Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy świadkowie Jehowy są odpowiedzialni za to, co głosi WTS


  • Please log in to reply
85 replies to this topic

Ankieta: Współodpowiedzialność świadków Jehowy za to, co głosi WTS

Czy świadkowie Jehowy są współodpowiedzialni za to, co głosi WTS

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-08-15, godz. 17:29

Po kilku dyskusjach w których śJ wypierali się odpowiedzialności za to co głoszą i całą winę za to zwalają na wts przyszła mi do głowy ta sonda. Wypowiedzcie się, czy ponoszą współodpowiedzialność z WTS za to co jest głoszone przez "organizację", czy nie.
Czesiek

#2 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-08-15, godz. 17:40

Zgodnie ze starą zasadą założyciel sondy powinien się wypowiedzieć pierwszy :)


Oczywiście, ze są odpowiedzialni ale ich wina jest mniejsza gdyż zostali wprowadzeni w bład. Jednakże osoba dorosła, która rzeczywiście sprawdziła by wszystko to co jej mówią (Jak ja nie lubie gdy SJ mówi, ze to zrobił!) bez problemu powina uznać iż to jest oszustwo i manipulacja.

Dlatego są winni ale większą winę ponosi WTS!
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#3 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-08-15, godz. 18:17

a ja odpowiem tak: czy Niemcy jako naród sa odpowiedzialni za dojście Hitlera i jego ideologii do władzy w na początku ubiegłego stulecia ! ? Jak najbardziej ! są też odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie, które ten ustrój dokonał ! podobnie ze SJ - popierając poglady WTS są winni sktukom jakie te ideologie ze sobą niosa !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#4 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-08-15, godz. 19:47

Można współczuć człowiekowi, który nieświadomie został zmanipulowany. Ale nic i nikt nie może usprawiedliwiać bezmyślności. Jeśli ktoś zna zarzuty wobec fałszywych nauk Brooklyńczyków, a mimo to nie próbuje ani do nich się odnieść, ani (tym bardziej) sprawdzić, nie jest godzien wybaczenia. I tak samo odpowiada za szerzenie kłamstw jak Brooklyn, które je wymyśla.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#5 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-08-15, godz. 20:50

Zagłosowałem na NIE, ale miałem na myśli ogół głosicieli, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że są zmanipulowani, w myśl zasady z ewangelii Jana 9:40-41: "Usłyszeli to niektórzy faryzeusze, którzy z Nim byli i rzekli do Niego: Czyż i my jesteśmy niewidomi? 41 Jezus powiedział do nich: Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu, ale ponieważ mówicie: "Widzimy", grzech wasz trwa nadal".

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#6 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-08-15, godz. 20:53

Zagłosowałem na NIE, ale miałem na myśli ogół głosicieli, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że są zmanipulowani".


bzdura ! w Niemczech jak sie pytano mężczyzn co robili w okresie II wojny sw - to odpowiadali, ze albo służli w obronie przeciwlotniczej albo grali na cymbałkach! a tak większośc to wogóle nie wiedziała o zbrodniach jakich dokonywał nazism
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#7 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-08-15, godz. 20:57

bzdura ! w Niemczech jak sie pytano mężczyzn co robili w okresie II wojny sw - to odpowiadali, ze albo służli w obronie przeciwlotniczej albo grali na cymbałkach! a tak większośc to wogóle nie wiedziała o zbrodniach jakich dokonywał nazism

A Ty miałeś świadomość, jak byłeś śJ, o tym co wiesz teraz? Zdecydowana większość nie ma takiej świadomości.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#8 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-08-15, godz. 21:00

A Ty miałeś świadomość, jak byłeś śJ, o tym co wiesz teraz? Zdecydowana większość nie ma takiej świadomości.


i dlatego teaz jestem winnny zwłaszcza ze kilka osób tam sie wprowdziło !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#9 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-08-15, godz. 21:28

gdy byłem pionierem ŚJ, działałem w szczerości serca przekonany o prawdziwości ich nauki
gdy zwątpiłem, przestałem głosić
gdy przestałem wierzyć, odszedłem...

czy jestem współwinny? Częściowo tak, na szczęście nikogo nie wciągnąłem do sekty...

#10 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-08-16, godz. 06:22

gdy przestałem wierzyć, odszedłem...



"odszedłem" (?) ....................... :)

Chyba jednak nie od razu ....................? :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#11 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-16, godz. 11:43

HC u każdego jest to proces, a nie konkretna sekunda.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#12 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-08-16, godz. 13:12

Ja odchodziłem przez kilka lat... i nadal nie odszedłem, bo chyba wciąż figuruję w ichnich kartotekach. A więc, jak wskazuje również mój nick, jestem brat pełną gębą ;) :P .

A wracając do tematu: niestety, zdołałem przywiść 2 ludzi do sekty :( . Tym gorzej, że są tam nadal, a rozmowa z nimi to już nawet nie jest walenie grochem o ścianę... To jakiś obłęd. Czuję się winny, bo już gdy wiedziałem, że nauka Brooklynu ma jeden wspólny mianownik, którym jest PRZEKRĘT, nie zrobiłem wszyskiego, co mogłem, żeby powiedzieć o tym innym. Mam również osobiste wyrzuty sumienia, ponieważ jako syn nadzorcy zboru widziałem z bliska rzeczy, których pewnie nie powinienem. A większość z nich zachowałem dla siebie.
Teraz staram się nadrabiać zaległości... Czy wystarczy mi sił, czasu i determinacji? Mam nadzieję...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#13 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-16, godz. 13:31

bracie jaraczu, a może napisanie listu - świadectwa i włąsnych przemyśleń - do tych osób dało by coś im w przyszłości. Tzn. może nic nie da od razu, lecz czytając Twoje słowa na spokojnie - sam na sam ze sobą - zapisane na papierze dadzą one owoc za jakiś czas - dłuższy bądź krótszy. To tylko moja taka myśl, bo może już zrobiłeś wszystko co było do zrobienia. :huh:
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#14 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-08-16, godz. 13:42

Pawle, daje Ci 99% procent, że każdy list ODE MNIE podarłyby i rzuciły do kosza. Jestem tego niemal pewnien. Zresztą te osoby zrobilił mi fatalną opinię (to akurat mnie mniej martwi) i to one czują się w pozycji mentora, a nie ja. Śmieszne to wszystko i tragiczne. W każdym razie ja tej sprawy tak nie pozostawię. Mam kilka pomysłów, z tym że w tym przypadku o wiele bardziej trzeba być lisem niz lwem.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#15 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-08-16, godz. 14:05

Zagłosowałem na NIE, ale miałem na myśli ogół głosicieli, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że są zmanipulowani, w myśl zasady z ewangelii Jana 9:40-41: "Usłyszeli to niektórzy faryzeusze, którzy z Nim byli i rzekli do Niego: Czyż i my jesteśmy niewidomi? 41 Jezus powiedział do nich: Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu, ale ponieważ mówicie: "Widzimy", grzech wasz trwa nadal".


Często rozmawiając z śJ podaję im pewne fakty, czy odsyłam, aby pewne rzeczy sprawdzili w swojej nauce. Kiedy ich później o to pytam odpowiadają, że nie sprawdziły tego, lub, że ich to nie obchodzi, bo wierzą, że znaleźli "prawdę"
Czy ci ludzie są nieświadomi, czy chcą pozostać nieświadomi dla spokoju swojego sumienia.

A jak często ci nieświadomi śJ spotykając jakąśniezgodność nauki WTS z Biblią stosują politykę strusia i zamiast zbadać daną sprawę chowają głowę w piasek wmawiając sobie, że z tą sprawą trzeba poczekać na Jehowę, aż da właściwe wyjaśnienie poprzez "niewolnika"
Czy i oni są niewinni za to co głoszą innym?
Czesiek

#16 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2006-08-16, godz. 14:44

Odpowiedzialni są przede wszystkim Ci, którzy już mają wątpliwości co do nauk WTS, a ciągle jeszcze głoszą. Ja osobiście znam kilku, co wątpliwości mają, a głosić będą zapewne do końca życia. Paradoksem jest to, że przyznają się do tych wątpliwości katoliczce, a nie starszym w zborze.
Natomiast, nie obciążałabym odpowiedzialnością tych , którzy naprawdę wierzą, bo za ich wiarę odpowiedzialni są Ci, "najbliżej" Jehowy.
Tych, którzy uwierzyli, i nigdy nie sprawdzą czy wierzą w "Prawdę", również o nic nie obwiniam, zawsze tłumacze sobie to w ten sposób, że jesli się w coś tak bardzo wierzy, to może się nigdy nie poczuć potrzeby sprawdzenia wiarygodności nauk. W takim przypadku pewno już sama myśl, że ktoś mógłby "rewidować" Niewolnika, a może i samego Jehowę, wprowadza popłoch w umyśle.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#17 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-08-16, godz. 14:55

Odpowiedzialni są przede wszystkim Ci, którzy już mają wątpliwości co do nauk WTS, a ciągle jeszcze głoszą. Ja osobiście znam kilku, co wątpliwości mają, a głosić będą zapewne do końca życia. Paradoksem jest to, że przyznają się do tych wątpliwości katoliczce, a nie starszym w zborze.
Natomiast, nie obciążałabym odpowiedzialnością tych , którzy naprawdę wierzą, bo za ich wiarę odpowiedzialni są Ci, "najbliżej" Jehowy.
Tych, którzy uwierzyli, i nigdy nie sprawdzą czy wierzą w "Prawdę", również o nic nie obwiniam, zawsze tłumacze sobie to w ten sposób, że jesli się w coś tak bardzo wierzy, to może się nigdy nie poczuć potrzeby sprawdzenia wiarygodności nauk. W takim przypadku pewno już sama myśl, że ktoś mógłby "rewidować" Niewolnika, a może i samego Jehowę, wprowadza popłoch w umyśle.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia


Dosiu
Ale przecież WTS samo zachęca, aby sprawdzać w co się wierzy. To dlaczego tak wielu śJ tego nie robi?
I czy wiara w to co się głosi zwalnia od odpowiedzialności za to, co się głosi?
Czesiek

#18 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2006-08-16, godz. 15:29

Dosiu
Ale przecież WTS samo zachęca, aby sprawdzać w co się wierzy. To dlaczego tak wielu śJ tego nie robi?
I czy wiara w to co się głosi zwalnia od odpowiedzialności za to, co się głosi?

Czesiu WTS może i zachęca do pogłebiana wiedzy, ale tylko poprzez studium i literature wydawaną przez WTS, a tam nie znajdzisz niczego, co podważałoby naukę strażnicy. Pytasz, czy wiara zwalnia od odpowiedzialności...ale do jakiej odpowiedzialności pociągnąć kogoś, kto z wiarą przychodzi wybawić Cię od wiecznej śmierci ?

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#19 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-16, godz. 17:27

Zgadzam się z ostatnią wypowiedzią Nocy spokojniutkiej :). WTS uczy by badać co jest "Prawdą" ale tylko według wytycznych Organizacji. Ja sam to odczułem ostatnio chcąc dyskutować o Biblii... okazało się że bez ksiąg z Brooklynu się nie może obejść :D . Taka wolność czy to wolność, taka "Prawda" czy to Prawda??

Użytkownik pawel r edytował ten post 2006-08-16, godz. 17:28

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#20 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-08-16, godz. 17:49

Zaznaczyłem odpowiedź nr 2.

Jeśli ktoś nie ma na coś żadnego wpływu, to nie może też za to odpowiadać. Z definicji.

Jaki jest wpływ przeciętnego ŚJ na kształt nauk WTS? Zerowy.
[db]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych