Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowomowa


  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#61 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-12, godz. 21:45

Oj widzę, że ktoś jest „ i ni cytoty i ni pisoty” , a wysyła mnie do bibliotek świata ;-) Dla przypomnienia szybki kurs ;-)

zaczęło się od słów ;-)

2007-03-06
…na przykład w okresie poprzedzającym II wojnę światową i podczas jej trwania lud Jehowy przetrzymał nazistowską nawałę w Niemczech i w innych krajach Europy. Jeszcze dłużej słudzy Boży znosili prześladowania w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech za czasów katolicko-faszystowskich reżimów

i aby było jasne nie przyczepiłem się Hiszpanii, Portugalii etc. ale wyrażenia katolicko-faszystowskie reżimy

Można coś więcej o tym reżimie?
Hmm, katolicko-faszystowski, nie przypominam sobie owego.

na co łocytana odpowiedziała

Na pewno dużo informacji znajdziesz w google, jeśli wpiszesz generał Franco.


Następnie DB dorzucił

' date='2007-03-06 23:42' post='54819']
Jesteś pewny, że to co piszesz ma się jakkolwiek do historii reżimów Franco i Salazara? Poczytaj troszkę.
Nieprawda(ż). Jeśli nie dostrzegasz różnicy, to nie pozostaje nic innego, jak odesłać Cię do książek. I nie ma to nic wspólnego z WTS etc....
Poczytaj o faszystowskiej Słowacji pod rządami księdza (sic!) Tiso.


na co mistrzyni myślenia odpowiedziała

Właśnie to samo miałam napisać. Ktoś zaczyna temat, nie mając zielonego pojęcia o historii.


"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#62 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-12, godz. 21:50

Artur Schwacher napisał

Bogdan, chodzi ci o to,ze niektózy proboszczowie, przesladowali Świadków Jehowy, wyrzucając ich ze wsi?


Artur nie interesują mnie jakieś lokalne niesnaski miedzy proboszczem, a ŚJ.
Kto to wie, o co poszło, co było tego powodem i kto jakich argumentów użył w owym nazwijmy to nieporozumieniu?
Dla mnie problem owych urzędasów (przepraszam...Ostatni raz użyłem tego słowa w stosunku do ludzi zawodowo związanych ze swoim Kościołem) z Krk jest większego formatu, ale o tym potem i chyba nie w tym wątku, bo to inny temat.
Sorry chyba to nie to forum...Bo to forum jest o ŚJ.

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#63 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-12, godz. 21:54

Noc spokojna napisała
Dosia proszę przeczytaj to, co jest napisane pod tym linkiem.
Później przejdziemy do tych,,urzędasów,, z Krk

http://berea.pol.pl/...#sdfootnote7sym

To jest bardzo fajny, zrównoważony artykuł. Na nikogo nie najeżdża. Czytałem go już wcześniej.

Sebolu kochany...Proszę wrzuć cały ten art.!!! Nie mam stałego dostępu do tych periodyków wydawanych przez ŚJ i nie mam tego art.

To jest dobry pomysł. Aż sam bym sobie to przeczytał, i zobaczył jaki jest szerszy kontekst. Ale, czy Sebol ma możliwość wrzucić cały artykuł?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#64 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-03-12, godz. 22:09

Ja w ogóle nie rozumiem, jak można było zacząć temat, nie odróżniając dyktatury Hitlera od np. dyktatury gen. Franco.

Przecież to jest temat-rzeka. Na temat reżimów faszystowskich panujących w poszczególnych krajach i różnic między nimi można by pisać elaborat przez kilka dni, o ile nie tygodni. A ktoś tu każe mi to zrobić w kilku postach.


Od tego należy wyjść, żeby w ogóle móc dyskutować na interesujący nas temat. A że nie chce mi się pisać elaboratów, więc mam prośbę do sebola, Cześka i Artura Schwachera, żeby poczytali co nieco na ten temat do jutra.

#65 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-13, godz. 05:37

nie odróżniając dyktatury Hitlera od np. dyktatury gen. Franco.

[


prosze wskazać fragment mojego tekstu sugerujący, prawdziwość postawionej przez Ciebie tezy

i mam prośbę do Ciebie: przestań mantrować !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#66 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-03-13, godz. 08:30

Ja w ogóle nie rozumiem, jak można było zacząć temat, nie odróżniając dyktatury Hitlera od np. dyktatury gen. Franco.


A to pytanie to musiałabyś zadać autorowi artykułu, dlaczego w jednym rzędzie wymienia faszyzm włoski hiszpański i niemiecki i łączy go z katolicyzmem, pisząc o reżimach katolicko-faszystowskich, które prześladowały śJ. Sebol jedynie zacytował Strażnicę.


Od tego należy wyjść, żeby w ogóle móc dyskutować na interesujący nas temat. A że nie chce mi się pisać elaboratów, więc mam prośbę do sebola, Cześka i Artura Schwachera, żeby poczytali co nieco na ten temat do jutra.


A ja myślę, że warto w tej dyskusji wyjść od zdefiniowania pewnych pojęć, co ułatwi sprawę o tyle, że pokaże, czy można i w ewentualnie w jakim zakresie, mówić o reżimach katolicko-faszystowskich. Ale to już tobie Ewo zostawię, bo mi nawet nie wypada wchodzić pomiędzy WTS i KRK. Dla mnie jest to kolejny przykład uogólnienia WTS mającego pokazać jaki to KRK jest zły i jaka to wspaniałe i prawdziwa jest "organizacja"
Czesiek

#67 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-03-13, godz. 09:55

Artur Schwacher napisał
Artur nie interesują mnie jakieś lokalne niesnaski miedzy proboszczem, a ŚJ.
Kto to wie, o co poszło, co było tego powodem i kto jakich argumentów użył w owym nazwijmy to nieporozumieniu?
Dla mnie problem owych urzędasów (przepraszam...Ostatni raz użyłem tego słowa w stosunku do ludzi zawodowo związanych ze swoim Kościołem) z Krk jest większego formatu, ale o tym potem i chyba nie w tym wątku, bo to inny temat.
Sorry chyba to nie to forum...Bo to forum jest o ŚJ.

BB

Może jestem upierdliwa, ale jednak prosiłabym bardzo o rozszerzenie tematu "urzędasów katolickich gnojących SJ", bo mnie bardzo zaintrygował. Może faktycznie w nowym wątku. Temat moze być ciekawy, i na pewno z elemantami "tajności". Może nawet oprzemy się o IPN :unsure: . Z pewnością sprawa jest wielce tajna, bo ja NIGDY jako katoliczka, nie spotkałam się GNOJENIEM SJ, przez duchownych (a domyślam się, że używając terminu "urzędasy KrK" duchownych miałeś na myśli).

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#68 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-03-13, godz. 11:08

Ja w ogóle nie rozumiem, jak można było zacząć temat, nie odróżniając dyktatury Hitlera od np. dyktatury gen. Franco.

Przecież to jest temat-rzeka. Na temat reżimów faszystowskich panujących w poszczególnych krajach i różnic między nimi można by pisać elaborat przez kilka dni, o ile nie tygodni. A ktoś tu każe mi to zrobić w kilku postach.
Od tego należy wyjść, żeby w ogóle móc dyskutować na interesujący nas temat. A że nie chce mi się pisać elaboratów, więc mam prośbę do sebola, Cześka i Artura Schwachera, żeby poczytali co nieco na ten temat do jutra.


Hm... "Koncz wasc wstydu [sobie] oszczedz"
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#69 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-13, godz. 17:14

Mam prośbę do Sebola i do tych osób, które są w posiadaniu tego art., Aby zechcieli w swojej łaskawości napisać na forum, na jakie dokumenty/źródła informacji autorzy powołali się dowodząc swoich racji w tym art.?

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#70 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-03-13, godz. 17:37

Mam prośbę do Sebola i do tych osób, które są w posiadaniu tego art., Aby zechcieli w swojej łaskawości napisać na forum, na jakie dokumenty/źródła informacji autorzy powołali się dowodząc swoich racji w tym art.?

BB

Bogdan ty chyba raczysz żartować z tymi źródłami czy dokumentami? Wszystko co w tym temacie ma do powiedzenia WTS przytoczył Sebol. Wszystko pozostałe, to wykazanie jak bardzo śJ są podobni w swoich prześladowaniach do Pana Jezusa i pierwszych chrześcijan, a do tego otrzymują od Jehowy pomoc aniołów w ciężkich chwilach aby mogli głosić.
Czesiek

#71 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-13, godz. 19:35

Mam prośbę do Sebola i do tych osób, które są w posiadaniu tego art., Aby zechcieli w swojej łaskawości napisać na forum, na jakie dokumenty/źródła informacji autorzy powołali się dowodząc swoich racji w tym art.?

BB

Strażnica Nr 6 z 15 marca 2007r. art. na ss 21-25 „Jaki wpływ na ludzi mają aniołowie?” W tym artykule, „jehowiccy historycy” (sorry Hubercie) użyli wyrażenia katolicko-faszystowskie reżimy ! Więc zapytałem się, skąd wzięli coś takiego? Jeżeli chcesz ten art. to daj na PM swój adres mailowy to ci wyśle !

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-03-13, godz. 19:37

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#72 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-03-13, godz. 21:52

A to pytanie to musiałabyś zadać autorowi artykułu, dlaczego w jednym rzędzie wymienia faszyzm włoski hiszpański i niemiecki i łączy go z katolicyzmem, pisząc o reżimach katolicko-faszystowskich, które prześladowały śJ. Sebol jedynie zacytował Strażnicę.


Nieprawda. W artykule wyraźnie odróżniono nazizm niemiecki od "reżimu katolicko-faszystowskiego" we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Nigdzie nazizm w Niemczech nie został powiązany z katolicyzmem. Doczytaj artykuł.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-03-14, godz. 00:26


#73 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-03-13, godz. 21:59

Hm... "Koncz wasc wstydu [sobie] oszczedz"


Proponuję konsultacje na Wydziale Historii jakiejkolwiek uczelni.


sebol:

prosze wskazać fragment mojego tekstu sugerujący, prawdziwość postawionej przez Ciebie tezy


odpowiedź:

ale to były reżimy FASZYSTOWSKIE ! nie kwestionuje, że i część katolików go popierała ! ale część też się była w opozycji !
a idąc dalej tokiem myślenia „histeryków” z Brooklynu to należałoby mówić np.:

o ewangelicko – nazistowskim reżimie w Niemczech !?


Pogrubioną czcionką interesujący fragment.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-03-13, godz. 22:23


#74 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-03-14, godz. 00:01

Jest godzina 23.25, przed godziną dopiero wróciłam do domu i nie jestem w nastroju do udzielania lekcji historii. Mam nadzieję, że moja wczorajsza prośba została spełniona i co poniektóre osoby się doedukowały.

Strażnicę sama sobie skombinuję i wrzucę ten artykuł (ale to jak będę miała czas, bo teraz jak widać nie mam go).

Krótko:

Z pojęciem klerykofaszyzmu zetknęłam się podczas studiów, dokładniej na wykładach z Historii doktryn politycznych i prawnych. Ponieważ jednak wszystkie konspekty już dawno wyrzuciłam, postanowiłam sprawdzić swoje informacje w google i wyszło to, co wyszło. Wykładowca użył tego terminu przy omawianiu postaci Salazara (o którym można sobie poczytać tu).

Przy okazji sprawdzając to, co pamiętałam z wykładów o klerykofaszyzmie, dowiedziałam się także, iż terminem tym określa się również m.in. chorwackie Ustasze. Ustasze to też kawał historii - warto poczytać.

Narodowy katolicyzm - za Wikipedią

Doktryna polityczna łącząca nacjonalizm z przyznaniem religii katolickiej statusu wyznania państwowego, na którym będzie oparty ustrój państwa. W Polsce idee narodowo-katolickie pojawiły się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, kiedy to młodzi narodowcy zaczęli głosić konieczność budowy "Katolickiego Państwa Narodu Polskiego". Popularna jako nacionalcatolicismo w Hiszpanii epoki Francisco Franco.

(pogrubioną czcionką specjalnie dla tych, którym przyszłoby do głowy twierdzić, że narodowy katolicyzm to „oficjalne popieranie nacjonalizmu przez KK". Kursywą z kolei to, co jest najistotniejsze dla tej doktryny).

Doktryna ta miała wielu zwolenników w różnych krajach (jak widać z powyższego również w Polsce), niemniej rzeczywiście najbardziej rozwinęła się w Hiszpanii za czasów generała Franco i stąd najczęściej mówi się właśnie o nacionalcatolicismo.

Dość ciekawe informacje są również w angielskojęzycznej Wikipedii tu oraz na hiszpańskojęzycznych stronach (hiszpańskiego nie znam, ale sens łapię o tyle, o ile znam francuski). Podaję link do hiszpańskojęzycznej Wikipedii (jak kogoś interesuje więcej informacji to wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: nacionalcatolicismo).

Co ciekawe, hiszpańska Wikipedia tak zaczyna definicję tego terminu (mam nadzieję, że dobrze przetłumaczyłam):

"Powstanie tego terminu ma charakter prawdopodobnie pejoratywny, przez zestawienie reżimu Franco z niemieckim narodowym socjalizmem jako jego sojusznikiem".

Zdanie to przytoczyłam, gdyż najlepiej oddaje różnicę między faszyzmem w Hiszpanii a nazizmem w Niemczech. W tym pierwszym państwie ideologia faszystowska była silnie powiązania z ideologią katolicką, niemiecki nazizm wyrósł na hasłach lewicowych - socjalistycznych. Hitler nie łączył swej doktryny z żadną religią: ani katolicką, ani ewangelicką, ani jakąkolwiek inną.

Katolicki faszyzm - z tym określeniem, przyznam się szczerze, zetknęłam się po raz pierwszy. Myślę, że autorom artykułu nie chodziło o powiązania KK z faszyzmem - jak uparcie sugeruje Czesiek - lecz o ustrój, jaki wtedy panował we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii.

O Włoszech, znów szczerze powiedziawszy, musiałabym poczytać, aby wyrobić sobie zdanie, czy określenie to zostało słusznie użyte, czy nie. Jednakże wg mnie użycie go w stosunku do Hiszpanii i Portugalii jest całkiem uzasadnione, zważywszy, jak dużą rolę ideologia katolicka odgrywała w obydwu tych reżimach.

Napisałam, że spotkałam się po raz pierwszy z terminem "katolicki faszyzm", niemniej poszukując informacji o klerykofaszyzmie, natknęłam się na takie określenie na stronie Racjonalisty (link). Autor szczególnie używa tego sformułowania w stosunku do Polski: Faszyzm polskiego katolicyzmu oraz właśnie w stosunku do Hiszpanii: Hiszpański faszyzm katolicki.


Nie wypowiadam się na razie co do samego artykułu, ale jak widać, pojęcie to jednak funkcjonuje poza WTS.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-03-14, godz. 05:37


#75 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-14, godz. 05:56

Czy znajdzie się na tym forum tłumacz, który przetłumaczy ewie sens mojego zdania


i aby było jasne nie przyczepiłem się Hiszpanii, Portugalii etc. ale wyrażenia katolicko-faszystowskie reżimy


Propozycja dla Ewy: proszę wrócić się do źródeł edukacji, odszukac elementarz „Ala ma kota”, przestudiować go, poszukać odpowiedzi na pytanie Co ma Ala ? i tu wrócić;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#76 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-14, godz. 07:06

Strażnica donosi, że:

"Jeszcze dłużej słudzy Boży znosili prześladowania w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech za czasów katolicko-faszystowskich reżimów…"

To ja chciałbym się dowiedzieć, jakie to okrutne prześladowania dotknęły "lud boży" ze strony owych reżimów? Czy oni również zamykali badaczy Pisma Świętego w obozach koncentracyhnych? I wreszcie: ilu ich wówczas było w owych krajach dotkniętych tymi "reżimami"?
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#77 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2007-03-15, godz. 08:37

Strażnica donosi, że:

"Jeszcze dłużej słudzy Boży znosili prześladowania w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech za czasów katolicko-faszystowskich reżimów…"

To ja chciałbym się dowiedzieć, jakie to okrutne prześladowania dotknęły "lud boży" ze strony owych reżimów? Czy oni również zamykali badaczy Pisma Świętego w obozach koncentracyhnych? I wreszcie: ilu ich wówczas było w owych krajach dotkniętych tymi "reżimami"?

Czy ktoś będzie tak miły i odpowie mi na pytanie: co powodowało prześladowania świadków przez wspomniane i nie wspomniane reżimy?
i czy gdyby dziś świadkowie stosowali wówczas głoszone przez Strażnice poglądy, to czy nie byli by prześladowani przez demokratyczne państwa?
może jeszcze postawione weśniej o (nie? / tak?) prześladowania w USA podczas wojen prowadzonych przez ten kraj? jeżeli za odmowę służby wojskowej w Wietnamie, byli karani czemu nie wspomina się o tym jak o prześladowaniu, a jak nie byli to dlaczego? czemu strażnica nie potępiała i nie apelowała jak w wypadku np Grecji podczas rządów pułwowników krajów

#78 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-15, godz. 14:37

ciekawy artykuł dotyczący tej sprawy pojawił sie na brooklyn.org.pl/ oraz poszukaj tu na forum - ostatni temat
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#79 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-03-15, godz. 15:39

Nie mam za dużo czasu, nie jestem w stanie przeczytać postów od wczoraj, więc może powtórzę czyjś post (choć nie sądzę, aby komuś chciało się iść do biblioteki). Ja poszłam. Wpiszę tu pozycje, które udało mi się znaleźć na temat narodowego katolicyzmu (odnoszą się do tej idei w Polsce i w Niemczech):

1/ Bogumił Grott, Nacjonalizm chrześcijański: narodowo-katolicka formacja ideowa w II Rzeczpospolitej na tle porównawczym, Kraków, "Ostoja" 1996.

2/ Bogumił Grott, Nacjonalizm chrześcijański: myśl społecznopaństwowa formacji narodowo-katolickiej w Drugiej Rzeczpospolitej, Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", 1991.

3/ Wojciech Borowski i inni, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Społeczne, Niemiecki katolicyzm polityczny: niebezpieczeństwo dla Europy i Kościoła, Warszawa "Novum" 1970.

Ponadto znalazłam ciekawą pozycję na temat Salazara (ciekawą, bo z roku 1936, a więc pisaną przez współczesnego mu autora):

4/ Antonio Ferro, Dyktator Współczesnej Portugalii, Warszawa: "Bibljoteka Polska", 1936.

Znalazłam również parę pozycji na temat gen. Franco. Wszystkie zamówiłam sobie na jutro do czytelni i jutro (najdalej w niedzielę, bo jutro i pojutrze też mam zajęte dni) podzielę się, co w nich wyczytałam.

#80 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-15, godz. 20:56

dobrze ! jak już udało się Tobie odnaleźć te tytuły to teraz może byś je zreferowała!

PS. No widzisz odkryłaś w bibliotece, że nie tylko się siedzi, ale poszukuje ;-) właśnie odkryłaś czym jest katalog alfabetyczny wg zbioru kart katalogowych autorskich;-) no zobaczymy co mądrego tam jeszcze się nauczysz ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych