Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zaproszenia na Pamiątkę


  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#61 Yojo

Yojo

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 Postów
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano 2008-03-24, godz. 21:46

Ja sobie poszedłem - a jak - i wszystko szło ekstra ale nagle jakby mnie coś trzasnęło obuchem. Zobaczyłem moją bardzo dobrą koleżankę, naprawdę bardzo dobrą i... od tej pory było mi bardzo smutno. Od tego momentu zacząlem się zastanawiać nad prawie 7 milionami oszukiwanych ludzi, ale najbardziej mi serce ściskało na myśl, że jest wśród nich Ona i Jej rodzina :( Taka bezradność...

Cóż - doskonale Cię rozumiem. Ja też dostałem zaproszenie na Pamiątkę, ale żona zdążyła je zutylizować zanim wpadło w moje ręce. Szkoda, bo miałem wielką ochotę się wybrać - a gdyby była taka możliwość - to podczas wykładu zadać kilka "dręczących" mnie pytań - choćby o boskość (a właściwie ich zdaniem jej brak) Chrystusa i o charakter tłumaczenia hebrajskich terminów jachid i echad - to w kontekście Trójcy Św.
A dlaczego mówiłem, że Cię rozumiem? Poniżej fragment z listu mojej nigdyś serdecznej przyjaciółki.

poznaję wiarę Świadków Jehowy i to przekreśla wszystko

Obawiam się, że to przekreśla również naszą znajomość, nie z mojej strony oczywiście!
Ale czy Ty zaakceptujesz to....?

Oczywiście, że zaakceptowałem, co nie oznacza, że się z tym pogodziłem. Dodam, że nie widziałem jej od kilku już lat, jedynym znakiem życia jest status w gadu-gadu i dwa-trzy zdania wymienione z rzadka oczywiście wyłącznie przez komunikator. Bardzo chciałbym ją wyrwać z sekty, w końcu była kiedyś osobą bardzo związaną z kościołem katolickim - w końcu właśnie tam się poznaliśmy. Mówiąc szczerze, nie wiem jak to ugryźć. A czasu mam niewiele, bo zbliża się termin jej ślubu - naczeczonym jest (jak łatwo zgadnąć) ŚJ.

#62 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-03-25, godz. 09:09

Cóż - doskonale Cię rozumiem. Ja też dostałem zaproszenie na Pamiątkę, ale żona zdążyła je zutylizować zanim wpadło w moje ręce. Szkoda, bo miałem wielką ochotę się wybrać


Zaproszenie to nie jest bilet. Mogłeś iść bez niego.

- a gdyby była taka możliwość - to podczas wykładu zadać kilka "dręczących" mnie pytań


Nie ma takiej możliwości.
[db]

#63 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-03-25, godz. 09:31

chciałbym zabrać głos w sprawie języka używanego w czasie wykładu pamiątkowego. Pamiętam że raz kiedyś kilka tygodni przed pamiątką był pkt w nsk czy na strażnicy o zrozumiałym języku i stwierdzenie że ludzie ze świata mogą nie rozumieć pojęć drugie owce, ostatek, niewolnik itp. I wtedy raz jeden jedyny wykład został wygłoszony w taki sposób że osoba z ulicy mogła go zrozumieć. Ale po roku i w kolejnych latach już jak zwykle, tajny bełkot niezrozumiały dla osób z zewnątrz. A jak to było/jest w innych zborach w Polsce?

#64 Emka

Emka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 164 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2008-03-25, godz. 12:21

Ale po roku i w kolejnych latach już jak zwykle, tajny bełkot niezrozumiały dla osób z zewnątrz.


No właśnie, mnie też to uderzyło. Ja pamiętam jeszcze, co według ŚJ oznaczają te wszystkie terminy, ale ludzie z zewnątrz, których zawsze zaleca się zapraszać jak najwięcej, zapewne siedzą jak na tureckim kazaniu.

Co do wykładu, to raz w życiu, pamiętam, zdarzyło mi się naprawdę z zainteresowaniem go wysłuchać. Był wypowiedziany prostym językiem, ograniczał się tylko do Jezusa i jego ofiary, naprawdę słuchało się go przyjemnie. A teraz, jak widzę, jest już ciągle to samo - jedyna prawdziwa organizacja, podkreślanie liczb, ostatek, wielka rzesza i masa wersecików wyrwanych z kontekstu, nie wiadomo właściwie po co.
"When the war of the beasts brings about the world’s end
The goddess descends from the sky."

#65 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2008-03-25, godz. 19:56

mnie na pamiątce raziło to, że wszyscy sięgali po Biblię i sprawdzali czy naprawdę jest tam taki werset.
pozdrawiam Andrzej

#66 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-03-25, godz. 20:00

Ja też dostałem zaproszenie na Pamiątkę, ale żona zdążyła je zutylizować zanim wpadło w moje ręce. Szkoda, bo miałem wielką ochotę się wybrać ŚJ.

srututu na Pamiątkę można wybrać się i bez zaproszenia ;-) i nawet żona nie zabroni;-) tylko trzeba chcieć;-)

a propos pytań ;-) czy próbowałeś już kiedyś wpaść do Koscioła Katolicka i je zadać np. w niedziele, kiedy najwięcej jest sztucznych znudzonych parafian ? taki wałek by ci na Pamiątce nie przeszedł ;-) .. a i tandetni statystyczni parafianie stwierdziliby że jesteś idiota ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2008-03-25, godz. 20:08

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#67 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-03-25, godz. 20:28

na Pamiątkę można wybrać się i bez zaproszenia ;-)

Zaproszenie to dodatkowy bodzieć, aby się wybrać. A druga sprawa: na zaproszeniu widnieje adres najbliższego zboru oraz godzina spotkania. W przypadku braku zaproszenia można też, na przykład, zadzwonić do Nadarzyna, żeby poprosić o potrzebne namiary, ale przecież osoby, które nie są zorientowane w tematyce ŚJ same raczej na taki pomysł nie wpadną.

a propos pytań ;-) czy próbowałeś już kiedyś wpaść do Koscioła Katolicka i je zadać np. w niedziele, kiedy najwięcej jest sztucznych znudzonych parafian ? taki wałek by ci na Pamiątce nie przeszedł ;-)

Co do pytań, to rozumiem, że ten użytkownik miał zamiar zadać je tylko wtedy, gdyby była taka możliwość ("a gdyby była taka możliwość - to podczas wykładu zadać kilka "dręczących" mnie pytań"), a nie na siłę i wbrew porządkowi spotkania. Czyli chyba nie ma się czym oburzać.
.jb

#68 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-03-25, godz. 21:05

Zaproszenie to dodatkowy bodzieć, aby się wybrać. A druga sprawa: na zaproszeniu widnieje adres najbliższego zboru oraz godzina spotkania.

też;) ale Polska nie składa się z Wawki czy też z Górnego Slaska ;) więc jak się dostaje zaproszenie to wiadomo z góry gdzie ta imprezka za free i bez pytań się odbędzie ;)

porządkowi spotkania.

porządek i tak już został ustalony ;) i nie ma miejsca na pytania ;) pytania,są na studium ;) a tak pozostaja porządkowi goryle ;)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#69 Yojo

Yojo

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 Postów
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano 2008-03-25, godz. 22:11

@jb: Jest dokładnie tak, jak mówisz. Zaproszenie to nie bilet, ale czas i miejsce dobrze jest znać. Pytania - tak, jeśli jest na to przewidziany czas w "porządku obrad".

@sebol: co rozumiesz pod pojęciem "w niedzielę"? Czy chodzi Ci o niedzielną Eucharystię? Nie, nie próbowałem, bo liturgia nie przewiduje takiej możliwości. A podczas różnorakich spotkań czy konferencji? Jak najbardziej. Lubię wsadzać przysłowiowy kij w mrowisko, nawet jeśli podzielam poglądy prelegenta. Zadając niewygodne pytania mam okazję sprawdzić, czy on sam je podziela. :)

Miałem okazję bywać w różnych miejcach właściwych kultowi różnch religii - synagoga, meczet itp. - zawsze z szacunkiem dla wyznawców i ich kultu, mimo, że nie podzielam ich wiary. To samo odniesie się i do ŚJ. Uważam, że to należy do zwykłej kultury.

#70 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-03-26, godz. 05:11

Yojo świadkowska Pamiątka to nie czas i nie miejsce na rozważania teologiczne ! jest to ich święto ! pytania mozesz zadawać, ale konkretnym świadkom, być może niektórych uda Ci się przekonać, a niektórych nie ! proste!

Użytkownik sebol edytował ten post 2008-03-26, godz. 05:13

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#71 Yojo

Yojo

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 Postów
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano 2008-03-26, godz. 19:55

Yojo świadkowska Pamiątka to nie czas i nie miejsce na rozważania teologiczne ! jest to ich święto ! pytania mozesz zadawać, ale konkretnym świadkom, być może niektórych uda Ci się przekonać, a niektórych nie ! proste!

Nie jestem SJ - więc mam chyba prawo o tym nie wiedzieć... Było powiedziane, że stałym punktem celebracji jest wykład. A skoro "wykład" - to odnosząc to do moich czasów studenckich, wyobrażałem sobie również czas na pytania. Jak widać nie w tym przypadku.

#72 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-03-26, godz. 20:18

… no cóż! bodajże Bednarski ostatnio w swoim artykule na Brooklynie postawił tezę, że Organizacja SJ ewoluuje w kierunku tzw. „skostnienia” „betonu” m.in. katolickiego ! czyli nie zadajemy pytań !!! ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#73 Yojo

Yojo

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 Postów
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano 2008-03-26, godz. 20:52

Dlaczego nie zadajemy? Na wszystko jest czas i miejsce.
Nabożeństwa, Msza św., nieszpory - to liturgia (wg słownika wyrazów obcych oficjalna forma kultu religijnego, obejmująca obrzędy, modlitwy sakralne wykonywane ściśle wg określonych i opisanych zasad - podkreślenie moje).
Spotkania grup religijnych, konferencje, czy wykłady ściślej lub luźniej związane z wiarą - to co innego. Tu zadawanie pytań jest jak najbardziej wskazane, natomiast uzyskanie na nie odpowiedzi zależy od wiedzy i stopnia "zbetonienia" prowadzącego - niekoniecznie duchownego.
Podkreślam - z opisu Pamiątka bardziej przypominiała mi spotkanie grupy religijnej niż liturgię - stąd napomknąłem o możliwości pytania.

#74 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-03-26, godz. 20:58

.. no to źle interpretujesz! bo każdy SJ powie ci, że Pamiątka to świeto! coś w rodzaju liturgi;-)(podawanie wina, chleba) kompletacja etc… i na pewno nie jest to zwykłe spotkanie religijne ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2008-03-26, godz. 21:01

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#75 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-03-27, godz. 08:47

kompletacja

Kontemplacja.
[db]

#76 Emka

Emka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 164 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 2008-03-27, godz. 08:51

[Db], nie znasz się. "Kompletacja" - bo wreszcie cały zbór jest w komplecie, nie tak jak na zebraniach szkoły, kiedy zajęte miejsca na sali wyglądają jak przekrój szczęki osiemdziesięciolatka. :P
"When the war of the beasts brings about the world’s end
The goddess descends from the sky."

#77 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-03-27, godz. 12:11

"Kompletacja" - bo wreszcie cały zbór jest w komplecie, nie tak jak na zebraniach szkoły, kiedy zajęte miejsca na sali wyglądają jak przekrój szczęki osiemdziesięciolatka. :P

Myślałem, że "kompletacja" to jak na tajnych kompletach za niemca ;)
[db]

#78 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-05-13, godz. 18:16

Zaproszenie na tegoroczną Pamiątkę przyjął także George Maxwell Richards, prezydent Trynidadu i Tobago. Zaproszenie skierowała siostra pracująca dla miejscowej gazety. Prezydent przybył z piętnastoma innymi osobami, w gronie tym była jego małżonka, ochrona oraz przedstawiciele dwóch stacji telewizyjnych. Po uroczystości szacowni goście otrzymali upominki w postaci Biblii oraz literatury.


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

--
źródło
.jb

#79 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-05-13, godz. 18:23

.. i kwiatki małżonce dali heheh ;-) jak u nas za PRL-u ;-) przy wyborach ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#80 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2008-05-13, godz. 18:54

.. i kwiatki małżonce dali heheh ;-) jak u nas za PRL-u ;-) przy wyborach ;-)


a może to bałwochwalstwo.
pozdrawiam Andrzej




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych