prawdziwego wydarzenia, jakie miało miejsce dwa miesiące temu w naszym terenie - w Nowym Targu. Skończyło się zebranie - tu oczekuje od was wyobraźni - młody ''brat starszy'' podchodzi do dwójki głosicieli. Posłuchajmy, o czym rozmawiają:

Młody ''brat starszy'': Monika, Dawid - poczekajcie na chwilę. Chciałbym was o coś zapytać. Co wy osobiście myślicie o ''dniu otwartym'' w naszej Sali Królestwa?

Dawid: No dość oryginalny pomysł, mógłby być.

Monika: A wg mnie, to fajny pomysł, choć myślę, że i tak nikt nie przyjdzie.

Dawid: Przepraszam, dobrze zrozumiałem, że to ma być 10-tego, w sobotę, w weekend?

Młody ''brat starszy'': Tak Dawid - dobrze usłyszałeś. Mam to być w sobotę i wyobraźcie sobie, chcę, żebyście wzięli w tym czynny udział.

Dawid: Nie, znowu ja mam brać udział? Przecież są inni.

Monika: Nie, no ja? Daj spokój, przecież wiesz, że ja nie potrafię.

Młody ''brat starszy'': No, no, jak na razie to widzę, że wy się do tego ''niesamowicie'' palicie. Ale ułatwię wam troszkę zadanie. Naprawdę dobrze przemyślałem tą sprawę i wiem, kogo wybieram.

Monika: No dobra Daniel. Ale powiedz chociaż, jak ty to sobie wyobrażasz.

Dawid: To co wg ciebie będziemy musieli uczynić?

Młody ''brat starszy'': No w końcu widzę jakieś zainteresowanie. Taka postawa to mnie cieszy. A powiem wam, że mam dla was ciekawe zadanie. Chciałbym, żebyście przygotowali coś w rodzaju wystawy.

Dawid: My i wystawa?

Monika: Wystawa? Daniel, ty chyba żartujesz. Patrz, ilu masz tu lepszych, zdolniejszych. Oni to sobie na pewno poradzą.

Młody ''brat starszy'': Tak - widzę, ale wiesz Monika, ja uważam, że właśnie wy się do tego świetnie nadajecie. Liczę na waszą pomysłowość, na wasz zapał i w temacie ''prześladowań Świadków Jehowy'' uważam, że świetnie sobie poradzicie.

Dawid: To powiedz nam teraz, jak to mamy zorganizować?

Młody ''brat starszy'': Nie Dawid, tak to nie będzie. Ja gotowego pomysłu to wam nie podsunę, ale mogę wam podpowiedzieć. Mamy przecież w zborze kasety video, są również liczne czasopisma, z których np. możecie powycinać ilustracje.

Dawid i Monika: razem: Powycinać?!

Dawid: Ale jak to: powycinać?

Młody ''brat starszy'': Widzę zdziwienie na waszych twarzach. Tak - powycinać. Pamiętajcie: treść naszych publikacji jest święta, ale nie same czasopisma. Dlatego możecie powycinać, daję wam tutaj wolną rękę. Po prostu działajcie.

Całość: http://brooklyn.org....s2003wykl10.htm
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#22 panter

panter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 111 Postów
  • Gadu-Gadu:6115856
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-06-09, godz. 12:53

Myślę, ze nazywanie tego kultem w znaczeniu religijnym to za dużo powiedziane.
Nie są to przedmioty kultu religijnego, bo ŚJ takich nie posiadają. Nie urządza się adoracji Strażnicy, nie ma nabożeństw, modlitw, czuwań czy wystawień.
Nie przypisuje się też tym czasopismom żadnych nadzwyczajnych mocy, nie są przyczyną cudów np. uzdrowień.


Można jednak słusznie nazwać to kultem w znaczeniu potocznym, przenośnym; ponieważ mamy do czynienia z "wielkim, często przesadnym szacunkiem" dla tych publikacji w postaci "wywyższania ich znaczenia i wartości".


Niestety, masz rację, że często Strażnica staje się dla ŚJ ważniejsza od samej Biblii. A to już droga do nikąd, ze względu na chwiejność poglądów tam prezentowanych, a opartych rzekomo na treści Biblii, której tekst w tym samym czasie pozostawał n i e z m i e n n y.


Zgadzam się z opinią Zbigniewa.

Pamiętam problemy jakie zaczęły się pojawiać w zborze (ale chyba nie tylko moim), odkąd zaczeliśmy korzystać z wynajmowanej sali, - z zalegająca ilością starszej nierozpowszechnionej literatury, - oraz z podrzucaniem przez głosicieli do magazynku swoich zbędnych domowych zapasów tejże literatury.
Dziś po latach nic się nie zmieniło, a magazynek jest już nawet zamykany na kluczyk, aby nie podrzucać już "kukułczych jajaek". ;)
"Człowiek broni błędów, które kocha." Seneka Starszy

Panter

#23 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2006-06-09, godz. 13:00

Ja miałem zadanie zajmować się biblioteczką zborową. I kiedy zebrał sie w niej kilkuletni zapas niepotrzebnej literatury (około kilkase sztuku/ kilka kartonów zajmujących cały tył osobowego auta), wysunałęm pomysł aby ją spalić w domowej kotłowni, na co przystał nadzorca zboru. I tak się stało bez skrupułów.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#24 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2006-06-09, godz. 13:07

Ciesze sie ze przedmowca zwrocil uwage na samodzielne czytanie i studiowanie Biblii .
Swiadkowie zwracaja szczegolna uwage na Program Indywidualnego czytania Biblii ............
co tydzien w ramach zboru sa zachecani do przeczytania i przestudiowania pewnej porcji Biblii W tym tygodniu to Psalmy 34-37 :)

A dlaczego nie jest na odwrot? Dlaczego nie ma samodzielnego studium Straznicy a o Biblii sie nie mowi na zebraniach w kontekscie komentowania calych rozdzialow, fragmentow?

Dlaczego nie mozna przeprowadzic Studium Biblii w pelnym znaczeniu tego slowa, czyli przy uzyciu Biblii a nie literatury, ktora ja wyjasnia?

#25 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-06-09, godz. 13:54

Dlaczego nie mozna przeprowadzic Studium Biblii w pelnym znaczeniu tego slowa, czyli przy uzyciu Biblii a nie literatury, ktora ja wyjasnia?

Dz Ap 8:30 Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: ;Czy rozumiesz, co czytasz?; - zapytał. 31 A tamten odpowiedział: Jakżeż mogę [rozumieć], jeśli mi nikt nie wyjaśni ; I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#26 polarm

polarm

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano 2006-06-09, godz. 14:04

Dlaczego nie mozna przeprowadzic Studium Biblii w pelnym znaczeniu tego slowa, czyli przy uzyciu Biblii a nie literatury, ktora ja wyjasnia?

Dz Ap 8:30 Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: ;Czy rozumiesz, co czytasz?; - zapytał. 31 A tamten odpowiedział: Jakżeż mogę [rozumieć], jeśli mi nikt nie wyjaśni ; I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim

Ciekawe co o owym wyjaśniaczu i jego wyjaśnianiu powiedziałby sam prorok i czy przewidział i uważał za stosowne wyjaśnianie przez kogokolwiek co mu natchienie na język przyniosło. A może, wskazał jednak komu możnaby pośród wyjaśniaczy zaufać, a przed wyjaśnieniami którego, lepiej uciekać gdzie pieprz rośnie z obawy przed trądem głupoty.

#27 panter

panter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 111 Postów
  • Gadu-Gadu:6115856
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-06-09, godz. 14:05

To proste! Ponieważ taki jest porządek ustalony przez organizację!
Poza tym obowiązuje aktualna interpretacja Biblii jaka podaje Niewolnik.

Jakieś 3-4 tyg. temy w czasie wykł. instrukcyjnego w TSSK starszy w moim zborze powiedział mniej wiecej te słowa. I podkreślił , że tak naprawdę nie jest to studium Biblii przy pomocy Strażnicy, ale faktycznie Studium Strażnicy podczas którego omawiamy wybrane fragmentu czy wersety tak jak podaje to Niewolnik w literaturze - tzn dostarczanych pomocach do zrozumienia Biblii.

Strasznie się tego słuchało :angry:
"Człowiek broni błędów, które kocha." Seneka Starszy

Panter

#28 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-06-09, godz. 14:14

Hehe, jak to ładnie ujął Polarm, problem nie w samym wyjaśnianiu, ale we wszelkiego rodzaju "wyjaśniaczach" (nie mylić z rozjaśniaczami :) ), typu niewolnik :D
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#29 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2006-06-09, godz. 14:17

Dlaczego nie mozna przeprowadzic Studium Biblii w pelnym znaczeniu tego slowa, czyli przy uzyciu Biblii a nie literatury, ktora ja wyjasnia?

Dz Ap 8:30 Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: ;Czy rozumiesz, co czytasz?; - zapytał. 31 A tamten odpowiedział: Jakżeż mogę [rozumieć], jeśli mi nikt nie wyjaśni ; I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim

Nie wiem co ten werset ma dowiesc i w jakim sensie przeciwstawia sie temu, co napisalem?

to Ty mowisz o samodzielnym studium Biblii. Ja mowie o studium 'wyjasnianym' ale prosto z Biblii a nie przez literature.

Jesli chcesz tutaj zastosowac paralele to wychodzi, ze to wlasnie Straznica jest Biblia z tego fragmentu z Dziejow, gdyz najwyrazniej samodzielne czytanie Straznicy nic by nie dalo i potrzebne sa zebrania, ktore to wyjasniaja.

Nie mam nic przeciwko, a wrecz jestem calym sercem za, nauczaniem i tlumaczeniem Biblii. Ale moim zdaniem moze sie to odbywac za pomoca czytania tylko Biblii i tlumaczeniem sobie nawzajem lub przez ludzi bardziej doswiadczonych. Oczywiscie korzystanie z materialow innych osob, nawet innych religii, jest jak najabrdziej na miejscu o ile stosuje sie je tylko i wylacznie jako pomoc a nie zrodlo prawdy i objawienia Bozego.

#30 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2006-06-09, godz. 14:19

To proste! Ponieważ taki jest porządek ustalony przez organizację!
Poza tym obowiązuje aktualna interpretacja Biblii jaka podaje Niewolnik.

i tu zamyka sie to bledne kolo.

mamy sluchac tego, co mowi FDS bo tak mowi Biblia. a skad wiemy, ze to wlasnie mowi Biblia? Bo mowi nam o tym FDS.

#31 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-06-09, godz. 14:23

A jak ktoś zaryzykował by podczas takiego studium własną interpretację? Mowa oczywiście o publicznym wystąpieniu.

#32 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-06-09, godz. 17:01

Czytają i analizują STRAŻNICE I PRZEBUDZCIE SIE do tego stopnia że
to co napisane tam, staje się święte.( nikt chyba nie zaprzeczy )

A święte trzeba czcić. No i są poukładane na świeczniku w domach Ś.J.
kAŻDY KTO WEJDZIE DO TAKIEGO DOMU, TO PIERWSZE CO ZOBACZY TO
CZASOPISMA

pzdr

To mój maz jest wstretnym profanem,bo jego zasoby literatury sa w totalnym balaganie,kiedys kompletowal roczniki ,ale teraz zero poszanowania dla "swietosci".

#33 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-09, godz. 17:28

A jak ktoś zaryzykował by podczas takiego studium własną interpretację? Mowa oczywiście o publicznym wystąpieniu.

i byłby to jego ostatni głos ;-) rozmowa z bossem zboru na zakonczenie murowana;-) i
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#34 dariusz

dariusz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 148 Postów
  • Lokalizacja:ślońcsk górny

Napisano 2006-06-09, godz. 18:34

na bank
Visit My WebsiteHi38-14" Aby się odmieniła jak glina pod pieczęcią i przyjmowała barwę jak odzienie"
[email protected]/Prz9-5 "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam".

#35 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-06-09, godz. 19:49

rozmowa z bossem zboru na zakonczenie murowana;-) i

Nieraz niektorzy SJ i byli SJ sie skarza ze 5 spotkan tygodniowo to za duzo ..........

poprzedni post daje mi jednak wrazenie ze niektorym i nawet 5 zebran jest za malo aby zwrocic uwage na ten tak czesto cytaowany na tych zebraniach werset :

Ef 5:23 NS "ponieważ mąż jest głową żony, jak i Chrystus jest głową zboru ? on, wybawca tego ciała."


Jesli jednak okazaloby sie ze ten byly SJ napisal to co napisal pomimo iz udalo mu sie zrozumiec ten przeciez prosty werset biblijny to smiem twierdzic ze albo uwaza forumowiczow za idiotow i naiwniakow nie potrafiacych zapamietac tak waznej dla SJ kwestii , badz usiluje manipulowac tymi ktorzy przychodza na to forum aby cos poczytac o SJ .........................

To bardzo niskie :( i sliskie :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#36 Asiunia

Asiunia

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 223 Postów

Napisano 2006-06-09, godz. 19:57

homme_curieux
wystarczy odrobinka humoru z Twojej strony, a nie sama krucjata...
nie mogles zauwazyc "usmieszka" w wypowiedzi kolegi...?
smutno sie robi...
a pozatym to zerknij na temat.
pozdro
asia.

#37 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-09, godz. 21:33

ale wracając do tematu... SJ często nazywają swoją literaturę pokarmem ? tylko z tym pokarmem jest tak jak z wędlinami z Krokusa! niby ładnie wygląda, dobrze opkaowane, ale po spożyciu dostaje sie kolki wątrobowej ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#38 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-06-10, godz. 09:23

ale wracając do tematu... SJ często nazywają swoją literaturę pokarmem ? tylko z tym pokarmem jest tak jak z wędlinami z Krokusa! niby ładnie wygląda, dobrze opkaowane, ale po spożyciu dostaje sie kolki wątrobowej ;-)

Chyba chodziło Ci o Constar...? :unsure: Ale analogia ładna. Tym bardziej, że u świadków wiele odświeżanych publikacji (jak te zielone wędliny) próbuje się sprzedać jako świeżynki :) .
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#39 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-06-10, godz. 09:37

Chyba chodziło Ci o Constar...? :

zgadza sie ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#40 dariusz

dariusz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 148 Postów
  • Lokalizacja:ślońcsk górny

Napisano 2006-06-10, godz. 11:46

Jeżeli przyjąć Strażnice za pokarm to kult pokarmu prowadzi do
obżarstwa duchowego.

A TU ZNÓW JUŻ GRZESZYMY.
Visit My WebsiteHi38-14" Aby się odmieniła jak glina pod pieczęcią i przyjmowała barwę jak odzienie"
[email protected]/Prz9-5 "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam".




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych