Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Fa³szywa recenzja Bednarskiego Przek³adu Nowego ¦wiata.


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#21 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-05-09, godz. 01:54

no zachecam do popisu

Znasz jakikolwiek jêzyk obcy? Próbowa³e¶ kiedy¶ przet³umaczyæ zdanie za pomoc± translate.pl? Najlepszym przyk³adem jest zwrot: z góry dziêkujê. Wystarczy tylko dopisaæ nazwê szczytu i gotowe! Gdyby to by³o takie proste... Poda³e¶ greckie s³owa, czy terminy? Pytam, bo nie wiem, czy szukaæ w s³owniku, czy terminarzu? I tu masz przyk³ad: termin jako data np. spotkania, okres przydatno¶ci lub wyra¿enie z danej dziedziny. A co dopiero mówiæ/rozmawiaæ/rozprawiaæ/dyskutowaæ o jêzykach obcych...
Do³±czona grafika

#22 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-05-09, godz. 21:28

Stauros - to pal nie pal meki. Powstaj± wiêc dwa pytania:
Jakie¿ to wymogi gramatyki polskiej wymagaj± ,¿eby dopisaæ nie istniejacy przymiotnik?


Ja tylko dla porz±dku: wed³ug polskiej gramatyki "mêki" jest rzeczownikiem, nie przymiotnikiem.


Niezale¿nie czy Jezus umar³ na palu, czy na krzy¿u. I niezale¿nie czy ¦wiadkowie poprawnie t³umacz± s³owo stauros. Sensem mojej wypowiedzi rozpoczynaj±cej ten w±tek jest fakt, ¿e Bednarski bezpodstawnie imputuje t³umaczom PNS, ¿e zdeklarowali siê i¿ ka¿demu s³owu greckiemu w ich t³umaczeniu odpowiada tylko jeden wyraz polski. A potem podobno sami z³amali t± regu³ê któr± ustalili. Jak jednak widaæ owi t³umacze nigdzie nie zdeklarowali kategorycznie takiej zasady. A wrêcz przeciwnie dopuszczaj± inn± ewentualno¶æ, podobnie jak inni t³umacze biblijni. Bednarski ich nies³usznie pomawia o niekonsekwencjê. I to jest jego wprowadzeniem w b³±d czytelnika.



Te¿ mi siê wydaje, ¿e dyskusja odbieg³a trochê od tematu.

U¿ytkownik ewa edytowa³ ten post 2007-05-09, godz. 21:29


#23 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-08-09, godz. 09:02

W ksi±¿ce "W OBRONIE WIARY" W³odzimierza Bednarskiego wydanej przeciw ¦wiadkom Jehowy autor w rozdziale 13 "Imie Jehowa w Biblii Nowego ¦wiata", a w podrozdziale "NIEKTÓRE CECHY "CHRZE¦CIJAÑSKICH PISM GRECKICH W PRZEK£ADZIE NOWEGO ¦WIATA" TOWARZYSTWA STRA¯NICA. EDYCJA 1994", napisa³:

Usuniêto s³owo "krzy¿" a wstawiono zamiast jednego greckiego s³owa stauros dwa tzn. "pal mêki" np. Mt 27:40. Jest to wbrew temu co napisano w "Przedmowie", ¿e ka¿demu s³owu orygina³u greckiego odpowiada jedno s³owo polskie.

Sprawd¼my wiêc co pisze we wstêpie owego wydania NT.

W te¶cie angielskim Przek³adu Nowego ¦wiata starano siê jak najdok³adniej oddaæ tre¶æ orygina³u greckiego i tak± sam± dos³owno¶æ zachowaæ w niniejszej wersji polskiej. Jednak¿e ze wzglêdu na wymogi gramatyki polskiej, a tak¿e dla wiernego i jasnego oddania sensu, w niektórych miejscach dodano wyrazy pomocnicze. W miarê mo¿liwo¶ci w Przek³adzie Nowego ¦wiata starano siê przypisaæ ka¿demu s³owu orygina³u greckiego jedno odpowiadaj±ce mu s³owo polskie.

Tak wiêc Bednarski k³amie w ¿ywe oczy, ¿e wydawcy zdeklarowali siê oddaæ ka¿de s³owo greckie tylko jednym s³owem polskim. Jak jednak widzimy z przedmowy na jak± siê on powo³uje, sprawa wygl±da ca³kiem inaczej. Bednarski k³amie w ¿ywe oczy. A przecie¿ wiemy, ¿e ojcem k³amstwa (nie pomy³ek) jest szatan. Czy wiêc ufaæ jego s³owom? Os±d¼cie sami.

Wracaj±c do tematu, kiedy¶ jeden z internatów napisa³ w innym w±tku na temat mojej recenzji ksi±¿ki "W obronie wiary".

Olo,

nie pisz takich rzeczy, co nie jest prawd± w ksi±¿ce Bednarskiego, bo on tylko na to czeka. W nastêpnym wydaniu tej ksi±¿ki usunie wrednie te wykryte przez Ciebie k³amstwa jakby nic siê nie sta³o. A tak na marginesie, to jak Bednarski zacznie usuwaæ to co sfa³szowa³ w swojej ksi±¿ce to mo¿e raptem sama ok³adka mu zostanie!

:wub:

http://watchtower.or...s...

No i dzieje siê tak jak powiedzia³ Misiek co do omawianego tematu. Na przyk³ad w powy¿ej przedstawionej przeze mnie sprawie autor ksi±¿ki "W obronie wiary" tak siê wypowiedzia³ na ksiêdze go¶ci serwisu Trynitarianie:

Data: 02-08-2007 09:50:56
Zgodnie ze zwyczajem, ¿e co pó³ roku przesy³am dopiski podajê je poni¿ej. Ksi±¿kê przes³a³em do realizacji tej stronie i Effatha. Spe³ni³em te¿ pragnienie Olo dot. pkt. 13.2.14 zdanie z Przedmowy NT ¦J


Tak wiêc sam autor przyzna³ sw± postaw±, ¿e wprowadzi³ w b³±d wielu czytelników. Jednak nie sprecyzowa³ wyra¼nie, ¿e siê pomyli³, lub ¿e przeprasza za szerzenie nieprawdy.

U¿ytkownik Olo. edytowa³ ten post 2007-08-09, godz. 09:05

Patrzeæ na ¶wiat przez google, czy w³asnymi oczami? Oto jest pytanie.

#24 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-08-09, godz. 10:38

A mo¿esz podac jeszcze inne k³amstwa z tej ksi±¿ki?
"Ta dama by³a g³upia, ja te¿ jestem g³upi i g³upi jest ka¿dy, kto s±dzi, ¿e uda³o mu siê przejrzeæ zamiary Boga"
Ksiêga Bokonona, czê¶æ autobiograficzna

#25 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-08-10, godz. 06:48

Rozumiem zatem, ¿e Bednarski tylko raz sie pomyli³, a ca³a reszta to prawda.
"Ta dama by³a g³upia, ja te¿ jestem g³upi i g³upi jest ka¿dy, kto s±dzi, ¿e uda³o mu siê przejrzeæ zamiary Boga"
Ksiêga Bokonona, czê¶æ autobiograficzna

#26 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2007-08-10, godz. 07:41

Olo, rzadko zagl±da na to forum.

"Ot, ma wygl±d ptaka, a wiêc bêdzie lata³, proste". - Baltazar Siedem S³oñc


#27 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-10, godz. 10:00

Kiedy¶ (dla jasno¶ci dodam, ¿e zarzutu tego NIE POSTAWI£ Olo, lecz inna osoba) zarzucano Bednarskiemu ¿e nie stosuje siê do zasad poprawno¶ci politycznej bo ma odwagê zacytowaæ dzie³o antysemity Prenajtisa. Za tym "powa¿nym" zarzutem sz³y wrêcz nawo³ywania do zakazu sprzeda¿y i rozpowszechniania "antysemickiej ksi±¿ki Bednarskiego".

Oczywi¶cie krytycy nie zauwa¿yli, ¿e ani cytat ani wymowa formu³owanego w oparciu o cytat argumentu nie maj± antysemickiego wyd¼wiêku. Jedyne co Bednarski zrobi³ to za Prenajtisem przytoczy³ fragment Talmudu, a ten¿e fragment talmudu daje nam wyobra¿enie z jakiej pozycji ¯ydzi krytykowali jedn± z nauk katolicyzmu. Ta ostatnia okoliczno¶æ mia³a dowodziæ, ¿e ¦J krytykuj±c katolicyzm ignoruj± fakty historyczne. Tylko tyle i a¿ tyle. Nie widzê tu ¿adnego antysemityzmu, a autor zarzutów nie kwestionowa³ ¿e cytat z Talmudu stanowi poprawne t³umaczenie z hebrajszczyzny na polski, nie wskaza³ ¿adnego dzie³a które ten sam fragment talmudu t³umaczy³oby inaczej.
Ale czy to wa¿ne? ;) kto¶ siê uczepi³ siê i do koñca ¿ycia i jeden dzieñ d³u¿ej bêdzie krzycza³ o rzekomym "antysemityzmie".

Moim zdaniem, Bednarski mo¿e cytowaæ kogokolwiek chce: Prenajtisa, Stalina, Hitlera, Napoleona, cesarza Nerona, a nawet Heroda Antypasa, dla mnie liczy siê aby cytat by³ rzetelny i nie znieszta³cony.

Wg mojej wiedzy, a czytam du¿o, dotychczas oprotestowano kilkana¶cie lub kilkadziesi±t fragmentów które stanowi± u³amek promila tre¶ci ca³ej ksi±¿ki, zazwyczaj zarzuty dotycz± trzeciorzêdnych i czwartorzêdnych argumentów.

Za zgod± autora, na stronie http://w.bednarski.fm.interia.pl/ zawar³em ca³± tre¶æ ksi±¿ki (nied³ugo bêdê aktualizowaæ, bo W³odek wys³a³ mi kolejne dopiski). Zamie¶ci³em tam system odno¶ników, pozwalaj±cy np. w skorowidzu wersetowym na klikniêcie na odno¶nik i przekierowanie do odpowiedniego podrozdzia³u. Zamierzam dodaæ linki do cytowanych artyku³ów o.Salija i ...

chcia³em równie¿ zamie¶ciæ linki do artyku³ów polemicznych. Próbowa³em kiedy¶ namówiæ czo³owych krytyków Bednarskiego na jedno solidne opracowanie polemiczne lub na seriê artyku³ów, niestety bez skutku.

Podstawow± zalet± ksi±¿ki Bednarskiego (paradoksalnie) jest to ¿e "nie napisa³ on absolutnie NIC ODKRYWCZEGO", a (je¶li mozna tak powiedzieæ) "jedyne" co zrobi³ to pozbiera³ argumenty z kilkuset ró¿nych ksi±¿ek i dziêki temu s± one dostêpne w jednym miejscu.

Moj± intencj± jest, aby czytelnik mia³ ³atwy dostêp do wszystkich argumentów za i przeciw.

Niestety, jak dotychczas, krytycy Bednarskiego wol± sztuczkê retoryczn± pozwalaj±c± na co¶ takiego: wskazaæ jeden b³±d, pomy³kê lub niedopatrzenie a potem na tej podstawie pisaæ androny w stylu "nie wiem ile warte s± inne argumenty bo nie sprawdza³em, ale moim zdaniem ten jeden jedyny argument który przytaczam podwa¿a rzetelno¶æ autora i ca³± ksi±¿kê". Czyli zamiast rzetelnej krytyki, wszystko sprowadza siê do "argumentu" ¿e "Bednarski jest be"... i ju¿!

Na tym tle Olo wyró¿nia siê pozytywnie, bo co prawda u¿ywa (Olo, wybacz szczero¶æ) do¶æ histerycznego jêzyka (np. nazywaj±c pomy³ki k³amstwami i cytuj±c kto jest ojcem k³amstwa) ale przynajmniej przytacza w miarê sensowne argumenty (takie z którymi w ogóle jest sens polemizowaæ, a nie np. ¿e "Bednarski jest antysemit± bo cytuje niepoprawn± politycznie ksi±¿kê") Olo parê razy publikowa³ swoje zastrze¿enia wobec ksi±¿ki Bednarskiego, trzebaby przeszukaæ setki jego postów.

Je¿eli dostanê namiary na artyku³y polemiczne, na wy¿ej podanej stronie internetowej dodam wszelkie mo¿liwe linki.

#28 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-08-10, godz. 11:46

jak ju¿ powiedzia³em, na forum jestem krótko, a wiêc nie znam histo(e)rycznych dokonañ Ola w temacie krytyki WB. Natomiast cholera mnie bierze, kiedy czytam tytu³ posta i porównuje nastêpnie z tre¶ci±. To tak, jakbym da³ tytu³: Wszyscy ¦J bij± ¿ony, a nastepnie jako dowod na taka tez± przytoczy³ zachowanie jednego ¦J z Bytomia. Taki rodzaj argumentowania powoduje, ¿e za chwilê dyskutanci zapomna o meritum, a zaczna sie opluwaæ.
"Ta dama by³a g³upia, ja te¿ jestem g³upi i g³upi jest ka¿dy, kto s±dzi, ¿e uda³o mu siê przejrzeæ zamiary Boga"
Ksiêga Bokonona, czê¶æ autobiograficzna

#29 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • P³eæ:Female

Napisano 2007-08-10, godz. 12:46

Natomiast cholera mnie bierze, kiedy czytam tytu³ posta i porównuje nastêpnie z tre¶ci±. To tak, jakbym da³ tytu³: Wszyscy ¦J bij± ¿ony, a nastepnie jako dowod na taka tez± przytoczy³ zachowanie jednego ¦J z Bytomia.


kjt, dziêkujê :) . Mniej mnie bierze, choæby z tego wzglêdu, ¿e kto¶ inny zauwa¿y³ to samo co ja...no i ¿e go te¿ bierze ;) .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#30 Lordian

Lordian

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 10 Postów

Napisano 2007-08-10, godz. 12:58

Kto¶ równie dobrze mo¿e mieæ takie uczucia tylko w drug± stronê. Gdy na przyk³ad s³yszy takie jak powy¿ej nieuzasadnione napady histerii i cholery. A tak swoj± drog± wszystko o co pytacie chyba jest zebrane tutaj.
http://poznawac.webd...c.php?f=31&t=78

#31 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BY£EM ¦wiadkiem Jehowy

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-10, godz. 16:15

wszystko o co pytacie chyba jest zebrane tutaj. http://poznawac.webd...c.php?f=31&t=78

Bardzo dziêkujê. Za parê dni poddam te argumenty gruntownej analizie i byæ mo¿e krytyce (a byæ mo¿e zgodzê siê z Olo).

#32 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-08-10, godz. 20:05

Cze¶æ Sebastianie. Prawdê mówi±c raczej staram siê unikaæ ostatnio dyskusji. Jestem bardzo zajêty. Ewentualnie piszê w pewnej zamkniêtej grupie ex SJ. A na innych forach bywam te¿ tylko go¶ciem. Mia³em zamiar siê nie odzywaæ mimo i¿ nigdy siê nie wylogowuje z tego forum, i bywam tu jako ukryty 24h/dobê. Ju¿ kiedy¶ chcia³e¶ zacz±æ w±tek na temat "W obronie wiary", ale ja nie chcia³em ju¿ wik³aæ siê w dyskusje, bo aktualne warunki by mi nie pozwoli³y. Chêtnie jednak poczytam twoje wnioski. Natomiast powy¿szy link poda³a bardzo bliska mi osoba, w porozumieniu ze mn±.

Z wyrazami szacunku Leszek (Olo) wraz z Krystianem (Lordian).
Patrzeæ na ¶wiat przez google, czy w³asnymi oczami? Oto jest pytanie.

#33 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-08-13, godz. 16:45

A ja odpowiedzia³em na zarzuty postawione przez Olo:

http://poznawac.webd...p...78&start=11

W miarê up³ywu czasu bêdê umieszcza³ je w odpowiednich w±tkach równie¿ tutaj na tym forum!
On za¶ rzek³: Baczcie, by nie daæ siê zmyliæ. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówi±c: Ja jestem, i: Czas siê przybli¿y³. Nie id¼cie za nimi!" (£k 21:8, BW)

#34 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-08-13, godz. 18:12

Kolego, ale jak mnie cytujesz to napisz, ze mnie cytujesz.
To jest forum o ¦wiadkach Jehowy. Ta religia mo¿e i ma tam swoje plusy. Rozchodzi siê jednak o to aby te plusy nie przes³oni³y nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych