Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie o księgi wtórnokanoniczne


 • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-07-10, godz. 13:56

Ciekawy temat. O ile księgi ST były łatwiej do ustalenia o tyle ksiegi NT sprawiały więcej trudności. W KK księgi wtórokanoniczne zarówno WT jak i NT:

Do ksiąg deuterokanonicznych zaliczane są:
Ze ST siedem:
- Tobiasza
- Judyty
- Barucha
- 1-2 Machabejskie
- Syracha
- Mądrości

Z NT siedem:
- Hebrajczyków
- Jakuba
- 2 Piotra
- 2-3 Jana
- Judy
- Apokalipsa

Ciekawe, że właśnie zostały odrzucone te księgi które w pierwszych wiekach sprawiały mniej dyskusji czyli ST niz NT... Poza tym kanon jakby nie patrzeć - oczywiście mowa o kanonie chrześcijańskim - ustalany był w odstępczym czasie II-IV wieku... co jest ewenementem... tzn ewenementem jest to by Bóg pozwolił odstepcom ustalać zbiór ksiąg świetych...

pierwsze slysze ze ksiegi podane przez Pawla z pism greckich byly lub sa wtornokanoniczne... o.k. slyszalem o ewngelii filipa i jeszcze czyms tam ale kad pawelku masz informacje o tych ksiegach z NT ktore podales?
[font=Tahoma]

#2 Ilyad

Ilyad

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 76 Postów

Napisano 2007-07-10, godz. 17:14

slyszalem o ewngelii filipa i jeszcze czyms tam ale kad pawelku masz informacje o tych ksiegach z NT ktore podales?


księgi wymienione przez Pawła Euzebiusz z Cezarei w swojej "historii Kościoła" zalicza do "wątpliwych" (IV w.). Nie zawiera ich też najstarszy kanon NT - Kanon Muratoriego a także Nommsemiański (chyba też Klaromontański :unsure: ). Do dzisiaj ksiąg tych nie uznaje Kościół Syryjski. Ewangelii Filipa nie zawiera żaden ze starożytnych kanonów NT. Ciekawy tekst o Kanonie:

http://www.doda.gda....blia/kanon.htmlWierzę, że obie strony muszą mieć jakieś mocne argumentyPrzeczytaj sobie ks. Mądrości 2:12-20 oraz 4:20 do 5:7 i zastanów się o kim tam mowa. B)

#3 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-10, godz. 17:20

pierwsze slysze ze ksiegi podane przez Pawla z pism greckich byly lub sa wtornokanoniczne... o.k. slyszalem o ewngelii filipa i jeszcze czyms tam ale kad pawelku masz informacje o tych ksiegach z NT ktore podales?

Dokładnie tak jak Ilyad to samo mam na myśli. Co więcej. Nad tym gdybał sam Luter, który później niektóre deuterokanony NT odrzucił ale przywrócili je jego następcy. Nie muszę chyba pisac po kim kanon "odziedziczyło" WTS. Zresztą to co my tu na razie poruszyliśmy to mały pikuś w całej tej historii ustalania kanonu Pism.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#4 Ilyad

Ilyad

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 76 Postów

Napisano 2007-07-10, godz. 17:25

Zresztą to co my tu na razie poruszyliśmy to mały pikuś w całej tej historii ustalania kanonu Pismpoza tym pozostaje jeszcze sprawa kanonu Etiopskiego, który zawiera...81 ksiąg B) :

http://www.ethiopian...onizedbooks.htm

#5 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-07-10, godz. 17:42

nadl nie lapie. kanon NT byl ustalowy ok II w.n.e. wiec jak mozna mowic o nienatchnieniu niektorych ksiag jakie sa tego podstawy, skad watpliwosci...?
[font=Tahoma]

#6 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-10, godz. 17:50

nadl nie lapie. kanon NT byl ustalowy ok II w.n.e. wiec jak mozna mowic o nienatchnieniu niektorych ksiag jakie sa tego podstawy, skad watpliwosci...?

Teraz to ja prosze o podanie o których to ustaleniach mówisz? :) Dodam, że w II wieku nie ustalono kanonu takiego jaki np. zawiera PNŚ.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#7 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-07-10, godz. 18:59

ja wiem ze KK rosci sobie prawo do tego iz to on zdecydowal jakie ksiegi wchodzawsklad kanonu leto nieprawda juz dlugo przed synodem kartaginskim, na ktorym to rzekono sporzdzono ow katalog natchnionych pism taki kodeks czy katalog istnial. i to nie ustawa jakiegoswczesniejszego synodu ale wplywem ducha swietego, ktory wczesniej pobudzil do spisania tych ksiag.
istnieja swiadectwa nienatchnionych osob zestwiajacych katalogi w pozniejszych czasach ale one jedynie pprzedstawiaja wartosc jako potwierdzenie juz istniejecego kanonu.

pewn liczbakatalogow pism greckich powstalych w IV wieku , a wiec przed wspomnianym synodem zgadza sie co do joty z obowiazujacym dzis kanonem, niektore zas pomijaja ks. objawienia.
pod koniec II-go wieku powszechnie uznawano 4 ewangelie, dzieje i 12 listow Pawla. na niektorych terytoriach podawano w watpliwosc tylko kilk krotszych pism. wynikalo to zapewne z fego ze poczatkowo ich obieg byl z jakis powodow utrodniony i uplynelo wiecej czasu, zanim uznano ich kanonicznosc.

i tak jak nastepuje::

1. tzw fragment L.A. Muratoriego znaleziny przez tegoz w bibliotece Ambrosiana w Mediolanie i opiblikowany przez niego w 1740 roku. Tekst ten niema wprawdzie poczatku, podaje jednak ew. lukasza jako trzecia stad wniosek ze Mateusz i Merek byli w tym tekscie , ktoego brakuje.
Jest on npisny po lacinie i pochodzi w drugiej polowy II wieku prawdpodomnie z ok 170 rne.
JEst niezwykle interesujacy szczegolnie nastepujacy urywek:
``Na trzecim miejscu ewangelie podlug Lukasza . lukasz, ow lekarz, (...) pod wlsnym imieniem spisal(...).
Czwarta ewangeliia Jana(...) a Jan wswoim imieniu wszystko napisal (...) nie ma jednak roznicy w tym, w co wierza wierni, gdyz jeden przede wszystkimduch objawil wszystko wszystkim o narodzeniu, mÄce, i z martwychwstaniu o przestawianiu z uczniami swymi i o podwojnym jego przyjsciu: pierwsze w pokorze i ponizeniu juz bylo, drugie z wladza krolewska, slawne, bedzie dopiero. coz wiec dziwnego , ze Jn tk stanowczo poszczegolne rzeczy rowniez w listach swoich podaje, mowiac o sobie: cosmy widzeieli na oczy i cosmy slyszeliuszyma i czego rece nasze dotykaly, tosmy wam napisali. Tak wiec nie tylko jako ten, co widzial i slyszal, lecz takze jako ten, co napisal o wszystkich sprawach cudownych Pana wedle porzadku opowiada. dzieje zas wszystkich apostolow spisane sa w jednej ksiazce. lukasz zecnemu Teofilowi napisal (...). listy zas Pawlowe, jakie sa, skad, dla jakiej przyczyny pisane, same mowia tym co chca sie dowiedziec. pierwszy ze wszystkich do koryntian zakazujacy klotni i herezji, nastepniedrugi Galatom o obrzezniu rzyminom zas o Psimie Siwtym i glosi, ze sila ic h jest Chrystus, obszerniej pisal. O listach poszczegolnych obszerniej musimy rozprawiac, gdyz sm blogoslawiony Pawel, idac w slady poprzednika swgo Jna, tylko siedmiu kosciolom imiennie pisal nauki w takimporzadku: do koryntian pierwszy, do efezjan drugi, do filipian trzeci, czwarty do kolosan, do galatow piaty, szostydo tesloniczan, do erzymian siodmy , chociaz do koryntian i do tesaloniczan, abyich poprwic drugi raz pisl. Po calym jednak swiecie, jeden kosciol sie poznaje, albowiem i Jn , chociaz pisze w apokalipsie do siedmiu kosciolow, przemawia jednak do wszystkich.
a do filemona jeen, i do tytusa jeden i do tymoteusza dwa napisano z milosci, sa jednak we czci w kosciele (...). List zas Judy i dwa wyzej wpomniane Jana sa przyjete (...) objawienietakze jedynie Jana i Potra przyjmujemy, ktorego jednak (...) niektorzy z naszych niechcaczytac w kosciele``
tl. E Dabrowski, Prolegomena do NT wyd III 1960 ss 55-58

mam nadzieje ze podkoniecfragmentu wszycy przeczytali ze wymieniono tylko 2 listy Jana.
w The Nw SChaff-Herzog Encyklopediaof religous knowledge 1956 t. VIII s 55poiedziano ze tymi dwoma listami moga byc jedynie 2-gi i 3-ci. pisarz nazywa siebiejedynie starszam. po omowieniu-aczkolwiek pobieznym- pierwszego listu wzwiazku z 4-ta ewangelia i po wyznaniu wej niezchwianej wiary w jego czyli Jnowe pochodzenie, autor uznal ze tu moze sie ograniczyc dojego kolejnych dwoch kotkich listow.
to smo zrodlo wyjania brak jakiejkolwiek wzminki 1 piotra zenajbardziek prawdopodobna jest hipoteza zagienieci kilku listow, byc mozejednej linii, w ktorej 1 piotra i apokalipse wymieniono jako przyjetew kosciele. dlatego na str. 56we wniosku napisano: (w oparciu o teks muratoriego)
``Uznano tu ze NT n pewno sklada sie z 4 ewangelii, dziejow ap., 13-tu listow Pawla , Apokalipsy, i prawdopodobnie 3-ch listow Jana, listu Judy i prawdopodobnie 1-go piotra, alesprzeciw co do 2-go listu piotra jeszcze nie ucichl.``

2. Orygene ok 230 rne przyznal izdo pism naleza tez list Do Hebrajczykow i list Jakuba nie wymienione we fr. Muratoriego.
chociaz wskazal zeniektorzy negowali ich kanonicznosc, to z jego wypowiedzi wynik rowniez iz do owego czasu uznano juz autentycznosc przewazjcej czesci pism greckich i tylko nieliczni kwestionowali pewne mniej znane listy.
Pozniej Atanazy, hieronim i Augustyn potwierdzili ustalenia wczesniejszych wykazow i przyjeli kanon skjladajacy siez tych samych 27 ksiag ktoe posiadm obecnie.

3. istnieja ponadto katalogi przyznaane Ireneuszowi (azja mniejsza ok 180 ne), Klemensowi aleksandryjskiemu (190 ne), Tertulianowi (afryka pn. ok 207 ne) i Orygenesowi (aleksandria ok 230 ne). Isniej wypowiedzi historyka Euzebiusza (palestyna 320 ne) . foakt ze wswych pismach nie cytuja wszystkich pism nic nieznczy . p prostu nie powolywali sie na wzytkie dotychczas znane ksiegi a toze wzgledu na omawiane przez nih tematy nie sprzecznosci w uznawaniu ich kanonicznoci.
oczywiscie najlepiej bylobynajlepiej miec katalogi starsze niz z II- go wieku. i byc moze takie istnialy.
Niestety dopierow ii wieku pojawili sietacy krytycy jak Marcjon, zrodzily sie watpliwosci co do tego, ktore ksiegi powinni uznawac chrzescijanie.
Marcjon ustalil swoj wlasny kanon, dopasowany do jego nauk i obejmujacy tylko niektore listy Pawla i okrojony tekst ewangelii lukasza. z tego powodu jak takze w powodu bedacej juz w obiegu licznej literatury apokryfocznejzaczeto sporzadzac katalogi ksig uznanych za kanoniczne.

4. inne znane katalogi..Cyryl Jerozolimski
katalog Memmsena afryka pn. ok 365 ne
Epifaniusz palestyna ok 368 ne
Grzegorz z Nazjanzu azja mniejsza 370 ne
Amfiloch azja mniejsza om 370 ne
Filaster wlochy 383 ne
Trzeci synod kartaginkski 397 ne
afryka pn.
posrod zawartosci katalogow mozna wyroznic nastepujace kategorieksiag:
A/ bezspornie uznawana za biblijn i kanoniczna
B/ przez niektorych podawana w watpliwosc
C/przez niektorych podawana w watpliwosc ale przez autorakatalogu uznawana
D/ ksiegi co do ktorych uczenienie sa pewni brzmienia tkstu lub stosunku autora do danej ksiegi

obecny kanon to.. itu jest moje prywatne zdanie..... to wypadkowa wszystkich katalogow , ktora to nie pozostawla bz wplywu ducha siwtego na ukrztaltownie sie kanonu pism natchnionycho apokryfach NT poznej.. ju z mam metlik w glowie.
[font=Tahoma]

#8 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-10, godz. 20:50

Hubert nic nowego mi nie podałeś włącznie z ostatnimi zdaniami. ;) Ja Cie prosiłem byś mi podał kanon NT ustalony w II wieku jak twierdziłeś.

Poza tym nie rzekomy synod w Kartaginie tylko faktyczny bo to jest potwirdzone a piszesz jkaby to była legenda. Był to tzw synod lokalny. Nie było wtedy jak zauważyłem scentralizowanych synodów. Trzeba też zauważyć że te różne synody również były traktowane w ten sposób by Duch w nich działał ;)

Tak jak juz wczesniej pisałem - Sprawa Kanonu to niezła sprawa i tak naprawdę o nią się nie jedna głowa rozbija a jeśli chodzi o ŚJ to w ogóle jak chciałbym zacząć tłumaczyć o co chodziło w ustaleniu zbioru Pism to pewnie by mi powiedział "filozofujesz" :P

W końcu dochodzę przynajmniej ja że to tradycja ustaliła jakie księgi były zaliczane przynajmniej potencjalnie do Pism natchnionych a jakie nie. Dlatego np. KK (ale nie tylko) uważa że Tradycja z Pismem łączą się ściśle - i nie mieszajmy w tym powaznym temacie do tego jajecek i zającków bo to chyba nie ten poziom "zabawy" dyskusyjnej :P

Poruszając sprawę apokalipsy to wielu z nią miało problem nawet Luter ją na koniec odrzucił ;)

Tak sprawa kanonu to niezła jazda bez trzymanki... bo jak możemy mówić sola scriptura skoro nie można było bez tradycji tej sola scriptury ustalić B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#9 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-07-10, godz. 21:40

Pawelku czytaj ze zrozumieniem , prosze.. nie rzekomy synod a zekomo ustalil..
ja nie pisze ze on sie odbyl czy nie odbyl. ja napisalem ze on rzekomo ustalil, a on nie mial co ustalac bo to juz bylo ustalone tyle tylko napisalem
pozrawiam i wesolego jajka..hihih
[font=Tahoma]

#10 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-10, godz. 22:45

Rzekomo ustalił? Ty chyba sobie żarty stroisz? :blink:
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 Ilyad

Ilyad

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 76 Postów

Napisano 2007-07-11, godz. 06:31

Rzekomo ustalił? Ty chyba sobie żarty stroisz?To tak na prawdę nie ma znaczenia już teraz kto i jak ustalił ;) Kanon Biblii jest nie do końca oczywisty i nie zmienimy tego. Wygląda na to że Bóg dozwolił na taki przebieg sprawy. W swojej mądrości pozwolił by ludzie SAMI zdecydowali, które księgi uznać za natchnione a które odrzucić. Innymi słowy: natchnął pewną ilość ksiąg i nie wnikał specjalnie co ludzie z tymi księgami później zrobią. Dlatego nawet w NT znajdziemy dowody korzystania z autorów z ksiąg Deutero (np. Machabejskich)oraz cytaty z ksiąg dzisiaj uznanych za apokryfy - np. "Księgi Henocha", "Wniebowzięcia Mojżesza" z których autorzy (np. Juda) cytują jak z pism kanonicznych, dlatego też wczesny kośćiół przednicejski miał różne kanony w zależności od lokalizacji na świecie. Faktem też jest że wczesnochrześcijańska literatura obfituje w cytaty z apokryfów jako z części Pisma. Osobiście uważam że dyskusja na temat kanonu w środowisku w jakim dany kanon jest uznawany może być w określonych sytuacjach niebezpieczna dla wiary a z pewnością nie rozwijająca.
pzdr.

Użytkownik Ilyad edytował ten post 2007-07-11, godz. 06:34


#12 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-07-11, godz. 09:01

czy ktos ma dostep do apokryfu zwanego ks.. Henoha??? bo jesli tak to mielibysmy rewelacje tysiaclecia.
nie sadze by proroctow Henocha bylo apokryfem skoro czytuje je juda. nic nie wiem o tym proroctwie... skad wniosek ze to byl apokryf???

zgadzam sie po czesci z moim przedrozmowca.. mianowicie ze Bog ingerowal w to jakie ksiegi znajda sie w kanonie..
mysle jednak ze nie zostawil dowolnosci wyboru ludziom tak jak nie bylo mu obojetne kto i co napisze w ksiegach przez Niego inspirowanych. On zadbal by wszystkie ks. przez niego inspirowane byly w kanonie bo w nich zawarte jest wszystko co konieczne jest nam do zbawienia.. tak wiec niesadze by byla tu mozliwosc dowolnosci w wyborze u ludzi.
[font=Tahoma]

#13 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-11, godz. 09:16

Praktycznie wszystkie księgi o jakich mówimy sa dostępne w jęz. oryginalnych i jęz. angielskim co do PL no to jest problem z tym u nas i spora część czeka na tłumaczenia albo opublikowanie.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#14 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-07-11, godz. 09:24

pawelku albo nie wiesz albo zartujesz ze nie wiesz...
ks. henocha jest nam znana tylko z jednego cytatu a mianowicie z Judy... nikt nigdy nie czytal calego proroctwa sama mysl ze bylo to proroctwo spisane wywodzi sie z cytatu judy... no bo czasami trudno jest po tysiacleciach cytowac czyjes slowa jesli nie byly spisane. Proroctow Henocha sie nie zachowalo i moje pytanie o toczy ktos ma do niego dostep bylo sarkastyczne..
nie mozna dzis ustalic jak to zrobil ktorys z przedmowcow ze bylo to natchnione proroctwo lub nienatchnione. biblia sma cytuje wypowiedzi falszywych prorokow iich proroctw jak chociazby falszywe proroctwo Chananiasza zanotowane w Jer 28:11
ja osobiscie sadze ze proroctwo Henocha nosi znamiona inspiracji i tylko dlatego tysiace latpo jego wypowiedzeniu Juda je zacytowal. nie ma jdnak zadnych materialnych dowodow na to ze to proroctwo do dzis sie zachowalo
[font=Tahoma]

#15 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-11, godz. 09:41

Hubert mówiłem ogólnie. Takich ksiąg co brakuje jest więcej ot choćby bodaj "Księga Wojen Pańskich", która chyba jest wymieniona w Torze jesli mnie pamięć nie zawiodła bo dawno wertowałem stronica po stronicy cały pięcioksiąg. ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#16 Ilyad

Ilyad

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 76 Postów

Napisano 2007-07-11, godz. 11:33

ja osobiscie sadze ze proroctwo Henocha nosi znamiona inspiracjizgadzam się. :)

nie ma jdnak zadnych materialnych dowodow na to ze to proroctwo do dzis sie zachowaloDobrze wiesz że dowody są. Jest nim chociażby fakt że ks. Henocha Etiopska w wielu starożytnych kościołach była księgą kanoniczną. Pozostała też taką w kościołach, które rozwijały się w izolacji od kościoła w Rzymie, np. w Kościele Etiopskim, Koptyjskim i Gruzińskim. Jakich jednak dowodów Ty byś oczekiwał i czy jakiekolwiek byłyby w stanie przekonać Ciebie - to jużzupełnie inna historia. :D Widzę że przez głowę Ci nie przechodzi myśl że cytat pochodzi z jakiejś istniejącej księgi. Zgadnij dlaczego na początku były wątpliwości odnośnie kanoniczności listu Judy. :rolleyes:

mysle jednak ze nie zostawil dowolnosci wyboru ludziom tak jak nie bylo mu obojetne kto i co napisze w ksiegach przez Niego inspirowanych


Wierzę podobnie. Jednak pewną dowolność pozostawił, skoro dopuścił np. do tego że ks. Daniela i Estery zawierają teksty objątościowo krótsze ™, bądź dłuższe w zleżności od tego z której wersjii LXX pochodzą (sprawdź pomiędzy BW a BT i przypisy)

On zadbal by wszystkie ks. przez niego inspirowane byly w kanonie bo w nich zawarte jest wszystko co konieczne jest nam do zbawienia.. tak wiec niesadze by byla tu mozliwosc dowolnosci w wyborze u ludzi.Na tym polega wiara przyjacielu. :lol:

#17 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-07-11, godz. 19:59

wiec mamy tu noa dla mnie informacje.. chetnie zapoznam sie z jakakolwiek wersja Ks, Henoacha. przy okazji czy ktos wie gdzie w niej jest ten fragment k otry Juda zacytowal??
[font=Tahoma]

#18 Ilyad

Ilyad

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 76 Postów

Napisano 2007-07-12, godz. 06:52

wiec mamy tu noa dla mnie informacje.. chetnie zapoznam sie z jakakolwiek wersja Ks, Henoacha. przy okazji czy ktos wie gdzie w niej jest ten fragment k otry Juda zacytowal??


ks. Henocha 1:8-9

8 Sprawiedliwych [Bóg] obdarzy pokojem, swoich wybranych zachowa i zmiłuje się nad nimi. Wszyscy będą należeli do Boga, będzie im się powodzić i będą błogosławieni, a światło Boże nad nimi będzie świecić. 9 Oto przychodzi On z dziesięcioma tysiącami świętych, aby dokonać sądu nad nimi i aby zniszczyć grzeszników, i aby złajać każdego, za to wszystko, co przeciwko Niemu uczynili grzesznicy i niegodziwcy.kilka słów o tej księdze i treść znajdziesz tutaj:

http://www.chelm.mm....a_henocha/0.htm

Jeżeli uważnie zapoznasz się z treścią tej księgi, zauważysz że cały NT nosi wiele śladów korzystania z jej treści . Opowieści z listu Piotra o umieszczeniu upadłych aniołów w Tartaros i ich ukaraniu pochodzą właśnie z ks. Henocha. B)

Użytkownik Ilyad edytował ten post 2007-07-12, godz. 07:06


#19 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-07-12, godz. 11:31

dzieki
[font=Tahoma]

#20 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-12, godz. 12:01

Myślę, że ten link co do rozważań może się przydać ;)

http://www.ntcanon.org/table.shtml
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych