Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wokół Biblii: luźne spostrzeżenia i uwagi


  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1 magda

magda

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 66 Postów

Napisano 2007-02-25, godz. 17:25

Mam pytanie do wszystkich forumowiczów.

Wielu z nas popiera swoje racje fragmentami z Pisma Swiętego, ostro sie wyklóca, powołując się na ową Księgę...

Co Was przekonało o tym,że Biblia rzeczywiście została spisana pod natchnieniem Ducha Świętego, że są tam zawarte słowa skierowane od Boga do człowieka?
Skąd wiecie,że "właściwe" księgi trafiły do kanonu spośród wielu innych??

Może dosyć śmiałe pytania,ale Wasze odpowiedzi bez wątpienia pomogą mi w moich przemyśleniach...

Z góry Wam dziękuję :)


[...]
W tekst wpleciono nieoznaczone fragmenty publikacji, więc wycinam. Proszę oznaczać cytaty i podawać ich źródło. | Moderator

#2 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-02-25, godz. 18:04

Jak wytłumaczyć,proroctwo dwukrotnego zburzenia Jerozolimy?stało się tak co do joty. Nigdzie nie ma mowy w Biblii o odbudowie świątyni. Została ona zburzona 2000 lat temu i stan rzeczy trwa do dziś.

Fantastycznie napisane, ale mam dla Ciebie Magdo dobrą nowinę. Świątynia będzie odbudowana ponieważ zapowiedziano po trzykroć jej zburzenie ("Ruinę, ruinę, ruinę z tego uczynię. A co sie jej tyczy, niechybnie stanie się niczyja, aż przyjdzie ten, do którego należy tytuł prawny i jemu to dam." (Eze 21:27)

#3 sirenqua

sirenqua

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 22 Postów

Napisano 2007-02-27, godz. 10:45

"Skąd Mojżesz i Izajasz mogli znać kształ i położenie Ziemi? Sami to sobie wymyślili? A może ktoś im szepnął do uszka? "

Prawdę o kształcie Ziemii znali już Egipcjanie. Wykształceni. Co wcale nie znaczy, że chcieli oświecać ciemny lud.
A Mojżesz akurat od Egipcjan (wykształconych) nauczył się wielu rzeczy. Można powiedzieć, że niejako przez jego osobę do judaizmu przedostało się kilka ważnych wątków teologicznych.
Polecam ksiązkę J.W. Suligi "Wielcy Magowie Świata".



ŚJ zawsze w takich rozmowach powołują się na werset chyba wszystkim znany 2Tym. 3:16;17 "Całe pismo jest natchnione przez Boga..."


Polecam wejść na:

http://www.kosciol.p...howtopic=116864

i przeczytać sobie podobny przykład dowodzenia, że coś jakieś jest, jeśli samo o sobie tak mówi.
Poza tym, bardzo dobrze uchwycone cechy śJ.
Miłej lektury :)

Użytkownik sirenqua edytował ten post 2007-02-27, godz. 10:46


#4 magda

magda

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 66 Postów

Napisano 2007-03-04, godz. 15:15

Fantastycznie napisane, ale mam dla Ciebie Magdo dobrą nowinę. Świątynia będzie odbudowana ponieważ zapowiedziano po trzykroć jej zburzenie ("Ruinę, ruinę, ruinę z tego uczynię. A co sie jej tyczy, niechybnie stanie się niczyja, aż przyjdzie ten, do którego należy tytuł prawny i jemu to dam." (Eze 21:27)




Witaj!wycieli mnie :( ,ale postaram się to naprawić,muszę znaleść tylko trochę czasu...............apropo twojej sugestii,to nie bardzo rozumiem,czy myślisz,że Ezechiel pisze tu o tym że świątynia będzie trzy razy zburzona,trzy razy odbudowana(a raczej na odwrót,bo najpierw trzeba coś zbudować,aby można było to zburzyć),czyli wniosek że jeszcze raz musi być zbudowana i zburzona a potem przyjdzie Jezus?dobrze rozumiem?
pozdrawiam i czekam na odpowiedź,potem z chęcią napiszę jak rozumiem ten fragment

#5 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-04, godz. 17:42

Oglądałam trzy lata temu program na Discovery. Wypowiadał się Żyd Salamon (pamiętam od Salomona), który przedstawiał rabinów ślęczących nad księgami ich pism, projekt świątyni jest już na papierze, oraz wszystkie potrzebne drobiazgi ze złota są już wykonane. Wystosowali nawet list z prośbą o przeniesienie "Kopuły na Skale", ale wiadomo jacy są islamiści . Już nie pamiętam czy ta czerwona krowa już im się narodziła, ale popiół z niej jest potrzebny do jakiegoś obrządku.
Lb 19:1-10 NS „I Jehowa odezwał się do Mojżesza i Aarona, mówiąc:(2) "Oto postanowienie prawa, które Jehowa nakazał, mówiąc: 'Powiedz synom Izraela, żeby wzięli dla ciebie zdrową czerwoną krowę, która nie ma żadnej wady, i na której jeszcze nie było jarzma.(3) I dacie ją kapłanowi Eleazarowi, a on wyprowadzi ją poza obóz i zostanie zabita przed jego obliczem.(4) Potem kapłan Eleazar weźmie na palec nieco jej krwi i niewielką ilością jej krwi pokropi siedem razy na wprost przed namiotem spotkania.(5) Krowa zaś zostanie spalona na jego oczach. Jej skóra i jej mięso oraz jej krew razem z jej gnojem zostaną spalone.(6) I kapłan weźmie drewno cedrowe i hizop oraz przędzę barwioną szkarłatem z czerwców, i rzuci to w środek ognia, w którym płonie krowa.(7) A kapłan wypierze swe szaty i wykąpie swe ciało w wodzie, i potem będzie mógł wejść do obozu; lecz kapłan będzie nieczysty aż do wieczora.(8) " 'A ten, kto ją spalił, wypierze swe szaty w wodzie i wykąpie swe ciało w wodzie, i będzie nieczysty aż do wieczora.(9) " 'A człowiek czysty zbierze popiół z tej krowy i złoży go w czystym miejscu poza obozem; i będzie to służyć zgromadzeniu synów Izraela jako coś, co ma być przechowywane do sporządzania wody oczyszczenia. Jest to dar ofiarny za grzech.(10) Ten zaś, kto zbiera popiół z tej krowy, wypierze swe szaty i będzie nieczysty aż do wieczora. " 'I będzie to służyć synom Izraela i osiadłemu przybyszowi, który przebywa pośród nich jako przybysz, za ustawę po czas niezmierzony.”

#6 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-04, godz. 20:30

Polecam zajrzeć do http://apologetyka.c...ska-apologetyka (dopiero co dodalem)

Generalnie są dwa rodzaje wątpliwości. Wątpliwość typu historycznego. Czyli to, czy Biblia jest adekwatnym zapisem wydarzeń jakie opisuje, tzn. czy aktualna jej postać nie została zniekształcona i zdeformowana przez wieki do tego stopnia że to co dziś mamy nie odpowiada temu co pierwotnie napisano. Tu mozna odpowiedzieć przecząco. Biblia, a NT w szczególności, jaki dziś posiadamy jest najbardziej wiarygodną rekonstrukcją spośród wszelkie literatury starożytnej.

Druga wątpliwość wiąże się z kwestią tego, czy to co opisywali apostołowie nie było ich wymysłem. To też słaby zarzut, bo oni oddali życie za swoje przekonania. A nikt nie umrze za coś, w co sam by nie wierzył. Nie da się też wykazać, że byli niepoczytalni (tzn. wierzyli szczerze ale mieli jakieś urojenia) bo kompletnie nie pasują do profilu osób niepoczytalnych.

Na początek polecam poczytać "Więcej niż cieśla" bo ona to krótko i sprawnie omawia.



#7 magda

magda

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 66 Postów

Napisano 2007-03-05, godz. 14:58

Oglądałam trzy lata temu program na Discovery. Wypowiadał się Żyd Salamon (pamiętam od Salomona), który przedstawiał rabinów ślęczących nad księgami ich pism, projekt świątyni jest już na papierze, oraz wszystkie potrzebne drobiazgi ze złota są już wykonane. Wystosowali nawet list z prośbą o przeniesienie "Kopuły na Skale", ale wiadomo jacy są islamiści . Już nie pamiętam czy ta czerwona krowa już im się narodziła, ale popiół z niej jest potrzebny do jakiegoś obrządku.
Lb 19:1-10 NS „I Jehowa odezwał się do Mojżesza i Aarona, mówiąc:(2) "Oto postanowienie prawa, które Jehowa nakazał, mówiąc: 'Powiedz synom Izraela, żeby wzięli dla ciebie zdrową czerwoną krowę, która nie ma żadnej wady, i na której jeszcze nie było jarzma.(3) I dacie ją kapłanowi Eleazarowi, a on wyprowadzi ją poza obóz i zostanie zabita przed jego obliczem.(4) Potem kapłan Eleazar weźmie na palec nieco jej krwi i niewielką ilością jej krwi pokropi siedem razy na wprost przed namiotem spotkania.(5) Krowa zaś zostanie spalona na jego oczach. Jej skóra i jej mięso oraz jej krew razem z jej gnojem zostaną spalone.(6) I kapłan weźmie drewno cedrowe i hizop oraz przędzę barwioną szkarłatem z czerwców, i rzuci to w środek ognia, w którym płonie krowa.(7) A kapłan wypierze swe szaty i wykąpie swe ciało w wodzie, i potem będzie mógł wejść do obozu; lecz kapłan będzie nieczysty aż do wieczora.(8) " 'A ten, kto ją spalił, wypierze swe szaty w wodzie i wykąpie swe ciało w wodzie, i będzie nieczysty aż do wieczora.(9) " 'A człowiek czysty zbierze popiół z tej krowy i złoży go w czystym miejscu poza obozem; i będzie to służyć zgromadzeniu synów Izraela jako coś, co ma być przechowywane do sporządzania wody oczyszczenia. Jest to dar ofiarny za grzech.(10) Ten zaś, kto zbiera popiół z tej krowy, wypierze swe szaty i będzie nieczysty aż do wieczora. " 'I będzie to służyć synom Izraela i osiadłemu przybyszowi, który przebywa pośród nich jako przybysz, za ustawę po czas niezmierzony.”



Tak słyszałam, że Żydzi planują odbudowę świątyni. Jakoś im jednak na razie to nie wychodzi. A fakt iż czerwona krowa nie urodziła się jeszcze w Izraelu jest dla mnie dość wymowne, po prostu świątynia nie ma prawa powstać. Jeśli to zrobią to...wbrew Bogu Jahwe i będą to czasy końca.
Nie mniej jednak nie rozumiem związku z Ezechielem. Nigdzie w Biblii nie znalazłam zasady, według której n-krotne powtórzenie danego słowa w proroctwie znaczy n-krotne wypełnienie proroctwa. Widzę natomiast że słowa prorockie były wypowiadane do konkretnych ludzi i dotyczyły konkretnych wydarzeń i miały się stać na oczach ludzi do których były wypowiadane słowa. Co się tyczy jednak proroctwa z Ezechiela 21.27 ja osobiście nie widzę tam zapowiedzi zburzenia świątyni. Ten werset odnosi się do "korony". Jak sie czyta cały kontekst widać że mowa o królestwie i królu któremu zabrana będzie korona. I ona będzie zniszczona. I oddana dopiero temu który na nią zasługuje czyli Jezusowi Chrystusowi. A fakt iż po trzykroć użyte jest słowo "runie" znaczy że rzecz to pewna.

#8 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-05, godz. 17:25

Co się tyczy jednak proroctwa z Ezechiela 21.27 ja osobiście nie widzę tam zapowiedzi zburzenia świątyni. A fakt iż po trzykroć użyte jest słowo "runie" znaczy że rzecz to pewna.

2Krl 13:18-19 NS „I jeszcze powiedział: "Weź strzały". Wówczas ten je wziął. A on rzekł do króla Izraela: "Uderz o ziemię". Uderzył więc trzy razy i przestał.(19) A mąż prawdziwego Boga oburzył się na niego i rzekł: "Trzeba było uderzyć pięć lub sześć razy! Wtedy rozgromiłbyś Syrię doszczętnie, lecz teraz rozgromisz Syrię trzy razy".”

#9 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-06, godz. 12:29

Wypowiedzenie potwierdzenia przez powtórzenie to zupełnie co innego niż wykonanie gestu lub czynności do której zachęca prorok w celu oceny zapału króla.
Z drugiej strony nie wiadomo, czy jeśli rzucił by 5 i więcej razy nie został by pokarany za nadgorliwość albo zachłanność ;)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#10 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-06, godz. 15:03

Tak słyszałam, że Żydzi planują odbudowę świątyni. Jakoś im jednak na razie to nie wychodzi. A fakt iż czerwona krowa nie urodziła się jeszcze w Izraelu jest dla mnie dość wymowne, po prostu świątynia nie ma (jeszcze) prawa powstać. Jeśli to zrobią to...wbrew Bogu Jahwe i będą to czasy końca.

dodałam to co w nawiasie.

#11 magda

magda

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 66 Postów

Napisano 2007-03-11, godz. 17:04

[...]
W tekst wpleciono nieoznaczone fragmenty publikacji, więc wycinam. Proszę oznaczać cytaty i podawać ich źródło. | Moderator
B)




prośba.........................czy możesz powiedzieć mi o jakich nieoznaczonych fragmentach publikacji piszesz,ułatwi mi to naprawienie popełnionych błędów :) dziękuję

#12 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-03-11, godz. 17:41

Twoje opracowanie zawiera dłuższe cytaty z tekstów, które można znaleźć na poniżej wskazanych stronach:

https://www.watchtow.../article_03.htm

http://www.rumburak....lo_zycie/17.php
.jb

#13 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-03-11, godz. 19:59

Tak słyszałam, że Żydzi planują odbudowę świątyni. Jakoś im jednak na razie to nie wychodzi. A fakt iż czerwona krowa nie urodziła się jeszcze w Izraelu jest dla mnie dość wymowne, po prostu świątynia nie ma prawa powstać. Jeśli to zrobią to...wbrew Bogu Jahwe i będą to czasy końca.


Magda czerwona krowa już jest, tylko rabini znaleźli na niej nieco białych włosków, tak, że jeszcze trochę muszą popracować nad nią, aby była bez skazy.
Także meczet już nie przeszkadza w odbudowie Świątyni, która poza dziedzińcem pogan może stanąć na swoim miejscu, bo okazało się, że meczet nie stoi na miejscu dawnej Świątyni.
A o tym, że przed powtórnym przyjściem Pana Jezusa ma być odbudowana Świątynia świadczy 2Tesaloniczan 2
Czesiek

#14 magda

magda

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 66 Postów

Napisano 2007-03-11, godz. 20:45

Twoje opracowanie zawiera dłuższe cytaty z tekstów, które można znaleźć na poniżej wskazanych stronach:

https://www.watchtow.../article_03.htm

http://www.rumburak....lo_zycie/17.php


Dziękuję...................nigdy bym na to nie wpadła,list pisałam ponad rok temu i zapomniałam o istnieniu strony,którą mi przypomniałeś.Nawiasem mówiąc tą pierwszą widzę dziś pierwszy raz,ale dziękuję tym bardziej,bo może coś skorzystam,coś się dowiem,czegoś nauczę...................
Pisząc ten list do człowieka z którym dużo rozmawiałam,a potem oddzieliły nas setki kilometrów,chciałam odpowiedzieć na zasadnicze pytanie...............dlaczego Biblia,dlaczego jej wierzę,a nie innej księdze,dlaczego poświęcam czas na studiowanie.............,próbowałam pozbierać wszystkie możliwe argumeny i natrafiłam wtedy na tą stronę i z czym się zgadzałam,to dodałam do mojego listu.Zupełnie mi to wypadło.Myślę że się poprawiłam i zaznaczyłam cytaty.Jeszcze raz dziękuję za tą drugą,może coś ciekawego wyczytam.



Dołączam mój list:
Nie chcę koncentrować się na tym co ja czerpię z Biblii,jaką siłę ona mi daje. Ty możesz skomentować,że to moje emocje,a ja dziś nie chcę rozmawiać o emocjach,tylko o argumentach. Emocje mają buddyści,mormoni,mahometanie itd,ale kto ma prawdę?Nie chcę przegapić w tym życiu czegoś ważnego,jest ono zbyt krótkie i kruche,aby je zmarnować. Jeżeli istnieje na tej ziemi obiektywna prawda,to ja ją chcę zrozumieć,posiąść i zgodnie z nią żyć.
Tak naprawdę to tylko niewielki urywek z tego co rozumiem i wiem. Biblia jest jak drogocenny skarb,warto sprzedać wszystko aby ją posiąść.
Niepodważalnym dowodem na prawdziwość Biblii jest historia!Bóg jest Bogiem historii. Niepodważalnej,jednoznacznej,niezmiennej. Bo tego co jest w przeszłości nie można zmienić. Jest to zamknięte, niezmienialne, zapieczętowane.
Zanim przejdę do sedna sprawy,to chcę abyś wiedział że trochę rozumiem ludzi,którzy odrzucają istnienie Boga,ale podkreślam,tylko trochę. Tzw. ateiści,odrzucają ciemnotę kościołów,tą całą chorą tajemniczość,brak logicznego wytłumaczenia,głupotę wierzeń i przesądów,strach przed Bogiem,na czym bazuje kościół,to że nie można stawiać pytań,tylko trzeba bezrozumnie wierzyć. Ja też się na to nie zgadzam. Ja też się z tym nie zgadzam i odrzucam to. Ale nie odrzucam istnienia Boga i będę Go bronić,chcę Go bronić!gdziekolwiek przyjdzie mi się znaleść. W jakiejkolwiek części świata.
Dlatego chcę zacząć od udowodnienia że Biblia mówi prawdę,oraz wykazania różnicy między Biblią a innymi księgami które ludzie uważają za święte.
Przejdę do sedna sprawy:w Biblii przepowiedziano ze szczegółami np. zniszczenie Starożytnego Tyru,upadek Babilonu,odbudowę Jeruzalem czy też rozkwit i upadek królów Medio-Persji i Grecji.(Izaj.13:17-19;44:27 do 45:1;Ez.26:3-6;Daniel 8:1-7;20-22).
Proroctwo Jezusa o zburzeniu Jerozolimy w 70 roku n.e. spełniło się co do joty.(Łuk.19:41-44;21:20,21)
Niektórzy krytycy twierdzą,że sporządzanie pisemnych zapisków,dokonywane było dziesiątki lat po wydarzeniach które opisują. Ale jak wytłumaczyć w tym momencie dzisiejszy stan rzeczy,świata,zapowiedziany setki lat temu,a widziany dziś. Jak wytłumaczysz,że było zapowiedziane zburzenie Tyru na wieki,i został on zburzony i nie ma go do dnia dzisiejszego?Jak wytłumaczyć,proroctwo dwukrotnego zburzenia Jerozolimy?stało się tak co do joty. Nigdzie nie ma mowy w Biblii o odbudowie świątyni. Została ona zburzona 2000 lat temu i stan rzeczy trwa do dziś. Czy to przypadek,że rzecz o której marzy każdy Żyd,nie może się urealnić. I nie chodzi tu przecież o brak funduszy. Bóg im na to nie pozwoli na dziś,a jeśli pozwoli,to oznaczać to będzie koniec świata,o czym jest mowa w Objawieniu Jana,ostatniej księdze biblijnej. I widzimy tą samowolkę dziś,powrót Żydów do Jerozolimy,olany krwią,zapiczętowany wojną. Jeśli Bóg by się pod tym podpisał,to czy to by tak wyglądało?
Podam Ci tylko jeden przykład:w odległych czasach cesarz rzymski Julian Apostata obiecał Żydom odbudowę świątyni nawet z własnych funduszy,zaczeli budowę(lata po 350 roku)...i cóż?wybuchły gazy podziemne,zniszczyły całą budowę,a cesarz zginął w wojnie,z której nie wrócił,nie dokończył budowy.
Wręcz genialna Księga,absolutnie obiektywna i sprawiedliwa,umiejąca wywieść prawdę i sprawiedliwość na światło dzinne.W której nie ma względu na osoby,ujęta są sprawy przeciw narodom świata,w obronie Żydów,ale również przeciw Żydom i tak właśnie z odbudową świątyni.Tak powiedział Bóg,i jego słowo nie chybia.A oni dziś walczą nie tylko z Arabami,ale z samym Bogiem.
A tak na marginesie,to moja ojczyzna jest w niebie(Fil.3:20) i każda religia,która używa siły tu na ziemi,nie pochodzi od Boga.Obcy mi jest patriotyzm,a cała ziemia jest pańska i należy do Boga,to ludzie czynią granice,podziały,wojny,nieszczęścia.
Nie znam innej Świętej Księgi,która mówiłaby o tym,że np,Babilon będzie zburzony,i nie będzie odbudowany nigdy,na wieki.Czy to przypadek że dwóch wielkich władców tego świata próbowali odbudować Babilon...Aleksander Wielki i Husajn(on nazwał się Nabuchonodozorem,imieniem starożytnego władcy Babilonu) i dwakroć się to nie powiodło?
Napisane że Moab,Amon,Edom będzie pustynią na wieki i jest tak,a Egipt,mocarstwo pierwsze swego czasu na świecie,będzie najmniejszym,najpodlejszym, najuboższym, ale będzie istnieć. Bóg pozwoli mu trwać,na świadectwo swej prawdomówności.
A cała historia z narodem Izraelskim,którego Bóg obiecał że nie zgładzi do dnia ostatniego i mocarstwa upadają,nie pozostaje po nich nawet ślad,a Żydzi są,setkami lat wyganiani od narodu do narodu.Ale istnieją i istnieć będą.Dlaczego?Nie chodzi o widzimisie Boga,ale o obietnicę daną Abrahamowi(ale to inny temat,nie chcę aby myśli uciekały mi na boki).W każdym bądż razie Bóg obiecał że nie zostaną oni zgładzeni.I zobacz co chciał zrobić Hitler i cały naród niemiecki swego czasu.Kto złamał Hitlera,zima pod Staligradem roku 43.Zima tak silna,macna jakiej nie znano od 100 lat,czy to przypadek?




I to był początek jego końca.
Tak naprawdę to ja tylko liznęłam ogromny temat,tak tylko aby spróbować coś przybliżyć,pokazać że może istnieje coś więcej na tym świecie,jak zaspokajanie swoich potrzeb,żeby kurcze nie przeżyć tego życia tak bezmyślnie.
Jedynie Bóg Jahwe(bo takie jest jego imię),o którym mowa w Biblii,mówi że on był pierwszy i to on jest twórcą całego świata.A inne religie...jak np.buddyzm,taoizm,japońskie wierzenia,greckie mitologie,tworzą bogów.Nie mówiąc już że ci bogowie mają cechy ludzki,są niesprawiedliwi, niemiłosierni.Nienawidzą jak ludzie są zazdrośni jak ludzie i td.
„Poza tym również szczerość pisarzy Biblii świadczy,że pochodzi ona od Boga.Przyznawanie się do błędów lub niepowodzeń,zwłaszcza na piśmie,nie leży w niedoskonałej naturze ludzkiej.Większość starożytnych pisarzy mówi tylko o swoich sukcesach i zaletach.Tymczasem Mojżesz napisał,że postąpił nierzetalnie i dlatego nie wolno mu było wprowadzić Izraelitów do ziemi obiecanej(5 Mojż.32:50-52;4 Mojż.20:1-13) Jonasz opowiedział o swej krnąbrności(Jonasz 1:1-3;4:1)” (cytat z http://www.rumburak.... mogę szerzyć,ale narazie chcę rzucić tylko hasła)
„Boskie autorstwo Biblii potwierdza również jej wewnętrzna harmonia — wszystko obraca się wokół jednego, centralnego tematu. Łatwo powiedzieć, że 66 ksiąg Biblii spisało w ciągu 16 wieków około 40 różnych pisarzy. Warto się jednak zastanowić nad niezwykłością tego faktu! Załóżmy, że pisanie jakiejś książki rozpoczęłoby się w czasach imperium rzymskiego i trwało poprzez okres monarchii aż do współczesnych republik, a jej pisarzami byliby najróżniejsi ludzie — żołnierze, królowie, kapłani, rybacy, pasterze, a nawet lekarz. Czy można by się spodziewać, że każda część tej księgi trzymałaby się dokładnie tego samego tematu? A przecież Biblię spisywano przez podobny okres, pod różnymi systemami sprawowania władzy politycznej i mieli w tym udział przedstawiciele wszystkich wymienionych tu warstw społecznych. Mimo to jest ona na wskroś harmonijna. Jej zasadnicze posłanie pozostaje od początku do końca niezmienne. Czyż nie nadaje to szczególnej wartości zawartemu w Biblii oświadczeniu, że ludzie „mówili od Boga, będąc uniesieni duchem świętym”? (2 Piotra 1:20-21).” (cytat z http://www.rumburak....o_zycie/17.php)
Zmieniając trochę nurt moich rozważań,ale oczywiście pozostając w temacie prawdziwości Biblii,genielne dla mnie są przykazania przekazane przez Boga człowiekowi.Nie mógł tego napisać żaden człowiek,tak ganialnie zamknąć się w ramy.Tak genielnym być psychologiem i rozumieć machanizmy które nami kierują.Bóg dał nam przykazania,które mają nas chronić przed upadkim.Przykazania te nie mają nic wspólnego z tym co mówi kościół.I tak naprawdę są przeciw naturze człowieka,wyzywając ją na pojedynek.Powiedziałeś mi w rozmowie że wiara ogranicza,a Ty chcesz być wolny.Niestety myślę zupełnie inaczej,to brak wiary ogranicza,czyni człowieka ograniczonym przez materię,materializm czyni człowieka przywiązanym do tej ziemii.Wiera,przykazania czynią człowieka wolnego od samego siebie.Tego nie da Ci medytacja,pieniądz,wycieczki...sama nie wiem co jeszcze.
A może jeszcze coś z zupełnie innej dziedziny życie,jako następny dowód:
„W czasach spisywania Biblii snuto różne domysły na temat sposobu utrzymywania się Ziemi w przestrzeni. Niektórzy na przykład myśleli, że Ziemia spoczywa na grzbietach czterech słoni, stojących na ogromnym żółwiu morskim. Biblia natomiast nie odzwierciedla fantastycznych, nienaukowych poglądów, rozpowszechnionych w czasach jej spisywania, tylko mówi po prostu: „[Bóg] rozciąga północ nad miejscem pustym, ziemię zawiesza na niczym” (Hioba 26:7). Ta poprawna, licząca ponad 3000 lat wypowiedź Biblii, że Ziemia nie ma żadnej widzialnej podpory, jest zgodna ze znacznie później poznanymi prawami ciążenia i ruchu. „Skąd Hiob znał prawdę” — oświadczył pewien religioznawca — „to pytanie, na które niełatwo jest odpowiedzieć ludziom, podającym w wątpliwość inspirację Pisma Świętego”.
W The Encyclopedia Americana czytamy o kształcie Ziemi: „Według najstarszych ze znanych dziś wyobrażeń o Ziemi, miała ona być płaską, sztywną platformą w centrum wszechświata. (…) Koncepcja kulistego kształtu Ziemi nie znalazła szerszego uznania przed epoką Odrodzenia”.Niektórzy dawni żeglarze obawiali się nawet, że mogą wypłynąć poza krawędź płaskiej Ziemi! Potem jednak, dzięki wprowadzeniu kompasu i innych udogodnień, stało się możliwe podejmowanie dalszych podróży morskich. Te „wyprawy odkrywcze” — powiedziano w innej encyklopedii — „dowiodły, że Ziemia jest okrągła, a nie płaska, jak do owego czasu wierzyła większość ludzi”.Jednakże na długo przed podjęciem takich podróży, jakieś 2700 lat temu, w Biblii napisano: „Istnieje Ten, kto mieszka nad okręgiem ziemi, której mieszkańcy są niby szarańcza” (Izajasza 40:22). Hebrajskie słowo chug, przetłumaczone tu na „okrąg”, może także oznaczać „kulę”, jak na to wskazują podręczniki, na przykład Analytical Hebrew and Chaldee Lexicon Davidsona. Dlatego w innych tłumaczeniach czytamy „glob ziemski” (Douay Version) oraz „okrągła ziemia” (Moffatt). Tak więc błędne wyobrażenia o płaskim kształcie Ziemi, popularne w okresie spisywania Biblii, nie wywarły na nią żadnego wpływu. Była dokładna.”(cytat z http://www.rumburak....o_zycie/17.php)
Wiesz,ja mogę Tobie pisać dużo dużo więcej,odkrywając tajemnice Boga,który jest Bogiem astronomii,twórcą tego świata,wszechświata,Bogiem madycyny,Bogim psychologii.A czy Ty chcesz?
Kiedyś ktoś mi zadał pytanie:dlaczego Bóg stworzył człowieka?dla zabawy,nie...po to aby nas kochać!!!Wiem na moim życiu że okazuje mi każdego dnia miłosierdzie i miłość,a musiałabym przystać widzieć,słyszeć,czuć, aby się odwrócić.Nie umiem,nie potrafię,nie chcę.I to taki drobiazg jak święta,nie będę ich obchodzić jeśli wiem że są one przeciw Bogu,choć choinki ładnie pachną,a światełka ślicznie świecą

#15 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-03-11, godz. 23:21

[...]W tekst wpleciono nieoznaczone fragmenty publikacji, więc wycinam. Proszę oznaczać cytaty i podawać ich źródło. | Moderator

No właśnie przestańcie kompilować z cudzych opracowań! Jeśli już coś ciekawego zostało znalezione, to wystarczy poprostu podać łącze, to każdy będzie mógł przeczytać. Niewygodnie przegląda się wypowiedzi na forum, które jest "napeklowane" postami rozmiarów książkowych. Na dodatek okazuje się, że wklejony został artykuł ze znanej strony np. www.watchtower.org/
Dołączona grafika

#16 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-12, godz. 11:51

Magdo dość ciekawy list. Choć daje się w nim zauważyć rękę strażnicowych publikacji, to pisany był z serca - to widoczne. Jaki przyniósł skutek? Czy ta osoba do której kierowałaś te słowa zaczęła wierzyć w Boga?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#17 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-12, godz. 12:45

Niepodważalnym dowodem na prawdziwość Biblii jest historia!Bóg jest Bogiem historii. Niepodważalnej,jednoznacznej,niezmiennej. Bo tego co jest w przeszłości nie można zmienić. Jest to zamknięte, niezmienialne, zapieczętowane.


Niestety, historia biblijna jest podważalna i to dosyć łatwo. Szczególnie na początku ST.

Tzw. ateiści,odrzucają ciemnotę kościołów,tą całą chorą tajemniczość,brak logicznego wytłumaczenia,głupotę wierzeń i przesądów,strach przed Bogiem,na czym bazuje kościół,to że nie można stawiać pytań,tylko trzeba bezrozumnie wierzyć. Ja też się na to nie zgadzam. Ja też się z tym nie zgadzam i odrzucam to. Ale nie odrzucam istnienia Boga i będę Go bronić,chcę Go bronić!gdziekolwiek przyjdzie mi się znaleść. W jakiejkolwiek części świata.


To opis agnostyków, a nie ateistów. Ateista nie wierzy w żadnych bogów, nie dopuszcza istnienia takowych i to nie tylko w oparciu o tych opisywanych przez religie chrześcijańskie.

Wręcz genialna Księga,absolutnie obiektywna i sprawiedliwa,umiejąca wywieść prawdę i sprawiedliwość na światło dzinne.W której nie ma względu na osoby,ujęta są sprawy przeciw narodom świata,w obronie Żydów,ale również przeciw Żydom i tak właśnie z odbudową świątyni.Tak powiedział Bóg,i jego słowo nie chybia.A oni dziś walczą nie tylko z Arabami,ale z samym Bogiem.


Stary testament jest stronniczy. Większość Ziemi była już zamieszkana za czasów Abrahama, a to wlaśnie jego wybrał Bóg. Dlaczego nie Chińczyków? Majów? Hindusów? Naród żydowski jest/był pępkiem świata?

A tak na marginesie,to moja ojczyzna jest w niebie(Fil.3:20) i każda religia,która używa siły tu na ziemi,nie pochodzi od Boga.Obcy mi jest patriotyzm,a cała ziemia jest pańska i należy do Boga,to ludzie czynią granice,podziały,wojny,nieszczęścia.


To poczytaj jeszcze raz ST i postaraj się połączyć z NT niezmienność Boga Jahwe.

Jedynie Bóg Jahwe(bo takie jest jego imię),o którym mowa w Biblii,mówi że on był pierwszy i to on jest twórcą całego świata.A inne religie...jak np.buddyzm,taoizm,japońskie wierzenia,greckie mitologie,tworzą bogów.Nie mówiąc już że ci bogowie mają cechy ludzki,są niesprawiedliwi, niemiłosierni.Nienawidzą jak ludzie są zazdrośni jak ludzie i td.


Stwórcą opisuje go Biblia, inne religie o których piszesz tłumaczą powstanie świata inaczej. Jeśli dobrze pogrzebiesz, to zobaczysz że i Jahwe został stworzony. Jahwe też ma cechy ludzkie, jeśli już o tym mówimy.
Wpada w gniew, żałuje, jest zazdrosny, cieszy się, kocha, nienawidzi, co w tym "nie ludzkiego"?

„Boskie autorstwo Biblii potwierdza również jej wewnętrzna harmonia — wszystko obraca się wokół jednego, centralnego tematu. Łatwo powiedzieć, że 66 ksiąg Biblii spisało w ciągu 16 wieków około 40 różnych pisarzy. Warto się jednak zastanowić nad niezwykłością tego faktu! Załóżmy, że pisanie jakiejś książki rozpoczęłoby się w czasach imperium rzymskiego i trwało poprzez okres monarchii aż do współczesnych republik, a jej pisarzami byliby najróżniejsi ludzie — żołnierze, królowie, kapłani, rybacy, pasterze, a nawet lekarz. Czy można by się spodziewać, że każda część tej księgi trzymałaby się dokładnie tego samego tematu? A przecież Biblię spisywano przez podobny okres, pod różnymi systemami sprawowania władzy politycznej i mieli w tym udział przedstawiciele wszystkich wymienionych tu warstw społecznych. Mimo to jest ona na wskroś harmonijna. Jej zasadnicze posłanie pozostaje od początku do końca niezmienne. Czyż nie nadaje to szczególnej wartości zawartemu w Biblii oświadczeniu, że ludzie „mówili od Boga, będąc uniesieni duchem świętym”?


Wiesz jak powstała dzisiejsza bibilia? Kiedy i na jakich zasadach?

Powiedziałeś mi w rozmowie że wiara ogranicza,a Ty chcesz być wolny.Niestety myślę zupełnie inaczej,to brak wiary ogranicza,czyni człowieka ograniczonym przez materię,materializm czyni człowieka przywiązanym do tej ziemii.Wiera,przykazania czynią człowieka wolnego od samego siebie.Tego nie da Ci medytacja,pieniądz,wycieczki...sama nie wiem co jeszcze.


Wiara nie ogranicza, religia może. Człowiek niewierzący w bogów wcale nie jest hedonistą. Czyż życie to tylko konsumowanie? Powiedz lepiej co Ciebie ogranicza do takiego postrzegania ludzi niewierzących? Co ty robisz takiego innego, co odróżnia Cię od np. ateistów?

Ty wierzysz, że Bóg Jahwe ma na Ciebie wpływ, że Cię nagrodzi, że rozwiąże problemy ludzi. Ja wierzę w to co wiedzę, pokładnam nadzieję w ludziach nauki i sam kształcę się w kierunku, który mam nadzieję przyczyni się do rozwoju pewnej dziedziny życia społecznego. Koniec pewnie będzie taki, że Ty umrzesz ze swoimi przekonaniami, a ja ze swoimi. Tak przeminęły całe pokolenia i nie ma tu zadnej różnicy.

„W czasach spisywania Biblii snuto różne domysły na temat sposobu utrzymywania się Ziemi w przestrzeni. Niektórzy na przykład myśleli, że Ziemia spoczywa na grzbietach czterech słoni, stojących na ogromnym żółwiu morskim. Biblia natomiast nie odzwierciedla fantastycznych, nienaukowych poglądów, rozpowszechnionych w czasach jej spisywania, tylko mówi po prostu: „[Bóg] rozciąga północ nad miejscem pustym, ziemię zawiesza na niczym” (Hioba 26:7). Ta poprawna, licząca ponad 3000 lat wypowiedź Biblii, że Ziemia nie ma żadnej widzialnej podpory, jest zgodna ze znacznie później poznanymi prawami ciążenia i ruchu. „Skąd Hiob znał prawdę” — oświadczył pewien religioznawca — „to pytanie, na które niełatwo jest odpowiedzieć ludziom, podającym w wątpliwość inspirację Pisma Świętego”.

Hebrajskie słowo chug, przetłumaczone tu na „okrąg”, może także oznaczać „kulę”, jak na to wskazują podręczniki, na przykład Analytical Hebrew and Chaldee Lexicon Davidsona. Dlatego w innych tłumaczeniach czytamy „glob ziemski” (Douay Version) oraz „okrągła ziemia” (Moffatt). Tak więc błędne wyobrażenia o płaskim kształcie Ziemi, popularne w okresie spisywania Biblii, nie wywarły na nią żadnego wpływu. Była dokładna.


W bibilii napisano ogólniki na temat Ziemi i obecnego stanu wiedzy. Sprawdź co Egipcjanie wiedzieli o Ziemi jeszcze przed Mojżeszem. Okrąg Ziemi to najprościej dysk. Tak jak w Polskim powiesz kółko lub okrąg, to przy odpowiednim kontekście można odnieść to słowo do nieprecyzyjnego określenia kuli, jako przestrennej figury geometrycznej.
Natomiast opisując wielkość Boga w którego wierzył Mojżesz oczywistym jest to co napisał, że zawiesza Ziemię na niczym. Poprostu nie potrzebuje do pomocy/w tym celu nikogo i niczego.
Co jest błędnego w takiej interpretacji tego wersetu? Bez posiadania wiedzy z dziedziny astronomii nie można napisać czegoś takiego?

dlaczego Bóg stworzył człowieka?dla zabawy,nie...po to aby nas kochać


Tylko dlaczego planuje zabić tych, którzy nie kochają jego?
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#18 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-12, godz. 13:02

Tylko dlaczego planuje zabić tych, którzy nie kochają Jego?

Bóg zabija? Ewentualnie odbiera to co dał czyli życie. Jeżeli ktoś nie widzi siebie w raju czy to na Ziemi czy w Niebiosach to po co ma się męczyć i żyć wiecznie w grzechu, żadna przyjemność.

Hi 34:20 NS „W jednej chwili umierają, w samym środku nocy; lud chwieje się i przemija, a mocarze odchodzą bez udziału ręki.”

#19 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-12, godz. 14:44

Bóg zabija? Ewentualnie odbiera to co dał czyli życie. Jeżeli ktoś nie widzi siebie w raju czy to na Ziemi czy w Niebiosach to po co ma się męczyć i żyć wiecznie w grzechu, żadna przyjemność.

Hi 34:20 NS „W jednej chwili umierają, w samym środku nocy; lud chwieje się i przemija, a mocarze odchodzą bez udziału ręki.”


Czy Ty Anowi widzisz różnicę między zabiciem, a odebraniem życia?
Tutaj mamy trupa i tutaj trupa po działaniu osoby trzeciej.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#20 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-12, godz. 15:16

widzisz różnicę między zabiciem, a odebraniem życia?

Zabija się z nienawiści, a Bóg jest miłością.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych