Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świadkowie Jehowy - jak dużo wiedzą o historii kultu Jahwe


  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#61 Kot

Kot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 122 Postów

Napisano 2007-04-13, godz. 12:58

' date='2007-03-20 12:29' post='57141']
Obawiam się, że w ogóle z ludźmi wierzącymi nie bardzo da się na ten temat porozmawiać. W końcu sama myśl o tym, że ich religia wyewoluowała z jakichś babilońskich i egipskich wierzeń bez udziału żadnych nadprzyrodzonych sił, musi być bluźnierstwem. Stąd te wszystkie kłody rzucane pod nogi ludziom badającym temat - ani Żydom, ani chrześcijanom wszelkich wyznań to nie jest na rękę. Dość przypomnieć, że gość, który wysunął teorię, że europejscy Żydzi w przeważającej mierze wywodzą się od Chazarów a nie Hebrajczyków (czyli są de facto zjudaizowanymi Turkami) najprawdopodobniej ukatrupił Mosad...



Mi osobiście (mówię tylko za siebie) zupełnie to nie przeszkadza - jestem wierzącą praktykująca katoliczką. Jeśli dobrze pamiętam Jezus radził apostołom coś na zasadzie "jeśli wejdziesz między wrony...". Więc nie widzę nic zdrożnego w tym, że oddawanie czci Bogu wtedy opierało się o bazę wierzeń odmiennych. Myślę, że i teraz misjonarze w głębokiej puszczy opierają naukę o Bogu o miejscowe wierzenia i oczywiście tradycję.

#62 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-04-13, godz. 13:20

Ponadto, jeśli na podstawie proroctw wypełniających się tylko na jednym, nic nie znaczącym narodzie mają świadczyć o istnieniu Boga JHWH, to z całym szacunkiem, marne wsparcie widzę w takim bogu.
Jeśli na poważnie traktujesz to co piszesz, to rozumiem, że jesteś wyznawcą judaizmu?


Nic nie znaczycy narod:)
Zydzi stanowia ponad 1pr ludzi, na 770 nagrod Nobla im przypada 168, 12 z posrod 20 ludzi 20wieku to Zydzi,30% absolwentow harvardu to Zydzi, maja najwieksza ilosc przetlumaczonych ksiazek z j. obcych na 1 mieszkanca
i takich wiliczanek jest dziesiatki, niektorzy twierdza ze maja pod kontrola finanse Usa,

Co do proroctwa wylozonego przez Kramera nie ma co tu dyskutowac jest poprawne, wiec nie wchodze w dyskusje na ten temat
"Słowo Twoje jest Prawdą!"
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#63 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-13, godz. 13:51

Ap 13:1-8 Bg „I widziałem bestyję występującą z morza, mającą siedm głów i rogów dziesięć; a na rogach jej było dziesięć koron, a na głowach jej imię bluźnierstwa.(2) A ta bestyja, którąm widział, podobna była rysiowi, a nogi jej jako niedźwiedzie, a gęba jej jako gęba lwia; i dał jej smok moc swoję i stolicę swoję, i moc wielką.(3) A widziałem jednę z głów jej, jakoby na śmierć zabitą; ale rana jej śmiertelna uleczona jest. Tedy się dziwowała wszystka ziemia i szła za oną bestyją.(4) I kłaniali się onemu smokowi, który dał moc bestyi; kłaniali się też bestyi, mówiąc: Któż podobny bestyi? Któż z nią walczyć może?(5) I dane jej są usta, mówiące wielkie rzeczy i bluźnierstwa; dana jej też jest moc, aby władzę miała przez czterdzieści i dwa miesiące.(6) I otworzyła usta swoje ku bluźnierstwu przeciwko Bogu, aby bluźniła imię jego i przybytek jego, i tych, którzy mieszkają na niebie.(7) Dano jej też walczyć z świętymi i zwyciężać ich. I dana jej moc nad wszelkiem pokoleniem i językiem, i narodem.(8) I będą się jej kłaniać wszyscy mieszkający na ziemi, których imiona nie są napisane w księgach żywota Baranka zabitego od założenia świata.”

Co do rany od miecza to w tlumaczeniu miecz mozna sie doszukac analogi rzymskiego krotkiego miecza.


A czemu nie dwuręczny Germański, półtorak Słowiański albo Japońska katana?


Jesli ten czas przypadnie na nasz zywot to chetnie chcialbym zobaczyc twoj brak wiary w jakiegokolwiek Boga.


Jakoś się nie obawiam.



Przepraszam za spłycanie tematu ale nie mogłam się powstrzymać. Notatki :huh: :lol: . Toż to najzwyczajniejsze kwity na egzamin :P


Nie chciałem byc aż tak dosłowny ;) Sam kożystam z "notatek" i tej nazwy się będę trzymał.

Nic nie znaczycy narod:)
Zydzi stanowia ponad 1pr ludzi, na 770 nagrod Nobla im przypada 168, 12 z posrod 20 ludzi 20wieku to Zydzi,30% absolwentow harvardu to Zydzi, maja najwieksza ilosc przetlumaczonych ksiazek z j. obcych na 1 mieszkanca
i takich wiliczanek jest dziesiatki, niektorzy twierdza ze maja pod kontrola finanse Usa,

Co do proroctwa wylozonego przez Kramera nie ma co tu dyskutowac jest poprawne, wiec nie wchodze w dyskusje na ten temat
"Słowo Twoje jest Prawdą!"


Wtedy nic nie znaczył na Świecie i teraz nic nie znaczy. Strefa wpływów i osiągnięcia naukowe? Rzecz dyskusyjna, bo kogo masz na myśli? Rodowitych Żydów? Mieszańców? Samozwańców "pociotków"?

To ja Ci na to powiem, że narodem wybranym jest biała rasa, a czarna jest do zniszczenia - zobacz ilu wybitnych i wpływowych ludzi jest rasy białej.

Proszę Cię ... podobno Bóg nie ma względu na rasę, naród, etc, a Ty wypalasz z takimi tekstami.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#64 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-04-13, godz. 14:11

ostre teksty masz wiesz lepiej od Boga czy sie nawrocili do niego juz Izraelici
poddajesz w watpliwosc odrodzenie sie Izraela
i jeszcze twierdzisz ze osoba ktora deklaruje sie Zydem nie koniecznie musi nim byc
Padre masz lepsze teksty od Migotki:)
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#65 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-13, godz. 14:19

Padre masz lepsze teksty od Migotki:)

Kogo masz na myśli?

#66 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-04-13, godz. 14:32

oj jaki wrazliwy!, nie pojmuje dlaczego o to mnie pytasz skoro masz nazwe haael, dosc enigmatyczna ale nie wnikam i nie infekuje
pozdr
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#67 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2007-04-13, godz. 18:12

Zauwazmy ze Jeffrey wydal swoja ksiazke w 1996 roku i w tym samym roku jakis matemaczyna doszukal sie bledu w tych wyliczeniach , skorygowal to Cramer i dokladnie wyliczyl 1948 i 1967(wyliczenia na dole strony)
Czyzby Slawo zaprzeczal odrodzeniu sie Izreala?


nie zaprzeczam, tylko pokazuję że takie samo odrodzenie nastąpilo już po powrocie z niewoli babilońskiej.
chyba że Izrael zwrócił się już do Boga z żalem za swoje grzechy?
trudno jest mówić o "odrodzeniu" w obecnej sytuacji. to co ty nazywasz odrodzeniem, to tylko powstanie państwa. a proroctwa bardziej wskazują na wymiar duchowy. a dzisiaj nie widać aby Izrael zwrócił sie do Boga. to jeszcze należy do przyszłości, mam nadzieję że niezbyt odległej.

#68 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2007-04-13, godz. 18:34

tylko czy te wyliczenia rzeczywiście mówią o wypełnieniu proroctwa?
Moje wątpliwości: czy naród izraelski w tym czasie nawrócił sie do Boga? Jesli nie to znowu mamy pomnożyć X 7?
a co z liczną populacją żydów mieszkających poza izraelem?

nie neguję Bożego pochodzenia proroctw, ale wiem że nie wszystkie da się wytłumaczyć w prosty sposób.


tak trochę obok wątku
niewierność Izraela nie zmienia wierności Bożej
ciekawy jest Amos zapowiada że odrodzenie poprzedzi przesianie domu Izraela pomiędzy wszystkimi narodami
osobiście nie zajmuje stanowczego stanowiska ale zastawiające że to do tej pory jedyny czas powszechnego prześladowania,
Może poza Danią , USA, Szwajcarią i jeszcze kilkoma krajami
Więc co myśleć??? :unsure:

Użytkownik dawid1234 edytował ten post 2007-04-13, godz. 18:34


#69 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2007-04-13, godz. 19:41

ostre teksty masz wiesz lepiej od Boga czy sie nawrocili do niego juz Izraelici poddajesz w watpliwosc odrodzenie sie Izraela i jeszcze twierdzisz ze osoba ktora deklaruje sie Zydem nie koniecznie musi nim byc Padre masz lepsze teksty od Migotki:)



Jak nie zgadzam sie z Antonio tak w tym temacie chyba wie z ktorego kosciola dzwonia ;) Twor panstwowy jakim jest Izrael jest tworem typowo ateistycznym. Do jego powstania przynili sie Syjonisci.Byli to ludzie dalecy od religii nawet mozna powiedziec odnoszacy sie wrogo do swoich ziomkow z pejsami,bo byli jak Antonio ateistami. Zreszta rabini ginacy w obozach uwazali to za kare Boza z powodu popierania syjonistow.Do poznych lat 60 typowy zyd ortodoksyjny, ktory biernie poddawal sie nazista byl w pogarcie dla przecietnego mieszkanca tego panstwa. Bolesnie odczuwali to Ci ktorzy zrywali swoje zwiazki z ortodoksja postanawiajac wtopic sie w laickie spoleczenstwo.Byli odrzuceni przez jednych jako apostaci(jedyna droga wtopienia sie mlodych ludzi byla sluzba w armi) drudzy natomiast widzieli w nich rozkrzyczanych lachmaniarzy napietnowanych holokaustem.Byli antyteza dumnego i zwycieskiego Zyda. Chociaz swoja panstwowosc uzyskali tylko i wylacznie z powodu tego ludobojstwa.

Dlaczego o tym pisze ? ano dlatego ze odrodzenie zgodne z mowami prorockimi byly tylko i wylacznie na gruncie wiary w Jahwe czyli pokuta ,modlitwa i prosby blagalne." Poscicie i modlicie sie ...czyz nie tak nalezalo czynic wowczas kiedy Jeruzalem zazywalo pokoju?" W dzisiejszym dniu zaden ortodoks nie uznaje tego panstwa.A same panstwo probuje zaadoptowac ortodoksow ...bo nie maja zadnego uzasadnienia bycia w tej ziemi po za sposcizna ortodoksow....takie male misz masz.


Co do czystosci krwi zydowskiej to w dzisiejszym dniu nikt nie potrafi tego udowodnic.Zgodnie z Jozefem Flawiuszem krol Herod spalil wszelkie ksiegi pomagajace udowodnic rodowod .Jak z pewnoscia wiesz z Pism w czasach przeszlych nie bylo problemu w ustaleniu tego.Rok 70 przypieczetowal te tendencje a 135 zakonczyl.Oczywiscie Jahwe wie kto jest z pokolen hebrajskich ale czy zyjacy dzis ludzie moga to powiedziec ...jest to bardzo dyskusyjne.
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#70 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2007-04-14, godz. 07:24

:Nie sila ani wojskiem to sie stanie ,ale moim duchem!!!!!.Zadne militarne dzialania nie wchodzily w gre! A jesli zadne rozwiazania militarne nie wchodzily w gre, to o ktorym powrocie Ci prorocy prorokowali??!!. Prosze Cie zastanow sie nad tym.
[/quote]

działania militarne nie muszą wykluczać że dzieje sie coś za sprawą działania Boga
co do pobożności Izraela to chciałbym zauważyć że:
1 kiedy wychodzili z Egiptu nie byli Izraelici narodem świętych i proroków a wyprowadzeni zostali ze względu na obietnicę czyli proroctwo
2 kiedy opuszczali Babilon również nie z powodu swej nieskazitelności lecz by spełniło się to co zapowiedziane
co więcej odbudowa nie nastąpiła w sposób cudownie pokojowy lecz w jednej ręce mieli narzędzia murarskie a w drugiej miecz
Gdyby Twoje argumenty -dotyczące użycia broni- przyłożyć do czasu powrotu z niewoli to również trzeba wątpić w ingerencję ...
pozdrówka

#71 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2007-04-14, godz. 12:36

działania militarne nie muszą wykluczać że dzieje sie coś za sprawą działania Boga



Masz racje, ale powinienes pamietac ze zyjemy w przymierzu wiecznym, tj.nigdy wiecej innego nie bedzie !! i tylko ono nas obowiazuje...kto mieczem wojuje od miecza ginie...nie bierzcie sadu w swoje rece , Bog jest sedzia sprawiedliwym, straszna rzecza jest wpasc w rece Boga zywego! I o tym nalezy pamietac.

1 kiedy wychodzili z Egiptu nie byli Izraelici narodem świętych i proroków a wyprowadzeni zostali ze względu na obietnicę czyli proroctwo



calkowicie sie z tym zgadzam :)

2 kiedy opuszczali Babilon również nie z powodu swej nieskazitelności lecz by spełniło się to co zapowiedziane



Tu moim zdaniem nalezy odroznic pewne sprawy sytuacyjne.Z pewnoscia wrocilo pokolenie nawrocone, wygodni zostali w Babilonie.Sam Jahwe mowil o tym pokoleniu wiec nalezy uwazac co sie mowi:

Jr 24:1-10 Br „Pan ukazał mi raz dwa kosze stojące przed Świątynią Pańską, oba wypełnione figami. Było to wtedy, kiedy Nabuchodonozor, król babiloński, uprowadził daleko poza Jerozolimę Jechoniasza, syna Jojakima, króla judzkiego, a także starszych ludu oraz wszystkich kowali i ślusarzy. Wszystkich ich uprowadził do Babilonu.(2) Otóż jeden z koszy zawierał figi dorodne, te wczesne, najlepsze owoce, w drugim zaś znajdowały się figi zepsute i tak zgniłe, że nie nadawały się już do jedzenia.(3) I zapytał mnie Pan: Jeremiaszu, co widzisz? A ja odpowiedziałem: Figi. Te jeszcze nie zepsute są wspaniałe, zaś te zepsute są już tak zgniłe, że nie nadają się do niczego.(4) Wtedy Pan tak do mnie przemówił:(5) Oto, co mówi Pan, Bóg Izraela: Tak jak spoglądam na te dobre figi, tak też z prawdziwym upodobaniem patrzę na uprowadzonych z Judy, na tych wszystkich, których usunąłem stąd i posłałem - dla ich dobra - do ziemi Chaldejczyków.(6) Będę na nich patrzył z życzliwością, a kiedy znów sprowadzę ich do tej krainy i pozwolę im się odbudować, zamiast ich do reszty wyniszczać, i osadzę ich mocno na tej ziemi zamiast ich z niej wyrywać.(7) i dam im (nowe) serce, aby mogli zrozumieć, że Ja jestem Panem. Oni będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem, bo całym sercem nawrócą się wszyscy do Mnie.(8) Natomiast tak jak spogląda się na figi zepsute i zgniłe, wcale nie nadające się do jedzenia, tak też - wyrocznia Pana - tak właśnie patrzył będę na Sedecjasza, króla judzkiego, i na jego starszych oraz na tych mieszkańców Jerozolimy, co pozostali na tej ziemi, a także na tych, co zamieszkali w Egipcie.(9) Ja sprawię, że będą się ich lękać wszystkie królestwa tego świata, bo będą dla nich zgubą. Staną się powodem do różnych pomówień i pośmiewiskiem wszędzie tam, gdzie znajdą się po wypędzeniu z tej ziemi.(10) I ześlę na nich miecz, głód i zarazę, tak że znikną z powierzchni ziemi, którą dałem kiedyś im oraz ich ojcom.”




co więcej odbudowa nie nastąpiła w sposób cudownie pokojowy lecz w jednej ręce mieli narzędzia murarskie a w drugiej miecz



Moim zdaniem chyba nie masz racji..to ze sie zmagali z przeciwnosciami to zrozumiale..ale zauwaz ze nigdy tego miecza z boku nie uzyli .Byli tylko straszeni i nic wiecej , a dlaczego nikt sie na nich nie porwal? bo wszyscy znali rozporzadzenie:

Ezd 7:21-26 Br „Ja zaś, król Artakserkses, wszystkim skarbnikom pełniącym swój urząd na ziemiach poza Rzeką, nakazuję, ażeby starannie czynili zadość każdej prośbie, jaką im przedłoży Ezdrasz, kapłan i uczony, biegły w prawie Boga Zastępów niebieskich,(22) aż do wysokości stu talentów srebra, stu kor zboża, stu batów wina, stu batów oliwy i soli bez ograniczeń.(23) Wszystko, czego tylko zażąda Bóg Zastępów niebieskich dla swej świątyni, winno być natychmiast spełnione, żeby gniew Boży nie zaciążył nad posiadłościami króla i jego synów.(24) Ponadto zarządzamy, ażeby od kapłanów, lewitów, śpiewaków, odźwiernych, od pozostałych sług świątynnych i od wszystkich pełniących jakąkolwiek służbę w świątyni nie pobierano żadnych podatków, danin czy cła.(25) Ty zaś, Ezdraszu, kierując się mądrością Boga, którą posiadasz, ustanów sędziów i urzędników, aby troszczyli się o wymierzanie sprawiedliwości całemu ludowi żyjącemu w kraju za Rzeką i znającemu prawa twojego Boga. I nauczaj owego prawa tych wszystkich, którzy go jeszcze nie znają.(26) Temu natomiast, kto by nie uszanował prawa twego Boga i tych zarządzeń królewskich, niech zostanie wymierzona sprawiedliwość. Niech zostanie skazany na śmierć albo na wygnanie; niech uiści karę pieniężną albo pójdzie do więzienia.”

Musisz zapamietac ze reka Zorobabela polozyla kamien wegielny i jego reka ukonczyla swiatynie bez walki.Dzis mija prawie 50 lat nieustajacych wojen i nic!!!.A w samej Jerozolimie sa juz od 1967!!!.I tu jest palec Bozy powstrzymujacy kamiennej obrzydliwosci ktorej corkami sa balwochwalnie kk.
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#72 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2007-04-14, godz. 22:19

Masz racje, ale powinienes pamietac ze zyjemy w przymierzu wiecznym, tj.nigdy wiecej innego nie bedzie !! i tylko ono nas obowiazuje...kto mieczem wojuje od miecza ginie...nie bierzcie sadu w swoje rece , Bog jest sedzia sprawiedliwym, straszna rzecza jest wpasc w rece Boga zywego! I o tym nalezy pamietac.

no tak ale żydzi nie z urodzenia tylko z wiary w tym przymierzu mogą mieć udział




Tu moim zdaniem nalezy odroznic pewne sprawy sytuacyjne.Z pewnoscia wrocilo pokolenie nawrocone, wygodni zostali w Babilonie.Sam Jahwe mowil o tym pokoleniu wiec nalezy uwazac co sie mowi:

]co do nawrócenia to określę tak : część nie mała tych co powrócili, okazywali entuzjazm natomiast łamali w kwestiach podstawowych prawo

Musisz zapamietac ze reka Zorobabela polozyla kamien wegielny i jego reka ukonczyla swiatynie bez walki.Dzis mija prawie 50 lat nieustajacych wojen i nic!!!.A w samej Jerozolimie sa juz od 1967!!!.I tu jest palec Bozy powstrzymujacy kamiennej obrzydliwosci ktorej corkami sa balwochwalnie kk.


pozostaje kwestia następująca
czy odbudowanie chatki Dawida to żydzi którzy wirzą w Jezusa jako mesjasza

Użytkownik dawid1234 edytował ten post 2007-04-14, godz. 22:23


#73 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-17, godz. 11:00

ostre teksty masz wiesz lepiej od Boga czy sie nawrocili do niego juz Izraelici


Śmiem twierdzić, że Bóg nie wypowiedział się w tej kwestii, a łącząc z poniższym:

poddajesz w watpliwosc odrodzenie sie Izraela


Twoje twierdzenia są tylko powielanymi tezami budowanymi na podstawie nadinterpretacji tekstu biblijnego, bez konfrontacji z faktami historycznymi o których - wybacz za szczerość - nie masz pojęcia (a przynajmniej nie pokazałeś tego w tym wątku).

i jeszcze twierdzisz ze osoba ktora deklaruje sie Zydem nie koniecznie musi nim byc


Nie twierdzę, tylko pytam kogo masz na myśli. Ja deklaruje się Polakiem, ale w 1/4 jestem Słowakiem.
To w końcu jestem Polakiem, czy Słowakiem? Czy mogę przypisywać się do nacji w zależności od okolicznośc?

Podobnie jest z narodem Żydowskim i Żydami. To, że ktoś się podaje za Żyda, nic nie znaczy (tj. że nim jest w 100% lub nie). To poprostu twierdzenie którego nie można zweryfikować.

Ihabot - dzięki za szybkie przedstawienie historii odrodzonego Izraela :) (z Tobą też raczej się nie zgadzam, ale teraz to co innego B) )

Użytkownik Padre Antonio edytował ten post 2007-04-17, godz. 11:03

"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych