Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stare i nowe światła: gwałt jako cudzołóstwo


 • Please log in to reply
127 replies to this topic

#101 qwerty

qwerty

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2138 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2009-07-23, godz. 16:14

że też dopiero znalazłam ten wątek......
NIE ZNACZY NIE i to że poniektórzy w tym wątku ( kobiety ) usprawiedliwiają gwałciciela strojem gwałconej jest rzeczą niepojetą. Każda kobieta ( oprócz tych z Oazy ) chce się ładnie ubrać i sexownie wyglądać. Gwałtu nie usprawiedliwia nic. Przykład Dicka :) hahaha przepraszam, opowiedziałes to jak robol w kopalni kolegom, bo dawała dziesięc razy bez slubu to se miał prawo jedenasty wziąść :) Rozumiem , że kluczem tu jest ślub, gdyby byli poo ślubie to by prawa nie miał :) No i nastepny klucz jak suka nie da to pies nie weźmie........ ech jestem rozczarowana postawą ludzi.
Temat poboczny, zastanawiam się ile takich stwierdzeń u kobiet oceniających młode dziewczyny wynika z podświadomej zazdrości......

A bo nie skomentowałam postawy nadzorców w temacie. Wiecie co, jesteście w wielkiej czarnej ..... se dopowiedzcie reszte.
ZAJMIJCIE SIĘ SZUKANIEM ŚWIATŁA ŻEBY d...Y W SPRAWACH DOGMATYCZNYCH NAJWYŻSZEJ WAGI NIE DAWAC A NIE FAKTYEM CZY KRZYCZAŁA W JAKIEJ POZYCJI I CZY JĄ UKARAĆ CZY ŁASKAWIE ODPUŚCIC!!!!!!!!!!!!!!! Plemię żmijowe

Użytkownik qwerty edytował ten post 2009-07-23, godz. 16:17

nie potrafiłam uwierzyć.......

#102 ewa

ewa

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2111 Postów

Napisano 2009-07-23, godz. 16:21

Temat poboczny, zastanawiam się ile takich stwierdzeń u kobiet oceniających młode dziewczyny wynika z podświadomej zazdrości......


Myślę, że jakieś 99,99% takich twierdzeń wynika z (całkiem świadomej) zazdrości.

#103 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-07-23, godz. 18:27

Cóż stary pokarm, trochę neistrawny...

Każda kobieta ( oprócz tych z Oazy ) chce się ładnie ubrać i sexownie wyglądać.

Dziecko drogie ile Ty byłaś w grupie oazowej? ;)

No i nastepny klucz jak suka nie da to pies nie weźmie........ ech jestem rozczarowana postawą ludzi.

Niestety jak to w życiu.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#104 qwerty

qwerty

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2138 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2009-07-24, godz. 06:32

Cóż stary pokarm, trochę neistrawny...


Dziecko drogie ile Ty byłaś w grupie oazowej? ;)

:) Nie byłam , ale miąłam koleżankę i ona własnie chadzała w takich butkach szczurkach nawet latem i w długiej spodnicy i w takich lnianych bluzkach..... i kiedys byłam u niej i byłky jej kolezanki i wszystkie toczka w toczke... stąd wysnułam wniosek że kolezankom z Oazy nie zalezy na sexownym wyglądzie, ale może się myle :)
Pozdro
nie potrafiłam uwierzyć.......

#105 Emka

Emka

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 164 Postów
 • Płeć:Female
 • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2009-07-24, godz. 10:27

A to długie spódnice nie mogą być seksowne? Moim zdaniem właśnie są, na zasadzie większej tajemniczości, chęci odkrywania... ale fakt, w dobie seksualnego fast-foodu seksowny jest lateks i ubranie, którego nie ma :P Jak tak dalej pójdzie, seksowne kobiety będą musiały obedrzeć się ze skóry, żeby być jeszcze bardziej nagie :P

A poza offtopem, słusznie ktoś kiedyś zwrócił uwagę, że ubiór prowokujący nie dla każdego znaczy to samo. Dla jednych krotka spódniczka będzie wystarczającym "powodem", ktoś inny zwróci uwagę na długie włosy, pomalowane paznokcie albo gołe stopy. Każdy ma swój fetysz :P I owszem, kobieta może, a nawet powinna dla swojego bezpieczeństwa dobrze się zastanowić nad tym, co ma na sobie, ale szukanie u niej jakiejkolwiek winy za gwałt jest kolejnym pogwałceniem jej prawa do nietykalności osobistej. Choćby nago wyszła na ulicę, nikt nie ma prawa jej tknąć. Poza policjantem wypisującym mandat za sianie zgorszenia, oczywiście :P
"When the war of the beasts brings about the world’s end
The goddess descends from the sky."

#106 jb

jb

  ^o^

 • Moderatorzy
 • PipPipPipPip
 • 4057 Postów
 • Płeć:Female
 • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-08-23, godz. 20:49

Wśród tych wydań, w których zabierano głos na temat gwałtu, wymieniono także "Awake!" z 8 marca 1993 roku (strony 4-5, "The Reality of Rape" – Rape Myths and Realities). Zamieszczony tam artykuł rozprawia się z mitami na temat gwałtu, a jednocześnie przybliża fakty. Wydaje się, że bez większych problemów możemy uznać ten tekst za nazywający sprawy po imieniu: ofiara jest ofiarą, a nie współwinowajcą. Jednoznacznie stwierdzono tam, że za gwałt wyłączną winę ponosi gwałciciel.


Lista mitów, które rozpatrywano w artykule:

 • Gwałt ma miejsce jedynie wtedy, kiedy kobieta zostaje napadnięta przez obcego.
 • Gwałt miał miejsce, jeżeli kobieta może później przedstawić dowody stawianego oporu, jak na przykład stłuczenia.
 • Ofiara gwałtu ponosi część winy, chyba że stawiała czynny opór.
 • Gwałt jest aktem namiętności.
 • Kobieta może przez swoje zachowanie doprowadzić mężczyznę do stanu, w którym nie może on dłużej kontrolować swojego seksualnego pobudzenia.
 • Kobiety kłamią na temat gwałtu i czynią to w ramach zemsty na mężczyźnie albo z poczucia winy w związku z uprawianiem seksu.
 • Przez prowokacyjny ubiór i spożywanie alkoholu czy inne zachowania kobiety mogą same „prosić się” o zgwałcenie.

Jeżeli ktoś dysponuje polskim odpowiednikiem, to proszę o zacytowanie.
.jb

#107 panter

panter

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 111 Postów
 • Gadu-Gadu:6115856
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-08-23, godz. 21:25

Przebudźcie się! 8 marca 1993 str 21-23 (ed-PL)

Jak się chronić przed zgwałceniem

Eric był wysoki, przystojny i pochodził z zamożnej rodziny. Dziewiętnastoletnia Lori przyjęła jego zaproszenie na randkę w dwie pary — miał przyjść jeszcze współlokator Erica z dziewczyną. Przybyła na spotkanie towarzyskie do domu Erica, nie wiedząc, że ta druga para zmieniła plany. Wkrótce pozostali goście zaczęli opuszczać przyjęcie.

„Pomyślałam: ‚Coś tu jest nie tak, coś mi się tu nie podoba’, ale zbagatelizowałam to odczucie” — opowiada.

Kiedy zostali tylko we dwoje, Eric ją zgwałcił. Lori nigdy nie powiadomiła policji, a później zamieszkała 240 kilometrów dalej, żeby nigdy więcej nie spotkać Erica. Po roku w dalszym ciągu bała się umówić na randkę.

GWAŁTY zdarzają się coraz częściej, wobec czego najlepszą ochroną dla kobiet jest czujność i liczenie się z taką możliwością. Nie da się przewidzieć każdej próby zgwałcenia, ale znajomość sposobu myślenia gwałciciela i metod, które stosuje, może pomóc zauważyć sygnały ostrzegawcze. Starożytne przysłowie oznajmia: „Ludzie rozsądni dostrzegają nadciągające kłopoty i unikają ich, osoba bezmyślna wpada w nie, a potem tego żałuje” (Przypowieści 27:12, Today’s English Version).

Najlepiej jest się chronić przed próbą zgwałcenia przez unikanie gwałcicieli. Powinnaś zatem wiedzieć, jak rozpoznać potencjalnego gwałciciela, nawet gdyby miał się nim okazać dobry znajomy (zobacz ramkę na stronie 23). Dla niejednego mężczyzny wystarczającym bodźcem do popełnienia gwałtu jest sposób ubierania się kobiety lub jej gotowość do spędzenia z nim czasu na osobności. Chociaż to nie ona ponosi winę za szerzenie się takich spaczonych poglądów, niemniej postąpi mądrze, pamiętając o ich istnieniu.

Nie pozwól sobie na przebywanie sam na sam z mężczyzną, którego dobrze nie znasz. (Nawet w wypadku dobrego znajomego nie zapominaj o ostrożności). Obcy mężczyzna noszący się z zamiarem zgwałcenia cię może przyjść do twego domu pod pretekstem dokonania jakiejś naprawy. Sprawdź, czy jest tym, za kogo się podaje. Natomiast jeśli gwałciciel jest znajomym ofiary, to aby znaleźć się z nią na osobności, często prosi o drobną przysługę wymagającą wstąpienia do jego mieszkania lub kłamliwie twierdzi, że na miejscu spotkania będzie więcej osób. Nie daj się zwieść.

Chcąc uniknąć kłopotów podczas randki, umawiaj się w większym gronie lub poproś inną osobę, by ci towarzyszyła. Dobrze poznaj swego partnera, a jeśli w ogóle zamierzasz się zgodzić na jakieś formy kontaktu fizycznego, ustal nieprzekraczalne granice. Bądź ostrożna z piciem jakiegokolwiek alkoholu! Mając przytępiony umysł, nie zdołasz dostrzec niebezpieczeństwa (porównaj Przypowieści 23:29-35). Zaufaj swemu instynktowi. Jeżeli w towarzystwie jakiegoś mężczyzny źle się czujesz, nie zakładaj, że nie ma on złych intencji. Po prostu odejdź.
Ponieważ większość gwałcicieli oraz ich ofiar to ludzie młodzi, więc rodzice nastolatków koniecznie powinni wyjaśnić dzieciom, jak się chronić przed gwałtem, oraz szczególnie dokładnie omówić niebezpieczne sytuacje.

Działaj szybko

Nie każdą próbę gwałtu da się przewidzieć. Mimo woli możesz się znaleźć na osobności z mężczyzną, który jest od ciebie silniejszy i zamierza zmusić cię do stosunku płciowego. Co wtedy?

Działaj szybko, mając przed oczami cel: ucieczkę. Gwałciciel często sprawdza swą ofiarę przed podjęciem decyzji o ataku, toteż trzeba pokrzyżować mu szyki możliwie jak najszybciej, zanim nabierze dostatecznej śmiałości. Specjaliści proponują dwa sposoby działania: opór bierny i czynny. Najpierw możesz spróbować użyć pierwszego, a jeśli zawiedzie, zastosuj drugi.

Opór bierny może obejmować wszystko — od gry na zwłokę za pomocą rozmowy z napastnikiem po udawanie, że cierpisz na jakąś chorobę przenoszoną drogą płciową, a nawet zwymiotowanie na gwałciciela (porównaj 1 Samuela 21:13, 14). „Metod jest bez liku, wystarczy puścić wodze wyobraźni” — napisał w swej książce Gerard Whittemore (Street Wisdom for Women: A Handbook for Urban Survival).

Stosując bierny opór — w zakres którego wchodzi wszystko oprócz walki wręcz — należy zachować zimną krew i dążyć do rozproszenia uwagi napastnika lub ostudzenia jego zapędów. Jeżeli twe działania wzbudzają w nim jeszcze większą złość i agresję, spróbuj czegoś innego. Uważaj jednak, by w czasie, gdy się zastanawiasz, nie sprowadził cię w bardziej odludne miejsce. I pamiętaj o jednej z najskuteczniejszych form biernego oporu, jaką jest krzyk (porównaj 5 Mojżeszową 22:23-27).

Kolejną metodą jest kategoryczna odmowa. Stanowczo oznajmij napastnikowi, że w żadnym wypadku nie zastosujesz się do jego żądań. Jeżeli do napaści dochodzi w czasie randki, możesz spróbować zaskoczyć przeciwnika przez nazwanie rzeczy po imieniu. Wykrzycz mu: „To gwałt! Zaraz wezwę policję!” — może zmusisz tym niedoszłego gwałciciela, żeby się dobrze zastanowił, czy posunąć się dalej.

Broń się

Jeżeli same słowa nie skutkują, nie wahaj się stawić czynnego oporu. Bynajmniej nie narazisz się przez to na zranienie czy śmierć w większym stopniu, niż gdybyś mu uległa, a poddanie się i tak nie zapewniłoby ci bezpieczeństwa. Dlatego też znawcy tematu na ogół radzą walczyć.

Podjęcie walki może sprawiać kobietom trudność, ponieważ od urodzenia są uczone uprzejmości, łagodności oraz uległości, nawet wobec groźby użycia siły. Jeżeli więc w chwili napaści nie chcesz stracić cennego czasu wskutek niezdecydowania, musisz z góry postanowić, że będziesz się bronić.

Powinnaś się oburzyć, że ktoś się ośmiela ci grozić lub narzucać swą wolę. Pamiętaj, iż atak został zaplanowany oraz że gwałciciel liczy na twoją uległość. Okaż więc gniew, a nie lęk. „Twój strach to najsilniejsza broń napastnika” — powiedziała Linda Ledray. Nie martw się o to, czy twoje reakcje nie są przesadzone, ani o to, czy się nie ośmieszysz. „Lepiej być niegrzeczną niż zostać zgwałconą” — powiedziała pewna specjalistka. Kobiety, które skutecznie stawiły opór gwałcicielowi, na ogół czyniły to w sposób aktywny, stosując kilka metod jednocześnie, między innymi gryzły, kopały i krzyczały.

Jeżeli nie możesz obronić się przed gwałtem, uważnie się przyjrzyj napastnikowi, byś później umiała go rozpoznać. Spróbuj go podrapać i rozedrzeć mu ubranie — na twym ciele pozostaną wtedy dowody rzeczowe w postaci krwi i resztek materiału. Niewykluczone jednak, że w tym momencie po prostu nie będziesz w stanie dłużej walczyć. W takim wypadku „nie wyrzucaj sobie, że ‚pozwoliłaś’ się zgwałcić” — napisał Robin Warshaw w książce I Never Called It Rape (Nigdy nie nazywałam tego gwałtem). „Aby ‚udowodnić’, że zostałaś zgwałcona, wcale nie musisz doznać obrażeń ani umrzeć”.

[Przypis]
Nie ma dwóch jednakowych sytuacji, toteż żadna z rad, jak się chronić przed gwałtem, nie jest niezawodna. Nawet znawcy tematu nie są zgodni co do tego, jak silny opór powinna stawiać zaatakowana kobieta i w jaki sposób się bronić.
[Ramka na stronie 23]
Sylwetka potencjalnego gwałciciela
□ Znęca się nad tobą pod względem psychicznym: obraża cię, lekceważy twe poglądy, a gdy wysuwasz jakąś propozycję, irytuje się lub wybucha gniewem.
□ Usiłuje kontrolować całe twoje życie: w co się ubierasz, z kim przyjaźnisz i tak dalej. Na randce sam chce o wszystkim decydować, na przykład gdzie pójdziecie coś zjeść lub jaki obejrzycie film.
□ Bez powodu okazuje zazdrość.
□ Na ogół pogardliwie wypowiada się o kobietach.
□ Upija się lub narkotyzuje i próbuje ciebie do tego nakłonić.
□ Usilnie cię namawia do spotkań na osobności lub do stosunków płciowych.
□ Na randce nie pozwala ci pokryć części wydatków, a gdy to proponujesz, wybucha gniewem.
□ Jest brutalny nawet w drobnych sprawach, na przykład szarpie cię lub popycha.
□ Onieśmiela cię, siadając zbyt blisko, zastępując ci drogę, dotykając, chociaż mu tego zabroniłaś, lub prowadząc z tobą zbyt poufałe rozmowy.
□ Nie potrafi sobie poradzić z frustracją, jeśli nie wpadnie w gniew.
□ Nie uważa cię za kogoś równego sobie.
□ Lubuje się w broni i z przyjemnością pastwi się nad zwierzętami, dziećmi lub ludźmi, wobec których może sobie na to pozwolić.
Na podstawie książki Robina Warshawa I Never Called It Rape
[Ilustracja na stronie 23]
Kobiety, które skutecznie stawiły opór gwałcicielowi, na ogół czyniły to w sposób aktywny, stosując kilka metod jednocześnie
"Człowiek broni błędów, które kocha." Seneka Starszy

Panter

#108 panter

panter

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 111 Postów
 • Gadu-Gadu:6115856
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-08-23, godz. 21:47

Przebudźcie się! 8 marca 1993 str 19-21 (PL)


Gorzka prawda o gwałcie

ZANIM zdążysz przeczytać tę stronę, gdzieś w USA zostanie zgwałcona kobieta. Będzie sama, a ktoś, kogo prawdopodobnie zna, siłą zmusi ją do uległości i upokorzy. Może zostać pobita. Przypuszczalnie będzie stawiała opór. Bez wątpienia ogarnie ją lęk o własne życie.

Wskaźnik zgwałceń w USA, który już teraz należy do najwyższych na świecie, rośnie szybciej niż wskaźniki innych przestępstw z użyciem przemocy. Według raportów policji w ciągu godziny dochodzi tam do 10 zgwałceń i 16 prób gwałtu. Trzeba przy tym dodać, że nie zgłoszonych przypadków może być dziesięć razy więcej!

W tej ponurej statystyce Stany Zjednoczone nie są wyjątkiem. We Francji liczba ofiar gwałtu, które to zgłosiły, wzrosła w latach 1985-1990 o 62 procent. W Kanadzie w roku 1990 zanotowano 27 000 napaści na tle seksualnym, co oznacza dwukrotny wzrost w ciągu zaledwie sześciu lat. A w Niemczech notuje się jeden taki atak co siedem minut.

Z powodu gwałtów cierpią także niewinni mężczyźni. „Doznają przykrości, gdyż połowa społeczeństwa, w którym żyją, ma powody do obaw, nieufności i żywienia urazy” — wyjaśnia psycholog Elizabeth Powell. Mogą być ofiarami także w tym sensie, iż muszą żyć w ciągłym strachu o swe żony, matki, siostry, córki bądź przyjaciółki lub też borykać się z poczuciem winy i bólem, gdy ktoś z najbliższych zostanie zgwałcony.

Skąd ten wzrost?

Fala gwałtów zalewa te społeczności, które pobłażliwie odnoszą się do przemocy i uwodzenia kobiet. W wielu krajach kobiety i mężczyźni już od dzieciństwa są bombardowani szkodliwymi lub fałszywymi informacjami na temat seksu, upowszechnianymi przez środki przekazu, rodziny i rówieśników. Wyrabiają sobie bardzo niebezpieczny pogląd, że seks musi iść w parze z przemocą oraz że kobiety istnieją po to, by zaspokajać męskie żądze, choćby wcale nie miały na to ochoty.

Zwróćmy uwagę na postawę 23-letniego urzędnika imieniem Jay. „Mówi się, że prawdziwy mężczyzna musi być bardzo aktywny seksualnie i mieć wiele kobiet” — oznajmił. „No a jeśli tego nie robisz, to co wtedy? Kim wówczas jesteś?” Wskutek takiej presji społecznej mężczyzna ten mógłby zgwałcić kobietę, gdyby ta go rozgniewała lub nie spełniła jego oczekiwań.

Zdaniem naukowca Lindy Ledray w społecznościach, w których często dochodzi do gwałtów, taka agresywna postawa i skłonność do użycia przemocy są powszechne. „Zazwyczaj gwałciciele po prostu odgrywają role zapisane w scenariuszu stworzonym przez społeczeństwo” — oświadczyła. Do powstania tego zgubnego scenariusza przyczyniają się telewizja i kino. Gwałt jest jednym z głównych tematów pornografii, ale nie tylko ona ponosi winę. Z badań wynika, że filmy pełne przemocy, choć pozbawione scen erotycznych, bardziej skłaniają do napastliwego zachowania wobec kobiet niż te, które są przesycone seksem, ale nie ukazują aktów agresji. Wkład telewizji polega także na „przedstawianiu najbardziej przebiegłych metod uwodzenia” — oświadczyła E. Powell. A jakie przesłanie kryje się za informacjami płynącymi ze środków masowego przekazu? „Jeśli jesteś zły, wyładuj się na kimś”.

Przesłanie to znajduje odbicie w codziennych stosunkach międzyludzkich, czego następstwa bywają tragiczne. W coraz bardziej rozwiązłym świecie niejeden mężczyzna uważa, że kobieta ma obowiązek mu się oddać, zwłaszcza jeśli wydaje na nią pieniądze lub jeśli początkowo zdawała się przychylnie reagować na jego umizgi.

„Jeżeli chodzi o stosunki płciowe, słowo ‚nie’ wypowiedziane przez kobietę częstokroć w ogóle nie jest brane pod uwagę” — zauważył dziennikarz Robin Warshaw. I bardzo często dochodzi wtedy do gwałtu.

„Powtórny gwałt”

Piętnastoletnia Kathi została zgwałcona przez trzech kolegów z tej samej szkoły średniej, grających w szkolnej drużynie hokejowej. Kiedy rodzina Kathi wniosła oskarżenie do sądu, przyjaciele, sąsiedzi i nieznajomi odwrócili się od dziewczyny i zaczęli jej mocno dokuczać. „Chłopcy już tacy są” — mówiono jej rodzinie. W szkole obrzucano Kathi ordynarnymi wyzwiskami, a na jej szafce wypisywano pogróżki. Gwałciciele zostali jedynie oddani pod dozór kuratora i mieli wykonać pewne prace na rzecz społeczeństwa, a później stali się w szkole gwiazdami sportu. Natomiast Kathi przez całe miesiące musiała znosić upokorzenia. W końcu targnęła się na życie.

Tragedia Kathi nie jest odosobnionym wypadkiem: Osoba, która przeżyła literalną napaść gwałciciela, często musi potem znosić agresję psychiczną ze strony innych osób. Wiele kobiet przekonuje się, że wskutek nastawienia ludzi do gwałtu oraz błędnych opinii na jego temat winą za to przestępstwo obarcza się poszkodowaną. Przyjaciele, rodzina, policja, lekarze, sędziowie i przysięgli — a więc ci, którzy powinni udzielić wsparcia — nierzadko podzielają takie fałszywe poglądy i zadają rany niemal równie bolesne, jak sam gwałciciel. Jest to tak poważny problem, iż niektórzy określają go mianem „powtórnego gwałtu”.

Mity na temat gwałtu dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Oto przykład: Jeżeli możesz doszukać się czegoś niewłaściwego w postępowaniu zgwałconej kobiety — ubierała się w obcisłe stroje, chodziła sama po nocy lub rzeczywiście pragnęła zbliżeń fizycznych — a ty lub bliska ci osoba tego unikacie, to czujecie się bezpieczni, nie obawiacie się żadnego gwałtu. Pogląd przeciwny, iż gwałt to bezsensowny akt przemocy, z którym może się spotkać każda kobieta, niezależnie od sposobu ubierania, jest odrzucany jako zbyt przerażający.

Pewna niewiasta, zgwałcona przez kogoś, kto wydawał się jej „miły i godny szacunku”, oświadczyła: „Najgorsze, co możesz zrobić, to uwierzyć, że ciebie to nie spotka”.

Mity o gwałcie a rzeczywistość

Rozważmy kilka głęboko zakorzenionych, fałszywych wyobrażeń o gwałcie, z powodu których winą obarcza się ofiary i które utrwalają w ludziach postawy stanowiące wręcz zachętę dla przestępców:

Mit: Gwałt może spotkać kobietę jedynie ze strony nieznajomego.
Fakty: Na ogół gwałcicielem jest ktoś, kogo zaatakowana kobieta zna i komu dotychczas ufała. Z pewnego badania wynika, że 84 procent poszkodowanych znało napastników, a 57 procent gwałtów zdarzyło się w czasie randek. Co siódmą mężatkę zgwałci własny mąż. Gwałt jest aktem przemocy i zostawia uraz psychiczny bez względu na to, czy dopuszcza się go obcy mężczyzna, małżonek, czy sympatia.

Mit: Jeżeli rzeczywiście doszło do gwałtu, to na ciele kobiety są widoczne ślady świadczące o stawianym oporze, na przykład siniaki.
Fakty: Bez względu na to, czy kobiety stawiały opór fizyczny, tylko nieliczne mają na ciele stłuczenia, skaleczenia lub inne dostrzegalne ślady.

Mit: Jeśli ofiara gwałtu nie stawiała czynnego oporu, ponosi część winy.
Fakty: Gwałt — zgodnie z definicją — ma miejsce wtedy, gdy ktoś używa siły lub grozi jej użyciem w celu odbycia stosunku płciowego (w dowolnej postaci) wbrew woli drugiej osoby. Właśnie użycie siły wobec osoby nie zgadzającej się na współżycie czyni napastnika gwałcicielem. A zatem poszkodowana nie jest winna rozpusty. Podobnie jak ofiara kazirodztwa, tak i ona może zostać zmuszona do wzięcia udziału w czymś, czego nie chce, gdyż jest świadoma przewagi fizycznej napastnika. Jeżeli kobieta ulega gwałcicielowi wskutek zastraszenia lub dezorientacji, nie oznacza to, że zgadza się na współżycie. O takiej zgodzie można mówić dopiero wtedy, gdy dana osoba miała możliwość dokonania wyboru, i to nie pod wpływem groźby, oraz gdy przyjmuje postawę czynną, a nie bierną.

Mit: Gwałt to akt namiętności.
Fakty: Gwałt jest aktem przemocy. Mężczyźni gwałcą nie tylko w celu zaspokojenia popędu płciowego, ale także po to, by poczuć swą władzę nad drugą osobą.

Mit: Kobieta może rozdrażnić mężczyznę lub doprowadzić go do takiego stanu, że nie potrafi on zapanować nad swym pożądaniem.
Fakty: Gwałciciele wcale nie wyróżniają się szczególnie silnym popędem płciowym. Przeciwnie, jedna trzecia z nich nie potrafi dopełnić aktu płciowego. Na ogół gwałt nie jest wynikiem nagle rozbudzonego pożądania, lecz został zaplanowany wcześniej. Gwałciciel — bez względu na to, czy zna swą ofiarę — zazwyczaj wybiera odpowiedni moment do ataku: obcy mężczyzna tak długo się skrada za kobietą, aż w pobliżu nie będzie nikogo, a znajomy stwarza taką sytuację, by znaleźć się z nią sam na sam.

Mit: Kobiety kłamliwie oskarżają mężczyzn o gwałt, gdyż chcą się na nich zemścić lub pozbyć się poczucia winy wywołanego odbytym stosunkiem.
Fakty: Wśród powiadomień o gwałtach fałszywe oskarżenia nie pojawiają się częściej niż w wypadku innych przestępstw z użyciem przemocy — jest ich 2 procent. Znawcy tematu zaś są zgodni, że całe mnóstwo zgwałceń nie zostaje zgłoszone.

Mit: Kiedy kobieta nosi wyzywające stroje, pije alkohol, pozwala, by mężczyzna wydawał na nią pieniądze, lub wchodzi do jego mieszkania, to niejako sama „prosi”, żeby ją zgwałcić.
Fakty: Lekkomyślność, naiwność czy brak rozeznania wcale nie oznaczają, że dana kobieta zasłużyła sobie na zgwałcenie. Pełną odpowiedzialność za czyn ponosi sprawca.

[Przypisy]

Mniej więcej co dziesiąta ofiara gwałtu jest płci męskiej.
Do gwałtu w małżeństwie dochodzi wtedy, gdy mąż siłą zmusza żonę do współżycia. Niejeden mężczyzna sądzi być może, że ‛władza nad ciałem żony’, o której wspomina apostoł Paweł, jest nieograniczona. Jednakże Paweł oświadczył także, iż „mężowie powinni miłować żony swoje, jak własne ciała”. A jak podaje apostoł Piotr, winni też darzyć je „szacunkiem jako naczynia słabsze, żeńskie”. W małżeństwie nie ma więc miejsca na przemoc ani na wymuszone stosunki płciowe (1 Koryntian 7:3-5, NW; Efezjan 5:25, 28, 29; 1 Piotra 3:7, NW; Kolosan 3:5, 6; 1 Tesaloniczan 4:3-7).
„Zbliżenie fizyczne jest nie tyle celem, ile środkiem stosowanym przez napastnika, by dokonać brutalnego przestępstwa” (Wanda Keyes-Robinson, z Zespołu do Spraw Przestępstw Seksualnych w Baltimore, stan Maryland).
[Napis na stronie 19]
W USA co czwarta kobieta może zostać zgwałcona lub przeżyć próbę gwałtu
[Napis na stronie 20]
Fala gwałtów zalewa te społeczności, które pobłażliwie odnoszą się do przemocy i uwodzenia kobiet
"Człowiek broni błędów, które kocha." Seneka Starszy

Panter

#109 jb

jb

  ^o^

 • Moderatorzy
 • PipPipPipPip
 • 4057 Postów
 • Płeć:Female
 • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-08-23, godz. 22:34

Bardzo dziękuję za zamieszczenie tych artykułów!
.jb

#110 gruby drab

gruby drab

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 871 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2009-08-31, godz. 11:12

Przebudźcie się! 8 marca 1993 str 19-21 (PL)Wyrażam nadzieję, że po takim artykule nie przyjdzie do głowy zadnemu nawiedzonemu pasterzowi doszukiwanie sie w kobiecie winy po akcie gwałtu. Są rzeczy, ktorych nie dotyka sie paluchem, tym bardziej, ze nigdy nie wiadomo czy ten paluch jest czysty.

Sfera intymności seksualnej człowieka jest jedną z najdelikatniejszych i wrażliwych. Eksperci popełniają błędy, a co dopiero niewykształceni w tej dziedzinie ludzie.

Pozostaje tylko troska, współczucie i ogrom właściwej miłości, które być może ukoją ból.

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2009-08-31, godz. 11:13

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#111 gruby drab

gruby drab

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 871 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2009-09-03, godz. 09:11

na ostatnim zebraniu (tkzw. powtórka) była poruszana kwestia Diny i Sychema. Bracia wyrazali pogląd w odpowiedziach dotyczących tej sytuacji, a mianowicie gwałtu, że nie była to tylko i wyłącznie wina Sychema, bo gdyby Dina nie sprowokowała nie doszłoby do tragedii. W wypowiedziach wyraźnie zaznaczono, że Sychem nie był całkowicie winny.

z przytoczonego artykułu jednak wynika, ze było inaczej.

Użytkownik gruby drab edytował ten post 2009-09-03, godz. 09:13

Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#112 jb

jb

  ^o^

 • Moderatorzy
 • PipPipPipPip
 • 4057 Postów
 • Płeć:Female
 • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-10-19, godz. 15:35

Odnośniki do skanów z cytatami (z anglojęzycznych wydań publikacji TS) na poruszany tu temat: link
.jb

#113 qwerty

qwerty

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2138 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2009-10-19, godz. 17:47

Zamieniłam ostatnio kilka zdań z gorliwymiświadkami, na temat gwałtu własnie. Ja byłam zdania, że jesli kobieta mówi NIE to choćby była w bieliźnie lub bez mężczyzna nie ma prawa jej dotknać..... Świadkowie odpowiedzieli mi, że niestety ale kobiety swoim wyglądem, uczesaniem, ubiorem, same się proszą o gwałt! A poza tym, kobieta ponoć mówi NIE ale myśli TAK! Więc już nic nie rozumiem :)
nie potrafiłam uwierzyć.......

#114 gruby drab

gruby drab

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 871 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2009-10-20, godz. 09:31

Świadkowie odpowiedzieli mi, że niestety ale kobiety swoim wyglądem, uczesaniem, ubiorem, same się proszą o gwałt! A poza tym, kobieta ponoć mówi NIE ale myśli TAK! Więc już nic nie rozumiem :)ja bym zapytał czy wyzywająco ubrana prostytutka prosi o gwałt. oczywiste jest, ze nie. jesli by odpowiedzieli, ze tak, to oznaczaloby, ze ci ludzie maja problemy z osobowoscią i wychodzą z nich paskudne rzeczy :P
Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#115 P.K.Dick

P.K.Dick

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1296 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:space1999

Napisano 2009-10-20, godz. 15:40

ja bym zapytał czy wyzywająco ubrana prostytutka prosi o gwałt. oczywiste jest, ze nie. jesli by odpowiedzieli, ze tak, to oznaczaloby, ze ci ludzie maja problemy z osobowoscią i wychodzą z nich paskudne rzeczy Dołączona grafika


Ona nie prosi, ona go sprzedaje, to wielka różnica.

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.#116 and

and

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1649 Postów
 • Gadu-Gadu:0
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-10-20, godz. 15:45

Ona nie prosi, ona go sprzedaje, to wielka różnica.


co ona sprzedaje, to jest różnica :lol::lol::lol::lol:
pozdrawiam Andrzej

#117 qwerty

qwerty

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2138 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2009-10-20, godz. 20:09

ja bym zapytał czy wyzywająco ubrana prostytutka prosi o gwałt. oczywiste jest, ze nie. jesli by odpowiedzieli, ze tak, to oznaczaloby, ze ci ludzie maja problemy z osobowoscią i wychodzą z nich paskudne rzeczy :P

To fakt, świadkom się wszystko z sexem kojarzy..... zbyt krótka spódniczka , duży dekold..... pewnie według nich bielizna w sklepie na manekinie też dobrowolnie zgadza się na gwałt :) haha
nie potrafiłam uwierzyć.......

#118 gruby drab

gruby drab

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 871 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2009-10-21, godz. 06:40

Ona nie prosi, ona go sprzedaje, to wielka różnica.


paradoks, prawda? ale, pozorny. gwałtu nie można sprzedać. gwałt jest zachowaniem wbrew woli, nie można sprzedać czegoś czego się nie chce sprzedać.

zeby bylo to zrozumiale. jestes z prostytutką zaplacileś, skusila cie wdziekami, zaczynacie grę wstępną i nagle ona mówi nie, co wtedy Dick?

jezeli nie ustapisz to ja zgwalcisz poniewaz nie ma obopolnej zgody. wpisz w googlach fraze "gwałt na prostytutce" to zobaczysz ile lat można za to dostać.

użyłem skrajnego przykladu, aby pokazać, że gwalt jest zawsze przestepstwem i dzialaniem wbrew woli, nawet w przypadku wybitnego kuszenia, egzaltacji seksualnej czy wyzywajacego zachowania. wina jest po stronie gwałciciela, ktory przekracza granicę nietykalności osobistej, ktory sam wkracza w swiat dewiacji i przestepstwa seksualnego. gwalciciel to czlowiek chory, niezdolny do nawiazania zdrowej relacji zarowno seksualnej jak i emocjonalnej, cechuje go brak empatii i psychopatia, jak i czesto uzaleznienie czyli seksoholizm.

zatem prostytutka nie moze sprzedac gwałtu, to niemozliwe i nielogiczne, ale niestety wielu wierzy w mity, stad zupelna nieswiadomosc rzeczy, usmieszki i glupkowate wyrazenia.
Z naszych rozmów o niczym
wynika że
tyle wiemy o świecie
a o nas trochę mniej

#119 P.K.Dick

P.K.Dick

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1296 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:space1999

Napisano 2009-10-21, godz. 19:10

Nie zrozumiałeś mnie. Chodziło mi o to, że kobiety te, sprzedają usługi. Z racji swojego zawodu mają do czynienia z różnymi rodzaju ludźmi, często dewiantami… Niejeden chce zaspokoić swoje skryte, chore fantazje. Jeżeli ktoś pragnie przetestować jak smakuje gwałt, to może to dostać za kasę. To nie powinno być dla ciebie, badacza rzeczywistości dziwne. Tak się dzieje i te panie spełniają różnorodne zachcianki za określone stawki.

Zobacz np. fragmenty tekstu piosenki znanego zespołu:
Skosztuj mnie, a zobaczysz
Więcej niż się spodziewasz
Zabijam cię

Czołgaj się szybciej
Słuchaj swego pana

Teraz twoje życie stało się bezsensowne
Posiądę cię
Pomogę ci umrzeć
Pociągnę sznurki
Teraz ja rządzę tobą.

Tysiące młodych ludzi słuchając takich piosenek, doceni oprawe muzyczną i pójdzie spokojnie dalej, ale trafi się jakiś odsetek chcących przetestować życiowe skrajności.
Więc jak mówiłem, skoro jest zapotrzebowanie na spaczone pasje, znajdą się osoby, które będą na tym zarabiać.

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.#120 Ida

Ida

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 715 Postów
 • Płeć:Female

Napisano 2009-10-21, godz. 21:29

P.K. Dicku - skąd Ty znasz słowa takich piosenek. Normalnie zgorszyłeś mnie. ;) A swego czasu mówiłeś (raczej sklerozy nie mam), że jak usłyszysz niestosowną piosenkę w radio to wciskasz wyłącznik. Źle Cię zrozumiałam, czy wychodzi z Ciebie ukryty hipokryta? ;)
"Ten, kto wyrusza na poszukiwanie Boga ... może przebiec wiele ścieżek. Zgłębić wiele religii, wstąpić do wielu sekt, ale w ten sposób nie spotka Boga. Ponieważ Bóg jest tutaj, teraz, obok nas." P.Coelho
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych