Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Maria wniebowstąpiła?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
63 replies to this topic

#41 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-10, godz. 18:17

A czy to nie jest jedno i to samo? A jakie jest twoje rozumienie lub inaczej...rozroznienie pomiedzy tymi dwoma pojeciami.Ciekawi mnie jak to ty rozumiesz.

Ihabot, a możesz mi uwierzyć na słowo? (Przepraszam, że sie wtrącam, ale nie wytrzymałam widząc to pytanie). TO NAPRAWDE NIE JEST TO SAMO. :D I bardzo łatwo te dwa pojęcia zróżnicować. Swoja drogą, nie przyszłoby mi do głowy dawać między nimi znak równości :huh: .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

PS.
A zreszą, co mi tam będziesz wierzył na słowo...Wytłumaczę.
Wniebowstąpienie- tak jak w przypadku Chrystusa, odbywa się Jego mocą, sam wstępuje do nieba, nie potrzebuje pomocy.

Wniebowzięcie- Tak jak w przypadku Marii, która nie miała mocy wstąpienia do nieba, ale została do niego wzięta przez Boga (zabrana wraz z ciałem).

D.

#42 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-10, godz. 18:20

Ihabot, a możesz mi uwierzyć na słowo? (Przepraszam, że sie wtrącam, ale nie wytrzymałam widząc to pytanie). TO NAPRAWDE NIE JEST TO SAMO. :D I bardzo łatwo te dwa pojęcia zróżnicować. Swoja drogą, nie przyszłoby mi do głowy dawać między nimi znak równości :huh: .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

PS.
A zreszą, co mi tam będziesz wierzył na słowo...Wytłumaczę.
Wniebowstąpienie- tak jak w przypadku Chrystusa, odbywa się Jego mocą, sam wstępuje do nieba, nie potrzebuje pomocy.

Wniebowzięcie- Tak jak w przypadku Marii, która nie miała mocy wstąpienia do nieba, ale została do niego wzięta przez Boga (zabrana wraz z ciałem).

D.


Dzięki Dosiu za pomoc. Przynajmniej już nie muszę tłumaczyć w co wierzy KK. ;)
Czesiek

#43 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-10, godz. 18:21

najkrócej mówiąc, wniebowstąpienie tym różni się od wniebowzięcia, że wniebowstąpienie dokonuje się własną mocą wstępującego (Pan Jezus sam "bez pomocy z zewnątrz" wstępuje do nieba), a wniebowzięcie jest wynikiem tego, że osoba (tu: Maryja) zostaje wzięta przez kogoś potężniejszego od niej (tu: Boga).

#44 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-10, godz. 19:24

Dzięki Dosiu za pomoc. Przynajmniej już nie muszę tłumaczyć w co wierzy KK. ;)

Czesiu, ekumenizm się szerzy, wspierajmy się nawzajem :P

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#45 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 20:33

najkrócej mówiąc, wniebowstąpienie tym różni się od wniebowzięcia, że wniebowstąpienie dokonuje się własną mocą wstępującego (Pan Jezus sam "bez pomocy z zewnątrz" wstępuje do nieba), a wniebowzięcie jest wynikiem tego, że osoba (tu: Maryja) zostaje wzięta przez kogoś potężniejszego od niej (tu: Boga).

Ale przecież tytułuje się Marię-mianem -przenajświętszej,więc któż może być potężniejszy od przenajświętszej?A jeszcze prosze podać mi gdzie mogę w Piśmie św. o tym poczytać,z góry dziękuję...

#46 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 21:49

A ty możesz sobie nadal pomijać z Biblii co jest niewygodne dla twoich wierzeń. A że później z twojego pisania wychodzi bzdet, to inna sprawa.


Skąd to oburzenie? Czy konsekwentnie zapałasz oburzeniem na tych, co wierzą w to nieszczęsne wniebowzięcie za to, "że pomijają w Biblii, co jest niewygodne dla ich wierzeń" (dogmat ogłoszony w 1950 r. o wniebowzięciu Marii z ciałem i duszą, choć w Biblii pisze, że ciało i krew nie mogą posiąść królestwa Bożego)?

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-04-10, godz. 21:50


#47 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-11, godz. 07:56

Ale przecież tytułuje się Marię-mianem -przenajświętszej,więc któż może być potężniejszy od przenajświętszej?

Kiedyś usłyszałem od ŚJ "argument", że katolicy obrażają Boga tytułując Maryję "bardziej" niż Stwórcę.

Potem rozmówca "uświadamiał" mnie, że katolicy nazywają Boga "Trójcą Świętą" a Maryję nazywają "Przenajświętszą" (czyli niby że Maryja jest dla nas "bardziej święta od Boga").
Oczywiście "zapomniał" że katolicy używają również zwrotu "Trójca Przenajświętsza"

Wyjaśnię, że stopniowanie przymiotników pozwala nam na oddanie wielkiego szacunku postaciom biblijnym, takim jak Maryja, Jezus czyBóg Ojciec ale NIE MA na celu ścisłego określania hierarchii ważności, która i tak jest powszechnie znana (my, katolicy, naprawdę WIEMY że Jezus i Jego Ojciec są dużo ważniejsi od Maryi).

Posłużę się przykładem:
W Polsce do wicedyrektora mówimy grzecznościowo "panie dyrektorze" a nie np. "panie zastępco dyrektora"
Jeśli zwierzchnik wicedyrektora słyszy tę wypowiedź nie obraża się, nie czuje się zagrożony, nie obawia się, że wicedyrektor może go "wygryźć" itd. Każdy kto przysłuchuje się takiemu zwrotowi wie, że co prawda i do dyrektora i do jego zastępcy mówimy używając tych samych słów ("panie dyrektorze"), ale nie oznacza to, że "zapomnieliśmy", kto jest szefem, a kto tylko podwładnym.

Podobnie, nawet nazwanie Maryi "Przenajświętszą" wcale NIE oznacza, że jest bardziej święta ani nawet równa świętością Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu.

#48 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-11, godz. 10:21

Skąd to oburzenie? Czy konsekwentnie zapałasz oburzeniem na tych, co wierzą w to nieszczęsne wniebowzięcie za to, "że pomijają w Biblii, co jest niewygodne dla ich wierzeń" (dogmat ogłoszony w 1950 r. o wniebowzięciu Marii z ciałem i duszą, choć w Biblii pisze, że ciało i krew nie mogą posiąść królestwa Bożego)?

Jakbyś nie zauważyła Ewo, to nie dyskutowałem z Anowi na temat wniebowzięcia, jak też nie dyskutowałem z innymi na ten temat, jedynie zwróciłem uwagę na to, żeby nie mylić pojęć. A jest to podyktowane tym, że nie znajduję się na forum o KK i jego naukach tylko na forum o śJ i ich naukach.
A odnośnie tego co naucza ap. Paweł, że ciało i krew nie odziedziczą Królestwa Bożego, to jak myślisz o co mu chodziło, skoro dalej stwierdza, że będą ludzie, którzy nie umrą, ale ich ciała zostaną przemienione. (nie unicestwione, ale przemienione)
Czesiek

#49 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-12, godz. 11:09

Podobnie, nawet nazwanie Maryi "Przenajświętszą" wcale NIE oznacza, że jest bardziej święta ani nawet równa świętością Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu.
[/quote]
Bóg jest Bogiem zazdrosnym i nie godzi sie tytułowanie innych ,tytułami,które należą się tylko MU.Twoje tłumaczenie jest dla mnie nie do przyjęcia,dlatego,że gdybyś chciał poprzeć swoją tezę biblijnymi argumentami,to znajdziesz dokladnie przeciwne argumenty!To w jaki sposób tłumaczysz to,jest tylko i wyłącznie próbą wyjaśnienia isniejącego faktu tytułowania Marii/KRÓLOWA NIEBIOS,POŚREDNICZKA,MATKA BOGA../Tytuły wg.mnie blużniercze Bogu jedynemu.Wiem,że i tak będziesz bronił swych twierdzeń,ale masz do tego prawo.Zamiast tłumaczyc nauki kościoła,lepiej zagłębić się w Słowo Boze i stamtąd wyciągnąć wnioski.

@SEBASTIAN[quote name='MYSZ' post='60138' date='2007-04-12 11:08']Podobnie, nawet nazwanie Maryi "Przenajświętszą" wcale NIE oznacza, że jest bardziej święta ani nawet równa świętością Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu.

Bóg jest Bogiem zazdrosnym i nie godzi sie tytułowanie innych ,tytułami,które należą się tylko MU.Twoje tłumaczenie jest dla mnie nie do przyjęcia,dlatego,że gdybyś chciał poprzeć swoją tezę biblijnymi argumentami,to znajdziesz dokladnie przeciwne argumenty!To w jaki sposób tłumaczysz to,jest tylko i wyłącznie próbą wyjaśnienia isniejącego faktu tytułowania Marii/KRÓLOWA NIEBIOS,POŚREDNICZKA,MATKA BOGA../Tytuły wg.mnie blużniercze Bogu jedynemu.Wiem,że i tak będziesz bronił swych twierdzeń,ale masz do tego prawo.Zamiast tłumaczyc nauki kościoła,lepiej zagłębić się w Słowo Boze i stamtąd wyciągnąć wnioski.[/quote]

#50 Kot

Kot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 122 Postów

Napisano 2007-04-12, godz. 11:22

Bóg jest Bogiem zazdrosnym


Myszko a czy ten cytat nie odnosi się do tego ,żeby ludzie nie czcili innych bożków. Ja to rozumiem w ten sposób, że Bóg byłby zazdrosny, że np.: zamiast wieczornej rozmowy z Nim wolę obejżeć sobie fajny film.

#51 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-12, godz. 13:02

Bóg mówi,że nikomu nie odda swej chwały,a bożkiem może stac się dla nas wszystko,nawet inny człowiek..Myslę,że Bóg nie ma nic przeciwko obejrzeniu filmu nawet wieczorem-pod warunkiem,że miałaś relację z nim cały dzien.Bo jeśli cały dzień Bóg dla ciebie nie istnieje we wszystkich czynnościach ,które wykonujesz,to takie przypomnienie o paciorku nocnym-na nic.Myślę,że może nawet masz na mysli to samo,o co mi chodzi,ale nie odebrałam tego tak.Tak więc chcę tylko zachęcic by w naszym życiu dominowała relacja-nie religia.Życie z Bogiem to umieszczanie GO zawsze na pierwszym miejscu każdej naszej czynności,a nie tylko zmówienie modlitwy przed pójściem spac.Ale tu chyba się zgadzamy....pozdrawiam

#52 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-12, godz. 13:35

Mysz a możesz podać jaką chwałę boską oddają Miriam katolicy?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#53 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-12, godz. 13:47

Tak na szybko kilka: nazywają ją królową niebios,pośredniczką,modlitwy do niej,litanie,.....

#54 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-12, godz. 15:44

Tak na szybko kilka: nazywają ją królową niebios,pośredniczką,modlitwy do niej,litanie,.....

Myszko zapytam za Pawełkiem.
"Mysz a możesz podać jaką chwałę boską oddają Miriam katolicy?"

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#55 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-12, godz. 15:51

Podtrzymuję pytanie. To co podałaśnie jest niczym co mogłoby zastąpić Boga, boską cześć czy chwałę tym bardziej jeśli dla kogoś ma konkretne znaczenie.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#56 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-12, godz. 16:06

Weźmy wzór z Jezusa i z Jego apostołów. W jaki sposób czcili oni Marię?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#57 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-04-12, godz. 21:37

Weźmy wzór z Jezusa i z Jego apostołów. W jaki sposób czcili oni Marię?

Kiedyś zapytany standardowo: czy wierzymy w Marię? "palnąłem": ja nie tylko w nią wierzę, lecz również bardzo kocham, bo jest moją siostrą w Chrystusie. Jestem przekonany, że to Duch dał mi się tak wypowiedzieć, bo do tej rozmowy nie byłem wcale przygotowany. A poza tym podobno z obfitości serca mówią usta... Niech będzie chwała Autorowi tej sentencji!

najkrócej mówiąc, wniebowstąpienie tym różni się od wniebowzięcia, że wniebowstąpienie dokonuje się własną mocą wstępującego (Pan Jezus sam "bez pomocy z zewnątrz" wstępuje do nieba), a wniebowzięcie jest wynikiem tego, że osoba (tu: Maryja) zostaje wzięta przez kogoś potężniejszego od niej (tu: Boga).

Dz 1,11

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-04-12, godz. 21:34

Dołączona grafika

#58 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-12, godz. 22:09

Weźmy wzór z Jezusa i z Jego apostołów. W jaki sposób czcili oni Marię?

Pewnie przynosili na kolację najlepszej marki wino :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#59 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-04-13, godz. 00:22

Pewnie przynosili na kolację najlepszej marki wino :)

I to regularnie co tydzień...
Dołączona grafika

#60 Kot

Kot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 122 Postów

Napisano 2007-04-13, godz. 06:20

Bóg mówi,że nikomu nie odda swej chwały,a bożkiem może stac się dla nas wszystko,nawet inny człowiek..Myslę,że Bóg nie ma nic przeciwko obejrzeniu filmu nawet wieczorem-pod warunkiem,że miałaś relację z nim cały dzien.Bo jeśli cały dzień Bóg dla ciebie nie istnieje we wszystkich czynnościach ,które wykonujesz,to takie przypomnienie o paciorku nocnym-na nic.Myślę,że może nawet masz na mysli to samo,o co mi chodzi,ale nie odebrałam tego tak.Tak więc chcę tylko zachęcic by w naszym życiu dominowała relacja-nie religia.Życie z Bogiem to umieszczanie GO zawsze na pierwszym miejscu każdej naszej czynności,a nie tylko zmówienie modlitwy przed pójściem spac.Ale tu chyba się zgadzamy....pozdrawiam


Dokładnie o to mi chodziło :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych