Skocz do zawartości


Zdjęcie

Modlitwa do świętych


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-17, godz. 23:01

(z przeniesienia)

Myszko to jak rozumiesz werset Ap 5:8 Bw „a gdy ją wziął, upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych.” i to że żydzi również podobnie jak katolicy zanoszą modlitwy do niektórych zmarłych by się za nimi wstawiali - z tego co mi wiadomo - nie jest to codzienność ale w zalezności od święta czy okazji.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#2 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-18, godz. 09:55

Myszko to jak rozumiesz werset Ap 5:8 Bw „a gdy ją wziął, upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych.” i to że żydzi również podobnie jak katolicy zanoszą modlitwy do niektórych zmarłych by się za nimi wstawiali - z tego co mi wiadomo - nie jest to codzienność ale w zalezności od święta czy okazji.

Pawle
Świętymi NT nazuwa ludzi, którzy są nimi nie przez swoje zasługi, ale przez wiarę w Jezusa Chrystusa zostali zrodzeni na nowo z wody i Ducha, zostali oczyszczen i uświęceni. Mimo, że nadal żyjąc w ciele dopuszczają się grzechu, jednak dzięki łasce Boga mogą przez wiarę korzystać z 1Jana 1,9 i nadal pozostawać w społeczności z Bogiem.
I dlatego werset z Objawienia o modlitwach świętych odnosiłbym do ludzi zbawionych żyjących na ziemi, a nie jak to robi KK do świętych którzy są przed obliczem Boga w niebie. Nie jest też zatem dla mnie dowodem na prawdziwość nauki o wstawiennictwie świętych.
Czesiek

#3 Kot

Kot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 122 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 10:33

Pawle
Świętymi NT nazuwa ludzi, którzy są nimi nie przez swoje zasługi, ale przez wiarę w Jezusa Chrystusa zostali zrodzeni na nowo z wody i Ducha, zostali oczyszczen i uświęceni. Mimo, że nadal żyjąc w ciele dopuszczają się grzechu, jednak dzięki łasce Boga mogą przez wiarę korzystać z 1Jana 1,9 i nadal pozostawać w społeczności z Bogiem.
I dlatego werset z Objawienia o modlitwach świętych odnosiłbym do ludzi zbawionych żyjących na ziemi, a nie jak to robi KK do świętych którzy są przed obliczem Boga w niebie. Nie jest też zatem dla mnie dowodem na prawdziwość nauki o wstawiennictwie świętych.


Po przeczytaniu Ap5,8 nie doszłam do takiego wniosku. Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat? To znaczy skąd wnioskujesz, że tu nie może być mowy o świętych, którzy żyją w niebie?

Użytkownik Kot edytował ten post 2007-04-18, godz. 10:33


#4 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 11:47

I dlatego werset z Objawienia o modlitwach świętych odnosiłbym do ludzi zbawionych żyjących na ziemi, a nie jak to robi KK do świętych którzy są przed obliczem Boga w niebie. Nie jest też zatem dla mnie dowodem na prawdziwość nauki o wstawiennictwie świętych.


Dla mnie dowodem jest to, że uczy tego Kościół, który jest "filarem i podporą prawdy". Więc nie może się mylić, oraz dowodem są świadectwa tych, którzy doświadczyli na 'własnej skórze' wstawiennictwa świętych. A więc teoria i praktyka.

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-04-18, godz. 12:28


#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-18, godz. 12:03

Czesiu skoro jest tu opis w Apokalipsie głownie rzeczy niebiańskich to dlaczego miałbym teraz uważać że to akurat odnosi się do sytuacji ziemskiej? Tym bardziej że są oni przed Barankiem jak i dalej czytamy:

Ap 5:9-10 Bw „I zaśpiewali nową pieśń tej treści: Godzien jesteś wziąć księgę i zdjąć jej pieczęcie, ponieważ zostałeś zabity i odkupiłeś dla Boga krwią swoją ludzi z każdego plemienia i języka, i ludu, i narodu,i uczyniłeś z nich dla Boga naszego ród królewski i kapłanów, i będą królować na ziemi.”

Dla mnie osobiście nie jest to aż takie wazne, ale nie widzę tu tego co Ty widzisz.

Dla mnie dowodem jest to, że uczy tego Kościół, który jest "filarem i podporą prawdy". Więc nie może się mylić, oraz dowodem są świadectwa tych, którzy doświadczyli na 'własnej skórze' wstawiennictwa świętych.

Trochę przesadzasz.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 19:17

Dla mnie dowodem jest to, że uczy tego Kościół, który jest "filarem i podporą prawdy". Więc nie może się mylić


O kurcze, ale mi "dowód" ;) Jak w organizacji, tylko tam dowodem było, że tak mówi "niewolnik wierny i rozumny" ;) Choć SJ nie dodawali: "więc nie może się mylić" ;)

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-18, godz. 19:17


#7 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 19:36

O kurcze, ale mi "dowód" ;) Jak w organizacji, tylko tam dowodem było, że tak mówi "niewolnik wierny i rozumny" ;) Choć SJ nie dodawali: "więc nie może się mylić" ;)


Kościół katolicki nie myli się i nie może mylić w swoim nauczaniu:

"Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał." (Łk 10,16)

ŚJ wielokrotnie się mylili i mylą, nawet nie potrafią dać gwarancji, że to co dziś uczą jutro się nie zmieni. Wystarczy poczytać ich publikacje. Wiarygodność Strażnicy jest zerowa:

http://www.sw-jacek....iosj/czyt02.php

albo tu:

http://www.sw-jacek....iosj/czyt04.php

#8 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 19:58

Kościół katolicki nie myli się i nie może mylić w swoim nauczaniu


No "dowód" jak ... /autocenzura/

ŚJ wielokrotnie się mylili i mylą, nawet nie potrafią dać gwarancji, że to co dziś uczą jutro się nie zmieni. Wystarczy poczytać ich publikacje.


A jak omylność Strażnicy ma świadczyć o nieomylności KK? To znaczy, co ma piernik do wiatraka?
A zwłaszcza w tej konkretnej kwestii modlitw do świętych. Udowodnij mi ich zasadność na podstawie Biblii, a nie na zasadzie "tak jest, bo tak mówi mój Kościół".


Wiarygodność Strażnicy jest zerowa:

http://www.sw-jacek....iosj/czyt02.php

albo tu:

http://www.sw-jacek....iosj/czyt04.php


Jak wyżej.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-18, godz. 19:58


#9 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 20:03

' date='2006-11-23 17:10' post='42116']
Twierdzisz, że autor tego artykułu łże w żywe oczy?


Tak, wszyscy wiemy, że łże. Ale znalazłeś sobie autorytet :lol: :lol: :lol:

#10 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 20:09

' date='2006-11-23 17:10' post='42116']
Twierdzisz, że autor tego artykułu łże w żywe oczy?


Tak, wszyscy wiemy, że łże. Ale znalazłeś sobie autorytet :lol: :lol: :lol:


A co z odpowiedzią na moje pytanie?

Przypomnę je:

A jak omylność Strażnicy ma świadczyć o nieomylności KK? To znaczy, co ma piernik do wiatraka?
A zwłaszcza w tej konkretnej kwestii modlitw do świętych. Udowodnij mi ich zasadność na podstawie Biblii, a nie na zasadzie "tak jest, bo tak mówi mój Kościół".


Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-18, godz. 20:09


#11 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 20:18

[...]


Zapytam tak. Jak w Kościele katolickim wygląda modlitwa do świętych, na czym to polega?

#12 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-18, godz. 20:30

Zapytam tak. Jak w Kościele katolickim wygląda modlitwa do świętych, na czym to polega?


Chodzi o to, że jest to prośba o wstawiennictwo?


Hm, nie widzę poparcia dla tej koncepcji w Biblii, ale przynajmniej ta rozmowa nabiera jakichś cech dyskusji, a nie twierdzenia na zasadzie: "tak jest, bo tak mówi mój Kościół".

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-18, godz. 20:32


#13 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-18, godz. 22:11

Przyłączam się do zdania, że Mariusz Agnosiewicz łże.

#14 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-19, godz. 06:53

Chodzi o to, że jest to prośba o wstawiennictwo?
Hm, nie widzę poparcia dla tej koncepcji w Biblii, ale przynajmniej ta rozmowa nabiera jakichś cech dyskusji, a nie twierdzenia na zasadzie: "tak jest, bo tak mówi mój Kościół".


Ewa! Nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie. Czy jest może ono nie zrozumiałe?
Więc je powtarzam:

Jak w Kościele katolickim wygląda modlitwa do świętych, na czym to polega?

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-04-19, godz. 07:27


#15 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-19, godz. 07:19

do modlitwy o wstawiennictwo świętych odnoszą się m.in. następujące słowa Biblii:
"gdzie jest dwóch albo trzech zebranych w moje imię, tam ja jestem między nimi"

przykład: jakiś katolik prosi Maryję o wstawiennictwo w chwili śmierci (końcówka modlitwy "zdrowaś Mario")
katolik jest akurat na ziemii a Maryja akurat w niebie, ale modlą się wspólnie. I Pan Bóg ich wysłuchuje.

wyżej zacytowane słowa nie określają, że 2-3 osoby muszą "zebrać się" w określonym punkcie przestrzeni materialnej, w odległosci do której dociera głos człowieka. Mają tylko zebrać się. Równie dobrze moją łączyć się na odległość, bądź to przy użyciu telefonii komórkowej, bądź to przy użyciu samych myśli i słów. Ważne że jest wspólne działanie.

Czy ktoś z przeciwników modlitwy o wstawiennictwo świętych potrafi udowodnić, że powyższy opis nie pasuje do tematu?

#16 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-19, godz. 16:57

Ewa! Nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie. Czy jest może ono nie zrozumiałe?
Więc je powtarzam:

Jak w Kościele katolickim wygląda modlitwa do świętych, na czym to polega?


Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post, a na pewno ją znajdziesz.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-19, godz. 16:58


#17 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-19, godz. 18:51

Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post, a na pewno ją znajdziesz.


Przykro mi, ale odpowiedzi nie uzyskałem. jedynie stwierdzenie o prośbie o wstawiennictwo.
A ja pytałem, jak w Kościele katolickim wygląda modlitwa do świętych, na czym to polega?

Czy teraz zrozumiałaś, Ewo?

#18 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-19, godz. 20:29

Przykro mi, ale odpowiedzi nie uzyskałem. jedynie stwierdzenie o prośbie o wstawiennictwo.


Gdyby to było stwierdzenie to na końcu zdania postawiłabym kropkę. Ponieważ jednak jest tam znak zapytania to znaczy, że nie byłam pewna odpowiedzi.

A ja pytałem, jak w Kościele katolickim wygląda modlitwa do świętych, na czym to polega?

Czy teraz zrozumiałaś, Ewo?


Nie wiem, czy zrozumiałam, o co ci chodzi, ale spróbuję. Modlitwa do świętych w Kościele katolickim polega na zanoszeniu próśb o wstawiennictwo. Nie wiem, czy jest to dobra odpowiedź, więc jeśli mylę się, proszę ją skorygować.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-19, godz. 20:30


#19 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-04-20, godz. 08:53

Gdyby to było stwierdzenie to na końcu zdania postawiłabym kropkę. Ponieważ jednak jest tam znak zapytania to znaczy, że nie byłam pewna odpowiedzi.
Nie wiem, czy zrozumiałam, o co ci chodzi, ale spróbuję. Modlitwa do świętych w Kościele katolickim polega na zanoszeniu próśb o wstawiennictwo. Nie wiem, czy jest to dobra odpowiedź, więc jeśli mylę się, proszę ją skorygować.


Dokładnie tak, bo wierzymy że Oni (święci) żyją z Bogiem w niebie, więc skoro Bóg jest Bogiem żywych nie umarłych jednoczy nas cały czas Kościół, i możemy współbraci prosić o modlitwę wstawienniczą, dokładnie tak samo jak jak współbrata ze wspólnoty do której należymy. Bo....

Jk 5:16 BT
"Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego."


A któż może być bardziej sprawiedliwy jak nie Ci którzy już osiągnęli cel w Niebie z Jezusem !.

#20 liza

liza

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 515 Postów

Napisano 2007-04-20, godz. 09:49

Dokładnie tak, bo wierzymy że Oni (święci) żyją z Bogiem w niebie, więc skoro Bóg jest Bogiem żywych nie umarłych jednoczy nas cały czas Kościół, i możemy współbraci prosić o modlitwę wstawienniczą, dokładnie tak samo jak jak współbrata ze wspólnoty do której należymy. Bo....

Jk 5:16 BT
"Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego."


A któż może być bardziej sprawiedliwy jak nie Ci którzy już osiągnęli cel w Niebie z Jezusem !.

Czytajac zyciorysy "Swietych" trzeba potwierdzic ,ze czesto byli to ludzie wspaniali ,odwazni ,gotowi sluzyc innym ludziom bez zastanowienia, wiec jak takim ludziom nie zawierzyc swoje prosby...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych