Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kult czasopisma "Strażnica"?


  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#41 słowiczek

słowiczek

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-06-12, godz. 21:49

Jesli chodzi o kult Strażnicy to jest, był i będzie bo zawsze jak się dostanie nowe egzemplarze i nieprzeczyta to potem inny patrza na Ciebie w zborze jak na tego co osłab duchowo bo nieczyta Strażnicy a nawet jak by dana osoba czytała Biblię regularnie to i tak niebędzie do konca pochwalona bo NIEPRZECZYTAŁĄ nowej Strażnicy. Jest to tak jak w zamieszczonym poniżej cytacie i można powiedzieć że Strażnica dla dużej większości ŚJ to jest ważniejsza od Biblii i to Strażnica tej większości JEST POKARMEM DUCHOWYM A NIE BIBLIA
"Skoro tych sześć tomów 'Wykładów Pisma Świętego' to praktycznie Biblia, tematyczny zestaw z tekstami dowodowymi w załączeniu, to możemy je bez wahania nazwać 'Biblią w porządkowanej formie', to znaczy, że nie są to zaledwie komentarze dotyczące Biblii, ale że jest to w istocie sama Biblia. Ponadto stwierdzamy, że ludzie nie tylko nie są w stanie ujrzeć plan Bożego na podstawie studiowania samej Biblii, ale widzimy też, że jeśli ktokolwiek odłoży na bok 'Wykłady Pisma Świętego', nawet po ich przeczytaniu, po zaznajomieniu się z nimi, po czytaniu ich przez dziesięć lat - jeśli je zatem odłoży na bok, zignoruje i przejdzie do samej tylko Biblii, to choćby rozumiał tę Biblie przez lat dziesięć, nasze doświadczenie wykazuje, że w ciągu dwóch lat pogrąży się w ciemnościach. Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś przeczyta zaledwie 'Wykłady Pisma Świętego' wraz z przypisami, a nie przeczyta ani jednej strony z samej Biblii, znajdzie się w blasku światła w czasie tylko dwóch lat. Stanie się tak dlatego, że wejdzie w światło Pisma Świętego". (Strażnica z 15 września 1910, s.198, wyd. ang)

#42 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-06-13, godz. 10:22

Czyli mamy do czynienia z herezją, bo jedynym "pokarmem duchowym" jest Biblia, a nie jakieś broszurki. :lol:

#43 aurora

aurora

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 116 Postów
  • Lokalizacja:poznan - czerwonak

Napisano 2006-08-06, godz. 20:57

kiedy po wielu latach przyszedlem znowu na zebranie i zwrocilem uwage ze straznica nie jest natchniona
ludzie uciekli odemnie jakbym byl tredowaty .
i patrzyli z ukosa ze strachem i potepieniem!
w prywatnych dyskusjach przyznawali ze straznica nie jest natchniona ale mowiac to doznawali czegos w rodzaju olsnienia ....i lęku przed wyimaginowana kara boska

#44 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-08-07, godz. 20:17

Heh to zabawne, ostatnio dostałam w prezeńcie najnowsze sierpniowe "przebudźcie się!" i troszku sie zawiodłam <_< myslałam, ze dowiem sie czegos nowego a tutaj drodzy państwo nic a nic, ciągłe wałkowanie tych samych tematów.... normalnie dochodze do wniosku, ze WTS nie wie co to znaczy iśc z duchem czasu i rozwoju prasy kolorowej :D


ps: hehe nawet małe Quiz-y znalazłam na sotatnich stronach i to mnie najbardziej rozbawiło, nie ma co, dbaja o czytelnika co by sie nie zanudził studiujac wspomniana lekturę ;)
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#45 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2006-09-19, godz. 03:52

i patrzyli z ukosa ze strachem i potepieniem!

Przy wieloletnim kulcie czasopism Towarzystwa bardzo często powstają różne animaliczne ciągi.
Oj mieliśmy takiego brata, który tak właśnie sie przyglądał....mówiliśmy, że patrzy ptasim okiem.
To biedactwo zostało potem wywalone, ale to już inna historia. Pozdrawiam. :)

--
podwątek "Tajna akcja 2: sposób na czasopisma": link


#46 aurora

aurora

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 116 Postów
  • Lokalizacja:poznan - czerwonak

Napisano 2006-09-25, godz. 14:00

Przy wieloletnim kulcie czasopism Towarzystwa bardzo często powstają różne animaliczne ciągi.
Oj mieliśmy takiego brata, który tak właśnie sie przyglądał....mówiliśmy, że patrzy ptasim okiem.
To biedactwo zostało potem wywalone, ale to już inna historia. Pozdrawiam. :)

--
podwątek "Tajna akcja 2: sposób na czasopisma": link

moj wzok to pewnie nie byl ptasi ..
to jak mniemam byl wzrok "bazyliszka"
rowniez pozdrawiam .
"tak mi smutno, tak mi glucho. tak ponuro ,zewszad zwaly ziemi gniota mnie..."

#47 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-10-04, godz. 11:00

oj kolejny sposób, żeby sobie poużywać.
jak już zostało tutaj powiedziane różni są ludzie zarówno w tej jak i innej społeczności. sam mam pokażną bibliotekę literatury i książek. i jestem z niej oczywiście jak najbardziej zadowolony. Bo jest dla mnie jak najbardziej źródłem wielu interesujących informacji. czy z wielu tutaj zamieszczonych postów mam wnioskować, że każdy kto zbiera jakieś czasopisma ma jakieś "odchyły od normy". czy w waszym przekonaniu ktoś kto prenumeruje i zbiera "Gościa Niedzielnego" jest również niespełny władz umysłowych ? czy również do "nawiedzenia" można będzie zaliczyć umieszczanie w oknach zdjęć Jana Pawła II w dniu rocznicy jego śmierci.
Podam wam pewien ciekawy przykład. Jakiś czas temu w "Przekroju" czytałem o pomniku JP II, gdzieś tam postawionym. włodarze miasta wpadli na pomysł, żeby do niego doprowadzić ujęcie wody "bo tak ładnie wygląda, jak po nim ta woda spływa"(albo coś koło tego) i co ? ano właśnie część odwiedzających to miejsce wiernych była gotowa rozpatrywać ten fakt juz w kategorii "cudu" i zabierała wręcz "świetą wodę" do domów. pod koniec artykułu padło pytanie: "czy miasto jest gotowe oznajmić, że nie jest to żaden cud, tylko pewien techniczny zabieg". niestety w tamtym momencie nie padła konkretna odpowiedź. być może dlatego, że trudno będzie odkręcić tak po prostu sytuację.
tak więc moi drodzy mam propozycję: przestańcie się nakręcać takimi historiami, a zajmijcie się bardziej konkretnymi zagadnieniami, z których być może inni odniosą trochę więcej pożytku. Bo może dzięki temu uda się Wam odzyskać "braci i siostry w wierze", a tak swoim zachowaniem nie nastawiacie do tego pozytywnie.
A może wogóle niech autorzy portalu założą jeszcze jeden np. o KRK i jego wyznawcach. W końcu to największa wspólnota religijna w naszym kraju i z pewnością znalazłoby się wiele interesujących tematów :)

#48 omyk

omyk

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 96 Postów

Napisano 2006-10-06, godz. 21:36

"czy z wielu tutaj zamieszczonych postów mam wnioskować, że każdy kto zbiera jakieś czasopisma ma jakieś "odchyły od normy". czy w waszym przekonaniu ktoś kto prenumeruje i zbiera "Gościa Niedzielnego" jest również niespełny władz umysłowych ?"

Maciej - ja goscia niedzielnego nie zbieram, ani nie prenumeruje, ale jak juz wejde w posiadanie jakiegos numeru, to nie uwazam go za 'pokarm', za jedyne wiarygodne zrodlo prawdy, itd. Nie uwazam GAZETKI za swieta. Jestem w stanie ja podrzec, wyrzucic, wykorzystac w razie braku papieru toaletowego ;) - nie no zart ;-)
Nie oprawiam rocznikow goscia niedzielnego u introligatora w potezne tomiska, nie sledze kazdego numeru i nie rozpatruje kazdego w nim zawartego slowa. Wreszcie jezeli nie zgadzam sie z danym artykulem to NIE MUSZE sie z nim zgodzic, bo to TYLKO GAZETA na litosc Boska... Podstawowa wiec roznica jest to, ze dla mnie gazeta typu gosc niedzielny, milujcie sie (ktorej zreszta nie lubie, bo za bardzo przypomina mi przebudzcie sie) i inne takie tam, nie jest SWIETA. Katolicy maja 1 rodzaj pisma swietego - Pismo Swiete, czyli Biblie.
Swiadkowie Jehowy maja 2 rodzaje pism swietych - Pismo Swiete i swiete pisemka.
No i oczywiscie ostatni - najbardziej dla mnie zabawny aspekt sprawy - czy widziales gdzies katolika latajacego z gosciem niedzielnym i wciskajacego te gazetki swiadkom Jehowy?? :D bo ja nie :lol:
Rz 9,5 - "Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen."

jestem katoliczka :)

#49 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-10-07, godz. 12:13

na fali wątku o bałwochwalstwie

jak myślicie: czy można mówić, że SJ uprawiają „kult” Strażnicy ? a jeżeli tak! to jakie formy on przybiera?

twierdzę, że często Strażnica dla SJ jest ważniejsza od samej Biblii ! „rady” tam zamieszczane mają ogromny wpływ na życie poszczególnych SJ. Kwestią dyskusyjna pozostaje to, czy mają mocne fundamenty w PS.

Kiedyś rozmawiałem z bratem, który podobnie jak ja też został odstępcą, czyli rozmowa była szczera.
Brat ów wyjawił mi swój sekret odnośnie publikacji Strażnica: "...Przeczytałem tylko kilka Strażnic w całości i oczywiście książkę, za sprawą której znalazłem się w organizacji...na lekturę wszystkich publikacji nie miałem po prostu czasu, rodzina, małe dzieci, praca i praca po pracy..." Podobnie postępują inni bracia twierdząc, że ten szatański system rzeczy nie pozwala im na spożywanie w pełni pokarmu duchowego.
Podobne było moje nastawienie, Przebudźcie się wędrowało do konta z etykietką: pokarm dla debilków, w Strażnicy analizowałem tylko materiały do studium, a przeglądając skorowidz Towarzystwa, wiedziałem, że robię dobrze, bo rzeczywiście koncentrowałem się na materiałach które Towarzystwo uznawało za wartościowe. Wtedy jeszcze nie zadawałem tak kłopotliwych pytań: skoro w miesiącu Towarzystwo publikuje kilka stron wartych mojej uwagi, to dlaczego tak szybko rośnie kopiec makulatury w moim pokoju? Czy gromadzenie literatury to jest forma kultu? Moim zdaniem tak, większość braci myśl w następujący sposób: Strażnica to jest coś wartościowego, coś co trzeba gromadzić, dlatego gromadzić, aby móc wszystkie artykuły spokojnie przeczytać po Armagedonie, dzisiaj nie mam czsu czytać Strażnicę, ale dołożę wszelkich sił aby zgromadzić to cenne papierowe złoto, jak ja nie mam czsu czytać tych pulikacji, bo jestem zajęty pracą to przeczytają moje dzieci itd. itp. Czyli brak czasu może wykreować swoisty kult dwutygodnika Strażnica, szkoda że nie studiowałem psychologii, może zdominowałbym rynek innym pisemkiem np. "Grzesznica". :D :D :lol:
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#50 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-10-07, godz. 13:10

Bracie Lajt, co do pomysłu na "grzesznicę" to żona J.Urbana wydawała kiedyś czasopismo "zły"ale jej nie wyszło...

A co do kultu strażnic... no cóż... wiele osób dziwiło się "mojej wiedzy", gdy chodziłem na zebrania.
A ja byłem mocno zdziwiony... wydawało mi się, że każdy ŚJ powinien przeczytać wszystkie czasopisma.
Wygląda jednak na to, że byłem wyjątkiem... cóż, zdobyta wiedza przydaje się dzisiaj...

#51 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-10-07, godz. 15:49

Bracie Lajt, co do pomysłu na "grzesznicę" to żona J.Urbana wydawała kiedyś czasopismo "zły"ale jej nie wyszło...

A co do kultu strażnic... no cóż... wiele osób dziwiło się "mojej wiedzy", gdy chodziłem na zebrania.
A ja byłem mocno zdziwiony... wydawało mi się, że każdy ŚJ powinien przeczytać wszystkie czasopisma.
Wygląda jednak na to, że byłem wyjątkiem... cóż, zdobyta wiedza przydaje się dzisiaj...

No to Bracia, szykujcie aparaty fotograficzne, jesienne zgromadzenia za pasem, wystarczy udać się na parking, obok sali zgromadzeń i podziwiać piękne nunery Strażnic umieszczonych za szybami samochodów!
Widok prawdziwego kultu Strażnicy, pewnie bracia nie chcą być gorszy od swoich przeciwników w wierze? :D :D :lol:
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#52 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-10-07, godz. 16:02

zaraz jakiś ŚJ powie, że oni nie modlą się do papieru :P włączamy stopery i czekamy

#53 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-10-07, godz. 18:25

zaraz jakiś ŚJ powie, że oni nie modlą się do papieru :P włączamy stopery i czekamy


Ja to powiem, a co!
Czy czasami nie mylimy szacunku do książek i słowa drukowanego z kultem tych rzeczy?

Mnie mama wychowała w ten sposób, że do książki podchodzi się z pewnym szacunkiem, tak, aby nie zniszczyć, aby po mnie i inni mogli skorzystać z tej pozycji. Może to głupie, ale niekiedy z bólem patrzę jak inni nie szanują książek.

A co do czasopism, to lubię zbierać te, do których mogę zajżeć po latach, jak chćby Poznaj Świat czy National Geographic. Więc nie dziwi mnie zachowywanie przez śJ ich literatury, czy obkładanie roczników w tomy, aby nie walały się po domu luźne egzemplarze.

Inną sprawą natomiast jest to, że dla śJ (jak wynika z rozmów z nimi) ważniejszy jest komentarz Strażnicy niż to co mówi Biblia, a często nie potrafi rozpoznać tego, co faktycznie jest napisane w Biblii, a co tylko komentarzem jaki automatycznie pojawia się w jego umyśle czytając jakiś fragment z Biblii.
Czesiek

#54 omyk

omyk

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 96 Postów

Napisano 2006-10-07, godz. 21:45

Hmm no ale miedzy szacunkiem do ksiazki (chociaz ja szanuje tylko Biblie, jako Ksiege swieta, a reszta mi 'zwisa' ;) ), a czczeniem gazetki mowiac o niej 'swieta' jest chyba roznica, prawda? :)
Rz 9,5 - "Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen."

jestem katoliczka :)

#55 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-10-07, godz. 22:21

czczeniem gazetki mowiac o niej 'swieta' jest chyba roznica, prawda? :)


O czym mowa?
[db]

#56 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-08, godz. 06:08

a czczeniem gazetki mowiac o niej 'swieta' jest chyba roznica, prawda? :)

Chodzi Ci o Katechizm? Chyba nie, bo jak na gazetkę to trochę za gruby.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#57 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-10-08, godz. 10:50

faktycznie, uwaga omyk wydaje się nietrafiona, gdyż ŚJ nie używają określenia "święte książeczki"...
jednak stosunek ŚJ do publikacji WTS wskazuje na stawianie ich powyżej Pisma Św.

#58 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-10-08, godz. 12:18

jednak stosunek ŚJ do publikacji WTS wskazuje na stawianie ich powyżej Pisma Św.

No ... bo może Przekład Nowego Świata jest badziewiasty, przed ukazaniem się tego dzieła krążyły w odpisach, fragmenty tłumaczeń z angielskiego Bibli NW, nawet czytałem tak przetłumaczony spory fragment Genesis. I nastał deszczowy dzień, w kórym dostalem do rąk Całą Biblię Nowego Świata po polsku. Wygospodarowałem miesiąc urlopu aby delektować się tym wspaniałym dziełem i pojawiło się rozczarowanie, początkowo sądziłem że Bracia sobie jaja zrobili, bo słownictwo przypominało Biblię Tysiąclecia, ale było dobrane bardziej niefortunnie, ponadto liczne archaizmy dobiły mnie psychicznie, miała być rześka polska mowa, a trzymałem w ręku bulgot nieświeży, po zakończeniu lektury, nie miałem siły aby ponownie przeczytać biblię NW, chociaż Biblię Warszawską przeczytałem trzy razy, przebrnąłem przez biblię gdańską, która była moją pierwszą biblią, z pełnym zachwytem przeczytałem Biblię Tysiąclecia i wszystkie apokryfy, a tu takie niewiadomo co NW. Po zobrzydzeniu biblii, zostają tylko strażnice, bo polszczyzna w tych pisemkach bliższa współczesnej, co tłumaczy kult tego dwutygodnika wśród Braci. :D
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#59 omyk

omyk

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 96 Postów

Napisano 2006-10-08, godz. 14:33

"faktycznie, uwaga omyk wydaje się nietrafiona, gdyż ŚJ nie używają określenia "święte książeczki"..."

No tak, okreslenia 'swiete ksiazeczki' nie uzywaja, bo musieliby ironizowac sami siebie ;) Za to w rozmowie kiedys wyciagnelam od nich informacje, ze straznica jest tak samo swieta jak Pismo Swiete.
Rz 9,5 - "Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen."

jestem katoliczka :)

#60 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-10-08, godz. 14:40

"faktycznie, uwaga omyk wydaje się nietrafiona, gdyż ŚJ nie używają określenia "święte książeczki"..."

No tak, okreslenia 'swiete ksiazeczki' nie uzywaja, bo musieliby ironizowac sami siebie ;) Za to w rozmowie kiedys wyciagnelam od nich informacje, ze straznica jest tak samo swieta jak Pismo Swiete.

Pewnie dlatego, że Bóg Jehowa objawia za pośrednictwem "Niewolnika wiernego i rozumnego" na łamach Strażnicy wykładnię proroctw biblijnych, czyli mamy coś na kształt papierowego proroka. :D
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych