Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poprzeczna belka krzyża.


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#41 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-07-16, godz. 01:41

Biblia natomiast wyraźnie mówi o trzech godzinach, jeśli dobrze pamietam. Dla mnie argument powyzszy wyłącza całkowicie hipotezę pala jako prawdopodobną.

Jest o tym w filmie dokumentalnym "Odkrywając Kod Da Vinci", który na życzenie nieodpłatnie udostępniam :ph34r:
Dołączona grafika

#42 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-07-26, godz. 17:43

Zdaje się, że bardzo ciekawą postacią jest Minucius Felix (II/III w. n.e.), apologeta chrześcijański, retor i prawnik, pochodzący z Afryki. Autor dialogu Octavius, w którym (w formie dialogu między chrześcijaninem a poganinem) broni zasad chrześcijaństwa. Zrobił on niezwykłą przykrość ŚJ ponieważ dokładnie opisał kształt krzyża:

"Znak krzyża w prostej formie widzimy na okręcie kiedy z pełnymi żaglami płynie, lub z wiosłami sterczącymi na boki posuwa się i kiedy się jarzmo nastawia ma formę krzyża, tak samo kiedy człowiek z rozłożonymi rękami w czystości serca Bogu cześć oddaje. Tak więc znak krzyża jest podstawą dla naturalnych zjawisk i wyrazem waszych religijnych uczuć".(Minucjusz Feliks, Oktawiusz 29:8)

Dla niedowiarków podaję skan z jego dzieła:

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Kto nie wie jak wygląda statek z żaglami, przedstawiam poniżej parę ilustracji:

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Czy trudno zauważyć znak krzyża? :P

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-07-26, godz. 17:43

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#43 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-12-08, godz. 19:27

Na sieci znalazłem ciekawy komentarz dotyczący tematu tego wątku:

It is also interesting, that NT use two words to describe the tree of cross stauros and ksylon.

Acts 5:30 The God of our fathers raised up Jesus, whom ye slew and hanged on a tree (Greek ksylon).

John 19:17, And he bearing his cross (Greek stauros) went forth into a place called the place of a skull, which is called in the Hebrew Golgotha:

At an execution place tree (xulon) was ready and condemned carried patibulum (stauros), which must set to the tree (xulon) in execution place.

It is clear, that in the light of the historical and the Bible evidences condemned didn't carry massive and long pole or tree, just patibulum, which must set to the upright tree (pole), which already waited as ready at execution place; John 19:17 does not use word xulon, but stauros, which Jesus carried!

If Jehovah's witnesses would be right (however they aren’t), so then the Bible should speak about the pole, only with one word, but the Bible use two words stauros which Jesus carried and xulon, which was waiting as ready at execution place. Jesus didn’t carry an enormous big and heavy upright tree in His back, because it was impossible, because its place was to be as ready at execution place, because Jesus carried patibulum in other words crossbar of the cross, not pole and not upright tree.


źródło: http://koti.phnet.fi...ible_Trees.html

Krótko mówiąc występowanie dwóch słów XYLON oraz STAUROS sugeruje właśnie krzyż z belką poprzeczną. Byłoby to zgodne z wykonywaniem egzekucji na krzyżu przez starozytnych Rzymian, które przebiegało w sposób następujący:

Dołączona grafika

W tym przypadku STIPES byłoby XYLON a PATIBULUM = STAUROS.

Podobną procedurę krzyżowania przedstawił Fulda w swojej książce:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jeśli narzędziem egzekucji byłby pal, to dlaczego Biblia używa dwóch słów greckich na określenie tego samego? Ma to tylko sens, jeśli krzyż Jezusa składał się właśnie z dwóch części: pionowej XYLON oraz poziomej STAUROS, niesionej przez niego na miejsce egzekucji. Te dwie części zbite razem właśnie utworzyły krzyż. Teraz wiadomo przynajmniej, dalczego STAUROS znaczył dawniej pal ale dzisiaj posiada również znaczenie krzyż. :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#44 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-12-20, godz. 00:01

Czy wąż miedziany z księgi Liczb był zawieszony wzdłóż drzewca czy w poprzek na belce poprzecznej??

Ponoć właśnie na drzewcu z małą poprzeczką pozwalającą mu zwisać.
W pierwszym momencie wyobraziłem sobie węża wpełzajacego na drzewo (drzewiec) ale przecież
zbawia nas "widzenie" JEzusa ukrzyżowanego, czyli martwego.
A wąż martwy zwisa.

Możliwa jest również pozyzja spełzającego w dół węża, który niby jest martwy.
Ale to trochę nie pasowało by, bo wyglądałobyna to, że wąż ucieka z pala! :))

Słowem jedyny kompromi z martwych wężem wydał mi się właśnie taki, że był pal i mała poprzeczka.


W czasie Paschy zabija się baranka a potem piecze.
Jeden drzewiec przebija ciało od głowy po odbyt.
Ale drugi pomiędzy łopatkami! Pozwala on obracać baranka nad ogniem!

Podobnie pokropienie krwią za pomocą wełny owiniętej na dwóch kawałkach drewna było w Prawie zapowiedzią krzyża.

#45 markon

markon

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 22 Postów

Napisano 2009-03-06, godz. 22:46

Hifi możesz wrzucić na forum poniższy skan w lepszej rozdzielczości i jakości? Będę wdzięczny :) 

Dołączona grafika
[/quote]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych