Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Maria wniebowstąpiła?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
63 replies to this topic

#21 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-16, godz. 09:07

GDZIE TU NAZYWAJĄ MARIĘ NIERZADNICĄ?

Ty złodzieju! - krzyknął sąsiad do sąsiada.
Za zniesławienie stanął przed sądem.
- Proszę odwołać swoje słowa mówiąc - polecił sędzia - Mój sąsiad nie jest złodziejem.
- Mój sąsiad nie jest złodziejem?

Jak byś odebrał słowa gdyby ktoś do ciebie powiedział:
Moja matka nie jest prostytutką.
Nie sugerowałby w podtekście, że twoja właśnie jest?

Jestem matką i nie myślę źle o Twojej mamie. To tylko przykład Jak mógł poczuć się Jezus.

#22 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-17, godz. 09:40

Jefte uczynił to samowolnie.

Pwt 18:10-12 NS „Niech się nie znajdzie u ciebie nikt, kto swego syna lub swą córkę przeprowadza przez ogień, nikt, kto wróży, kto uprawia magię, ani nikt, kto wypatruje znaków wróżebnych, ani czarnoksiężnik,(11) ani ten, kto zaklina drugich, ani nikt, kto zasięga rady u medium spirytystycznego, ani trudniący się przepowiadaniem wydarzeń, ani nikt, kto się wypytuje umarłego.(12) Bo każdy, kto to czyni, jest obrzydliwością dla Jehowy i z powodu tych obrzydliwości Jehowa, twój Bóg, wypędza ich przed tobą.”

Teofilu nie masz dowodu na to, że matka Jeftego nie przekazywała dziecku praw Bożych. Robiła to np:
- matka Mojżesza, ponieważ znał on swoje korzenie:
Wj 2:11 NS „A w owych dniach, gdy Mojżesz był coraz silniejszy, wyszedł do swoich braci popatrzeć na noszone przez nich ciężary; i ujrzał Egipcjanina, który bił pewnego Hebrajczyka spośród jego braci.”
Jefte również znał historię swego narodu gdyż potrafił przywołać ją na pamięć i odeprzeć żądania króla synów Ammona (Sdz 11:12-29), aby oddał mu zagarniętą przez Izrael ziemię. "I spoczął na Jefte duch Jehowy".
Jeżeli spoczął na nim duch Jehowy to nie po to aby czynił obrzydliwości i palił swoje dziecko.
Dlaczego córki Izraela opłakiwały córkę Jeftego? Dlatego, że błogosławieństwem dla kobiety było mieć męża i dzieci.

#23 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-19, godz. 18:02

Po dwóch dniach postanowiłam kontynuować. Moje argumenty widocznie zostały uznane za słuszne bo nikt nie wniósł sprzeciwu co do moich wyjaśnień.
Sdz 11:39 NS „A po upływie dwóch miesięcy wróciła do ojca, po czym on wykonał ślub, który w związku z nią złożył. Toteż nigdy nie współżyła z mężczyzną. I stało się to w Izraelu przepisem:
I tak do świątyni posyłano dziewice, które "nigdy nie opuszczały świątyni lecz nocą i dniem pełniły świętą służbę w postach i błaganiach".
Przykładem takiej prorokini była Anna wymieniona przez Łukasza w 2 rozdziale 36 wersecie. Ale w takim razie kim była wdowa mająca 84 lata, która z mężem żyła przez 7 lat od swego panieństwa?
W pierwszej chwili gdy czytałam tę ewangelię uderzył mnie fakt szczegółowego opisu następujących wydarzeń:
- Anioł Gabriel oznajmia kapłanowi Zachariaszowi, że urodzi mu się syn;
- Zachariasz jest niemową przez 9 m-cy ciąży swej żony;
- odzyskuje głos w ósmym dniu życia swego syna Jana;
- dziewica Maria dowiaduje się, że zostanie matką Zbawiciela;
- narodziny Jezusa w stajence;
- pasterze rozmawiają z aniołami;
- spotkanie w świątyni z Symeonem i Anną.
Łukasz był lekarzem i napisał, że "wszystko dokładnie prześledził aby spisać w logicznym porządku, żebyś całkowicie poznał, jak pewne jest to czego cię ustnie uczono".
Moje pytanie - od kogo miał powyższe informacje?

#24 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2007-03-19, godz. 18:17

Dla mnie sprawa córki J. jest raczej też jednoznaczna, poszła opłakiwać nie spalenie, tylko dziewictwo swoje:

Sędziów 11:37 Bg „Nadto rzekła do ojca swego: To mi tylko uczyń: puść mię na dwa miesiące, że pójdę a wstąpię na góry i opłakiwać będę panieństwo moje, ja i towarzyszki moje.”
--------------------------------------------------------------------------------
Sędziów 11:37 Br „I dodała: Pozwól mi tylko na jedno jeszcze i zostaw mi dwa miesiące, żebym mogła swobodnie udać się stąd w góry i opłakiwać tam razem z moimi towarzyszkami moją bezdzietność.”
--------------------------------------------------------------------------------
Sędziów 11:37 BT „Nadto rzekła do swego ojca: Pozwól mi uczynić tylko to jedno: puść mnie na dwa miesiące, a ja udam się na góry z towarzyszkami moimi, aby opłakać moje dziewictwo.”
--------------------------------------------------------------------------------
Sędziów 11:37 Bw „Poprosiła tylko swojego ojca: Niech to będzie mi użyczone: pozostaw mi dwa miesiące czasu, abym mogła pójść i chodzić po górach, i opłakiwać moje dziewictwo wraz z moimi towarzyszkami.”
--------------------------------------------------------------------------------
Sędziów 11:37 NS „I jeszcze rzekła do swego ojca: "Niech tak będzie ze mną: Zostaw mnie samą na dwa miesiące i pozwól, że wyruszę i pójdę na góry, i będę opłakiwać moje dziewictwo, ja i moje towarzyszki".”

--
Sędziów 11:39 Bw „A po upływie dwóch miesięcy powróciła do swojego ojca, on zaś uczynił z nią zgodnie ze ślubem, jaki złożył. Ona nie obcowała z żadnym mężczyzną. I weszło to w zwyczaj w Izraelu,”
Sędziów 11:39 BT „Minęły dwa miesiące i wróciła do swego ojca, który wypełnił na niej swój ślub i tak nie poznała pożycia z mężem. Weszło to następnie w zwyczaj w Izraelu,”

Użytkownik Oko-Rentgen edytował ten post 2007-03-19, godz. 18:28


#25 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-21, godz. 18:47

Łukasz był lekarzem i napisał, że "wszystko dokładnie prześledził aby spisać w logicznym porządku, żebyś całkowicie poznał, jak pewne jest to czego cię ustnie uczono".
Moje pytanie - od kogo miał powyższe informacje?

Lk 1:39-40 NS „A wstawszy w tych dniach, Maria poszła śpiesznie do górzystej krainy do pewnego miasta judzkiego(40) i weszła do domu Zachariasza, i pozdrowiła Elżbietę.”
Lk 1:56 NS „Potem Maria pozostała u niej około trzech miesięcy i powróciła do swego domu.”

W trakcie pobytu u Elżbiety Maria jest świadkiem narodzin i obrzezania Jana. Tylko Maria mogła być źródłem tych wiadomości ponieważ gdy Łukasz spisywał ewangelię w latach 56-58 ne Jan już nie żył a tym bardziej jego rodzice.

Lk 2:19 NS „a Maria zaczęła zachowywać wszystkie te wypowiedzi i wyciągała wnioski w swym sercu."”
Lk 2:51 NS „I poszedł z nimi, i przybył do Nazaretu, i dalej był im podporządkowany. Jego matka zaś starannie zachowywała w swym sercu wszystkie te wypowiedzi.”

Po co? Aby kiedyś o tym wszystkim opowiedzieć.

#26 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-22, godz. 08:14

Jezus miał 42 dni gdy rodzice przynieśli Go do Świątyni. Wtedy w ramiona wziął Go Symeon. Jest to zapisane w Łk 2:22-35. Już wiemy, że ew. Łukasz "spisywał to w logicznym porządku". Następną osobą, która miała kontakt z małym Jezusem była prorokini Anna. Z analizy przeprowadzonej w powyższych postach wiemy, że Anna musiała być dziewicą tak jak dziewicą była córka Jeftego gdy posłana została na służbę do Świątyni. Kim była zatem 84 letnia wdowa, która z mężem żyła siedem lat od swego panieństwa?

2Krl 11:3 Bw „Następnie ukrywał się wraz z nią w świątyni Pana sześć lat, podczas gdy Atalia sprawowała rządy nad krajem.”

#27 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-24, godz. 01:48

Ten kto wymyślił określenie "Herod Baba" z pewnością nie miał na myśli strong women. Imię Herod do dziś wszystkim kojarzy się z królem żydowskim, który nie dość, że zlecił zamordowanie niemowląt w okolicach Betlejem to jeszcze pozbywał się w okrutny sposób swoich dzieci. W historii Izraela odnajdujemy żeńską kopię Heroda - jest to królowa Atalia, która po śmierci swojego syna zabija potomstwo królewskie. Sama zasiada na tronie i rządzi krajem sześć lat. Najmłodszy pretendent do tronu jest wnuczkiem królowej, ukrywany przez ciotkę w świątyni. W wieku siedmiu lat zostaje namaszczony na króla, a królowa Atalia ginie przebita mieczem. Historia jest opisana w 2 Kronik 22 i 23 rozdział.

Podobieństwo historii małego Jehoasza do historii Jezusa? Obu groziła śmierć od niemowlęctwa. Podobnie było z Mojżeszem. Józef z Marią i dzieckiem uciekają do Egiptu. Ukrywają się do śmierci Heroda. Wracają do kraju gdy w Izraelu panuje syn Heroda Archelaus (Mt 2:19-23). Do Jerozolimy przychodzą gdy Maria jest od siedmiu lat mężatką. Małego Jezusa dostrzega prorokini Anna i zaczyna opowiadać o Nim wszystkim oczekującym wyzwolenia Jerozolimy. Jaki to był czas? Czas Paschy, jest okresem kiedy Żydzi oczekują wybawienia. W Dziejach opisana jest sytuacja kiedy to Piotr doznaje wyzwolenia z ręki Heroda w czasie Święta Przaśników (Dz 12:3-11). Maria jest 84 letnią wdową gdy opowiada historię życia swojego syna ewangeliście Łukaszowi.

Czy Maria wniebowstąpiła? Szczęśliwie długo żyła.

#28 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-24, godz. 10:34

Do Jerozolimy przychodzą gdy Maria jest od siedmiu lat mężatką. Małego Jezusa dostrzega prorokini Anna i zaczyna opowiadać o Nim wszystkim oczekującym wyzwolenia Jerozolimy.

Jest to również czas kiedy Jezus narodził się dla świata: 1 r ne

#29 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-03-24, godz. 16:25

Jest to również czas kiedy Jezus narodził się dla świata: 1 r ne

Witam piszę dziś pierwszy raz ,ale od dłuższego czasu poczytuję te forum.Nie bardzo jeszcze orientuję się w tym forum,ale interesujące tematy,więc nie mogę się oprzeć by coś nie skomentowac.
Kwestia wniebowstąpienia Marii,to dla mnie teoria bez pokrycia.Bóg zawarł w Piśmie św,wszystko,co jest nam potrzebne do wiedzy z najistotniejszych faktów.Skoro nie pominął wniebowstąpienia Jezusa,to czemu miałby pominąć wniebowstąpienie Marii?Chyba,że nie miało to miejsca.
Z tego co orientuję się to Zydzi do jakiegoś tam czasu znali miejsce grobu Marii.
Tyle na początek,pozdrawiam!

#30 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-03-24, godz. 19:18

Skoro nie pominął wniebowstąpienia Jezusa,to czemu miałby pominąć wniebowstąpienie Marii?

Małe sprostowanie Jezus sam wstąpił do nieba...

Chyba,że nie miało to miejsca.

Pomijając już całą dysputę czy Miriam została wziąta czy nie ten argument jest chybiony. O zdarzeniach na Wyspie Wielkanocnej w ewangelii też nic nie ma i historia jej jest tajemnicą do dziś, a czy musiała by być? Chyba odpowiedź oczywista...

Z tego co orientuję się to Zydzi do jakiegoś tam czasu znali miejsce grobu Marii.
Tyle na początek,pozdrawiam!

Z tego co ja się orientuję to tyle jest mitów na temat osób biblijnych co apokryfów...

A tak poza tym... Witamy na forum myszko :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#31 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2007-03-24, godz. 19:54

Małe sprostowanie Jezus sam wstąpił do nieba...

Sprostowanie? Przecież jest ogólnie napisane "wniebowstąpienie Jezusa".
A słowa "Skoro nie pominął" odnosiły się zapewne do "Bóg zawarł w Piśmie", czyli chodziło o akt spisania tego.
Pozdrawiam

...Kwestia wniebowstąpienia Marii,to dla mnie teoria bez pokrycia.
Bóg zawarł w Piśmie św,wszystko,co jest nam potrzebne do wiedzy z najistotniejszych faktów.
Skoro nie pominął wniebowstąpienia Jezusa,to czemu miałby pominąć wniebowstąpienie Marii?
Chyba,że nie miało to miejsca.


Użytkownik Oko-Rentgen edytował ten post 2007-03-24, godz. 20:21


#32 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-03-26, godz. 07:05

Witam ponownie!
Chciałam poprzez swoją wypowiedż pokazać tylko,że Pismo św. jest dla mnie Bożym słowem i jest autorytetem.Nie widzę sensu spierania się o nazewnictwo typu:sam wstąpił czy został wzięty do nieba.Liczy się dla mnie fakt:Jezus jako mój zbawiciel zmarł za WSZYSTKIE moje grzechy,mam pewność zbawienia dzięki temu i chcę rozwijać się w podązaniu za NIM.Chcę zmieniać swoje myślenie na Boży sposób,bo myslę że to było sednem przyjścia Jezusa,zaszczepić w nas Boży rodzaj wiary i myslenia!

#33 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-03-26, godz. 08:01

Sprostowanie? Przecież jest ogólnie napisane "wniebowstąpienie Jezusa".

Racja, nie wiem czemu ale przeczytałem "wniebowzięcie"... :P

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-03-26, godz. 08:02

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#34 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-09, godz. 19:12

Wybacz mi, ale w takim razie co "weszło w zwyczaj w Izraelu? Palenie pierworodnych dzieci, a szczególnie dziewczynek?


A co czytasz w tych wersetach, które przytoczyłem. Czy to tak trudno pojąć co się czyta.
Czesiek

#35 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 11:24

A co czytasz w tych wersetach, które przytoczyłem. Czy to tak trudno pojąć co się czyta.

Nie tylko ja tak rozumiem:
http://watchtower.or...amp;#entry57085

#36 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 12:43

GDZIE TU NAZYWAJĄ MARIĘ NIERZADNICĄ?

Boże, dziewczyno ocknij się bo majaczysz.
[/quote]


he he :) gdzie jest napisane? Zapytaj raczej czy kobiete ,jesli jest kobieta,wolno uczyc Talmudu... :D :D . Sprawa zlozenia corki w ofierze jest talmudyczna wykladnia rabinow nie podlegajacej dyskusji. A nierzadnica?tez chyba jest cos na ten temat.
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#37 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 13:09

Kwestia wniebowstąpienia Marii,to dla mnie teoria bez pokrycia.Bóg zawarł w Piśmie św,wszystko,co jest nam potrzebne do wiedzy z najistotniejszych faktów.Skoro nie pominął wniebowstąpienia Jezusa,to czemu miałby pominąć wniebowstąpienie Marii?Chyba,że nie miało to miejsca.
Z tego co orientuję się to Zydzi do jakiegoś tam czasu znali miejsce grobu Marii.
Tyle na początek,pozdrawiam!



Dogmat o wniebowstapieniu zostal ogloszony w 1950 !!!!!!!!!!!!!! r a brzmi tak :

Na chwale Wszechmogacego Boga , ktory okazal swa szczegolna zyczliwosc Maryi Dziewicy , na chwale jego Syna niesmiertelnego Krola wiekow , zwyciezscy grzechu i smierci , dla powiekszenia chwaly Jego czcigodnej Matki oraz ku weselu i radosci calego kosciola.powaga Pana naszego Jezusa Chrustusa swietych Apostolow Piotra i Pawla i Nasza, oglaszamy i orzekamy oraz okreslamy jako dogmat objawiony prez Boga: ze Niepokalana Matka Boga Maryja , zawsze dziewica , po zakonczeniu ziemskiego zycia z dusza i cialem zostala wzieta do chwaly niebieskiej .Dlatego jesliby ktos czego niech Bog broni odwazy sie temu zaprzeczyc niech wie ze odpadl od Boskiej i katolickiej wiary



Ja osobiscie wole wierzyc Euzebiuszowi z Cezarei .historykowi koscielnemu ktory przekazal nam iz swoich dni pielgrzymstwa po ziemi dokonala w Efezie i tam znajdowal sie jej grob.Zreszta i muzulmanie tak twierdza , przeciez modlili sie razem z Papiezem podczas jego ostatniej podrozy do Turcji.
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#38 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-10, godz. 16:19

A co czytasz w tych wersetach, które przytoczyłem. Czy to tak trudno pojąć co się czyta.

Nie tylko ja tak rozumiem:
http://watchtower.or...amp;#entry57085


O ile dobrze zrozumiałem Oko to on jedynie wypowiadał się w temacie co połakiwała córka Jefty, a nie co potem się z nią stało. Ale mogę się mylić, więc Oko może sobie potem sprecyzować o czym dokładnie sie wypowiadał.

A ty możesz sobie nadal pomijać z Biblii co jest niewygodne dla twoich wierzeń. A że później z twojego pisania wychodzi bzdet, to inna sprawa.
Czesiek

#39 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-10, godz. 16:30

Dogmat o wniebowstapieniu zostal ogloszony w 1950 !!!!!!!!!!!!!! r a brzmi tak :
(...)


Ihabot
Dlaczego piszesz o wniebowstąpieniu Maryji a następnie cytujesz treść dogmatu, gdzie jest napisane:

Niepokalana Matka Boga Maryja , zawsze dziewica , po zakończeniu ziemskiego Życia z dusza i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej



Czy to tak trudno rozróżnić te dwa pojęcia: wniebowstąpienie i wniebowzięcie
Czesiek

#40 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 17:58

Czy to tak trudno rozróżnić te dwa pojęcia: wniebowstąpienie i wniebowzięcie



A czy to nie jest jedno i to samo? A jakie jest twoje rozumienie lub inaczej...rozroznienie pomiedzy tymi dwoma pojeciami.Ciekawi mnie jak to ty rozumiesz.
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych