Skocz do zawarto軼i

Zdj璚ie

Fa連zywa recenzja Bednarskiego Przek豉du Nowego 安iata.

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#21 Adelfos

Adelfos

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Post闚
  • Gadu-Gadu:8433368
  • P貫:Male

Napisano 2007-05-09, godz. 01:54

no zachecam do popisu

Znasz jakikolwiek j瞛yk obcy? Pr鏏owa貫 kiedy przet逝maczy zdanie za pomoc translate.pl? Najlepszym przyk豉dem jest zwrot: z g鏎y dzi瘯uj. Wystarczy tylko dopisa nazw szczytu i gotowe! Gdyby to by這 takie proste... Poda貫 greckie s這wa, czy terminy? Pytam, bo nie wiem, czy szuka w s這wniku, czy terminarzu? I tu masz przyk豉d: termin jako data np. spotkania, okres przydatno軼i lub wyra瞠nie z danej dziedziny. A co dopiero m闚i/rozmawia/rozprawia/dyskutowa o j瞛ykach obcych...
Do陰czona grafika

#22 ewa

ewa

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Post闚

Napisano 2007-05-09, godz. 21:28

Stauros - to pal nie pal meki. Powstaj wi璚 dwa pytania:
Jakie to wymogi gramatyki polskiej wymagaj ,瞠by dopisa nie istniejacy przymiotnik?

Ja tylko dla porz康ku: wed逝g polskiej gramatyki "m瘯i" jest rzeczownikiem, nie przymiotnikiem.

Niezale積ie czy Jezus umar na palu, czy na krzy簑. I niezale積ie czy 安iadkowie poprawnie t逝macz s這wo stauros. Sensem mojej wypowiedzi rozpoczynaj帷ej ten w徠ek jest fakt, 瞠 Bednarski bezpodstawnie imputuje t逝maczom PNS, 瞠 zdeklarowali si i ka盥emu s這wu greckiemu w ich t逝maczeniu odpowiada tylko jeden wyraz polski. A potem podobno sami z豉mali t regu喚 kt鏎 ustalili. Jak jednak wida owi t逝macze nigdzie nie zdeklarowali kategorycznie takiej zasady. A wr璚z przeciwnie dopuszczaj inn ewentualno嗆, podobnie jak inni t逝macze biblijni. Bednarski ich nies逝sznie pomawia o niekonsekwencj. I to jest jego wprowadzeniem w b陰d czytelnika.

Te mi si wydaje, 瞠 dyskusja odbieg豉 troch od tematu.

U篡tkownik ewa edytowa ten post 2007-05-09, godz. 21:29

#23 Olo.

Olo.

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Post闚

Napisano 2007-08-09, godz. 09:02

W ksi捫ce "W OBRONIE WIARY" W這dzimierza Bednarskiego wydanej przeciw 安iadkom Jehowy autor w rozdziale 13 "Imie Jehowa w Biblii Nowego 安iata", a w podrozdziale "NIEKT紑E CECHY "CHRZE列IJA垶KICH PISM GRECKICH W PRZEKxDZIE NOWEGO 名IATA" TOWARZYSTWA STRA烤ICA. EDYCJA 1994", napisa:

Usuni皻o s這wo "krzy" a wstawiono zamiast jednego greckiego s這wa stauros dwa tzn. "pal m瘯i" np. Mt 27:40. Jest to wbrew temu co napisano w "Przedmowie", 瞠 ka盥emu s這wu orygina逝 greckiego odpowiada jedno s這wo polskie.

Sprawd幟y wi璚 co pisze we wst瘼ie owego wydania NT.

W te軼ie angielskim Przek豉du Nowego 安iata starano si jak najdok豉dniej odda tre嗆 orygina逝 greckiego i tak sam dos這wno嗆 zachowa w niniejszej wersji polskiej. Jednak瞠 ze wzgl璠u na wymogi gramatyki polskiej, a tak瞠 dla wiernego i jasnego oddania sensu, w niekt鏎ych miejscach dodano wyrazy pomocnicze. W miar mo磧iwo軼i w Przek豉dzie Nowego 安iata starano si przypisa ka盥emu s這wu orygina逝 greckiego jedno odpowiadaj帷e mu s這wo polskie.

Tak wi璚 Bednarski k豉mie w 篡we oczy, 瞠 wydawcy zdeklarowali si odda ka盥e s這wo greckie tylko jednym s這wem polskim. Jak jednak widzimy z przedmowy na jak si on powo逝je, sprawa wygl康a ca趾iem inaczej. Bednarski k豉mie w 篡we oczy. A przecie wiemy, 瞠 ojcem k豉mstwa (nie pomy貫k) jest szatan. Czy wi璚 ufa jego s這wom? Os康嬈ie sami.

Wracaj帷 do tematu, kiedy jeden z internat闚 napisa w innym w徠ku na temat mojej recenzji ksi捫ki "W obronie wiary".

Olo,

nie pisz takich rzeczy, co nie jest prawd w ksi捫ce Bednarskiego, bo on tylko na to czeka. W nast瘼nym wydaniu tej ksi捫ki usunie wrednie te wykryte przez Ciebie k豉mstwa jakby nic si nie sta這. A tak na marginesie, to jak Bednarski zacznie usuwa to co sfa連zowa w swojej ksi捫ce to mo瞠 raptem sama ok豉dka mu zostanie!

:wub:

http://watchtower.or...s...

No i dzieje si tak jak powiedzia Misiek co do omawianego tematu. Na przyk豉d w powy瞠j przedstawionej przeze mnie sprawie autor ksi捫ki "W obronie wiary" tak si wypowiedzia na ksi璠ze go軼i serwisu Trynitarianie:

Data: 02-08-2007 09:50:56
Zgodnie ze zwyczajem, 瞠 co p馧 roku przesy豉m dopiski podaj je poni瞠j. Ksi捫k przes豉貫m do realizacji tej stronie i Effatha. Spe軟i貫m te pragnienie Olo dot. pkt. 13.2.14 zdanie z Przedmowy NT 匡

Tak wi璚 sam autor przyzna sw postaw, 瞠 wprowadzi w b陰d wielu czytelnik闚. Jednak nie sprecyzowa wyra幡ie, 瞠 si pomyli, lub 瞠 przeprasza za szerzenie nieprawdy.

U篡tkownik Olo. edytowa ten post 2007-08-09, godz. 09:05

Patrze na 鈍iat przez google, czy w豉snymi oczami? Oto jest pytanie.

#24 kjt

kjt

Domownik forum (501-1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 623 Post闚

Napisano 2007-08-09, godz. 10:38

A mo瞠sz podac jeszcze inne k豉mstwa z tej ksi捫ki?
"Ta dama by豉 g逝pia, ja te jestem g逝pi i g逝pi jest ka盥y, kto s康zi, 瞠 uda這 mu si przejrze zamiary Boga"
Ksi璕a Bokonona, cz窷 autobiograficzna

#25 kjt

kjt

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 623 Post闚

Napisano 2007-08-10, godz. 06:48

Rozumiem zatem, 瞠 Bednarski tylko raz sie pomyli, a ca豉 reszta to prawda.
"Ta dama by豉 g逝pia, ja te jestem g逝pi i g逝pi jest ka盥y, kto s康zi, 瞠 uda這 mu si przejrze zamiary Boga"

#26 Terebint

Terebint

Taoista

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Post闚

Napisano 2007-08-10, godz. 07:41

Olo, rzadko zagl康a na to forum.

"Ot, ma wygl康 ptaka, a wi璚 b璠zie lata, proste". - Baltazar Siedem S這鎍

#27 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

BYΒM 安iadkiem Jehowy

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Post闚
  • Gadu-Gadu:748371

Napisano 2007-08-10, godz. 10:00

Kiedy (dla jasno軼i dodam, 瞠 zarzutu tego NIE POSTAWI Olo, lecz inna osoba) zarzucano Bednarskiemu 瞠 nie stosuje si do zasad poprawno軼i politycznej bo ma odwag zacytowa dzie這 antysemity Prenajtisa. Za tym "powa積ym" zarzutem sz造 wr璚z nawo造wania do zakazu sprzeda篡 i rozpowszechniania "antysemickiej ksi捫ki Bednarskiego".

Oczywi軼ie krytycy nie zauwa篡li, 瞠 ani cytat ani wymowa formu這wanego w oparciu o cytat argumentu nie maj antysemickiego wyd德i瘯u. Jedyne co Bednarski zrobi to za Prenajtisem przytoczy fragment Talmudu, a ten瞠 fragment talmudu daje nam wyobra瞠nie z jakiej pozycji 砰dzi krytykowali jedn z nauk katolicyzmu. Ta ostatnia okoliczno嗆 mia豉 dowodzi, 瞠 匡 krytykuj帷 katolicyzm ignoruj fakty historyczne. Tylko tyle i a tyle. Nie widz tu 瘸dnego antysemityzmu, a autor zarzut闚 nie kwestionowa 瞠 cytat z Talmudu stanowi poprawne t逝maczenie z hebrajszczyzny na polski, nie wskaza 瘸dnego dzie豉 kt鏎e ten sam fragment talmudu t逝maczy這by inaczej.
Ale czy to wa積e? ;) kto si uczepi si i do ko鎍a 篡cia i jeden dzie d逝瞠j b璠zie krzycza o rzekomym "antysemityzmie".

Moim zdaniem, Bednarski mo瞠 cytowa kogokolwiek chce: Prenajtisa, Stalina, Hitlera, Napoleona, cesarza Nerona, a nawet Heroda Antypasa, dla mnie liczy si aby cytat by rzetelny i nie znieszta販ony.

Wg mojej wiedzy, a czytam du穎, dotychczas oprotestowano kilkana軼ie lub kilkadziesi徠 fragment闚 kt鏎e stanowi u豉mek promila tre軼i ca貫j ksi捫ki, zazwyczaj zarzuty dotycz trzeciorz璠nych i czwartorz璠nych argument闚.

Za zgod autora, na stronie http://w.bednarski.fm.interia.pl/ zawar貫m ca陰 tre嗆 ksi捫ki (nied逝go b璠 aktualizowa, bo W這dek wys豉 mi kolejne dopiski). Zamie軼i貫m tam system odno郾ik闚, pozwalaj帷y np. w skorowidzu wersetowym na klikni璚ie na odno郾ik i przekierowanie do odpowiedniego podrozdzia逝. Zamierzam doda linki do cytowanych artyku堯w o.Salija i ...

chcia貫m r闚nie zamie軼i linki do artyku堯w polemicznych. Pr鏏owa貫m kiedy nam闚i czo這wych krytyk闚 Bednarskiego na jedno solidne opracowanie polemiczne lub na seri artyku堯w, niestety bez skutku.

Podstawow zalet ksi捫ki Bednarskiego (paradoksalnie) jest to 瞠 "nie napisa on absolutnie NIC ODKRYWCZEGO", a (je郵i mozna tak powiedzie) "jedyne" co zrobi to pozbiera argumenty z kilkuset r騜nych ksi捫ek i dzi瘯i temu s one dost瘼ne w jednym miejscu.

Moj intencj jest, aby czytelnik mia 豉twy dost瘼 do wszystkich argument闚 za i przeciw.

Niestety, jak dotychczas, krytycy Bednarskiego wol sztuczk retoryczn pozwalaj帷 na co takiego: wskaza jeden b陰d, pomy趾 lub niedopatrzenie a potem na tej podstawie pisa androny w stylu "nie wiem ile warte s inne argumenty bo nie sprawdza貫m, ale moim zdaniem ten jeden jedyny argument kt鏎y przytaczam podwa瘸 rzetelno嗆 autora i ca陰 ksi捫k". Czyli zamiast rzetelnej krytyki, wszystko sprowadza si do "argumentu" 瞠 "Bednarski jest be"... i ju!

Na tym tle Olo wyr騜nia si pozytywnie, bo co prawda u篡wa (Olo, wybacz szczero嗆) do嗆 histerycznego j瞛yka (np. nazywaj帷 pomy趾i k豉mstwami i cytuj帷 kto jest ojcem k豉mstwa) ale przynajmniej przytacza w miar sensowne argumenty (takie z kt鏎ymi w og鏊e jest sens polemizowa, a nie np. 瞠 "Bednarski jest antysemit bo cytuje niepoprawn politycznie ksi捫k") Olo par razy publikowa swoje zastrze瞠nia wobec ksi捫ki Bednarskiego, trzebaby przeszuka setki jego post闚.

Je瞠li dostan namiary na artyku造 polemiczne, na wy瞠j podanej stronie internetowej dodam wszelkie mo磧iwe linki.

#28 kjt

kjt

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 623 Post闚

Napisano 2007-08-10, godz. 11:46

jak ju powiedzia貫m, na forum jestem kr鏒ko, a wi璚 nie znam histo(e)rycznych dokona Ola w temacie krytyki WB. Natomiast cholera mnie bierze, kiedy czytam tytu posta i por闚nuje nast瘼nie z tre軼i. To tak, jakbym da tytu: Wszyscy 匡 bij 穎ny, a nastepnie jako dowod na taka tez przytoczy zachowanie jednego 匡 z Bytomia. Taki rodzaj argumentowania powoduje, 瞠 za chwil dyskutanci zapomna o meritum, a zaczna sie opluwa.

#29 Noc_spokojna

Noc_spokojna

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Post闚
  • P貫:Female

Napisano 2007-08-10, godz. 12:46

Natomiast cholera mnie bierze, kiedy czytam tytu posta i por闚nuje nast瘼nie z tre軼i. To tak, jakbym da tytu: Wszyscy 匡 bij 穎ny, a nastepnie jako dowod na taka tez przytoczy zachowanie jednego 匡 z Bytomia.

kjt, dzi瘯uj :) . Mniej mnie bierze, cho熲y z tego wzgl璠u, 瞠 kto inny zauwa篡 to samo co ja...no i 瞠 go te bierze ;) .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#30 Lordian

Lordian

Początkujący (1-50)

• Cz這nkowie
  • Pip
  • 10 Post闚

Napisano 2007-08-10, godz. 12:58

Kto r闚nie dobrze mo瞠 mie takie uczucia tylko w drug stron. Gdy na przyk豉d s造szy takie jak powy瞠j nieuzasadnione napady histerii i cholery. A tak swoj drog wszystko o co pytacie chyba jest zebrane tutaj.
http://poznawac.webd...c.php?f=31&t=78

#31 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

BYΒM 安iadkiem Jehowy

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Post闚
  • Gadu-Gadu:748371

Napisano 2007-08-10, godz. 16:15

wszystko o co pytacie chyba jest zebrane tutaj. http://poznawac.webd...c.php?f=31&t=78

Bardzo dzi瘯uj. Za par dni poddam te argumenty gruntownej analizie i by mo瞠 krytyce (a by mo瞠 zgodz si z Olo).

#32 Olo.

Olo.

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Post闚

Napisano 2007-08-10, godz. 20:05

Cze嗆 Sebastianie. Prawd m闚i帷 raczej staram si unika ostatnio dyskusji. Jestem bardzo zaj皻y. Ewentualnie pisz w pewnej zamkni皻ej grupie ex SJ. A na innych forach bywam te tylko go軼iem. Mia貫m zamiar si nie odzywa mimo i nigdy si nie wylogowuje z tego forum, i bywam tu jako ukryty 24h/dob. Ju kiedy chcia貫 zacz望 w徠ek na temat "W obronie wiary", ale ja nie chcia貫m ju wik豉 si w dyskusje, bo aktualne warunki by mi nie pozwoli造. Ch皻nie jednak poczytam twoje wnioski. Natomiast powy窺zy link poda豉 bardzo bliska mi osoba, w porozumieniu ze mn.

Z wyrazami szacunku Leszek (Olo) wraz z Krystianem (Lordian).
Patrze na 鈍iat przez google, czy w豉snymi oczami? Oto jest pytanie.

#33 mirek

mirek

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Post闚

Napisano 2007-08-13, godz. 16:45

A ja odpowiedzia貫m na zarzuty postawione przez Olo:

http://poznawac.webd...p...78&start=11

W miar up造wu czasu b璠 umieszcza je w odpowiednich w徠kach r闚nie tutaj na tym forum!
On za rzek: Baczcie, by nie da si zmyli. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, m闚i帷: Ja jestem, i: Czas si przybli篡. Nie id嬈ie za nimi!" (π 21:8, BW)

#34 Artur Schwacher

Artur Schwacher

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Post闚

Napisano 2007-08-13, godz. 18:12

Kolego, ale jak mnie cytujesz to napisz, ze mnie cytujesz.
To jest forum o 安iadkach Jehowy. Ta religia mo瞠 i ma tam swoje plusy. Rozchodzi si jednak o to aby te plusy nie przes這ni造 nam minus闚.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i, 0 anonimowych